Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
tinka_14
3. dec 2015
110 

Môže cumlík ovplyvniť rast a zdravie detských zúbkov?

Sanie je prírodný reflex a deti ho používajú na upokojenie sa. Keď je dieťa nepokojné a plače, cumeľ je často najrýchlejšou a najefektívnejšou pomôckou. Dieťa síce utíši a rodičom dopraje chvíľku pokoja, no ako na neho reagujú prvé zúbky a jemné detské podnebie? Mliečne zúbky — základ trvalého chrupu

Ak má dieťatko približne jeden rok, mali by sme ho postupne začať odúčať od cmúľania. Čím dlhšie dieťatko cumlík cmúľa, tým väčšie je riziko, že mu ovplyvní rast zúbkov a správny tvar podnebia. Rodičia často podceňujú postavenie a zdravie mliečnych zubov, pretože sa uspokoja s tým, že zúbky aj tak vypadnú. Postavenie trvalého chrupu závisí od postavenia mliečnych zúbkov, preto by sa ani tie “dočasné” mliečne nemali zanedbávať.

Cumlík CURAPROX svojím tvarom podporuje správny rast a postavenie zúbkov dieťatka.

Cumlík môže v neskoršom veku škodiť

Pri cmúľavom pohybe dochádza k zasúvaniu spodnej čeľuste pod vrchnú. Pri častom a dlhodobom opakovaní sa horné zuboradie vysúva pred spodné a hryz dieťaťa sa deformuje. Častou deformáciou spôsobenou cumlíkom je aj skrížený zhryz. Ak je cumlík do veku jedného roku používaný s mierou, nemal by mať podľa odborníkov na rast detských zubov žiaden negatívny vplyv. Odučiť dieťa od cumlíka môže pomôcť odstrihnutie jeho koncu alebo spravenie dierky, aby si dieťa nevedelo vytvoriť podtlak a cumlík mu až tak “nechutil”.

Sladšie cmúľanie nesie následky

Niektorí rodičia zvyknú deťom cmúľanie spríjemňovať namáčaním cumlíka do medu, džemu alebo cukru. Dieťatko si pochutná, ale jeho prvé zúbky trpia. Ak chcete, aby vaše deti mali zdravé zuby čo najdlhšie, nebudete mu cmúľanie prisladzovať.

    Začni písať komentár...

    Odošli