Gaps diéta - vaše skúsenosti, rady, inšpirácie

keziah
15. máj 2013

Rada by som tymto oslovila mamicky, ktore tiez zaujala dieta GAPS, popisana najma v knihe Syndrom travenia a psychologie od autorky Natasha Campbell. Zjednodusene: hlavnou myslienkou diety je: zdrave creva=zdravy clovek. Dieta by mala pomoct najma detom s autizmom, poruchami pozornosti, alergiami...
Ine zdroje v slovencine alebo cestine: http://zivakultura.cz/category/gaps/
http://autista-valerik.blogspot.sk/search/label...
http://myaautizmus.wordpress.com/
Budem velmi rada, ak sa podelite o svoje skusenosti, nazory, dalsie sikovne linky, pripadne recepty 🙂

martina46
23. júl 2013

ako meliete doma orechy?
koľko trvá ususenie trebárs mandlí v susicke? zaujímal by má reálny čas,pozrela som na odkaz o orechoch a tam je 12-24. Dá sa skutocne bezpečne poznať, že sú suché?

llulla
23. júl 2013

@martina46 orechy po macani v slanej vode susim v rure-nastavim cca 50 stupnov,dam ich tam vecer (na plechu,v jednej vrstve),susia sa celu noc,rano ochutnam,ak su v strede vlhke (to bezpecne zacitis) susim dalej.Vysusene pomelies/rozmixujes lahsie,ja mixujem tycovym mixerom-bola k nemu aj nadoba s nozmi (v nej mixujem),po rozmixovani je to uplne jemne,ako hladka muka.

keziah
autor
23. júl 2013

@martina46 ja ich mozno susim aj pridlho, namacam ich obvykle od rana do vecera a vecer ich dam bud do piecky na 100 stupnov az do rana alebo v susicke na 55-60 stupnoch ich nechavam cca tych 16-18 hodin. meliem v mixeri na mak a orechy, som s nim spokojna, mam takyto: http://www.datart.cz/Mixer-CONCEPT-SM-3330-mako...

martina46
23. júl 2013

@llulla, @keziah,
ďakujem!
mňa zaujal ten tycovy mixér, neviwm si predstavit mlieť v nom niečo nasucho, mám s dobrym výkonom.
ten mlyncek na mak melie úplne na jemnucko?
mandle lupete? ak nie, nevadí to chuťovo, keď sú tam supky?

llulla
23. júl 2013

@martina46 nemixujes priamo nozmi z tycoveho mixera.My mame taky,ze k nemu bol slahac (ako dalsi nadstavec) a nadoba s dalsimi nozmi (urcena prave na mixovanie orechov).Na vrchnak tej nadoby nasunies motor z tycoveho mixera a tym mixujes 🙂 Pred pol rokom sme menili mixer-ten predchadzajuci bol so silnejsim vykonom (750W),ale nezomlel uplne najemno.Tento novy melie dokonale,akurat ma tu nadobu (do ktorej sypem orechy) mensiu,takze to robim na dva krat.

Ale aj mna zaujal ten mixer od @keziah ,melie tiez uplne najemno?

martina46
24. júl 2013

aha, rozumiem. k môjmu tycovemu sa tusimnieco take dá dokúpiť. akurát či to risknut 🙂
ja si meliwm semienka ako lán či sezam na malom kavovom elektrickom, lenže oriesky nezvláda.

keziah
autor
24. júl 2013

@martina46 @llulla ja som mixovala obycajnym tycovym mixerom z lidla, ale bolo s tym roboty, naspinila som s tym vela a nezomlelo podla mojich predstav, tak som si kupila novy mixer na mak a orechy. zomelie podla mna dobre, pomerne najemno, som s nim spokojna.

keziah
autor
24. júl 2013

@martina46 jaj a k lupaniu mandli-ja necham nevylupanu tak 1/4 az 1/3, zbytok vylupem a zmiesam to potom

martina46
29. júl 2013

robila som muffiny z mixovanych mandli v starom kavovom mlynceku, nejako sa podarilo, obcas kusocek, ale boli vyborne. prakticky bez cukru, detom sa jemne natrela medom.
nelupala som vobec a bolo to v pohode, tesi ma to, lebo lupat sa mi teda nechce.
mam teraz k dispozicii makovy mlyncek rucny, tak vyskusam na nom o par dni.

