Predpôrodná príprava v Martine?

katrinka8
23. feb 2010

Ahojte buduce maminy a maminy, neviete niektora poradit, kde sa v Martine kona predporodna priprava alebo kurz, pripadne kedy a ako prebieha, kedy sa treba prihlasit... Termin mam az koncom maja, ale aj tak dufam, ze nie je este neskoro. Skratka, nejake podrobnosti, skusenosti, rady, postrehy 😉 Dakujem vopred.

saskarisko
23. feb 2010

priprava byva v turcianskej kniznici v utorok o 16.00, cislo na tu pani uz nemam. treba tam ist kuknut

katrinka8
autor
23. feb 2010

Saskarisko, dakujem 🙂 Tak som to pocula aj od znamych - ale uz davnejsie a neboli si isti, ci to tak este aj v sucasnosti funguje, len som chcela k tomu podrobnejsie info alebo kontakt na niekoho, kto to organizuje... A Ty si tam chodila?

kablika
23. feb 2010

tel. cislo na pani, co to organizuje je: 0903 026490. Meno ale neviem, mam to ulozene ako tehot. kurz 🙂
Bola som tam pár krát, ale už od 24.t.t lebo cakam dvojicky - bola tam priprava na porod, starostlivost o deticky, kojenie, dnes viem - zacat sa ma prvou dobou porodnou. (u mna to vyzera na sekciu zo zdrav.dovodov, tak sa tam nechystam). Vstup je á 10eur....

romy01
23. feb 2010

kablika a za tych 10 eur je kolko hodin toho kurzu, ci to je za kazdy vstup ?

Inak neviete ci nieco nie je organizovane priamo v nemocnici ?

kablika
23. feb 2010

bohuzial za kazde "sedenie" (a kamoska pred 3 rokmi platila á 100Skk, takze slusny narast 😖 ) a chodia tam aj sestricky priamoz porodnice - pri starostlivosti o dieta bola z novorodeneckeho, mala aj tipy a triky na kojenie...takze asi porodnica neorganizuje nic. Neviem....asi sa treba ist opytat, mozno ak sa mi zajtra bude xciet 😉

katrinka8
autor
24. feb 2010

kablika, dakujem 🙂 Skusim tam zavolat. Dnes uz asi nestihnem, ale mozno buduci tyzden by som tam zasla. A ako dlho trva to jedno sedenie? To je aj rozdelene podla toho, ze napr. 1. sedenie porod, 2. sedenie starostlivost, 3. sedenie kojenie a pod.?

katrinka8
autor
24. feb 2010

Baby, este mi napadlo, ze vcera som nasla na stranke Martinskeho rodicovskeho centra www.mrc.sk v casti Program, ze poriadaju nejake vikendove seminare Pripravme sa na rodicovstvo. Ak chcete, pozrite. Malo by to mat podobny obsah, ako pisala kablika. Ale nebol tam ani datum, kedy to je, ani ako to prebieha a ani cena. Tak som im napisala, ale zatial mi neodpisali. Ked budem vediet viac, tak Vam dam vediet, ak chcete 😉

kablika
24. feb 2010

vzdy to trvalo 2 hodiny. Vzdy su totiz aj nejake otazky, aj sa cvici na fitlopte take lahsie vecicky, nacvik dychania. A ak sme temu stihli skor, tak sa rozoberalo aj ine - asi sa neda uplne striktne dodrzat tema - vsak xceme vediet vsetko, nie 🙂) Inak buduci utorok sa mozno aj ja zas vyberiem. A napis ak ti napisu z toho MRC.

katrinka8
autor
25. feb 2010

Aha, to vyzera celkom fajn 🙂 Veru, clovek je zvedavy 😀 Ak mi vyda, tak by som asi aj ja v ten utorok mozno sla - mam dovolenku, tak bude snad cas. Ak napisu, dam hned vediet.

