Tehotenstvo pri antikoncepcii. Ako to zistím?
ajojte babenky.... neviete mi poradiť ako zistim ci som tehotná ked beriem antikoncepciu a MS mám pravidelne...ale take zvlastne pocity.... hmm... myslite ze ma môže bolieť žalúdok pretoze som tehotná? 😨
Stručné zhrnutie
- Otehotnenie je možné aj pri pravidelnom užívaní hormonálnej antikoncepcie; v diskusii používateľky pripomínajú, že príbalový leták často uvádza približne 99% ochranu.
- Vynechanie tabletky, vracanie, hnačka alebo súbežné užívanie niektorých antibiotík sú v diskusii uvádzané ako faktory zvyšujúce riziko zlyhania HAK.
- Najspoľahlivejšie metódy potvrdenia tehotenstva spomenuté v diskusii sú tehotenský test, krvný odber (BHCG) a ultrazvuk (sono), pričom viaceré ženy upozorňujú na možnosť falošne negatívnych domácich testov.
Q: Ako zistím, či som tehotná, keď užívam hormonálnu antikoncepciu?
A: Urobte tehotenský test a pri nejasnom výsledku alebo pre istotu vykonajte krvný odber na BHCG alebo ultrazvuk; v diskusii viaceré ženy uviedli, že sono a odber krvi sú spoľahlivejšie než samotný domácí test.
Q: Ovplyvňujú antibiotiká účinok hormonálnej antikoncepcie?
A: V diskusii sa uvádza, že niektoré lieky môžu znižovať účinnosť HAK; konkrétne sa spomínajú v príspevkoch CEDAX 400, CIPHIN a v letáku značky Chloe sú uvedené penicilíny a tetracyklíny.
Q: Môže antikoncepcia skresliť výsledok tehotenského testu?
A: Viaceré príspevky tvrdia, že HAK neovplyvňuje výsledok testu, ale v diskusii sú aj prípady falošne negatívnych testov, preto sa odporúča krvný test alebo sono pri pretrvávajúcich pochybnostiach.
Q: Kedy treba použiť tabletku po (núdzová antikoncepcia) po nechránenom styku?
A: V diskusii je uvedené, že tabletka PO má efektívnosť do 72 hodín po nechránenom styku.
Q: Ako veľmi zvyšuje riziko otehotnenia vynechanie jednej tabletky?
A: Podľa diskusie môže vynechanie aj jednej tabletky zvýšiť riziko, najmä v prvom týždni užívania alebo pri opakovaných vynechaniach; viaceré ženy preto odporúčajú použiť dodatočnú bariérovú ochranu.
Q: Môže pokračovanie v užívaní HAK v skorom tehotenstve poškodiť plod?
A: V jednom príspevku gynekologička údajne uviedla, že HAK v prvotnom štádiu podľa nej bábätku obvykle neškodí, avšak niektoré ženy v diskusii vyjadrovali obavy a odporúčajú konzultáciu s lekárom.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ochrana hormonálnej antikoncepcie nie je 100 %.
- Vynechanie tabletky, vracanie, hnačka a niektoré antibiotiká sa v diskusii uvádzajú ako faktory zvyšujúce riziko zlyhania HAK.
- Pri podozrení na tehotenstvo sú odporúčané testy: domáci tehotenský test, krvný odber (BHCG) a ultrazvuk; krv a sono sú považované za spoľahlivejšie.
Sporné názory
- Antibiotiká a HAK: niektoré príspevky tvrdia, že bežné ATB antikoncepciu neovplyvňujú, iné uvádzajú zníženie účinnosti a menujú konkrétne ATB (penicilíny, tetracyklíny, CEDAX 400, CIPHIN).
- Vplyv HAK na výsledok tehotenského testu: niektoré ženy tvrdia, že HAK test neovplyvňuje, iné hlásia pochybnosti alebo falošne negatívne výsledky.
- Škodlivosť pokračovania v užívaní HAK pri nevedomom tehotenstve: jedna gynekologička v diskusii tvrdila, že skoré užívanie obvykle neškodí, pričom niektoré ženy majú opačné obavy.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne antibiotiká pri akých dávkach a dĺžkach liečby klinicky znižujú účinnosť jednotlivých druhov HAK?
- Ako často sa v praxi vyskytujú falošne negatívne domáce tehotenské testy u užívateliek HAK a kedy zvoliť krvný BHCG?
- Kedy presne začať alebo pokračovať v ďalšom blistri pri meškaní menštruácie pod HAK bez testu?
