Gaps diéta - vaše skúsenosti, rady, inšpirácie

keziah
15. máj 2013

Rada by som tymto oslovila mamicky, ktore tiez zaujala dieta GAPS, popisana najma v knihe Syndrom travenia a psychologie od autorky Natasha Campbell. Zjednodusene: hlavnou myslienkou diety je: zdrave creva=zdravy clovek. Dieta by mala pomoct najma detom s autizmom, poruchami pozornosti, alergiami...
Ine zdroje v slovencine alebo cestine: http://zivakultura.cz/category/gaps/
http://autista-valerik.blogspot.sk/search/label...
http://myaautizmus.wordpress.com/
Budem velmi rada, ak sa podelite o svoje skusenosti, nazory, dalsie sikovne linky, pripadne recepty 🙂

lucikan
10. jún 2013

Mate tipy na nejake jednoduche jedla pre vase deti? Nieco co moze byt na ranajky.
My sme kasu u syna rano vymenili za take jednoduche muffinky - vymiesam iba jedno vajicko s mletymi mandlami (pripadne pridam mak alebo mlety kokos) a dam do do formicky na muffin. Chvilku pecem a potom potrem medom. Mne osobne to nechuti, ale drobec je za tym divy.

lucikan
10. jún 2013

A este sa chcem spytat, ak fermentujete zeleninu, co je znakom, ze sa to nepodarilo? Ako by to malo vonat? Ja som dala svoj prvy pokus a neviem neviem, bojim sa to aj ochutnat, strasne mi to smrdi. Pritom nasi odjakziva nakladali kapustu a tu milujem a viem ako vonia domaca kvasena kapusta, a prave preto mi ten moj vytvor smrdi.
Moze byt problem, ze som natlacila kapustu do 0,7 zavaraninoveho pohara, ale vyslo mi len do polky? Stavy som mala dost ale rozmyslam, ci moze vadit, ze som mala vlastne len do polky plnu nadobu. A dala som prilis vela soli, to viem.

nensyke
11. jún 2013

@lucikan Náš miluje omeletu na ranajky, dávam mu banánovu omeletu, z brokolici,aj z avokáda..atd.

nensyke
11. jún 2013

@lucikan ja sol nedávam, ja dávam probiotika do pohára..ale potom to musí byt v chladničke..

keziah
autor
17. jún 2013

@lucikan zaujimava stranka o nakladani vsetkeho mozneho> http://zkvaseno.blogspot.cz/search/label/základy
inak neporadim, tiez sa akurat ucim nakladat a zhruba kazdy druhy pokus leti do kosa. skusam zatial zakladat so solou, dnes som nalozila trosku karfiolu a pripadala som vodny kefir, uvazujem tiez o pridavani probiotik z kapsul pri nakladani alebo skusim ozivit ususeny mliecny kefir, kvoli syrovatke.

@nensyke klasicku probioticku kapsulku rozoberies a vysypes do pohara? v chladnicke to potom musi byt od zaciatku alebo az po vykvaseni?

lucikan
17. jún 2013

@keziah 🙂 hej u som ten blog videla, pred par dnami som ho nasla, ja akurat dnes aj druhy pokus vyhodim do zachoda, zial.
Ale mam pocit ze viem cim to moze byt - napadlo ma to, ked som dnes znovu citala o nakladani v knihe Syndrom travenia a psychologie - ona tam pise, ze by to malo byt niecim zatazene, aby tekutina bola vzdy nad kapustou. No mne ta kapusta nakoniec vzdy vyleze hore, lebo to nemam zatazene a nevladzem to zrejme tak dobre upackat, aby to ostalo tak ako ma. Skusim nabuduce s tazitkom nejakym. Dava mi to zmysel, lebo nasi ked kvasia v sude, vzdy to maju zatazene.
@nensyke zatazujes niecim tu zeleninu pri nakladani?

lucikan
17. jún 2013

@keziah jo a prosim ta, ako vies, ktory pokus sa podaril a ktory nie? Podla vzhladu, vone, ci chute? Ja sa to teda bojim aj ochutnat, lebo mi to tak smrdi. Plus na vrchu mi ta kapusta tak zosedela.