romy01
26. feb 2010

no mne utorky vobec nevyhovuju. Lebo som sice doma no kazdy utorok mam od po 4 tej do siestej anhlinu a tu nechcem vynechavat. Navyse ma zarazila ta cena. Vraj v BB alebo ZA - uz neviem presne je nejake centrum ze za 33 eur maju tuto pripravu co trva min 6 tyzdnov - čiže 6 takych sedeni. Tak neviem co idem robit

kablika
26. feb 2010

romy - ja si myslim, ze ak ti to casovo nevyhovuje, tak si z toho nic nerob. Dnes sa kopec info dozvies na nete, od kamosiek, a ta pani (cislo je v prispevku vyssie) je podla mna ochotna potom po porode poradit. Napr co sa tyka laktacie, starostlivosti atd. Je velmi mila. Mne to navrhla (cakam dvojicky) - ze sa mam prosto ozvat, ked budem doma uz s malymi - s niecim sa trapit, ze by aj prisla (to si radsej zaplatim takto).
Rovnako, ked sa v porodnici budes vela pytat, vela sa dozvies. Hlavne sa treba pytat, sestra z novorodeneckeho nam to tam takto povedala. Ak sa budes citit OK, vypytas sa, ze chces byt napr pri kupani. Je to len na tebe. A navyse: pozeram, ze si v 24tt? Kurz staci az od cca 34tt. Tak uvidis....Aj mne sa to zda dost drahe 😒 Preto som bola len par krat a nastastie som "vymakla" kojenie, starostlivost po narodi, dychanie pri porode: a to mi podla mna staci.

romy01
26. feb 2010

no takto aj ja uvazujem, ze by sa mi zisli len nejake rady ohladne kojenia, dychania pri porode a max kupanie babatka - aj ked v tomto sa mi v tomto ponukla mama, ze mi pride maleho prve dni kupat - ja si neviem predstavit kupat take male babatko. Myslim ze si tam o par tyzdnov zavolam a opytam sa priamo na tieto temy, tie dve tri navstevy angliny obetovat mozem.

kablika
26. feb 2010

good idea! Drzim palce

saskarisko
28. feb 2010

Katrinka - nechodila som tam. pri prvom tehu som chcela, ale nevedela som o tom. a pri druhom mi to uz pripadalo zbytocne. kazdopadne pri porode sestricky v nemocnici poradia ako tlacit, a vsetko robit. a co sa kojenia tyka, tak to tiez poradia po porode. obzvlast, ak sa budete pytat 😉

katrinka8
autor
1. mar 2010

Juj, baby, pomohli ste mi 😀 - uz som sa v tom nemohla nejako zorientovat, ci je to velmi nutne alebo nie alebo ako... Ja som tiez chcela najma dychanie pri porode, kojenie a kupanie. Ako vravi Kablika, staci to teda riesit tak v 34 tt? To by bolo fajn - akurat uz na materskej 😀 Inak, mne by mala teraz od 1. marca nastupit na novorodenecke do MFN kamaratka - len bola na operacii, tak asi nastupi neskor. Takze ked bude OK, tak sa aj jej mozem popytat na starostlivost po narodeni, kupanie a kojenie 😉 To by v podstate tiez mohlo pomoct, nie?

saskarisko
1. mar 2010

Katrinka - mohlo. co sa tyka kupania, tak je po porode v nemocke instruktaz (zoberu babatko, sestricka vykupe alebo nejaka mamina za jej pomoci), osetri pupocnik, oblecie. naucia cvicit gymnastiku. ku kojeniu je prednaska, a este chodia sestricky na izby a skusaju babatka prikladat, popr. ukazu ako co, a tiez daju info

