Zamlčaný potrat - Ružinov tabletka

adel89
30. sep 2021

Ahojte baby,

Chcela by som sa opýtať či ste niektorá absolvovali zamlčaný potrat tabletkou v Ružinovskej nemocnici ako to prebiehalo či ste Vás pustili domov ešte ten deň???
Žiaľ dnes som sa dozvedela že v 9 týždni prestal vývoj plodu doktorka my odporučila túto metódu aby som zas nemusela podstúpiť kyret. Toto je už moje 5 tehotenstvo z toho mám jednu zdravú 5 ročnú dcérku. Ďakujem za odpoveďe

haley7897
30. sep 2021

@adel89 ahoj, ja som síce mala tabletku v UK a nie Ružinove, ale v porovnaní s kyretom je to jednoznačne lepšie. Zvyčajne to funguje do par hodín žiadne veľké bolesti, minimálne nič co by nezvládoli bežne lieky proti bolesti. Veľkou výhodou je ze sa zakrátko môžete snažiť o dieťa znova, nieje potrebne žiadne veľké hojenie a telo je po potrate hormonálne veľmi dobre pripravené na nové tehotenstvo. Je lepšia šanca ze bude úspešne.
Podotazka, znamená to ze konečne aj na Slovensku sú tabletky a nielen kyret?

nelca0510
30. sep 2021

@adel89 ak ti dajú tabletku,ktorá by mala byť na Slovensku zakázaná,pod do toho

adel89
autor
30. sep 2021

@haley7897
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, či nieje potrebná hospitalizácia ? Možno pàr hodín si ma tam nechajú a potom môžem odísť? Určite áno keby bola zakázaná tak tipujem by mi to doktorka nevravela. Preto sa pýtam či s tým máte skúsenost. Posledný zamlcany som mala 12/2018 a vtedy ešte takáto možnosť nebola.

adel89
autor
30. sep 2021

@nelca0510 ak by bola zakázana táto metóda tak by ma doktorka len tak neposielala si myslím.

suge
30. sep 2021

To, že dostaneš tabletku nevylučuje, že nebude nakoniec treba aj kyretáž. Kamarátka tak ležala v Ružinove, diagnóza missed abortion asi 9. týždeň tehotenstva, dali jej tabletky, nestačili, urobili jej kyretáž. Pokiaľ ide o druh tabliet, myslím, že sa nimi bežne vyvoláva aj pôrod.

adel89
autor
30. sep 2021

@suge hej som si toho vedomá preto mám aj predoperačne vyšetrenia už za sebou.V pondelok idem do Ružinova uvidíme 😞

haley7897
30. sep 2021

@adel89 ono ta tabletka dlho nebola legálna na Slovensku. Nepýtaj sa ma prečo. Je to určite šetrnejši spôsob. A áno, občas treba napriek tabletke spraviť kyret, ale to je skôr výnimočné. Určite nie štandard.
Ja som mala tabletku v 16tt a všetko išlo ok. Ešte v ten deň som išla domov a v pohode som bola schopná fungovať. Na druhý deň som išla normálne do práce

deanka123
30. sep 2021

Ahoj ja som ležala v Ružinove tiez zamlcany ale v 20tt mne vyvolávali pôrod tabletkou ale to asi dávajú nejakú inú ale ležala som mnou baba ktorá mala tiež zamlcany v podobnom týždni ako ty a ona dostala dve tabletky doobeda a spustilo sa jej to až okolo 3 nadránom ale po vizite ráno ju pustili po kontrolnom sone domov ... Podľa mňa hospitalizácia závisí dosť od toho kedy ti ta tabletka začne účinkovať a či sa vyčistis úplne sama. Držím prsty ☘️

haley7897
30. sep 2021

@adel89 ono po tej tabletke, aby sa proces nespomalil ako píše @deanka123 že to trvalo do ďalšieho dňa, je ideálne chodiť, ísť na prechádzku alebo pod. To dosť pomáha. Kiež by mi niekto povedal skôr, mne tiež museli dať druhu tabletku, ale zvyčajne stačí jedna a trvá to max pár hodín.

makova333
30. sep 2021

@haley7897 predpokladam, ze to nebude ta ista tabletka (potratova), ale oxytocinova, ktora sa dava na vyvolanie porodu. A ta druha je normalne legalna a vyuzivana dlhe roky.

haley7897
30. sep 2021

@makova333 aha to netuším. Každopádne je to pre ňu lepšie ako kyret. A snáď jedneho dňa bude táto možnosť bežne voľne prístupná namiesto zbytočne invazivnych kyretov

any_soj
30. sep 2021

@nelca0510 na Slovensku je zakázaná potratová tabletka na umelý potrat. Skladá sa z dvoch tabliet - prvá odpojí dieťa od výživy (tým, že znemožní pôsobenie progesteronu) a tým ho zabije. Pri zamĺknutom potrate o nič takéto nejde. Tiež som mala vyvolávaný pôrod tabletkou, keď nám v 38.tt zomrela dcéra, to samozrejme nie je u nás zakázané. To je normálna prostaglandínova tabletka.

