♥ Piešťanky IV:o)))
taaaak novým dnom otvárame novúúú temu.....vitajte:o)))veríme že sa zase zídeme v hojnom počte a zdravíme aj šmíračky:o)))
Stručné zhrnutie
- Jasličky sa často zavádzajú cez postupnú adaptáciu (polhodinové návštevy až celé hodiny) a poplatky za jasličky sa môžu znižovať, ak má dieťa alebo niektorý zo starých rodičov trvalé bydlisko v obci.
- Viaceré matky spomenuli pneumokokové očkovanie Prevenar a užívanie Maltofer sirupu na železo; pri silnom zápale hrdla praktický lekár predpisuje antibiotiká a mnohé matky nedávajú sezónne očkovanie proti chrípke.
- Rodičia v diskusii zdieľali konkrétne praktické tipy: metódu mriežky alebo zväčšenie obrázka v tlačiarni na prekreslenie motívu na stenu, a odporučenie uchovávať odstriekané mlieko v chladničke maximálne 24 hodín bez miešania rôznych odtokov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať pri adaptácii dieťaťa do jasličiek?
A: Adaptácia v diskusii prebiehala cez krátke návštevy (napr. 30 minút) s postupným predlžovaním času; niektoré jasličky ponúkajú polhodinové skúšobné pobyty a rodičia odporúčali ísť najprv na „zacvičovanie“ bez rodiča na kratší čas.
Q: Dávam deťom pneumokokové očkovanie alebo Maltofer, čo hovoria ostatní rodičia?
A: V príspevkoch rodičia uviedli, že niektorí dali deťom pneumokokové očkovanie Prevenar a používajú Maltofer sirup na zvýšenie železa, pričom ide o bežné prípravky spomenuté v diskusii.
Q: Sú rodičia za očkovanie proti chrípke u malých detí?
A: Viaceré matky v diskusii uviedli, že očkovanie proti chrípke deťom nedávajú; niektorí pediatri podľa príspevkov odporúčali namiesto očkovania posilňovať imunitu stravou a otužovaním.
Q: Ako dlho môžem uchovávať odstrekované mlieko v chladničke a môžem miešať dávky?
A: V diskusii bola zdieľaná rada, že odstriekané mlieko možno uchovávať v chladničke maximálne 24 hodín a nemalo by sa miešať viacero rôznych odstriekaných odberov.
Q: Ako jednoducho prekresliť obrázok na detskú stenu?
A: Rodičia odporúčali metódu mriežky (nakresliť rovnakú mriežku na predlohu aj na stenu a prekresliť po políčkach), zväčšenie obrázka v tlačiarni (napr. Canon) alebo zosvetlenie/obkreslenie uhlíkom a následné vymaľovanie.
Q: Kde v Piešťanoch/PV kúpiť lacné detské oblečenie a potraviny spomenuté v diskusii?
A: V diskusii sa spomínali obchody Takko, dm drogerie, Kaufland a Tesco; niektoré matky chválili Takko a iné uvádzali zmiešané skúsenosti.
Q: Kde v Piešťanoch opraviť bižutériu alebo zohnať náhradné kamienky?
A: Diskutujúce odporúčali pozrieť sa v miestnych obchodných centrách a textilnej galantérii; v diskusii sa spomínal obchod Priori ako miesto s bižutériou a tipom na opravu.
Q: Ak dieťa má vysokú teplotu a bolí ho hrdlo, kedy ideť k lekárovi a čo možno očakávať?
A: V príbehoch rodičov pri teplote 38,5 °C a silnom zápale hrdla pediater predpísal antibiotiká; niektorí rodičia zároveň uviedli domáce doplnky ako kalciový sirup alebo homeopatiká, ale pri vysokých teplotách sa v diskusii odporúčalo vyhľadať lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé matky považujú jasličky za prospešné pre socializáciu a získavanie samostatnosti dieťaťa.
- Rodičia zdieľali overené praktické postupy, ako mriežka na prekreslenie motívu na stenu a zväčšenie obrázka v tlačiarni.
- Všeobecne sa v diskusii uvádza, že deti v kolektíve majú častejšie nástupy respiračných ochorení.
Sporné názory
- O očkovaní proti chrípke: niektoré matky očkovanie deťom nedávajú, iné o ňom uvažujú alebo zvažujú podľa odporúčania lekára.
- O kvalite tovaru v obchodoch: niektoré účastníčky chvália Takko za dobré kúpy, iné považujú tovar v podobných obchodoch za nekvalitný.
