Dá sa v Ružinove prerušiť tehotenstvo pomocou tabletky?

1. jún 2023

Ahojte, čítala som tu že v Ružinove sa dá prerušiť tehotenstvo pomocou tablekty. Viete mi dať kontakt kam mám volať a pýtať sa ? Prípadne objednať? Ďakujem

melanta
1. jún 2023

Nie, na Slovensku toto ešte nie je možné. Môžeš ísť do Rakúska alebo Čiech a zaplatiť si lekára a tabletku tam.

marci77
1. jún 2023

vcera prave bola o tom reportaz, sa mi zda v spravach na markize o 19.00, ze na Slovensku to nie je mozne
iba v celkovej anesteze, ze sa to na SR robi (ak som dobre zachytila)
vyhladajte si to v archive

janocka
1. jún 2023

Neda sa na SK nikde.
Akurat bol o tom vcera podcast https://podcasts.apple.com/sk/podcast/dobré-rán...

annm81
1. jún 2023

I keď inde je to bežný štandard a u nás sa o tom roky hovorí, na SK nie je potratová tabletka schválená (asi preto, že naša ústava vraví, že sme sekulárny štát...) Takže ti ostáva buď ísť do blízkeho zahraničia ako samoplatca (ale vopred si samozrejme zisti legislatívne podmienky danej krajiny), alebo sa rozhodnúť pre "klasický" zákrok tu. Aktuálny predseda vlády sa vyjadril tak, že na schválenie chýba jediný podpis a že jeho minister zdravotníctva by to podpísať mohol... ale je zrejmé, aký kvikot okolo toho zasa spustia kresťania, takže uvidíme...

martina803
1. jún 2023

Autorka ma pravdu, aj ja som tu citala od jednej pani prispevok, ze ona u nejakeho lekara tabletku dostala, hoci to nie je oficialne dovolene na SR, len si tiez uz nepamatam kde to bolo

autor
1. jún 2023

@martina803 ano, ja som čítala viac príspevkov že práve v Ružinovskej to poskytovali pod dohľadom lekára. Možno tam skúsim brnknúť

mimka1402
1. jún 2023

@martina803 zdá sa mi, že počas covidu poskytovali, ale to skôr ženám, ktoré mali nejaké iné problémy a nechceli ich zbytočne presúvať po nemocnici.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
margie123
2. jún 2023

Na SK sa umele prerusenie tehotenstva nevykonava tabletkou. Tabletou sa da iba “ukoncit” zamlcany potrat (teda ak plod odumrel svojvolne ale nevypudil sa sam) a to sa vykonava v Ruzinove.
A nie, ani pocas covidu sa to umele prerusenie tehotenstva nedalo tabletkou.
Tento podcast Dobre rano ktory tu je prilozeni vyssie to popisuje.

annm81
2. jún 2023

Neviem, kde presne si to počula, ale ak na Slovensku lekár vykonal interrupciu pomocou tabletky, potom si za to zapýtal veľmi veľa peňazí - primerane veľa tomu, koľko riskoval poskytnutím nelegálneho zákroku.