Spomenuté značky a firmy
Chloe,Yadine,Dienorette,Zoely,Cerrazette,Triregol,Lyndinette 30,Novynette,Softine,Maytalon,Seasonique,NuvaRing,Leverette,cyclotest 2 plus,tabletka.sk,badatel.sk
Spomenuté produkty a metódy
CEDAX 400,CIPHIN,penicilíny,tetracyklíny,tabletka PO (núdzová antikoncepcia do 72 h),tehotenský test,ultrazvuk (sono),odber krvi (BHCG),meranie bazálnej teploty,cyclotest 2 plus,Helicobacter,interrupcia,vracanie a hnačka ako faktory znižujúce účinnosť HAK
Miesta a osoby
Orava
Ahojte 🙂 Chcela by som vás poprosiť o malú radu 🙂 Neviem v akej vekovej kategorii ste tu vy ale mam 17 a som panna. Nasadila som antikoncepciu a beriem ju len 15 dni. S priateľom sme sa o to pokusali a s penisu mu vyteka taka mazlava tekutina ktora do mna vosla. Samozrejme ma ani neodpanil pretože sme sa zlakli co sa moze stat. Môžem byt tehotna? Ďakujem za radu 🙂
@nik25 pozri príbalový leták antikoncepcie koľko dni je odporučené sa chrániť, je to aj podľa doho kedy si ju začala užívať či prvý deň menštruácie alebo neskôr . Môže účinkovať od 1.dna alebo po7 dňoch, ale sú aj take čo až po prvom dobrati teda mesiac. Väčšinou však platí, že po 7 dňoch si chránená. urcite tehotná nebudeš 😊 Nech si pokojnejšia pozri ten príbalový alebo ak ho nemáš, podľa názvu antikoncepcie vieš pozrieť na nete. Čo sa týka tej priateľovej tekutiny, predpokladám, že ste obaja neskúsený tak to ešte nebudete vedieť určiť či či mu "neušlo"ejakulátu alebo len neviem ako sa to presne vola "kvapôčky lásky" take iste zvlhčenie zo vzrušenia ako máš aj ty 😊
Čiže všetko by malo byť maximálne v poriadku? :/ Ďakujem veľmi pekne babula0 úplne si ma upokojila 🙂
@nik25 určite áno 😊Hlavne ju ber pravidelne a ak sa bojíš použité ešte kondom alebo počkaj do prvej menštruácie, tá ti príde presne na3-4 deň po vysadení/ alebo keď budeš brat posledných 7 podľa toho či máš 21/28 tabletkovú. Naštuduj si príbalový leták je to naozaj užitočné info aj kedy neúčinkuje antibiotiká hnačka zvracanie .. a iné možné situácie . Ja ten môj už poznám naspamät 😅 Ale ani antikoncepcia nie je 100%aj to sa tam píše 😄takze riziko je vždy. Ale my sme starší tak byto bolo ok rodinka je už v pláne. Ale zatiaľ antika účinkuje sme už pár rokov stále dvaja. Prajem veľa šťastia a bez stresu 😊
Dobry den chcela by som sa vas opytat beriem antikoncepciu a cca pred 3 mesiacmi som ju vysadila teraz mam bolesti prsnikov robyla som si aj tehu test vysiel negativny.No neviem co si mam mysliet.Dakujem
Och, pardon, seriózne by som túto tému chcela obnoviť, hľadám prípady reálne, keď žena zabudla zobrať 1 tbl, počas tretieho týždňa užívania, tbl som užila až po 24 hod., či mal niekto tento prípad a naozaj bolo z toho na svete 👶 Menštruáciu mám dostať budúci týždeň, tak s testom chcem ešte počkať. Po prvom tehotenstve som uz sedem rokov tak neviem absolútne na sebe nič rozoznať a asi si všetko nahováram 🙂
Ahojte baby, mám takú prosbu beriem HAK Maytalon 2 roky no teraz týždeň ma nejako pobolieva v podbrušku, Priateľ sa do mňa nerobí len občas naposedy pred 2,5 mesiacom a od vtedy som už mala 2 mrchy , pred 3 týždňamy som brala antibiotika na Zápal močových ciest no to sa do mňa priateľ samozrejme nerobil dávali sme si pozor myslíte že tam je niaka šanca byť tehu? :/
@michaela_ma ahoj nemyslím si, že by niečo ak si ešte ku tomu dával pozor, antibiotiká si malá aké?
Baby beriem antiku vyše polroka. Vždy som mala ms cca 6-8dni teraz posledné dva mesiace 2-4 dni a mám akýsi žalúdok do prevratu môžem byť tehu test som si nerobila. Mávajú ženy ms ak by boli tehu a berú antiku?
@skrecok ahoj, prosím ta, aj keď otehotnela cez antikoncepciu, narodilo sa bábatko zdravé?
@sofia011 nemyslím beriem už pár rokov s prestávkami okrem tehu samozrejme plánovaného
Baby prosím o radu začala som s HAK pri prvej menštruacii som začala snou len už druhy tyzden sa mi ukaze menzes medzi tym zase nemam neviem prečo? Mam aj priznaky tehotenstva muž si nedal pozor dva krat on chce babatko ale ja nie prosim o radu mali ste to niektora ...ked si partner nedaval pozor otehoteli ste ked ste spinili a uzivali HAK .?
@pupicek22 Ahoj a to Ti test ukázal počas brania hak? Či ako si sa dozvedela,že si vtom? Vynechala Ti?Ja neviem podbruško ma bolí aj občas pichá do strán ako počas tehu bola som 7x tehotná mám dvhoch synov už vekých 10a 7ročních a aj bradavky citlivé občas prsia zabolia zo strán hnačky mávam ráno po raňajkách denne už dávnejšie hak beriem vždy ráno. testy negatívne aj v pošve dnes pociťujem akoby sa uzatváral krček či ako to nazvať bud. stredu viem najskôr ku gyn. ísť.Aleje možné že mám len zápal z prechaldnutia pracujem v mraziarni.
Ahojte užívam antikoncepciu leverette. Ak som mala styk 30.6 následne 8.7 mi prišla menštruácia a 22 dní po styku som si robila test s bol negatívny robila som asi 3 testy po menštruácii. Tak môžem byť tehotná? Som dosť v strese

@stanly123 ahoj prosim ta, a uzivala si ju pravidelne? ci si urobila nejaku chybu? takze si naozaj tehotna aj cez antiku? uff :/