keziah
autor
17. jún 2013

@lucikan k zelenine by nemal mat pristup kyslik, takze bud by zrejme mala byt doplna nalozena flaska a dobre uzavreta (mne sa jedna varka skazila kvoli zlemu vrchnaku) alebo druha moznost je tak, ako sa popisuje v knihe- nadoba moze zostat otvorena, ale zeleninu treba zatazit, aby nevyliezla hore nad tekutinu. ja v tom este tiez nemam celkom jasno, ale mam dojem, ze nezalezi na tom, ako velmi zeleninu utlacis, ona pocas kvasenia produkuje tusim CO2 a preto sa zdviha. Pozri clanok k tejto diskusii, na druhej strane je zaujimavy napad o zatazeny uhoriek sackom dopoly naplnenom vodou:
http://ondera.blog.sme.sk/c/154027/Kvasaky-ako-...
Vyhazdujem to, co ma divny pach-iny, ako som zvyknuta. Ak si nie som ista, ci je varka dobra, tak ju vyhadzujem. Mne tiez kapusta na vrchu trochu zhnedne, neviem, ci je to hniloba alebo nie 🙂

lucikan
17. jún 2013

@keziah dakujem moc za ten clanok, vyzera super, zajtra ho preluskam 🙂

llulla
17. jún 2013

Ahoj kocky,aj my GAPSujeme,teda moj syn-uz takmer dva roky.Isli sme cez intro,na ktorom sme boli nezvycajne dlho.Zatial som ale nefermentovala,chystala som sa na kapustu,ale zabudla som na to.Podla toho,co pisete to nie je take jednoduche,kapustu na jesen urcite spravim,teraz v lete by som mohla -uhorky?Len neviem-neviem,ci by mi to syn zjedol 😅 Vase deti to jedia bez problemov?

bebe2013
17. jún 2013

Caute baby, ja som na gaps uz rok a pol, dodrziavam ju poctivo, od uvodnej fazy cez postupne zavadzanie potravin a teraz som na plnej. A neviem si ju vynachvalit, mne naozaj velmi pomohla. Pozrite do mojho albumu, mam tam zopar fotiek nasich oblubenych jedal.

ajka30
17. jún 2013

Prosim, kde sa da kniha ohladne tejto diety kupit? Myslite, ze je realizovatelne, aby syn mal tuto dietu ked chodi do skolky? Dakujem

llulla
17. jún 2013

@bebe2013 mnaaam,krasne a chutne vyzerajuce jedla mas v albume 😵 😵

@ajka30 knihu som kupovala cez internet,ak planujes ist cez intro,infosky su tu:
http://gaps.me/preview/?page_id=28
A ci sa da drzat dieta,ak dieta chodi do skolky?Zavisi od ustretovosti skolky.Moj si tam nosi desiatu a pred obedom ide domov.

lucikan
18. jún 2013

@llulla ohladom tych uhoriek si kukni ten link co vyssie dala keziah, j atiez uhorky isto skusim, ked budu na trhu.
Pokial ide o kyslu kapustu, tak tu od mojich rodicov, zo suda, moj drobec zboznoval. Je to isto indi vindi, ale nie je to nic ojedinele, pocula som o viac detoch, ze im to velmi chutilo. Uz sa to len naucit robit, hm.
Nechces sa inak podelit o skusenosti so synom, ako sa vam darilo na intre a ci sa vam zlepsil stav?

nensyke
18. jún 2013

je tam recept, ale tam sa dáva zázvor s mrkvou, ja tam vysipem jednu kapsulu klas. probiotik, nechám to vonku 4-5 dni a potom do chladničky..

lucikan
19. jún 2013

prosim vas baby, co ste mali deti na tejto diete, schudli vam? ak ano, ako dlho chudli a kolko? moj nema z coho chudnut, podla tabuliek je uz teraz v strasnej podvahe ☹

llulla
19. jún 2013

@lucikan uz som citala ten blog a som navnadena kvasit 😀 Uvidime,ci mi to vydrzi.Moj drobec zacal GAPSovat ako ani nie dvojrocny,tak tazko povedat,co islo vyvojom,co dietou.Najvacsie pokroky robil na intre,ale nemozem ho nechat cely zivot na polievke,mase a zelenine 😒 Pred casom sme skusali zaviest do stravy domaci jogurt,tam som si nevsimla reakciu,ale pri syre uz ano....takze ten sme vylucili,asi skusim spravit kozi syr,ked budem mat mlieko.Skusala som mu dat kupovanu sunku-cca mesiac dozadu,aj tam bola reakcia,tiez musim spravit domacu.A este reaguje na vlaske orechy,takze vsetko musim piect z lieckovcov,mandli,kesu....
Rozmyslala som nad vyrobou pudingu pre drobca-nejake orechove mlieko,do toho zltka,med...ale cim to zahustit?Napadla ma zelatina,tu by mohol podla gaps (aspon myslim),ale kde ju kupit?Neskusali ste niekto?Doma mame zelatinu id dr.Oedkra,ale neviem,ci jej verit....