majkabambulik
10. jún 2023

@annm81 aj ja som zato, aby si liberalne zeny vyzabijali svoje deti-svoje geny tabletkami, Kto chce kam, pomozme mu tam! Na čo pri diskusii k zavedeniu potratovej tabletky zabúdame. „Nejako som sa dostala na záchod a vtedy som prišla o svoje dieťa. A keď som sa pozrela dole, zrazu som ho uvidela... Nebolo to ako silná menštruácia. Vyzeralo ako dieťa!“
Mladá Američanka Natalia je jednou zo žien, ktoré verejne prehovorili o tom, s akou traumou bojujú, odkedy sa rozhodli vyriešiť neplánované tehotenstvo potratovými tabletkami. Ich výpovede sa dajú nájsť na platforme Youtube pod hashtagom I saw my baby.
Natalia ako 20-ročná otehotnela a napriek tomu, že mala svoje plány, ktoré chcela stihnúť pred založením rodiny, dúfala, že otec jej dieťaťa si to rozmyslí a podrží ju. No nestalo sa.
Vo verejnej diskusii sa tiež nespomína, ako veľmi traumatizujúci môže byť pre ženu chemický potrat, na ktorom je účastná pri plnom vedomí.
Pritom napríklad pred štyrmi rokmi, keď v parlamente predložili návrh o povinnosti ukázať žene pred interrupciou obrázok plodu a prehrať jej zvuk tlkotu srdca jej dieťaťa, odporcovia návrhu zdôrazňovali, že ide o traumatizovanie už rozhodnutých žien.
Výpovede žien zo zahraničia, ktoré si prešli chemickým potratom a ktoré hovoria o ťažkých stavoch po tom, čo videli svoje potratené dieťa v sprche či v záchodovej mise, sa však premlčiavajú.Potratová tabletka sú vlastne dva druhy tabletiek. Prvá spôsobí odumretie plodu a volá sa mifepriston. Druhá spôsobí jeho vypudenie z maternice a nazýva sa misoprostol. Túto vypudzovaciu fázu prežíva žena niekde na toalete a môže trvať niekoľko hodín.
Čo sa deje s dieťaťom v maternici, keď žena užije potratovú tabletku? Gynekologička Magdaléna Gerovávysvetľuje, že mifepriston je liek, ktorý bojuje proti účinku progesterónu. „Tento hormón zabezpečuje rast a výživu plodu. Bez neho sa výživa a prísun kyslíka ukončia a dieťa sa v maternici udusí a zomrie.“
Pri užití prvej tabletky, mifepristonu, nemusí žena cítiť nič, po užití druhej, misoprostolu, sa už dostavia mnohé účinky a kŕče, ktoré majú mŕtve dieťa vypudiť z maternice.
Gynekologička Gerovávysvetľuje, ako chemický potrat vyzerá v praxi. „Keďže proces potrácania môže trvať niekoľko dní, ženy by zrejme dostali tabletku v zdravotníckom zariadení a potratili by doma.“
Zo skúseností žien zo zahraničia vyplýva, že sa tak udeje v kúpeľni, teda v záchodovej mise, v sprche, kde môžu vidieť celý obsah maternice vrátane vyvíjajúceho sa embrya.
„Žena si potom musí sama vyhodnotiť, či to, čo prežíva, je normálne alebo vyžaduje lekárske ošetrenie,“ hovorí Gerová.
Americká gynekologička Christina Francisová, generálna riaditeľka Americkej asociácie pro-life pôrodníkov a gynekológov, tvrdí, že práve jednou zo skutočných tragédií chemického potratu je, že sa „neodohráva na operačných sálach, ale v domovoch žien, ktoré reálne vidia, ako z nich odchádza ich dieťa“, cituje jej slová medicínsky portál pregnancyhelpnews.com.
V Spojených štátoch totiž legislatíva donedávna dávala za povinnosť užiť pod lekárskym dozorom len prvú tabletku. Druhú po 24 až 48 hodinách užili už doma, kde prebehol aj potrat.
Podľa Francisovej robia lekári obrovskú chybu, keď na tento moment ženu pred podaním lieku neupozornia a dôkladne ju nepoučia.
„Tie ženy vidia svoje mrtve dieťa, vidia dôkaz ľudskosti svojho dieťaťa a to spôsobuje mnoho emocionálnych tráum, ktoré môžu trvať roky a zvyšujú u nich riziko depresie, úzkosti a pre okolie nevysvetlitelnych samovrážd,“ uvádza Francisová.
Úvodný príbeh Natalie ilustruje, že ani ona moment, keď sa pozrela na svoje dieťa ležiace v záchodovej mise, v sebe ani po vyše roku stále nespracovala.„Musela som spláchnuť. Svoje dieťa som odhodila do záchoda, spláchla a nevedela som, čo robím. Viem len, že som potom padla na kolená,“ dodáva Natalia. „Ľahla som si do postele a celý matrac bol od krvi. Ležala som tam asi tri dni celkom sama a veľmi som sa snažila nemyslieť na to, čo sa deje.“
Iná mladá žena, 24-ročná Elisabeth, musela pre úzkostné stavy vyhľadať psychoterapeutickú pomoc. „Krvácala som tak silno, že som sa skutočne začala báť, že by som mohla zomrieť. Bola to asi najintenzívnejšia bolesť, akú som kedy pocítila. (...) Keď mnou nakoniec prešiel celý plodový vak, ktorý som musela vytlačiť, bol priehľadný, akoby žltej farby, veľký ako tenisová loptička. A v ňom som videla svoje dieťa. Bolo ako maličký gumový medvedík. A tak som si tam len tak sadla a držala ho. A plakala,“ hovorí o obraze, ktorý jej neschádza z mysle a pre ktorý musela vyhľadať odbornú pomoc. Ženy sa pre chemický potrat rozhodujú s nádejou, že to budú mať po podaní tabletiek rýchlo za sebou, s minimálnym vplyvom na svoje zdravie.
Takmer všetky pacientky zažijú po podaní potratovej tabletky krvácanie a veľkú bolesť na úrovni pôrodných kontrakcií, pretože tabletka jednoducho vyvoláva potrat.
Nórska štúdia robila face-to-face rozhovory s 24 ženami o ich zážitkoch po podaní potratovej tabletky. Rozhovory boli prepísané a dáta vedci analyzovali použitím fenomenologickej hermeneutickej metódy.
