♥ Piešťanky IV:o)))
taaaak novým dnom otvárame novúúú temu.....vitajte:o)))veríme že sa zase zídeme v hojnom počte a zdravíme aj šmíračky:o)))
Stručné zhrnutie
- Jasličky sa často zavádzajú cez postupnú adaptáciu (polhodinové návštevy až celé hodiny) a poplatky za jasličky sa môžu znižovať, ak má dieťa alebo niektorý zo starých rodičov trvalé bydlisko v obci.
- Viaceré matky spomenuli pneumokokové očkovanie Prevenar a užívanie Maltofer sirupu na železo; pri silnom zápale hrdla praktický lekár predpisuje antibiotiká a mnohé matky nedávajú sezónne očkovanie proti chrípke.
- Rodičia v diskusii zdieľali konkrétne praktické tipy: metódu mriežky alebo zväčšenie obrázka v tlačiarni na prekreslenie motívu na stenu, a odporučenie uchovávať odstriekané mlieko v chladničke maximálne 24 hodín bez miešania rôznych odtokov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať pri adaptácii dieťaťa do jasličiek?
A: Adaptácia v diskusii prebiehala cez krátke návštevy (napr. 30 minút) s postupným predlžovaním času; niektoré jasličky ponúkajú polhodinové skúšobné pobyty a rodičia odporúčali ísť najprv na „zacvičovanie“ bez rodiča na kratší čas.
Q: Dávam deťom pneumokokové očkovanie alebo Maltofer, čo hovoria ostatní rodičia?
A: V príspevkoch rodičia uviedli, že niektorí dali deťom pneumokokové očkovanie Prevenar a používajú Maltofer sirup na zvýšenie železa, pričom ide o bežné prípravky spomenuté v diskusii.
Q: Sú rodičia za očkovanie proti chrípke u malých detí?
A: Viaceré matky v diskusii uviedli, že očkovanie proti chrípke deťom nedávajú; niektorí pediatri podľa príspevkov odporúčali namiesto očkovania posilňovať imunitu stravou a otužovaním.
Q: Ako dlho môžem uchovávať odstrekované mlieko v chladničke a môžem miešať dávky?
A: V diskusii bola zdieľaná rada, že odstriekané mlieko možno uchovávať v chladničke maximálne 24 hodín a nemalo by sa miešať viacero rôznych odstriekaných odberov.
Q: Ako jednoducho prekresliť obrázok na detskú stenu?
A: Rodičia odporúčali metódu mriežky (nakresliť rovnakú mriežku na predlohu aj na stenu a prekresliť po políčkach), zväčšenie obrázka v tlačiarni (napr. Canon) alebo zosvetlenie/obkreslenie uhlíkom a následné vymaľovanie.
Q: Kde v Piešťanoch/PV kúpiť lacné detské oblečenie a potraviny spomenuté v diskusii?
A: V diskusii sa spomínali obchody Takko, dm drogerie, Kaufland a Tesco; niektoré matky chválili Takko a iné uvádzali zmiešané skúsenosti.
Q: Kde v Piešťanoch opraviť bižutériu alebo zohnať náhradné kamienky?
A: Diskutujúce odporúčali pozrieť sa v miestnych obchodných centrách a textilnej galantérii; v diskusii sa spomínal obchod Priori ako miesto s bižutériou a tipom na opravu.
Q: Ak dieťa má vysokú teplotu a bolí ho hrdlo, kedy ideť k lekárovi a čo možno očakávať?
A: V príbehoch rodičov pri teplote 38,5 °C a silnom zápale hrdla pediater predpísal antibiotiká; niektorí rodičia zároveň uviedli domáce doplnky ako kalciový sirup alebo homeopatiká, ale pri vysokých teplotách sa v diskusii odporúčalo vyhľadať lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé matky považujú jasličky za prospešné pre socializáciu a získavanie samostatnosti dieťaťa.
- Rodičia zdieľali overené praktické postupy, ako mriežka na prekreslenie motívu na stenu a zväčšenie obrázka v tlačiarni.
- Všeobecne sa v diskusii uvádza, že deti v kolektíve majú častejšie nástupy respiračných ochorení.
Sporné názory
- O očkovaní proti chrípke: niektoré matky očkovanie deťom nedávajú, iné o ňom uvažujú alebo zvažujú podľa odporúčania lekára.
- O kvalite tovaru v obchodoch: niektoré účastníčky chvália Takko za dobré kúpy, iné považujú tovar v podobných obchodoch za nekvalitný.
- O liečbe respiračných príznakov: niektoré matky používajú homeopatiká a doplnky (kalciový sirup), iné dôverujú antibiotikám pri bakteriálnom zápale.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, do akej miery pobyt v kolektíve v ranom veku zvyšuje riziko neskorších alergií alebo astmy.