keziah
autor
30. júl 2013

@martina46 znie to vyborne, vy mozete jest aj vajicka?
my robievame s mixovanym bananom (miesto vajec), ale nejak to neviem poriadne upiect

baby, ja som dnes navarila svoj prvy vyvar z rybych hlav (kapor) a teraz zbieram odvahu to ochutnat... tie oci sa na mna z toho hrnca tak divali... vy tie rybie hlavy potom este oberate? mne sa to tak bridilo, ze som ich cele zahodila

llulla
30. júl 2013

@martina46 super 🙂 Ani ja orechy nelupem,rozmixujem to aj so supkami 🙂

@keziah este som nerobila polievku z rybacich hlav,ale ako sa poznam,tiez by som ich neoberala 😎

martina46
30. júl 2013

@keziah vajicka v pohode, no my nedrzime gaps, teda myslim si, ze by sa zislo, najma mne a deti tiez nejako su chorejsie, nez by som chcela, ale zatial nemam odhodlanie na velke zmeny,.

rybie hlavy oberam, co sa da, pohlad varenych oci mi nevadi 😀

cecil36
12. aug 2013

Baby tiez by som chcela zacat touto dietkou, ale mam alergiu na orechy. To sa asi neda nicim inym nahradit ci?

llulla
12. aug 2013

@cecil36 mas alergiu na vsetky druhy orechov?Ci len na vlaske?Lebo moj drobec na vlasske nereagoval najlepsie,tak tie vobec neje.Urcite sa to da niecim nahradit-semienkami,len je dolezite vediet,na co vsetko mas alergiu 🙂

cecil36
12. aug 2013

@llulla ja mam alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a potom intolerancie: vajcia, kukurica, psenica, kvasnice, strukoviny, spalda, para orechy, kesu orechy, arasidy, soja. Vlasske mi nevysli, ale trocha sa bojim ked na vsetky ostatne som intolerantna. Uvazovala som na semienkami, al zatial som v "hnackovej faze" 😀 , tak to by som asi zatial nemala, ci? Chcem tuto dietku vyskusat aj na krpcovi, kedze ma intoleranciu na laktozu a vyzera to u neho aj na aspergerov syndrom. Teraz pozeram, ze sme ako ucebnicovy priklad 😖 - mama problem s travenim a dieta detto, starsie dieta ekzemy....

lucikan
12. aug 2013

@cecil36 to ze nemozes orechy by som nevidela ako prekazku, napr my momentalne nejeme ziadne, lebo synovi robili zle, mandle naisto a ostatne som zatial netestovala, ani nemam chut zatial ich skusat.
Ked by si sla aj cez intro, tak by si bez orechov aj tak bola dlho, lebo sa zavadzaju az neskor. Nie je to pilier stravy, myslim ze to takto nemusis brat. Vezmi si, ze my napr ani mliecne teraz vobec nejeme, lebo syn ma alergiu a ja neznasanlivost ... a sme na gaps-e aj tak.

cecil36
12. aug 2013

@lucikan dakujem a co papate? Lebo ja nejem ziadne mliecne vyrobky ani ziadnu muku, zistila som, ze mi zle robi aj pohanka a akykolvek cukor, kedze nemozem ani strukoviny a morske veci, tak som sa dostala k tomu, ze jedine mäsko, ryza a zemiaky (podla Gaps by som nemala) a zeleninu cukina, paprika, uhorka,mmrkva, brokolica, karfiol. Este by ma zaujimalo ci si davate probiotika a ak ano ake?

lucikan
12. aug 2013

@cecil36 no fuha, pozehnane tych intolerancii, to ti vyslo nejakym meranim, ci si si to odpozerala podla reakcii na sebe?
My jeme teda vsetko co je na gapse povolene, okrem mliecnych, orechov a semien. Skusala som uz ghee, u mna preslo dobre, ale u syna zrejme nie, musim este retestnut. Ale zrazu mal v stolici opat nestravene kusy. Tak musim pozornejsie si to odsledovat. Zatial nejeme fermentovane, lebo kazdy pokus skoncil fiaskom (ale velke nadeje vkladam do tych kvasakov co mam teraz v chladnicke 😅 ). Jeme vela vyvaru, pecienok, masa, vajcia na kvanta, zeleninu surovu a dusenu/pecenu, ovocie a oleje na lyzicke denne - rybi olej a kokosovy. Probiotika zatial velmi nepoctivo, ale chcem teraz uz objednat tie odporucane - Bio-kult sa volaju. Nejak sa obavam, co pride potom, aka reakcia.

