#eset #it_news #hackeri
Hackerské útoky neobchádzajú ani reťazce s rýchlym občerstvením. Britské pobočky KFC priznali útok hackerov na účty zákazníkov využívajúcich ich vernostný program. Po zistení, že vernostný program bol napadnutý, informovali všetkých svojich zákazníkov a doporučili, aby si zmenili svoje používateľské heslá.
Aby ste si mohli užívať bezpečnejšie technológie využite výhodnú ponuku od ESET - ESET Family Security Pack: https://goo.gl/nbyZeS
Spoznajte najznámejších hackerov
Čoraz častejšie sa dozvedáme o rôznych hackerských útokoch. Niektoré sú cielené na získanie cenných informácií a ďalšie pomôžu dostať sa k finančným prostriedkom. Prečítajte si o 5 zaujímavých hackeroch, hackerských skupinách a ich útokoch.
Jeden z najväčších hackerských útokov v USA vykonaných jednou osobou uskutočnil Angličan Gary McKinnon. Tento správca počítačových sietí prenikol v rokoch 2001 a 2002 do 53 počítačov americkej armády, 26 počítačov amerického námorníctva, 16 počítačov NASA, 1 počítača ministerstva obrany USA a 1 počítača amerického letectva. Podľa jeho slov našiel tajné informácie o existencii UFO, ale žiadne z týchto dokumentov si nestiahol. Hoci bol obvinený, po dlhých súdnych jednaniach bolo vyhlásené, že trpí Aspergerovým syndrómom a teda nie je zodpovedný za svoje konanie.
Ako z rozprávkovej knihy skončil príbeh hackera Kevina Mitnicka, ktorý vykonal niekoľko útokov do serverov po celom svete, prenikol do systémov americkej vlády a zameriaval sa aj na telefónne spoločnosti. Zatkli ho v roku 1995, bol odsúdený a dostal aj trojročný zákaz používania telefónu a počítača. V súčasnosti pracuje v bezpečnostnom odvetví, radí medzinárodným spoločnostiam ako správne zabezpečiť svoje systémy.
Azda jednou z najznámejších hackerských skupín súčasnosti sú Anonymous. Nemajú žiadneho vodcu a medzi ich hlavné poslanie je boj za slobodu internetu či rôzne spoločenské problémy. Protestovali proti internetovej cenzúre v Iráne, či proti cenzúre Wikileaks. Na svoju činnosť využívajú najmä DDoS útoky, ktorými znefunkčňujú používanie internetových stránok. K tejto skupine sa hlásia aj hackeri zo Slovenska. Niektorých členov tejto skupiny už zatkli a odsúdili.
Mnohí si možno spomínate na napadnutie serverov Národného bezpečnostného úradu SR, kedy sa hackerom podarilo získať viac ako 36 000 emailov zamestnancov úradu. Slovenským hackerom pomohla chyba v mailovom serveri úradu a uhádnutie už legendárneho hesla NBU123. Podľa zverejnených informácií vraj bolo toto heslo nezmenené viac ako 5 rokov. My ostatní sme sa mohli na tejto chybe aspoň poučiť a upraviť svoje heslo na bezpečnejšie.
Existujú však aj hackeri, ktorí objavené chyby na serveroch nezneužívajú, ale upozornia spoločnosť, aby túto chybu napravila. Takýmto hackerom sa stal aj desaťročný chlapec Jani z Fínska, ktorý objavil chybu v Instagrame. Zistil, že pri overovaní, či osoba, ktorá komentár vymazáva je zároveň tá, ktorá ho napísala, sa vyskytol problém. Za toto zistenie dokonca dostal od Facebooku odmenu vo výške 10 000 dolárov.
#eset #it_news #hackeri
Vo Veľkej Británii sa podarilo chytiť gang hackerov, ktorí za dva roky získali viac ako 1,5 milióna libier. Krádeže sa im darili vďaka fyzickému vniknutiu do bankomatu a zavedeniu malvéru do
USB portu počítača v bankomate. Následne prostredníctvom SMS vybrali z bankomatu hotovosť. Malvér sa sám zničil a zabránil tak odhaleniu. Zločincov sa podarilo chytiť až vďaka bezpečnostnej kamere.
Vyberáte hotovosť z bankomatu často alebo sa skôr spoliehate na platenie kartou?
Hackeri v Českej republike využili nezabezpečenú komunikáciu medzi úradmi a políciou. Upravili policajné fotografie - pozmenili poznávacie čísla vozidiel a namiesto vodičov posadili za volant zeleného Alza maskota. Údaje z kamier sa tak dočasne nemohli používať ako dôkazový materiál. Či išlo o žart alebo bolo cieľom zničenie istých údajov zatiaľ nebolo zistené. Niektorých vodičov táto skutočnosť určite potešila. A čo vy, stretli ste sa s niečím podobným?