Autori štúdie došli k záveru, že ženy pociťovali pri chemickom potrate výraznú bolesť, porovnateľnú s pôrodom, a keďže neboli pripravené na takúto intenzitu bolesti, prežívali úzkosť a neistotu.
Vedci štúdiu uzavreli s tým, že ženy potrebujú vedieť realistické informácie o type a intenzite bolesti, ktorá ich po podaní druhej potratovej tabletky čaká. Niektoré účastníčky štúdie opisovali bolesť pri takomto potrate ako najhoršiu bolesť, akú v živote zažili, pri ktorej boli také vyčerpané, že skolabovali alebo sa zvíjali na podlahe v kúpeľni alebo v posteli.
Podľa gynekologičky Magdalény Gerovej by sa však malo viac hovoriť o krátkodobých vedľajších účinkoch, ktoré môžu byť aj vážne.
Podľa fínskej štúdie je riziko krátkodobých komplikácií po potratovej tabletke štvornásobné oproti chirurgickému potratu a má výrazný potenciál zvýšiť dopyt po akútnej gynekologickej starostlivosti, pretože až do 5,9 percenta žien, ktoré potratia chemicky, potrebuje chirurgické doriešenie, takzvaný výškrab maternice, čo je trojnásobne viac ako opakovaných zákrokov pri chirurgickom potrate.
Okrem chemického kokteilu, ktorý ženy tabletkou dajú do svojho tela, sa niektoré nevyhnú ani následnému chirurgickému zákroku v narkóze.
Takmer 80 percent žien pri tom podľa tejto štúdie zažíva niektoré vedľajšie účinky ako nutkanie na vracanie, vracanie, hnačku, bolesti hlavy, teplotu a triašku. Krvácanie, ktoré môže trvať 14 dní, sa považuje za normálne.
Pri tabletke sa však uvádzajú aj stredné a vážne komplikácie a vedľajšie účinky. Medzi stredné sa považujú spomenuté zákroky po nedokončenom potrate, zápal reprodukčných orgánov a močových ciest s nutnosťou antibiotík či nutnosť navštíviť pohotovosť. Medzi vážne komplikácie sa radí hospitalizácia s vážnymi komplikáciami, transfúzia krvi, infekcia vyžadujúca hospitalizáciu a smrť.
Samozrejme, tie najvážnejšie sa dejú vo výnimočných prípadoch. Ako uvádza New York Times, v USA od roku 2000 užilo potratovú tabletku asi 5,6 milióna žien, z ktorých po užití zomrelo 28 žien (nie je vylúčené, že niektoré z nich aj pre inú príčinu). Išlo o ženy v najlepšom veku, ktoré mali ešte aktívny život pred sebou. Ďalším rizikom sú infekcie, ktoré sú vyslovene viazané na prvý liek, mifepriston, a môžu spôsobiť sepsu, čo zvyšuje riziko úmrtia ženy. Najnovšie takýto prípad evidujú u mladej ženy v Kanade.
V USA je najznámejším prípadom smrť osemnásťročného dievčaťa Holly Pattersonovej zo San Francisca. Holly zomrela ešte v roku 2003, jej otec Monty Patterson odvtedy robí všetko pre to, aby sa na jej smrť nezabudlo, a stal sa veľkým odporcom potratovej tabletky.
Holly svoje tehotenstvo rodičom zatajila, vedel o ňom len jej priateľ. Navštívila miestnu kliniku Planned Parenthood, kde dostala potratové tabletky. Problémy nastali týždeň po užití poslednej.
Holly začala silno krvácať a dostala silné kŕče, až nebola schopná chodiť. Jej priateľ ju rýchlo odviezol do nemocnice, kde jej dali lieky proti bolesti a poslali ju domov. O niekoľko dní bola naspäť v nemocnici, kde aj zomrela.
Otec netušil, že jeho dcéra bola tehotná alebo že si vzala lieky na vyvolanie potratu. Po jej smrti sa dozvedel, že nedošlo k úplnému potratu, čo spôsobilo silnú infekciu, až upadla do septického šoku.
„V deň smrti Holly som prvýkrát v živote počul, že existuje potratová tabletka. Bol to najhorší deň môjho života,“ hovorí o tragickej udalosti Monty Patterson.
Nešťastný otec roky zdôrazňuje, že jeho dcéra bola presvedčená o tom, že jej nehrozia zdravotné komplikácie. „Chemický potrat je propagovaný ako bezpečný a účinný. Informácie, ktoré sa jej podarilo získať o potratovej tabletke, stáli Holly život. Holly bola inteligentná mladá žena. Mohla sa rozhodnúť lepšie, keby mala presné fakty o mifepristone,“ tvrdí otec.
Podobný prípad šokoval v roku 2014 aj taliansku verejnosť, keď po užití potratovej tabletky zomrela 37-ročná žena v Turíne. V Taliansku je potratová tabletka dostupná od roku 2009, v čase úmrtia tejto ženy bola legislatíva nastavená tak, že sa celý proces musel odohrať pod dohľadom lekárov. Ženy užili tabletky v nemocnici a zostali hospitalizované až po dokončenie potratu.
Marie Anna, ktorá už bola matkou štvorročného chlapčeka, užila prvú tabletku pod dohľadom lekára. Potom, keďže bola matka samoživiteľka a musela sa postarať o syna, podpísala reverz s tým, že sa vráti o dva dni na podanie druhej tabletky. Tak aj urobila. Pred podaním prešla kontrolou, pričom bolo podľa lekára všetko v poriadku.
Krátko po potrate jej však začalo byť zle a mala problémy s dýchaním, pričom sa jej stav v priebehu niekoľkých hodín prudko zhoršil. Previezli ju na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde utrpela asi desať zástav srdca.
Pokusy lekárov oživiť ju trvali dlho, napriek tomu sa to nepodarilo. Podľa lekárskej správy žena zomrela na ťažkú infekciu, ktorá spôsobila toxický šok. Lekári upozorňujú, že bez ultrazvukového vyšetrenia žena nemôže zistiť, že ide napríklad o mimomaternicové tehotenstvo, a užitie potratovej tabletky ich v takom prípade vážne ohrozí na živote.