lucikan
12. aug 2013

Chcem sa este podelit o dobry zdroj vajec. Nie su certifikovane bio, ale moj jazyk, ktory sa medzitym ako som na diete vycvicil na rozoznavanie vajec z bezneho obchodu a bio vajec, tieto radi chutou a kavalitou do tej bio kategorie 😀
http://www.svetbedniciek.sk/vajicka/ Maju super cenu. Podla fotiek z tej farmy, maju sliepky celkom pekny vybeh a pristup k trave.
Inak nasa spotreba vajec je obrovska, minule som kupila 60 vajec a vydrzali nam tyzden a pol. Mate to niekto podobne? Keby som mala kupovat origo biovajcia, bolo by to pre rozpocet asi dost likvidacne.

saurian
6. sep 2013

ahojte,
my sice nie sme na gaps (momentalne gfcf) ale napisem vam predsa nieco.
bola som u pediatricky, potrebovali sme potvrdenie do skolky k strave, nasa mudr ma dovolenku tak sme sli k zastupujucej, s malou dusickou ci nam napise kedze de facto nemame ziadny "lekarsky dovod" na vlastnu stravu len dg DA. zasupujuca mudr bola starsia pani, myslela som si ze ta nam to neda - mala som len spravu od psychologicky. a ku podivu - mudr povedala ze ona sice nevie preco a ako z toho medicinskeho hladiska, ale vie ze u tychto deti to "funguje" a strava moze velmi vela urobit a pomoct detom takze doporucila a potvrdenie sme dostali. neskor este povedala ze mali v rodine dieta ktore do 2r neukazovalo, do 4r nerozpraval, dg susp autizmus. a dnes je vraj celkom "normalny", hoci jeho mama hovori ze teda celkom uplne nie, ale v zasade je na tom velmi dobre. len tolko. drzim palce

lucikan
12. sep 2013

len davam do pozornosti: na strankach zivakultura.cz spustili forum

keziah
autor
13. sep 2013

jejda, tu to zije, parada 😀
@lucikan hej, biovajcia su nenormalna polozka, my sme par mesiacov kupovali v rakusku 3,3 eura/10ks a to 5-6 krabik kazdy tyzden, uf, nastastie uz aj svokra bude mat domace. to forum, parada, ze si ma/nas upozornila, ja tam sice chodim casto, ale toto som veru uplne prehliadla. my jeme bio-kult asi 3-4 mesiace (?), ale nemali sme nejaku viditelnu reakciu
daj recept, ak mas nejaky dobry, ako spracuvas pecienku. ja pecen neznasam, ale asi by sme ju tiez mali jest.

@cecil36 my mame asi tiez alergiu na orechy, strasne ma to stve, lebo orechy s medom, ghee a skoricou bola moja oblubena sladkost (kedze som tazky cokoholik, potrebovala som nejaku dobru nahradu za bezne sladkosti), momentalne maskrtievam susene ovocie s ghee. da sa aj bez orechov. ako priloha k masu je u mna oblubena varena brokolica s karfiolom a ghee, momentalne sme si oblubili dusenu cukinu, experimentujeme aj s susenym porom. skusala som aj upiect hokaido tekvicu, ale nesedela nam. ale chutovo je to dobre, trochu to nahradi zemiaky.

@saurian vitaj. ta gfcf vam zabera?

saurian
13. sep 2013

@keziah
no zabera jak zabera. zazrak to samozrejme nie je. my sme vysadili v decembri lepok, pozorovali efekt, koncom februara aj kazein a zasa pozorovali.
urcity efekt tam je, dost velky na to aby nam to za to stalo pokracovat.
zabrala najma na spravanie - drobec bol viac vnimavejsi, spolocenskejsi a zvedavsi, tiez menej uzkostny, menej "šiši" - vo velkej miere ustupili veci ako spickovanie ci tocenie dokola aj ked nikdy to u neho nebol extrem. a tym padom ze to malo takyto vplyv na spravanie je pristupnejsi aj uceniu - tomu "priebehovemu" pocas dna ale aj cielenemu.
a tiez mi viac naspi, priemerne o 2-3 hod viac za 24hod ako predtym, co je tiez fajn.
ono inak zbojnici odmalicka sme dbali na stravu - jednak na kvalitu surovin a jednak na pestrost, samozrejme v ramci moznosti - co je dostupne a tiez aj financne. cize vajcia domace, zelenina zakladna domaca bez chemickeho osetrovania, tiez detske vyzivy domace a ovocie z ktoreho vacsina chemicky osetrovana nebola, domace maso - sice nie uplne v bio kvalite ale predsaj len z tradicneho chovu "z dvora" maju zvierata menej roznych hormonov, antibiotik, liekov a tiez kvalitnejsiu stravu.
nic to vsak nemeni na fakte ze drobec v poriadku nieje.