- O liečbe respiračných príznakov: niektoré matky používajú homeopatiká a doplnky (kalciový sirup), iné dôverujú antibiotikám pri bakteriálnom zápale.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, do akej miery pobyt v kolektíve v ranom veku zvyšuje riziko neskorších alergií alebo astmy.
- Neexistuje jediné dohodnuté odporúčanie pre alebo proti sezónnemu očkovaniu proti chrípke u malých detí medzi diskutujúcimi.
- Optimálna stratégia odstavovania nočného dojčenia zostáva nejednoznačná, rodičia uvádzali rôzne postupy bez jasného konsenzu.
Spomenuté značky a firmy
Takko, dm drogerie, Kaufland, Tesco, Avion, IKEA, La Mamma, La Stella, HappyFoto, CEWE FotoSvet, Mimibazar, plienka.sk, VAPET, Rajo, Priori, Prodom, SFRB, Galéria Mariet, Trnavská vodárenská spoločnosť, Dračik, Canon
Spomenuté produkty a metódy
Prevenar, Maltofer sirup, kalciový sirup, homeopatiká, antibiotiká, očkovanie proti chrípke, ryžový odvar s lyžičkou glukopuru (ako domáci tip), metóda mriežky na prekresľovanie motívov, zväčšenie obrázka v tlačiarni, CEWE fotoknihy, VAPET rozprávka, plienky (3–15 kg typy)
Miesta a osoby
Piešťany, Bratislava, Chtelnica, Nitra, Trnava, Liptovský Mikuláš, Avion, IKEA, Galéria Mariet, Ferko Mikloslko, Rastík
a tiez musia uprednostnit deti, ktore maju v tej-ktorej skolke surodenca (mozno preto ten posun) a tiez deti, ktore maju povinnu predskolsku...
ahojte.. to mi chcete napisat,ze ked mam Detviansku 3 min od domu a vidim na dvor z okna mozu mi prehodit prihlasku na juh...napr....
no na to ozaj nemam slov myslim,ze by dieta mali prijat tam ked dieta byva ci rodic si vyberie a nie takto... to ozaj aj v skolke vladne korupcia? kurnik...
no som zvedava na bud. rok co bude... ale ked nie to bude iny bordel.. a v piestanskom o tom budu vediet... kurna....
ozaj pojde tato debata aj ked prehodia novu verziu? lebo som ju netestovala...
lebo dobre sa mi s vami obcas pise a daktore poznam skoda by bolo stratit kontakty... 🙄
ahojte 😎 😎 😎
zdravím a vítam všetky na novej verzii 😝 😵 😵 🙂 🙂
takže do písania,nech to frčí 😝 😝 😝 😀 😀 😀
Dani,o tých MŠ sme to rozoberali dávnejšie 😝 😝 😝
mne nezaručila p.riaditeľka,že mi zoberú malú ani,keď malý chodí do tej istej MŠ 😝 a obaja sme zamestnaní 😝 🙄 a máme to najbližšie 😝
však je úplne od veci každé dieťa rozvážať do inej MŠ 🙄 🙄 🙄 😲 🙄
ahojte 😎 😎 😎
zdravím a vítam všetky na novej verzii 😝 😵 😵 🙂 🙂
takže do písania,nech to frčí 😝 😝 😝 😀 😀 😀
Dani,o tých MŠ sme to rozoberali dávnejšie 😝 😝 😝
mne nezaručila p.riaditeľka,že mi zoberú malú ani,keď malý chodí do tej istej MŠ 😝 a obaja sme zamestnaní 😝 🙄 a máme to najbližšie 😝
však je úplne od veci každé dieťa rozvážať do inej MŠ 🙄 🙄 🙄 😲 🙄
tak ja som tiež v novej verzii🙂))) pekný večer kočenky ozaj zuzanočka spravíš aj sukromnu skupinu? či takto verejne🙂))
andy to je o ničom aby si vozila deti každého do inej škôlky. ja som sa o škôlky nezaujímala mne robí v trnave mamina v škôlke tak som mala miesto isté už od narodenia lukyho 😀
kde ste všetci????
andy to je o ničom aby si vozila deti každého do inej škôlky. ja som sa o škôlky nezaujímala mne robí v trnave mamina v škôlke tak som mala miesto isté už od narodenia lukyho 😀
kde ste všetci????