vroni
11. jún 2023

@majkabambulik, ja som za to, aby boli sibnute fanaticky zavreté na uzavreté oddelenia. Pri plamennych blaboloch, co emericki vedci zistili (v tomto prípade obmena, emericki občania zistili) sa akosi zabúda na to, ze až tretina tehotenstiev PRIRODZENE!!!!! konci potratom. A niekedy telo mŕtvy plod nevypudi a treba kyret, ktorý je podstatné ťažším a nebezpečnejším zásahom do organizmu ako tabletka. Ze existujú stavy, kde tehotenstvo ohrozuje život matky alebo ma plod vady nezlučiteľné so životom. V tomto prípade síce povinnosť potratu nie je, ale je vysostnym rozhodnutím ženy, ohroziť svoj život alebo nosiť v sebe 9 mesiacov dieťa, ktoré do par hodín ci dní po pôrode zomrie. Väčšina žien nemá nutkavu potrebu týrať seba či svoje dieťa a tehotenstvo ukončí. Zase, tabletka je ten šetrnejšie spôsob. A téma ostatných interrupcií - áno, môže byť - hlavne v morálnej rovine - diskutabilna. Ale raz sú zo zákona povolené, tak snáď nebudeme "trestať hriešnice" operačným zákrokom namiesto chemického potratu. Ze ani ten nie je bez rizika, no, nie je. A?

annm81
11. jún 2023

@majkabambulik Neviem, prečo si práve mne adresovala tento príspevok. Nijako zvlášť ma nedojíma takéto hranie na city žien s traumou - nie som tak nezodpovedmá, aby som nechcene otehotnela a som si plne vedomá toho, ako vyzerá plod v bode vyvoja, do kedy je možný potrat - z môjho pohľadu je to plod, nie ľudský jedinec. Rovnako mi je jasné, za akých podmienok by som potrat chcela podstúpiť a podstupila by som ho bez ohľadu na to, čo si o tom myslí prolife hnutie.

Medicinska stránka je niečo, čo by mali predovšetkým hodnotiť odborníci a tí sa vyjadrujú vcelku jednoznačne o tom, čo je šetrnejšia a bezpečnejšia cesta.

margie123
11. jún 2023

@majkabambulik tvoj prispevok je nevhodny. Slecna sa nepytala na nazor o potratoch. Nic nam ostatnym do toho nie je, je to jej slobodne rozhodnutie a nie je nikoho z nas pravom to akokolvek hodnotit, ani to ci mala ale nemala sex zodpovedne, vzdy su na to dvaja. Prestanme moralizovat a hodnotit inych, nikto z nas nie je dokonali.
A ak je moznost ako setrne a bezpecne vykonat tento zakrok (po urcite dlhom a starostlivo urobenom rozhodnuti) tak nevidim dovod preco by tento sposob mal byt obmedzeny.

rikarika
11. jún 2023

@majkabambulik nejako si v tom tvojom mega prispevku opomenula kto kontretne teba posiela na potrat?