- Neexistuje jediné dohodnuté odporúčanie pre alebo proti sezónnemu očkovaniu proti chrípke u malých detí medzi diskutujúcimi.
- Optimálna stratégia odstavovania nočného dojčenia zostáva nejednoznačná, rodičia uvádzali rôzne postupy bez jasného konsenzu.
Spomenuté značky a firmy
Takko, dm drogerie, Kaufland, Tesco, Avion, IKEA, La Mamma, La Stella, HappyFoto, CEWE FotoSvet, Mimibazar, plienka.sk, VAPET, Rajo, Priori, Prodom, SFRB, Galéria Mariet, Trnavská vodárenská spoločnosť, Dračik, Canon
Spomenuté produkty a metódy
Prevenar, Maltofer sirup, kalciový sirup, homeopatiká, antibiotiká, očkovanie proti chrípke, ryžový odvar s lyžičkou glukopuru (ako domáci tip), metóda mriežky na prekresľovanie motívov, zväčšenie obrázka v tlačiarni, CEWE fotoknihy, VAPET rozprávka, plienky (3–15 kg typy)
Miesta a osoby
Piešťany, Bratislava, Chtelnica, Nitra, Trnava, Liptovský Mikuláš, Avion, IKEA, Galéria Mariet, Ferko Mikloslko, Rastík
ano dadi,chcem odísť s alegrologie čo je v nemocnici,vypýtať si kartu a hladám inú alternatívu 😅
ahojte baby chcem sa spytat ci tu je niektora z vas ktora pracovala v UK a potom mala babo?Mam otazky ohladom uradov.Dakujem za odpoved.Klaudia
dadul a kde je to tu? mozno som to aj ja..? ja teba nepoznam.. hamba co>?
a priznajte sa kto nam poslal tu anginu? kurnik dneska malo moje dieta nad 38 cely den a nie a nie to zrazit.. mame aj atb..snad noc bude v pohode????
ahojte,
dadaga skore uzdravenie.
ja beriem tiez atb. a nejako ma stale skrabe v hrdle. malej je uz nastastie dobre. ta ma len sirup na kasel a kvapky do nosa.
no a dnes ma byt , ze 21 stupnov?
nika dik.... uz je Lukovi lepsie.. chudiatko mal az 39.4 uz som premyslala co s nim budem robit.. kedze zabaly som ho sokovat nechcela.. ale keby bolo najhorsie tak aj to zial..
tak sa skoro uzdrav.....
dneska sme boli aj v meste na vecer no co tam bolo ludiiiii neskutocne mnozstvo...
ktora sa chystate na otvorenie tej velkej budy v nasom meste?
ahojte my sme dnes boli s lukym na sĺňave prevetrať vianočný darček -lukyho kolieskové korčule, tak sa vytešoval, aj na preliezkach sme boli aj u dina... 😉
dadaga ja sa chystám ale až po jej otvorení 😀 to vieš nahrnu sa ludia a budú si myslueť že zadara dávaju 😀
mne na horučku zabral paralenčipok, alebo nurofen to som striedala zábal tiež ale ten sa môže dávať iba 3x ale môže stačiť len zábal na zápastie(mokré uteráky na zápestie. želám skoré uzdravenie. 😉
ahojte 🙂
dani,Lukáškovi skoré uzdravenie 😉 ...a tá tvoja dvojníčka chodí po Trajane 😀 😀 😀 s ruksakom na chrbte a malým chlapčekom 😎 😎 😎
ahojte,
ja mozno behnem pozret co tam maju. ved hadam doobeda tam nebude tolko naroda. program je tusim az poobede.
ahojte
tak my sa hlasime doma z nemocnice stvrtok nas hospitalizovali maly my vracal ani vodu v sebe neudrzal tak sme boli do nedele na infuziach taky je slabucky ked sa postavil z postele ani chodit nevedel.
ale od vcera papame skoro stale taky je vyhladovany.
tak som do konca tyzdna s nim na OCR, lebo dedko zas chodi o palicke nieco ma z nohou len lezi a babka beha po doktoroch. 😝 😝
ahojte
chorym skore uzdravenie prajeme....aj my sme chori...mala mi dnes dva krat vracala...☹ ☹ mame stale soplik.....
ja som nakapata ledva chrcim.....
dadaga...my pojdeme asi az v piatok.....
dadul...ma ta baba aj okuliare? lebo ak ano tak poznam taku co hcodi po trajane s ruksakom....a to male nie je chlapcek ale dievcatko Katka 🙂 🙂
ahojte....
