Zrážanlivosť krvi a vysadenie antikoncepcie

slnko93
29. jan 2021

Ahojte, rada by som sa poradila s niekým, kto má podobnú skúsenosť.
V roku 2013 a 2015 som bola v CA na operáciách - prvá bolo koleno (liečenie 3,5mesiaca), druhá plastika nosa (liečenie cca mesiac), všetky výsledky som mala OKEJ. Nikto ma na nič neupozorňoval.
Vo februári 2019 mi nasadila gynekologička NUVARING na polypy (maternicové). Žiadne problémy mi táto HAK viditeľne nespôsobovala. Po skoro 2 rokoch užívania som šla na testy zrážanlivosti krvi (pretože mi bola zistená tetánia a dvakrát som mala očnú migrénu). No a dnes mi volala doktorka, že musím vysadiť HAK a bezodkladne navštíviť hematológiu (papiere-vysledky budem mať v pondelok). HAK nakázala vysadiť nie hneď, ale po tomto balení (ešte mám dva týždne pred sebou).
Moja otázka č.1 znie - môžem vysadiť HAK HNEĎ? Nie som asi schopná čakať dva týždne na to najhoršie (mávam úzkosti, tak sa ťažko vyrovnávam s takýmito vecami).
Moja otázka č.2 znie - keď som v predošlom živote nebola upozornená na genetickú poruchu zrážania krvi mohla mi ju vyvolať HAK?

Celkovo čo si o tom myslíte? Bojím sa, že bude neskoro každú sekundu a čakať dva týždne na vysadenie a mesiac na hematologické vyšetrenie bude pre mňa absolútne peklo. Poraďte mi prosím. ďakujem

e1i
29. jan 2021

@slnko93 užívanie hormónov môže spôsobiť problémy so zrazanlivostou krvi. Ak máte nejakú trombofilnu poruchu, hák užívať nebudete môcť

slnko93
autor
29. jan 2021

@e1i ďakujem za odpoveď, len ma udivuje, že ženám sa bežne táto prevencia nerobí a pritom HAK sa predpisuje halabala mladým babám

zuzanka.zuzu
29. jan 2021

@slnko93 robia sa pečeňové testy povinne (mali by sa, je to hradené poisťovňou) ale hematologické konkrétne vyšetrenia sú sakrálne drahé, tak sa robia až pri konkrétnych problémoch... HAK by som vysadila okamžite, či ju užívam bola hneď druhá otázka po mojom mene, ktorú sa ma pýtali na hemato vyšetreniach

lucia147852
29. jan 2021

@slnko93 áno môže kľudne. Častý nežiadúci účinok pri hak je tromboza, embolia. Nehovorí sa o tom, lebo HAK je veľký biznis. Vysadila by som hneď.

slnko93
autor
29. jan 2021

@lucia147852
@zuzanka.zuzu
vysadim hneď ale nemože dostať nejakú silnú menštruáciu žeby som vykrvácala alebo čo? :D lebo ja som mavala silnú
ale kamošky zdravotníčky mi povedali, že mám vysadiť hneď

myshela
20. aug 2022

@slnko93 vysadila si ju vtedy hneď?

slnko93
autor
10. jan 2023

@myshela ahoj áno a bez problémov🙂