V dnešnej uponáhľanej dobe na náš organizmus na každom rohu číha nadmerné množstvo škodlivých látok, ktoré nás oslabujú. Detox sa stal mimoriadne populárny. Netreba však zabúdať, že to nie je nič, čo by bolo nášmu telu cudzie.
Ľudský organizmus má prirodzenú schopnosť detoxikácie. Naše telo sa zbavuje škodlivých látok potením, stolicou, močením a dýchaním. Spôsobov na naštartovanie očistých procesov je niekoľko. Očistné procesy v tele podporí aj pohyb na čerstvom vzduchu. Dostatočné zásobovanie kyslíkom je výborný spôsob, ako pomôcť organizmu vo svojej práci.
Prečo je veľké množstvo toxínov v tele nebezpečné? Kedy sa prirodzená schopnosť detoxikácie stráca? Organizmus stráca svoju prirodzenú detoxikačnú schopnosť pôsobením veľkého množstva škodlivých látok. Aj napriek tomu nie je vždy vyslovene nutné siahať po iných formách detoxikácie. Často poslúži rovnako dobre zmena životného štýlu a ďalšie spôsoby „nakopnutia“ prirodzenej očisty tela.
Výkyvy nálad, nervozita, zhoršený stav pokožky, kožné a tráviace problémy. Dlhodobá únava a neopodstatnená vyčerpanosť, nedostatok energie. Bolesti hlavy a nespavosť. Chudnutie alebo priberanie bez efektu. Zápcha. Bolesť svalov. Zápach z úst aj napriek zdravým zubom. Biely alebo žltý povlak na jazyku. To všetko sú signály tela, ktoré sú varovnou kontrolkou nevyhnutnej očisty. Tieto signály netreba prehliadať!
Organizmus je vplyvom moderného života, stresu a nezdravej stravy zaťažený natoľko, že je nedostatočne zásobený kyslíkom a nedokáže si sám poradiť. Nedarí sa ti naštartovať prirodzenú detoxikačnú schopnosť tela? Až vtedy je vhodné zvážiť rozumný spôsob očisty. Na zázračné tabletky alebo náplaste však zabudnite. Pôsobia „detoxikačne“ viac na naše peňaženky. Bez úpravy stravy a životosprávy to nepôjde.
S očistou súvisia aj vedľajšie účinky, spojené s odstraňovaním toxínov z tela. Na čo sa pripraviť? Musíme sa pripraviť na symptómy odstraňovania toxínov z tela, ktoré nebudú príjemné. Treba tiež pamätať, že môže dôjsť ku krátkodobému zhoršeniu stavu. To je pri detoxe úplne normálny dočasný jav.
Vedľajšie účinky sa môžu prejaviť v podobe symptómov pripomínajúcich chrípku alebo nachladnutie. Pri detoxe sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, slabosť, mrzutosť, nespavosť, bolesti svalov, úzkosť alebo nepokoj. Menej častými prejavmi prebiehajúcej očisty v tele je hnačka, kožné vyrážky alebo nevoľnosť až nutkanie na zvracanie. Je dôležité vedieť, že tieto príznaky sú úplne normálne a súvisia s odplavovaním škodlivín z organizmu.
Pri detoxe sa tiež nahromadené toxíny môžu z tela odplavovať rýchlejšie ako ich telo dokáže vylúčiť. To sa môže prejaviť aj Herxheimerovou reakciou. Hexheimerovu reakciu môže sprevádzať svalová triaška, celková slabosť až pocit na odpadnutie.
Vedľajšie účinky detoxu môžu byť nepríjemné, ale s postupným odstraňovaním toxínov sa vytrácajú. Treba jednoducho vydržať.
Existuje množstvo metód, ktoré ich dokážu zmierniť. Pomôže masáž, oddych a dodržiavaniepitného režimu. Odporúča sa vypiť minimálne 2 - 3 litre tekutín denne. Masážje prospešná pre lymfatický systém a pomáha odstrániť toxíny z tela. Počas detoxu je dobré zvýšiť príjem potravín bohatých na draslík. Obohatiť jedálniček o zemiaky, jablká a mrkvu je vynikajúci spôsob ako minimalizovať negatíva detoxu.
Hovorí sa zväčša o pozitívnych účinkoch a ozdravnom efekte detoxu na telo. Pozitívny vplyv detoxikácie sa však prejaví nielen na našom tele. Čo veľa z nás nevie? Pri detoxe dochádzaj tiež k regenerovaniu mentálneho zdravia.
Zlepší sa teda nielen celkový zdravotný stav, ale výsledky detoxu sa prejavia aj na duši. Detoxom sa naštartuje fungovanie ozdravných a regeneračných procesov v tele. Jar je na detox ako stvorená!
Zdroj: chronicillnessrecovery.org, silver-colloids.com
foto: flickr.com, pexels.com, pixabay.com
*Zuzana
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Začni písať komentár...