katrinka8
autor
1. mar 2010

Saskarisko, to si ma potesila, uz som sa zlakla, ze budem jedina "nevedoma" v porodnici 😀 Takze v podstate akurat ta predporodna priprava, dychacie techniky a pod. by sa asi oplatilo kdesi pokukat a navstivit... Akurat som volala do toho mrc, tak tam mi povedali, ze vikendovy seminar "Pripravme sa na rodicovstvo" prebieha raz za 2-3 mesiace, ale zatial nevedia termin dalsieho. Zapisali si akurat moj termin (29. 05. - kablika, kukam, ze mas podobny termin 😎 ). Prebieha to tak, ze cca 4 hodiny v piatok a po cca 8 hodin (s prestavkami) v sobotu a nedelu. Cenu mi nevedela povedat, lebo tam nebola prave ta osoba, ktora to ma na starosti. Zajtra mi ma zavolat ta pani, co to ma na starosti. Na stranke maju rozpis toho, co sa tam prednasa. Vela z toho je to, co sme vraveli vyssie + este aj porod samotny. Som sa pytala, ci sa tam nacvicuju aj techniky dychania, tak vravela, ze malo by to tam byt. V kazdom pripade, uvidim, aku cenu povedia. Aha, a prednasa to vraj pani, co skoli porodne asistentky + sestricka z porodnice + laktacna poradkyna. A neviete este, ci je tu v MT niekde nejake cvicenie alebo plavanie pre tehotne? Moc som este nesondovala, priznam sa 🙂

kablika
1. mar 2010

Ahojte
No mam obavu, ze specialne kupanie pre tehotne v MT nemame 😒
Kedysi ked som chodila aktivnejsie plavat, bol v zime problem...a v teho nechcem riskovat nejaku infekciu. To iste aj cvicenie. Mamina chodi na jogu a pytala sa, ci nerobia aj pre tehotne a nejako obzvlast vraj nereagovali. Asi to nechcu riskovat. Ja si doma po troche cvicim jogu pre tehotne (raz bolo v SME CDcko) a plus mam knihu Cvicenie a pohybove aktivity v tehotenstve (cesky vydavatel, autorka L. Sikorova) - tam su dobre cviky aj s komentarom a fotkami. Myslim, ze ju maju bud v Littere al v Martinuse, alebo kukni net.

Inak co sa tyka porodu, kojenie a pod - ja sa asi uz budem spoliehat len na tu porodnicu a budem sa pytat a pytat....

😉

katrinka8
autor
2. mar 2010

Ach, aka skoda, hned by som si sla dakde zaplavat - Dr mi povedala sice, ze na plavaren mozem v pohode, ak som nemala problemy ani pred tehu, ale ze pre istotu mam pouzit potom taky intimgel (dala mi aj vzorku). Ale este som sa neodhodlala, lebo bola zima a moc sa mi nechcelo premavat s mokrymi vlasmi... Aj ja mam doma taku knizku, ze Joga cvicenie pre tehotne s fotkami a popisom. Ale tak nebolo by zle skocit medzi ludi 😀
Ja este pockam, co mi zavolaju z toho mrc - aj ked moc ruzovo to nevidim 😒 Poslali mi aj mail, ale len to, ze ked pride dotycna, co to ma na starosti, ze sa mi ozvu...

kablika
4. mar 2010

Tak drzim palce 😉 Inak, ako dobra prevencia infecie v plavarni vraj sluzi tampon namoceny v oliv.oleji (neviem, kde som to citala) a preventivne je super pouzivat denne Lactacyd umyv.mydlo. Ako ho pravidelne pouzivam, vyhybaju sa mi uz zo 2roky vsetky tie "zenske" problemy.... 😀

katrinka8
autor
8. mar 2010

Cez vikend som kukla prelistovala podrobne koniec tej knizky, je tam aj popis dychania pri porode s tym, ze ako sa do trenovat 😉 No, este to tak nacvicit a som vyskolena 😀 Kto chcete, mozem to skusit prepisat poslat Vam to (neviem, ci to pomoze, ale tak jeden nikdy nevie)
Juuuj, kablika, nastastie som ja veru nikdy nemala "zenske" prblemy - dufam, ze sa mi budu uspesne aj nadalej vyhybat 😀

kablika
12. mar 2010

Ahoj, katrinka. Ak by sa to to chcelo prepisat....bola by som povdacna 😉 😀

katrinka8
autor
22. mar 2010

Ahoj kablika, pokusim sa co najskor to prepisat a potom dam vediet, ked to bude 😉