keziah
autor
13. sep 2013

@saurian a gaps nechcete vyskusat? mohli by ste porovnat...

saurian
13. sep 2013

@keziah
zvazovala som aj gaps, ale zatial sme sa rozhodli ze nie. momentalne narocne - casovo aj financne, a drobec teraz zacal chodit do skolky takze urcite nie, ak sa aj rozhodneme tak to bude az na letne prazdniny kedy bude doma.
ppc, necitam tuto diskusiu len som vedela ze existuje, tak som napisala skusenost od mudr, vy ste na gapse? alebo?

keziah
autor
13. sep 2013

@saurian mas pravdu, je to dost casovo narocne, u nas za tu cenu, ze som syna nedala so skolky-mozem si to dovolit, lebo som na RD s mladsim. tak sa drzte a mozno sa tu v lete zdrzis viac 😀 mne sa na gapse paci, ze dava nadej na uplne vyliecenie bruska-takze ho staci drzat len urcity cas.

lucikan
13. sep 2013

@keziah waw 🙂 (to patri tomu mnozstvu vajiciek)
Ja som taky milovnik pecienky, ze ja ju proste jem stale na jeden sposob a to aj ten najobycajnejsi - mast na panvicu, niekedy si dam aj cibulu, potom na kusky pecienka, chvilu restujem a potom podlejem vyvarom a dusim 8 az 10 minut. Nie dlhsie, potom nie je taka dobra. Ked ju jem, posolim. 😅 Ja sa vlastne musim krotit, aby som ju nejedla denne, to by asi bolo privela.
Este k sladkemu - "rafaelo" si robievas? Kokosova muka, med a bravcova mast, urobit gulicky a dat do chladnicky stuhnut, uzasne dobre. My s krpcom sme teraz trochu svindlovali s kakaom a urobili sme si toto - datle, kokosova muka, kakao a to je uzasne.

Ja nam inak pomaly zavadzam mliecne, uvidime ci nam to prejde. Robila som doma jogurt, robite tu niekto?, mala by som otazku. Zatial som dvakrat ockovala z hollandie, ale tento tyzden mi uz pridu kultury.

zuzuliak1981
13. sep 2013

@bebe2013 ahoj, ty si bola na gaps uz v tehotenstve? ja som takmer pred rokom zacala protikvasinkovu dietu, schudla som cca 5 kil na 48 a stratila menstruaciu, MS mi nabehla po vyvolavacke, ale stale nemozem otehotniet, myslim, ze je za tym kvasinka, s ktorou neuspesne bojujem, v zlych momentoch dietu uplne porusim, takze sa pohybujem v bludnom kruhu,zvazujem skusit gaps

keziah
autor
14. sep 2013

@zuzuliak1981 a nebude to skor tym, ze si strasne chuducka? aspon tvoja vaha sa mi zda byt strasne nizka. skus sa trosku vykrmit kvalitnou stravou, pred otehu sa velmi odporuca dat si do poriadku vsetky vnutorne flory (gaps dieta) a zasobit sa zivinami (pecen, vajcia-najma zltka, idealne surove, kostne vyvary, mliecny tuk-kvalitne maslo, surova bryndza, varena zelenina, ako maskrta susene ovocie, med, orechy), skus preluskat tuto stranku, je vyborna, i ked nie vyslovene gaps http://vyzivujicitradice.cz/2011/08/09/planovan...

@lucikan dakujem za recept, pecienku vyskusam, vyzera to jednoducho. Raffaelo som akurat dojedla, mnam. Inak ja teraz frcim na susenych hruskach, nakladam to na kila do susicky, ze narobim zasoby na zimu, ale strasne ich vyjedam 😖
Ja som si robila jogurty, ale tiez som ockovala iba komercnym jogurtom, selcianskym, mlieko som brala z mliekomatu, lebo nepoznam v okoli dobry zdroj kvalitneho suroveho mlieka-skoda.

zuzuliak1981
14. sep 2013

@keziah dakujem za link, prestudujem, ms som stratila asi kvoli tomu, ze som dost schudla a vysadila HAK po 7 rokoch, ale uz som spat na svojej normalnej vahe 53-54kg, vzdy som bola stihla, ms chodi viac menej pravidelne, ja moc ovocie nemozem ☹ , dost ma po nom naduva, hlavne po susenom, med to iste, ja si robim nieco na styl acidko jogurtu z kefiru z kefirovej huby