@lucikan neschudol vobec,ale asi aj preto,ze som mu do polievok davala aj mastne maso.Ja mu polievky mixujem,aby nemohol vyberat to,co nechce,takze ich ma take "kremove".Teraz-pol roka dozadu uz viac vymysla pri jedle,tak je stihlejsi,ako byval,ale aj dost narastol,nikdy sa nestalo,ze by na vahe schudol.Ma 110 cm a cez 19 kg.

keziah
autor
20. jún 2013

@llulla a tento nechces skusit? http://zivakultura.cz/2012/06/domaci-pudink/
med potom zamiesat do hotoveho, az trochu vychladne, nech nevymlatis dobre enzymy

ja sa pochvalim, predvcerom som degustovala uspesne nalozenu a vykvasenu kapustu, stavu z nej som pouzila ako starter do nakladanej papriky s cibulou a dnes som degustovala nalozenu paradajku s cibulou, cesnakom a bazalkou, tiez fajn, len nabuduce to asi najprv spolu rozmixujem, lebo prezuvat velke kusy surovej cibule a cesnaku nie je nic pre mna 😀

llulla
20. jún 2013

@keziah gratulujem k uspesnemu kvaseniu 🙂 Sikulka.A dakujem za link,vyborny napad na puding,urcite vyskusam.

llulla
1. júl 2013

@keziah skusala som dnes robit ten Gaps puding,co si nan davala link-z polovicnej davky (z kefiru),pridala som tam aj jeden rozmixovany banan a bleee 😀 neviem,ci to pokazil ten banan,ale nie je to vobec dobre-snazila som sa to vylepsit medom,potom kokosom,ale neda sa tomu pomoct 😒 Mozno este raz vyskusam spravit brz bananu,s pomletymi orechami,aby to bolo hustejsie....
Zacala som robit domaci kefir,ten drobcovi chuti,po odmlke robim jogurt,aj ten mu velmi chuti,este ten puging nejak vymysliet.Asi skusim tak,ako som planovala-orechove mlieko,zltka a zelatinu.
A vcera som urobila prvu domacu sunku,tak si na nej drobec pochutnava,aspon to mu chuti 🙂

keziah
autor
1. júl 2013

@llulla aj ja som skusala ten puding, heh, piekla som ho v plytkej mise a ovela dlhsie ako bolo v recepte a stale bol akoby nedopeceny. inak skusala som kombinaciu biely jogurt+zltka+banany a nebolo to chutovo zle, len konzistencia bola stale moc tekuta. nie je problem kombinacia kefir+banan? ja ked som robila domaci kefir, tak to bolo kysle jak slak, neviem si predstavit konzumovat to na sladko.

inak u nas totalna kriza, so synom sme na gapse uz 2-3 mesiace a tusim to zabalim-aspon u mna, lebo zatial nevidim absolutne ziadne zlepsenie nasich tazkosti 😖

llulla
1. júl 2013

@keziah to ma mrzi,ze nevidis zlepsenie ☹ Neviem s cim mate problem,ale na gapse su aj zhorsenia pocas prveho roka-die off-y,prvy je tusim zhruba po takom case,ako ste teraz vy na gapse,ale uz si to presne nepamatam.Drzim palce,nech vase problemy prejdu.
S pudingom mas pravdu-vela robil aj kefir,ale paradoxne,mne tam viac vadil ten upeceny banan,nevedela som to zjest.Drobec zje naozaj vsetko a toto mi zjest nevedel,dal sii na moje prehovaranie 5 lyziciek,potom som ho uz neprehovarala,videla som,ze to nejde.MM to nakoniec zjedol a skonstatoval,ze jemu tam vadil kefir-takze presne ako si pisala.Mne aj prislo luto varit kefir/jogurt,ved tam zahynu vsetky uzitocne organizmy a ostane len mrtvo,ale vyskusala som 🙂

lucikan
6. júl 2013

@keziah myslis teraz ze zabalis GAPS u seba, lebo u dojceneho drobca nevidis zlepsenie?
Ja som teraz zistila, ze synovi vadia orechy a to teba po intenzivnom polroku ich jedenia a som z toho taka dost nestastna, bolo to uz v obdobi, keby som dbala, snazila sa drobca dobre stravovat a teraz som si zas po nastudovani novych veci pospajala infosky a prisla som na to, preco mal taku stolicu ako mal - orechy. Prechadzam takou krizou, ze mam pocit, ze strasne riesim jedenie a pritom nemam 100percent istotu ze to robim dobre.
Ja sa ale na gaps-e citim vyborne a to mi je teraz smerodajne. Lenze krpec nie je natolko verbalny a uvedomely aby sa k jedlu vedel vyjadrit.

lucikan
6. júl 2013

Hladam nejaky dobry zdroj masa v biokvalite. Mate niekto nieco na odporucenie? Aj do IP kludne.
Celkom som spokojna s kurcatami a sliepkami, co kupujem na trhu Zilinska, ale je pravda, ze som nevidela farmu nazivo. A tito predajcovia na trhu vselico narozpravaju...

keziah
autor
7. júl 2013

@lucikan http://www.bioprevas.sk/sk/E-shop/Nasa-ponuka/B...
alebo kittsee, nova nakupna zona, biomaso maju v hoferi http://www.hofer.at/at/html/product_range/sonde...
a aj v spare
tak nakupujem ja
hej, s orechmi som sa aj ja popalila 😀

keziah
autor
7. júl 2013

@lucikan v bioprevas beriem najma kuraciu zmes na polievku, maju tam aj pecen v biokvalite a teraz idem skusit hovadziu zmes na polievku. v hoferi sa zase viac oplati cele kurca (ale to uz ani nekupujeme, lebo je to same biele maso a my vsetci preferujeme cervene zo steien) alebo stehna. pokial ides v sobotu poobede do hoferu, mozes maso dostat aj za polovicu-take, co treba zjest do 2-3 dni. este som nasla stranku, ktoru ale nemam vyskusanu, oficialne nie su bio: http://www.farmatuska.sk/maso,136.html
nemate niekto tip na material na rybi vyvar? ja som akurat raz v tescu videla hlavy z kapra, ale ked som videla tie muchy loziace po mrtvych ociach, presla ma chut, asi som moc fajnova
gaps uvazujem zabalit u seba, ale este chvilku skusim na nej frcat bez orechov s medom a skoricou-myslim, ze to mi uskodilo viac ako cokolada, ktorou som sa ladovala pred tym
tej krize celkom rozumiem, tiez prechadzam niecim podobnym. 5-rocneho syna este drzim na plnej gaps, planujem s nim opat prejst intro casom. netusim, ci mu tato dieta pomaha-kasle stale cele mesiace (ma zrejme nabeh na astmu alebo astmu)

llulla
7. júl 2013

@lucikan aj mojmu drobcovi vlasske orechy nerobia dobre.Museli sme prejst na Lieskovce a mandle,na tie nema taku reakciu.Ale vsetky orechy musim nechat mocit v slanej vode a potom ususit v rure.A znasa len bio kvalitu,ktoru kupujem v DM,takze to ide riadne do peniazkov....
Zdroj masa mame vyborny-chlapik ma farmu,chova telacie,bravcove,morky a tento rok aj kurence.Ma obrovsky pozemok,takze ich chova z toho,co na poliach dopestuje,ziadne zmesky,granule a pod....dokonca nam vyrabal vyrabal vyrobky,ktore vyhovovali gaps -klobasu (len sol a cerv.paprika),domacu pastetu,slaninu a pod..Ked mi prvy krat poslal fotky,bola som unesena-zvery mu zili volne (aj kravy a prasce,muz sa tam bol potom pozriet),ziadne malicke chlievy....Zije na strednom Slovensku,nam maso vozi,vozieva aj do BA,ale teda-musis si naskladnit mraznicku,pretoze nemas zasobovanie kazdy tyzden,ale narazovo,ked dorastu zvery (takze telacie asi 2x rocne,morcacie tiez cca 2 x rocne....)
Tetuskam na trznici neverim,kurence krmia zmeskami a to ich uz mozes rovno kupit v supermarkete 😒 Pecienka z bio kurciat je uplne miniaturna,nezvacsi sa tak,ako ked kurcata dopujes kadecim.Preto drobcovi musim kupovat aj vnutornosti z teliat,aby som mu pokryla zdroj zeleza.

lucikan
7. júl 2013

@keziah dakujem za to maso, s rybou neviem ci hladas vylucne morske alebo aj sladkovodne su ok, my zatial rybam vela nedavame, akurat sme mali toho kapra z tesca, ale rozmyslame ze pojdeme na sladkovodne do stupavy. Su tam rybniky a maju viac druhov. Lenze zas je to umely chov a nevieme cim to krmia, ze ano.
Jedine dalsie moznosti co vidim su predajna Ryba alebo metro a vybrat nejaky pekny kusok. Ale inak ta polievka co sa mi podarila z toho kapra bol jeden z mojich top vykonov v kuchyni 😀 Ja kapra milujem, by som ho jedla kazdy den.

lucikan
7. júl 2013

@llulla Kontakt kontakt kontakt 😵 prosim 😵