any_soj
30. sep 2021

@haley7897 to nie je pravda, že bola nelegálna, vôd môj koment vyššie. Je to nedorozumenie, ktoré sa niektoré kruhy snažia schválne šíriť a mnohí tomu takto, ako ty, uveria.

haley7897
30. sep 2021

@any_soj neviem aké kruhy sa co snažia šíriť, každopádne ako hovoríš "potratova tabletka" je stále nelegálna. Nerozumiem prečo. Potreba vytrestat ženy ktoré sa rozhodnú pre interrupciu?
A o tom aký presne druh sa používa tiež neviem, naposledy som mala na Slovensku MA pred 10 rokmi a vtedy mi na výber nikto nedával

adel89
autor
30. sep 2021

@haley7897
@deanka123 ďakujem Vám pekne baby tak uvidíme v pondelok čo ma čaká, len dúfam a pevne verím že mi tabletka zaberie a nemusím podstúpiť opäť kyret.

haley7897
30. sep 2021

@adel89 držím palce ❤️

adel89
autor
30. sep 2021

@haley7897 ďakujem krásne 🙏🥰🤗🍀❤

nelca0510
30. sep 2021

@any_soj ja som mala MA a jediná možnosť keď nevyjde samocistenie bol kyret. A to som sa pýtala na tabletku.

margie123
1. okt 2021

@adel89 ono to nie je uplne potratotova tabletka a urcite to nie je zakazane. Su to cipky, ktore vam vlozia dnu na dva razy s casovym rozostupom niekolko hodin. Potom zacne krvacanie. Je to jednodnova zalezitost. Rano sa prihlasite, dostanete cipky, o par hodin dalsie, zacnete sa cistit, ostavate na noc na pozorovanie. Rano vas skontroluju ci sa vsetko vycistilo dostatocne a prepustia vas domov. Mate myslim narok na PN (aj 2 tyzdne), po 2 tyzdnoch vas opat skontroluju a vezmu krv ci vam klesol tehotensky hormon pod stanovenu hranicu.

margie123
1. okt 2021

@haley7897 je si treba uvedomit, ze pri MA uz potrat samovolne nastal. Cize nepodava sa potratova tabletka ale “tabletka/cipky” na vyvolanie kontrakcii na vypudenie odumreteho embrya/plodu/tkaniva z maternice. V tom je rozdiel.

haley7897
1. okt 2021

@margie123 však v poriadku a kde sa o tom hádam?

margie123
1. okt 2021

@haley7897 nehovorim ze sa hadas ;) ja len ze nie je a nebola zakazana, len nebola dostupna na slovensku, kym presla schvalovanim.

haley7897
1. okt 2021

@margie123 no hej, ale potratova tabletka je stále zakázaná (?), či?

margie123
1. okt 2021

@haley7897 asi skor neschvalena. Ale to je hranie na slovicka. Zahumensky to vysvetloval v jednom rozhovore, ze nieco existuje, ale to uz si nepamatam.

mdek
2. okt 2021

Záleží kedy ti to podajú. Nejaký čas musíš ostať. Ale väčšinou maximálne jednu noc. Ja som šla na príjem síce hneď ráno, ale dali mi možnosť tabletka/kyret až poobede. A teda pri oboch mi povedali, že minimálne jednu noc budem. Ak nebudú komplikácie, tak idem na druhý deň ráno domov.

adel89
autor
2. okt 2021

@mdek
@margie123 ďakujem veľmi pekne za odpovede, uvidíme ako to napokon dopadne lebo dnes som začala krvácať cca ako sa mi zvykla rozbiehať menštruácia, zatiaľ som nikdy nezačala krvácať pred kyret. Uvidím či sa mi podarí prečistiť do pondelka alebo bude potrebná tabletka resp. čipok.

mdek
3. okt 2021

@adel89 drzim palce, aby si nemusela. Ja som nakoniec musela, ale našťastie už na mne leží zdravé dvojtýždňové bábo 🙂

martul
3. okt 2021

@nelca0510 asi si trochu nepochopila čo sa deje🤦

haley7897
3. okt 2021

@margie123 hmm, zaujímavé, že iné krajiny nemajú problém s jej schválením. Z nejakého zvláštneho dôvodu je lepšie slovenské ženy uspať a vyskrabavat ich vnutro ostrým predmetom. Špeciálne ak si prerušenie tehotenstva zvolia samy. Na toto nieje opodstatnenie. + ver, že keby boli tehotni muži, boli by potratové tabletky volne dostupné. Pravdepodobne bežne v obchodoch hneď vedľa automatov na žuvačky...

nelca0510
3. okt 2021

@martul tak mi to vysvetli 🙏