Laserová operácia očí - Bratislava

18. apr 2021

Ahojte baby, pls, zaujimaju ma Vase skusenosti a odporucania tych, ktore ste si davali operovat oci v BA. Mam na mysli zbavovanie sa dioptrii +/-5,00 laserom. Viem, asi blbo kladiem otazku, zacalo ma to len vcera zaujimat, doteraz som cely zivot zila s tym, ze taku vec nikdy nepodstupim, kedze odpadavam aj pri odbere krvi 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️, ale uz ma fakt otravuje celozivotne nosenie a riesenie (hoci peknych) okuliarov, sosoviek, ich objednavanie, roztoky,... Prosim, s ktorou klinikou, prip. priamo konkretnym lekarom ste spokojne? Zaujima ma aj, ako dlho ste mali bolesti PO, prip. ako dlho ste brali ake lieky, celkovo zotavovali sa. Keby ste si mohli vybrat, sli by ste do toho znova alebo to lutujete? Ci je operacia bolestiva a ako dlho trva (viem, toto mozem aj vygooglit - zaujimaju ma vsak vase OSOBNE skusenosti). Vysledky mate trvale? Alebo po rokoch sa zrak opat mierne zhorsuje (jedna znama je uz vyse 20 rokov po operacii a v sere zle vidi, nie som s nou uz v kontakte, no za 20 rokov i veda a technologie riadne pokrocili, ze jo)? A hlavne, kolko Vas to vyslo? Poistovna nepreplaca nic z toho asi, ze? Dakujem Vam velmi pekne za alekolvek postrehy a odporucania. 🙏🙏🙏 Pekny vecer 🙂

jazula
18. apr 2021

Ja som bola pred dvoma rokmi na operácii v Neovizii a som s tým rozhodnutím veľmi spokojná. Dioptrie som mala -6,5 na oboch očiach od prvého stupňa na zakladke... Presvedčili ma práve nové možnosti, chcela som (aj mala) typ operácie Smile, kde je menšie riziko poškodenia rohovky, rýchlejšie hojenie, menšia bolestivosť a hlavne zevraj pri starších typoch človek pri operácii cítil zápach spáleného tkaniva...to by som asi nedala... Prebiehalo to tak, že som bola v jeden deň na vyšetrení (parádne organizovane), na konci sme prebrali odporúčania a možnosti. Odporúčali mi starší (a zároveň lacnejší) typ operácie, ja som ale chcela Smile, tak to overili s primárom a keďže to odsúhlasil, tak ma potom aj operoval pán doktor Piovarci. Operáciu som mala tuším po týždni. Ráno som prišla, rozkvapkali mi poriadne oci, ľahla som v operacke na stôl, do rúk mi dali macika (a fakt mi pomohol, ja som na seba citlivka 😂) a potom len hovorili kam pozerať. Cely moj pobyt na klinike bol asi 2 hodiny, na tej sále podľa mna do 10 minút aj s ukladaním na lôžko a fotkou na konci... pri odchode som dostala balíček s kvapkami a tabletkou proti bolesti. Už pri odchode som bola schopná sama zavolať kamosku, ktorá ma viezla domov. Doma som zobrala jednu tabletku proti bolesti a asi dve hodky si pospala a večer už som pozerala telku... Asi dva dni som mala trosku pocit akoby som pozerala cez vodu, to kým sa všetky tie kvapky z operácie vstrebali. Na druhý deň po operácii bola kontrola a to som videla už v podstate normálne, žiadne bolesti, jedine som si dávala kvapky do očí, aby sa nerozvinul syndróm suchého oka. Ale to si už nepamätám ako dlho. Keďže som si vybrala asi najdrahšiu kliniku v Bratislave a u nich najdrahší typ operácie, vyšlo ma to cca 2000, ale boli to dobre investované peniaze. Robila som si prieskum aj na iných klinikách, ale odradil ma už prístup na klientskej linke, pripadne presviedčanie, že môžem v ten istý deň absolvovať vyšetrenie aj operáciu (všade som našla odporúčanie s odstupom minimálne 24 hodín), nejako nevzbudili moju dôveru a tak som skončila v Neovizii 🙂. Mám ale kamarátku, ktorá bola ešte 10 rokov dozadu v Excimeri na tom staršom type operácie (tuším Lasik sa to volalo) a bola spokojná. Mne sa tento Smile zdal najbezpečnejší...

autor
18. apr 2021

@jazula Wow, ty si aka zlata, uplne do bodky si mi zhrnula a upokojila moje otazniky v hlave. Ja tiez nosim okuliare od 1. st. ZS, nikdy mi vsak nevadili ani mi nesposobovali komplexy, brala som ich proste ako sucast mna, len zrazu z nicoho nic som si uvedomila, ako velmi ma obmedzuju pri zivote (sosovky detto - aj po vyse 10 rokoch neznasam pchat si prsty do oci), najma ma otravuje ich neustale umyvanie a lestenie, akoby som bola z masla a moje mihalnice detto, do pol hodky po vylesteni tam mam zas licaky a to cez cele skla. 😂🤷‍♀️🤦‍♀️ No koho by to furt bavilo pulirovat si ich... V podstate som sa hlavne najviac bala tych rizik, rovnako ako pri plastickych operaciach zena moze prist aj o vlastne prsniky, v horsom pripade o zivot, pocula som (avsak uz par dekad dozadu), ze aj pri operacii oci sa da poskodit zrak prip. oslepnut uplne a natrvalo. Mam pred tym naozaj nesmierny respekt. No a druhy zadrhel je ta neunosna bolest, co ma odradzalo. Starsia sesternica bola na operacii oci cca pred 15 rokmi a vravela, ze cca 3 dni po mala take bolesti hlavy, ze ani nevedela o sebe, ani spat nemohla a to nie je ziadna fajnovka, skor opak. Musela tiez pojest kopu liekov proti bolesti a vraj nepomahali. Pochopitelne, bol to velky zasah do tela. Tomu by som sa tiez rada vyhla, migrenami trpim dost uz aj bez dalsich "bonusov". Asi zvolim tiez presne ten Smile program / sluzbu ako Ty, tiez je u mna priorita minimalna rizikovost, v tomto smere cena u mna nehra ziadnu rolu, radsej budem dlhsie setrit. Dakujem Ti velmi velmi pekne za info z prvej ruky a tesim sa, ze si spokojna a ze to u teba dobre dopadlo, verim, ze teraz sa Ti ovela lahsie zije. 🙂
Aj ja mam veeelmi citlive telo. 😀
Tak asi na 99,99% sa na to tiez dam, caka ma kopec dalsieho setrenia najblizsie obdobie, haha, nakolko aj fixny strojcek na zuby by som si znova rada dala (od 13 rokov, kedy mi ho sundali, sa mi zuby zase mierne pokrivili) a presne ako pises, ja som tiez presne tak isto nastavena, su to maximalne rozumne a naozaj velmi dobre investovane peniaze (este popri vzdelani), samozrejme ak vsetko dobre dopadne. 🙂🙂🙂
Dakujem Ti naozaj, upokojila si ma a pomohla si. 🙂
Som Ti naozaj velmi vdacna. 🙏

jazula
18. apr 2021

Som veľmi rada, že pomohlo 🙂. Mňa ani to pulirovanie šošoviek tak netlačilo, nosila som tie s kontinuálnym nosením, ale je to luxus ráno otvoriť oči a hneď všetko normálne vidieť 😁. Na ten starší typ operácie by som ale asi ja nešla, za mňa zbytočné riziko poškodenia oka, plus jazva v oku, ktorá vraj vie prasknúť napr pri pôrode... a možno kým našetríš, tak prídu s niečím ešte šetrnejším 😉