katrinka8
autor
23. mar 2010

Kablika, uz som to prepisala, kam Ti to mam poslat? 😀 A objavila som DVD na cvicenie pre tehotne + cvicenie v sestonedeli od Zory Czoborovej - Zorababy - vyzera celkom fajn, skusala som vcera 😉
Mimochodom, kamoska mi uz nastupila na to novorodenecke, tak som ju poprosila, nech skusi doniest daky zoznam, co treba zobrat do porodnice - dufam, ze nezabudne 😀 A tiez ma nejake materialy ohladne kojenia, tak som zvedava, musim ju podrobne o vsetkom vyspovedat 😀 Ak by chcel niekto nieco vediet, skuste popisat, ja skusim od nej prezistit 😉

katrinka8
autor
23. mar 2010

Este mi napadlo, romy, si chcela ohladne kojenia - skus pozriet stranku: www.kojeni.net - podla mna super popis + hlavne vela obrazkov, resp. fotiek. 😉

kablika
23. mar 2010

co sa tyka nasej porodnice, bola som tam a presny zonam je:
pre teba:
OP
tehotensky preukaz
preukaz poistenca
sobasny list (alebo doklad o uznani otcovstva)
hygienicke potreby
taoletny 🙂
pôrodnicke vlozky
jednorazova podlozka do postele
jednorazove nohavicky 3
prezuvky
3 nocne kosele
teplomer

pre babo:
2 bavlnene plienky
balenie jednorazovych plienok
vlhcene obrusky
vatove tycinky
1malu mokka lyzicku
oblecenie na odchod (kosielka,kabatik, ciapocka, dupacky, ponozky, zavinovacku - resp deku)
Na druhej strane je cennik: 100 epidural, 33 blizka osoba pri porode, 165 zazmluvnenie dr., porod do vody 165e, mensi apartman na 1 den 100e, vacsi apartman 132 e, jednolozkova izba 66 na 1den.

No - ja som vsetky tie porodnicke vlozky a jednorazove veci kupila - tam oproti Fixu v zdravotnickych potrebach. Presne im povies, co xces a oni ti to pekne zabalia, odporucia kolko kusov. Ja som si nechala poradit. Cele to stalo pohodovych 7eur.
Inak to bolo vtipne - v tej chvili sme sa tam stretli 3 buduce mamicky 😀

Hadam som pomohla 🙂

Ked pojdes kuknut do porodnice nezabudni na 50centove mince na prezuvky 🙂 Ale ukazu ti v podstate len izbu....

kablika
23. mar 2010

a este: neviem ako sa tu posiela interna posta, ze by si mi ten nacvik dychania poslal tam, alebo mozes na moj mail gabi_schwan@yahoo.com.
Asi mi to nakoniec bude potrebne. Myslela som, ze svoje dvojicky budem rodit sekciou, ale su zatial stale dole hlavickami, tak mi dr povedal, ze ak tak zostanu idem prirodzene 🙂

Takze DIKY DIKY za poslanie toho dychania.....

katrinka8
autor
23. mar 2010

Kablika, uz som Ti to poslala, dufam, ze to prislo OK 😀 Dakujem za ten zoznam a ostatne info, super, idem hned vytlacit a mozem sa vrhnut na nakupy 😉 Niektore veci uz mam, ale nie vsetko a uz sa nam to celkom blizi 😀
To je super, ze Tvoje bambuliatka su natocene dole hlavkami, sikulkovia sikovni 🙂 Ja idem na sono az buduci pondelok, tak snad uvidime, ako je nasa mala natocena 😉

lilianna11
1. jún 2010

my sme teraz absolvovali predporodnu pripravu v Materskom rodinnom centre v Martine. bol to trojdenny kurz na urovni (odborne aj priestorovo), bolo nas tam 5 mamiciek aj s partnermi. velmi velmi odporucam. viedla to p.Lucia Liptakova - 0905507896.

katrinka8
autor
3. jún 2010

Liliana, pre nas uz je to dost neskoro - kedze sme po termine 🙂 Ale snad to niekomu este pomoze. Inak, mne mali z MRC volat, ked budu nieco organizovat (tak mi slubili, ked som sa pytala pred par mesiacmi - vtedy nevedeli termin totizto) a nikto sa mi neozval doteraz ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre