I. týždeň SafetyHome 🏠
Hasiaca guľa je skvelým riešením pre rýchle a jednoduché hasenie požiaru a jej umiestnenie v obývačke 🛋️ môže byť strategické nakoľko práve v obývačke trávime najviac času počas dňa.
Ak máte v obývačke krb je vhodné umiestniť hasiacu guľu blízko neho. Môžete ju pripevniť na stenu vďaka držiaku, s ktorým sa hasiaca guľa predáva, alebo ju položiť na krbovú rímsu prípadne poličku.
Ak máte živý vianočný stromček 🎄, hasiacu guľu môžete privŕtať priamo na kmeň stromu a schovať ju medzi konáre s ihličím. V prípade požiaru stromčeka sa guľa aktivuje a požiar okamžite uhasí 💪.
_____________________
občianske združenie HASAM 🧡 - Požiarna prevencia inak!
#hasam #poziarnaprevencia #safetyhome #bezpecnost #domov #sikovneruky #obyvacka #vianoce #zima #krb #hasiacagula
🙅 Čo nie je dobre na tejto fotke?
Vianočný stromček by mal byť umiestnený:
✅ v stabilnom stojane
✅ mimo zdrojov tepla
✅ ďalej od záclon, závesov a iných horľavých materiálov
✅ používajte kvalitné a certifikované svetelné reťaze
✅ svetielka vždy vypínajte pred odchodom a pred spaním
✅ kontrolujte stromček aj výzdobu a v prípade poškodenia, svetielka odstráňte
_____________________
občianske združenie HASAM 🧡 - Požiarna prevencia inak!
#hasam #poziarnaprevencia #safetyhome #bezpecnost #domov #sikovneruky #obyvacka #vianoce #advent #stromcek #vianocnystromcek
I. týždeň SafetyHome 🏠
👉 Adventný veniec by mal byť umiestnený na stabilnom a nehorľavom povrchu, ideálne na keramickej, kovovej alebo sklenenej podložke, ktorá ochráni nábytok.
👉 Je dobré ho položiť mimo dosahu záclon, závesov či iných textílií, ktoré by sa mohli ľahko zapáliť. Odporúča sa umiestniť veniec na miesto, kde neprechádzajú domáce zvieratá ani malé deti, ktoré by ho mohli prevrhnúť.
👉 Sviečky na venci by mali byť v bezpečných svietnikoch alebo zasadené do materiálu, ktorý ich drží pevne na mieste. Ideálne je veniec umiestniť v strede stola alebo inej stabilnej plochy, aby sa znížilo riziko náhodného kontaktu so sviečkami.
☝️A nakoniec, NIKDY nenechávajte adventný veniec so zapálenými sviečkami bez dozoru.
_____________________
občianske združenie HASAM 🧡 - Požiarna prevencia inak!
#hasam #poziarnaprevencia #safetyhome #bezpecnost #domov #sikovneruky #obyvacka #vianoce #advent #adventnyveniec #sviecky
Štartujeme projekt SafetyHome 🏠!
Vitajte v prvom týždni. Obývačka je miestom, kde radi relaxujeme, ☝️ ale aj tu je potrebná opatrnosť.
Deti sa tento týždeň naučia, kam môžeme umiestniť vianočný stromček či adventný veniec a ako zabezpečiť svoj domov ak máme krb, kachle, pec či iné rôzne ohrievače.
✅ Budete potrebovať:
1. 🖨️ tlačiareň (šablónu nájdete 🔗 https://bit.ly/SafetyHome-I)
2. ✂️ nožnice
3. ⚪ lepidlo na papier
4. 📐 pravítko
5. 🖍️ farbičky
_______________________
občianske združenie HASAM 🧡 - Požiarna prevencia inak!
#hasam #poziarnaprevencia #safetyhome #bezpecnost #domov #sikovneruky #obyvacka #vianoce
Zlepšite si bývanie pomocou feng šuej
Feng šuej sa začalo rozvíjať pred viac ako 5000 rokmi. Najjednoduchší preklad je feng ako vietor a šuej ako voda. Tieto dva prírodné živly predstavujú metaforu prírodných síl a v architektúre opisujú vzťah medzi človekom a prírodou. Feng šuej hovorí o zariadení si bývania s rozpoznaním energetického centra bytu a nájdení tých správnych princípov pri usporiadaní nábytku, pri využívaní farieb a vhodných doplnkov. Feng šuej sa okrem rozloženia bytov a domov používa aj v stravovaní, obliekaní, v myslení či pri medziľudských vzťahoch. Zameriame sa na feng šuej v bývaní.
Krajinou pôvodu feng šuej je Čína a autorstvo sa pripisuje človeku menom Fu-Simu.
V dávnych časoch žili ľudia len podľa svojho zdravého rozumu. Už pred tisíckami rokov ľudia v Číne zistili, že je oveľa lepšie žiť v súlade s prírodou, ako proti nej bojovať. Akési prvotné feng šuej má pôvod práve tu. Starým Číňanom sa lepšie žilo v domoch, ktoré sú obrátené na juh k slnku a na severe sú zas chránené kopcom pred zimou. Na základe tohto si stavali obydlia, ktoré im prinášali zdravý a harmonický život.
Feng šuej rozlišuje päť prvkov, ktoré vznikajú zo súhry energií jin a jang. Medzi týmito prvkami by mala existovať rovnováha. Rozlišujeme nasledujúce živly: drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý tento element je reprezentovaný špecifickou farbou. Farby sú spojené aj so systémom, tzv. bagua, čo predstavuje svetové strany a ich asociácie, najmä energie. Rozdelenie svetových strán s asociáciami do ôsmich smerov predstavuje práve systém bagua.
Drevo
Predstavuje sviežosť a ozdravenie priestoru. Hlavnými farebnými predstaviteľmi tejto farby sú zelená a hnedá farba, ktoré podporujú vitalitu, zdravie a celkovú prosperitu. Doplnky: zelené vankúše a vázy, rastlinky.
Kov
Tento element napomáha tvorbe energie spojenej s pokojom a jasnosťou. Vhodne je kov kombinovať s bielou a šedou farbou.
Doplnky: biele vankúše na posteli, fotky v kovových rámikoch na stene.
Zem
Predstaviteľmi tohto živlu sú najmä béžová a piesková farba. Tento element reprezentuje stabilitu, ochranu a vnútorný balans.
Ako doplnky sú vhodné rôzne obrazy krajiniek, keramiky, pieskové povlečenie na posteľ.
Oheň
Dosahovanie cieľov v oblasti kariéry, priťahovanie energie spojenej s bohatstvom - to sú hlavné charakteristiky elementu oheň. Farby spojené s týmto živlom sú najmä žltá a oranžová, takisto fialová, ružová až po magentovú.
Ako doplnok je vhodný oheň - či už krb alebo obrázok ohňa.
Voda
Ako živel, tak aj element predstavuje jednoduchosť a čistotu. Farebným predstaviteľom jemodrá farba a element stelesňuje prítomnosť zrkadiel a fontán.
Vchod do bytu
Vchod do bytu je pri feng šuej veľmi dôležitý. To, ako a kde sú umiestnené vstupné dvere, aký je prvý dojem zo vstupu, ovplyvňuje tzv. energiu Chi. Vstup do bytu môže prilákať pozitívnu a zdravú energiu Chi, avšak pri zlom umiestnení môže privolať aj negatívne sily. Dôležité pri umiestňovaní dverí je, aby vchodové dvere boli osvetlené a chránené pred vonkajšími vplyvmi. Dôležitá je aj veľkosť vchodových dverí k veľkosti bytu alebo budovy. Veľkosť by mala byť proporcionálna. Po otvorení dverí nasleduje podľa feng šuej väčší priestor a nie prekážky, ktoré bránia prúdeniu energií (stena oproti dverám, atď.). Otváranie dverí by malo byť bezproblémové, funkčné zámky, kľučky a dvere bez hrdze a škrípania. Vchodové dvere je možné zviditeľniť rôznym dizajnovým spôsobom. Keď váš vchod “kričí” úspechom, budete úspešní aj vy.
Kúpeľňa
Kúpeľňa je väčšinou priestor, ktorému ľudia neprikladajú veľký význam pri zariaďovaní bytu podľa feng šuej. V skutočnosti je to však veľmi dôležitý priestor, ktorý vplýva na harmóniu zvyšného priestoru bytu.
Tipy na feng šuej kúpeľňu:
Zrkadlá odrážajú pozitívnu energiu. Keramické doplnky zase absorbujú negatívnu energiu a vázy v kúpeľni sú takisto účinné a moderné. Uistite sa, že aspoň jeden z doplnkov je voňavý. Je to dôležité z toho hľadiska, ako sa ľudia cítia hneď pri vstupe do kúpeľne. Kúpeľňu relaxačne dotvoria aj vhodne použité relaxačné tapety (obklady). V neposlednom rade môže byť doplnkom podľa feng-šuej aj hudba, ktorá by mala byť relaxačná.
Obývačka
Obývacia miestnosť predstavuje jadro celého bytu. Je to miesto, kde sa väčšinou po celom dni všetci stretnete či už pri televízore, hráte sa hry, čítate alebo sa rozprávate. Obývačka spravidla predstavuje prvý priestor, ktoré navštívi návšteva.
Tipy na feng šuej obývačku:
Kuchyňa
Kuchyňa predstavuje symbol zdravia a prosperity. Je neodmysliteľnou súčasťou každého bytu a bývania. Kuchyňa by vždy mala byť čistá. Jedlo zásobuje telo energiou - pripravujte ho v harmonickom prostredí.
Tipy na feng šuej kuchyňu:
Veľmi dôležitými miestnosťami z pohľadu feng šuej sú aj spálňa a detská izba.
Nebojte sa využiť princípy feng-šuej aj v malom byte
V súčasnej dobe si nie všetci môžete dovoliť veľký byt, nieto rodinný dom. Dajú sa princípy feng šuej využiť aj v malom byte? Skúste dodržať týchto pár pravidiel a využite princípy feng šuej aj v malom byte.
Máte zariadený byt podľa pravidiel feng šuej? Alebo doržiavate feng šuej v inej oblasti života?
Foto: pixabay.com, depositphotos.com, pexels.com