všetkym chorôbkam skoré uzdravenie.....už sa aj počasie konečne umudrilo tak šup šup sa vyzdravieť 😝
aj ja myslím že ten prvý den bude v A.riadny nával.... 😝
xixi Dari a ja,ze tu v PN.. inak jedna baba taka ked som chodila do skoly sa mi podobala a bola z Katloviec... ako keby mi z oka vypadla.. ale nikdy som sa jej neprihovorila.. teraz by som to inak riesila.. xixi
no a moj marodik samoska teplota uz nie je, len neskutocny kasel chudiatko moje.. a aby nam malo nebolo tak som to od neho chytila aj ja.. moje nervy tak kasleme obaja.. na cely svet...
preto sme ta Mati ani dneska blizsie nekontaktovali, ale sekne ti to..... drzim paleceky...
my ideme zajtra na imuno tak ked tam budeme...tak skocime mrk..ked tam bude moc tak to vzdam, ale Lucka uz som nablaznila...tak uvidime?
ahojte 😉akosi sa tu maródi ☹,tak šup,šup vyliečiť sa!!
mimus,nie,nemá 😎 .Zo začiatku som si fakt myslela,že je to toť naša Danka 😀 ,ale reku,veď nikdy nespomínala,že chodí do týchto končín 😝 ...
Dani,žeby som sa jej opýtala,či nie je z Kátloviec??Inak,aj ja som mala spolužiačku z Kátloviec 😀 😀 😀
ahojte,
tak bola som pozret v tom nasom novom velkom obchode. este tam nebolo tolko ludi ,ale po obede bude urcite naval. no a bratislava to neni ani naaaaaahodou.
ahojte,tak ani my sme neodolali a večer zbehli pozrieť 😝 😝 😝 😝 ale ako som očakávala,slabý odvar 😝
ahojte, ja som nakulka po práci do toho nákupného centra a to som šla na nákup do bily tašku dali zadara a celkom fajn ceny toho čo som potrebovala.inak s malým sa chystám v sobotu, ale to iba ten detský kutik a ten obchod zo zvieratkami 😀
no ved co ste cakali na PN...klasika vsetko odflaknu....
Dari sak sa opytaj skade je? ja do tych koncin nechodim...
Mati uz je Luka lepsie? aka stretavka co? ale preco zrovna na takom blbom mieste...fuuu...drzim vam palcek..nech je ok...
ahojte
ako vidite nikto sem nechodi, ja som tu po dlhej dobe len kuk
nemame nič noveho, len problemy ako vždy
ahojte!
Dada, no Lukášovi to v ten deň prešlo, ale od pondelka je na antibiotikách 😖 a čo je "lepšie" tak som aj ja, aj MM chorí 😖
no nechodí, ja som viacej na FB a keď tak si píšem cez SS
Ahojte,ja som dnes skôr doma z roboty,lebo nám robia nový nábytok tak nás pustili 😅 vybavili som si aspom dr.,a behla do obchodu 😅
robím roštenku s ryžou a pôjdem za chvílu pre malú do škôlky,bude sa tešiť 😀 aspom víkend by mohol byť pekný,aby som si vyvetrala periny a poobede by sme niekam vybehli 😀 v nedelu má Emmka vystúpenie v kulturáku k dňu matiek 😀
Lucka chodi rada do školky, je spokojna že je s detmi lebo Nina a Pato, jej bratranec a sesternica sa s nou moc nechcu hrat
dneska je celkom fajn, boli sme dlho na detskom ihrisku a zajtra čo ja viem čo ešte bude
ahojte
tak mi sme dneska navstivili zoo v bojniciach kubkovi sa strasne pacilo 😀 😀 😀 a neviem ci som tam npostehla aj mimu so sabinkou 😵 😵 😵 😵
ahojte
peti ....ano boli sme aj my v bojniciach....ale vas sme tam nevideli ☹ ...bolo tam strasne kvantum ludi....
aj Sabinke sa hrozne pacilo....cely den behala a behala...jasila sa....super bolo 🙂 🙂 🙂
ahojte....
ja som zas včera na tej akcoške Domossu zdravila Niku 😝 ale asi si ma nevšimla 😀 😀 😀 😀 máte peknu karu 😝

čafte 🙂
zuzka,je veľmi milá.Môžeš sa objednať presne na hodinu,vtedy si samoška platíš,alebo ťa objednajú len na určitý deň a čakáš,kým príde na teba rada.Inak čakáreň som ešte nezažila nejak preplnenú,točí sa to tam fajn.Akurát naštve,keď už si na rade a v tom príde niekto objednaný,tak má samozrejme prednosť.Ale má tam detský kútik,tak deti sa pohrajú a aj v ambulancii si môžu deti kresliť,kým doki píše a atď.Potrebuješ ísť s Emmkou?