Caute...zaase sa niekto postaral aby som na materskej totalne neosprostela a musela aj trosku premyslat... dikes adminky...xixi
Andy takt o je ozaj na maslu vozit kazde inde...a naco aj? ved tolko deti sa rodi som zvedava ci otvoria aj nejake nove alebo stale bude tlacenka o miesto???
ahojte!
tiež sa hlásim na nového koňa 😉 Andy, držím palce, aby ti (vám) to vyšlo s tou škôlkou 😅
a pozerám, že zmenou sa nič nezmenilo, neskutočne dlho mi to načítava 😠 😠 😠 😠 😠 😠
dobry vecer!
taaak a sme v novom 🙂 ale im to trvalo 😝
ja len na skok - dnes sme skoro cely den robili v zahrade poriadky, hviezdica bola s dedkom a malou v cirkuse 😉
utahani sme jak kone 😀
Ahojte v novom MK.
S tými škôlkami to máte blbé, u nás je len jedna, ale tiež je tam dosť detí, ale Kubka vzali a nedávala som žiadnu obálku a to som pritom na RO so Zuzkou.
My sme dnes boli v cirkuse. Bol u nás v Kálnici. Celkom ma prekvapil, myslím príjemne. Boli tu aj zvieratká: opička, tú si chcel Kubko vziať domov, hady, veľká korytnačka a krokodíl.
pekný večer
čo to čítam všade cirkus a ja o ničom neviem kde bol dokedy bude bol v PN cirkus? nejako idú tie udalosti mimo mňa.
ozaj pôjdete zbierať vajíčka na kupelný ostrov na velku noc? a čo budete piecť?
luky je užazný vela rozpráva, dnes pomáhal okná umývať aj vešať pradlo zlatý bol a kd si obliekol zásterku, doniesol schodíky bol rozkošný ako miešal polievku 😵 😵 😵 😀
Lindi, cirkus je tu do zajtra, posledné vystúpenie je o 14tej 😉 aj moji chlapi boli a veľmi sa im páčilo 😝
ja určite nepôjdem zbierať, a piecť tiež nič nebudem. mám oddychovať, tak to už konečne začnem dodržiavať 😅
ahojte...
Zuzi,tak u nás detto....poobede sme boli celý den na dvore.....upravujeme pozemok aby sme mohli nasadiť trávičku.....a utahaní sme boli večer ako kone 😝 sme o 19.30 všetci zalahli 😀 😀 😀 😀
maximko je užasný pomocník,jemu sme museli v Baumaxe kupiť všetky naradia-hrable,lopatu,motyčku...furik ma detský,tak pomáhal o stošesť 😵
do cirkusu sa nechystáme,ale na vajíčka možno hej 😵
piecť budem takú klasiku nejakú....v piatok som kupila v Edische krásne velkonočné vykrajovátka 😵 tak určite sa pustíme do pečenia 😎
krasne nedelne rano, pisete o cirkuse, tak sa pridavam, moji chlapi boli vo stvrtok, bol to Matkov prvy cirkus a bol z toho nadseny. Hlavne z levov. Ja som si myslela, ze je este na 2 hodinovu show malicky a zvladol to super. Ked isli vo stvrtok, tak uz bolo vypredane (vraj bola nejaka akciova cena za 2 €), tatino ukecal riaditela cirkusu a pustili ich a tak mali vstup volny.
Hladanie vajicok bude na velkonocnu nedelu?
ahojte, prepacte, ze som sem vtrhla, len by som chcela poradit, kde sa da v pn plavat, kde je nejaky dobry bazen, dakujem
cafte!
milka, dnes som stretla jednu kocku od vas z Ch. - ze jej muz sa velmi dobre pozna s radom. mala take asi 6 rocne dievcatko 😉 ona bola taka nizsia, v okuliaroch 😉
a tesiiiiiiiiiim zo slniecka!!!!! 😵 😵
ahojte!
Zuzi, aké príspevky? 😕 😕 😕
aj my sme dnes boli do 17.30 vonku a bolo super 😎 len ku koncu mi už bola zima, lebo hééééérečka mala iba tričko a riflovú bundu 😝
Maťka ja som bola v trojštvrťovych rifliach 😝 😝 😝 😝 a tiež mi po 17 prituhlo tak sme išli dovnutra už 😵
maťka,
pocet prispevkov som mala pooooodstatne vyssi, ako mi to pise teraz 😝
vam idu pridavat smajlici z toho riadku ? ja ich musim zadavat "rucne"

co ja viem, tak vacsinou to funguje tak, ze sa berie urcity pocet deti podla poradia. preto treba chodit na zapis co najskor. uz sa to tu rozoberalo.
ak niekto potrebuje dieta dat do skolky, myslim, ze moze byt rad, ak vobec nejake miesto dostane. je to krute, ale je to asi tak