autor
18. apr 2021

@jazula Presne, to si hovorim aj ja... 😂😂😂 vsak pred 20+ rokmi tiez ako daleko to bolo od pokroku, tak o rok dva to iste bude zase niekde inde... Dufam. 😀
A to presne hovorim aj ja, aky je to luxus, rano sa zobudit a hned vsetko dobre vidiet... 😀 ludia bez takychto "zadrhelov" ani nevedia, ake maju stastie a aky komfortny zivot vedu... Nemozem sa uz dockat toho pocitu. 🙂 Rano otvorit oci a proste vsetko hned jasne vidiet. 🙂
Mne sosovky samotne v oku nevadili, prijemnejsie sa nosia nez okuliare (sport, disco, spol. udalosti, praca,...), ale na ich aplikaciu som musela mat rano aspon polhodinu uz "rozhybane" ci "rozchodene" oci, aby vedeli prijat moj prst a cudzi objekt v nich... no a kde by som ja vzala rano tolko extra casu... 😂 a zas vecer unavena k.o. si ich este vytahovat z unavenych oci... jasne, ze maju aj svoje negativa, aj to ich neustale menenie, objednavanie,... za 10 rokov sa tie financie nazbieraju... a samozrejme i okuliare maju svoje - tiez... Za tie roky sa vo mne proste ten nekomfort uz fakt nazbieral, nejde cisto len o to pulirovanie. 😀 Ved urcite chapes... co vsetko to obnasa.
Obdivujem Ta, ze si sa na to dala a mas to uz za sebou.
Btw ta znama, ktoru operovali pred 20+ rokmi, vraj to nebolo este laserom, ale nejakou zeleznou "spicatou palickou", ktora sa fyzicky realne oka aj dotkla a odrezala z neho cast... tak TO by som ja nedala, uff, ani ten zapach spalenia, odradzalo ma to fakt z x dovodov, no najma, ze pri mojom stasti by som zrovna ja bola ta, to 0.0001%, kedy sa tam nieco pototo... So zrakom, zdravim ci zivotom naozaj nemam chut hazardovat.
(A ufff, o tej jazve a moznom neskorsom prasknuti som ani netusila, esteze. 😶😶😶)
Sesternica vsak bola uz na laserovej operacii, tam sa jej vraj uz nic nedotykalo, len mala par minut niekam pozerat, no potom jej bolo velmi velmi zle... To ma tiez velmi odradzalo.
Tak snad o rok dva to bude este bezpecnejsie. 🙂
Dufam, ze to prezijem rovnako ako Ty. 🙂🙃😄
Dakujem Ti a tesim sa celkom uz aj. 🙂 😀

luciad7
18. apr 2021

@jazula presne súhlasím. Ja som bola pred 4rokmi, mala som -4, doteraz som na nule. Prístup super, po pôrode som bola na kontrolu či je všetko v poriadku, ochotní boli, vysvetlili, skontrolovali. Ja som po operácii už večer po ikey behala. Keby som to vedela skôr že je to tak super, už dávno by som išla a netrápila s okuliarmi.

alfged
19. apr 2021

Ahoj, ja mam -5,25 a na poslednej prehliadke v neovizii mi dr oznámila, že ak by som laser zvažovala, nie som ani vhodný kandidát, lebo nemám na to dostatočnú hrúbku rohovky. Takže moja rada, skôr ako sa tým začneš hlboko zaoberať, objednaj sa na konzultáciu, kde ti zmerajú potrebné parametre, a povedia ti, či vôbec je možné operáciu spraviť. Ak nie tak existujú ďalšie alternatívy ako napr, ICL šošovky. A čo sa týka skúsenosti s operáciou, tak z okolia len pozitívne aj po 5-8 rokoch.

leatha
19. apr 2021

ahoj, tak aj som bola pred 5 rokmi v excimeri prave na tej operacii lasik (myslim ze to bola tato) ako pisala aj @jazula. Dioptrie som mala -5,75 s tym ze skoro 10 rokov som nosila vyhradne len sosovky (s tym suvisi aj opotrebovanie rohovky, napr moja ocna mi to nikdy nejak nekontrolovala nevravela). Vlastne aj to bol dovod preco som chcela ist + bola som este na VS a bola aj zlava pre studentov.
Za mna co mam po lekaroch celkom pochodene som sa vzdy do Excimeru tesila😊. Velmi mily personal, ja som prisla na uvodnu konzultaciu, vzdy ponukli kavicku aj nejaku drobnost, ale nikdy som dlho necakala. Spravili vsetky vysetrenia, povedali mi veci co mi za x rokov ocna nepovedala🙈 a tak. Potom som myslim 10 dni nenosila sosovky vobec a sla este na jedno kontrolne vysetrenie pred samotnou operaciou- toto neviem ci nesuviselo skor s tym ze som fungovala len na sosovkach a to oko nesmelo byt nijak podrazdene. Typ operaciemi sami odporucili, mali tam aj tieto lepsie drahsie ale pamatam si ze mi vysvetlovali ze vsetko ma svoje + aj - a ze tie "rychle" zakroky su lepsie pre pacienta z hladiska ako sa citi ale nie pre kazde oko je to vhodne resp. pri inom type sa oko skor zotavi. Ale to ozaj asi zalezi od kliniky a tych typov...
V den operacie (myslim ze zvykli robit vo stvrtky- pred vikendom) som prisla rano, zas skontrolovali, boli sme asi traja naraz, spravili nam spolocne poucenie, spytali sa ci chceme nieco na odvahu (nikto si nedal:D neviem ci to bolo zo srandy) a dobiesli nam cokoladu jablka a nejake oblozene bagetky ze aby sme nieco zjedli. Potom rozkvapkali oci, pockalo sa, dostala som macka do ruky, prikryli ma dekou a slo sa na vec. Nebolo to bolestive, skor mozno "divne" ale trvalo to strasne kratko, ale ano, toto bol tem typ pri ktorom som akoby chvilku nieco spalene citila, no fakt len trosku. Mam pocit ze to mohlo trvat cele 2-3 minuty maximalne. Potom som tam este chvilku bola, postrazili ma, spytali sa ci niekomu maju zavolat, dostala som balicek (boli tam kvapky myslim dake lieky, okuliare tmave ktore som mohla nosit a tak). Po tomto type operacie som dostala ochranne sosovky do oka a teda mala som oci citlive na svetlo. Sosovky som vyberala v nedelu vecer. Nosila somaj doma tie okuliare ale teda mna nejak oci neboleli skor som dobrovolne si povedala ze budem ich setrit nebudem namahat, ale v pohide som hned bola schopna na spravy odpisat, komunikovat, pisat na telefone atd len som si dala kludovy rezim, mozno tie prve dva tri dni obcas oci slzili ale malo (pocula somze kedysi to byvalo tak ze ozaj ludia nevedeli robit nic len mali zavrete oci).

Cele tobolo pred letom takze ja som tie okuliare potomcele leto nosila, aj sa mi pacili a treba si zrak pred slnkom chranit, po operacii este viac. Cele mati stalo (vratane nejakej zlavy pre VS studentov) asi 800eur. Bola som potomasi na dvoch kontrolach dostala somaj masticku na suche oko (niekto s tym tiez mava problem vraj) ale to som pouzila mozno trikrat, nemam s tym vobec problem, rovnako zrak sa drzi a teraz je pre mna nepredstavitelne ako som mohla niekedy tak nevidiet...Je to vazne skvely pocit odhodlat sa. A uprimne poviem ze mi bolo luto az ze uz nemusimna ziadnu kontrolu do Excimeru, velmi fajn som sa tam vzdy citila, ja som mala az taky familiarny pocit tam a naozaj pocas celeho casu bol clovek doslova obskakovany.
Drzim palce a urcite nebudete lutovat!🙂

1sally12
20. apr 2021

Ja som bola pred 6 rokmi v excimeri, lenže mne sa to vratilo(asi cca 2 týždne nosím okuliare 0.5) akoze nelutujem to, len to že to vydržalo len 6 rokov😐

leatha
20. apr 2021

@1sally12 to vazne? a riesila si to nejak aj s nimi, nesla si sa tam popytat?
Akoze uprimne pocula som obcas ze sa to ludim vracia ale myslim ze to skor zalezi od "oka" ako od kliniky:/ A ked som ja sla na operaciu som sla do toho s tym ze aj keby neskor mam mat nejake male dioptrie stale lepsie ako skoro -6 kedy som naozaj uz vobec nevidela:( Samozrejme je ale idealne ked sa ten zrak uz vobec nekazi🙏

1sally12
20. apr 2021

@leatha nie, prečo popýtať?🤔 veď ja netvrdím, že je to ich vina.. ja len že je to škoda že mi to vydržalo tak krátko(samozrejme predtým som čítala príbehy, že sa to zvykne vrátiť, len som nečakala, že tak skoro). Viem, že je to individuálne.

sammy
20. apr 2021

Bola som pred 14,5 r. v Cornea (neviem, či to ešte existuje). Mala som dioptrie -3,75 na oboch očiach. Vidím stále ok, žiadny problém a to som absolvovala 3 prirodzené pôrody (čo sa vraj neodporúča).

leatha
21. apr 2021

@1sally12 aha ja som myslela v ramci nejakej "zaruky" ist na kontrolne vysetrenie...mne myslim tak vraveli naposledy ze ak by nieco bolo zhorsil sa mi zrak mozem sa im ozvat🙂

zuzuliennka1
21. apr 2021

@1sally12 nemas dozivotnu zaruku?

1sally12
21. apr 2021

@zuzuliennka1 mám, ale nechcem to "minúť" zatiaľ, keď mám také malé dioptrie