♥ Piešťanky IV:o)))
taaaak novým dnom otvárame novúúú temu.....vitajte:o)))veríme že sa zase zídeme v hojnom počte a zdravíme aj šmíračky:o)))
Stručné zhrnutie
- Jasličky sa často zavádzajú cez postupnú adaptáciu (polhodinové návštevy až celé hodiny) a poplatky za jasličky sa môžu znižovať, ak má dieťa alebo niektorý zo starých rodičov trvalé bydlisko v obci.
- Viaceré matky spomenuli pneumokokové očkovanie Prevenar a užívanie Maltofer sirupu na železo; pri silnom zápale hrdla praktický lekár predpisuje antibiotiká a mnohé matky nedávajú sezónne očkovanie proti chrípke.
- Rodičia v diskusii zdieľali konkrétne praktické tipy: metódu mriežky alebo zväčšenie obrázka v tlačiarni na prekreslenie motívu na stenu, a odporučenie uchovávať odstriekané mlieko v chladničke maximálne 24 hodín bez miešania rôznych odtokov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať pri adaptácii dieťaťa do jasličiek?
A: Adaptácia v diskusii prebiehala cez krátke návštevy (napr. 30 minút) s postupným predlžovaním času; niektoré jasličky ponúkajú polhodinové skúšobné pobyty a rodičia odporúčali ísť najprv na „zacvičovanie“ bez rodiča na kratší čas.
Q: Dávam deťom pneumokokové očkovanie alebo Maltofer, čo hovoria ostatní rodičia?
A: V príspevkoch rodičia uviedli, že niektorí dali deťom pneumokokové očkovanie Prevenar a používajú Maltofer sirup na zvýšenie železa, pričom ide o bežné prípravky spomenuté v diskusii.
Q: Sú rodičia za očkovanie proti chrípke u malých detí?
A: Viaceré matky v diskusii uviedli, že očkovanie proti chrípke deťom nedávajú; niektorí pediatri podľa príspevkov odporúčali namiesto očkovania posilňovať imunitu stravou a otužovaním.
Q: Ako dlho môžem uchovávať odstrekované mlieko v chladničke a môžem miešať dávky?
A: V diskusii bola zdieľaná rada, že odstriekané mlieko možno uchovávať v chladničke maximálne 24 hodín a nemalo by sa miešať viacero rôznych odstriekaných odberov.
Q: Ako jednoducho prekresliť obrázok na detskú stenu?
A: Rodičia odporúčali metódu mriežky (nakresliť rovnakú mriežku na predlohu aj na stenu a prekresliť po políčkach), zväčšenie obrázka v tlačiarni (napr. Canon) alebo zosvetlenie/obkreslenie uhlíkom a následné vymaľovanie.
Q: Kde v Piešťanoch/PV kúpiť lacné detské oblečenie a potraviny spomenuté v diskusii?
A: V diskusii sa spomínali obchody Takko, dm drogerie, Kaufland a Tesco; niektoré matky chválili Takko a iné uvádzali zmiešané skúsenosti.
Q: Kde v Piešťanoch opraviť bižutériu alebo zohnať náhradné kamienky?
A: Diskutujúce odporúčali pozrieť sa v miestnych obchodných centrách a textilnej galantérii; v diskusii sa spomínal obchod Priori ako miesto s bižutériou a tipom na opravu.
Q: Ak dieťa má vysokú teplotu a bolí ho hrdlo, kedy ideť k lekárovi a čo možno očakávať?
A: V príbehoch rodičov pri teplote 38,5 °C a silnom zápale hrdla pediater predpísal antibiotiká; niektorí rodičia zároveň uviedli domáce doplnky ako kalciový sirup alebo homeopatiká, ale pri vysokých teplotách sa v diskusii odporúčalo vyhľadať lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé matky považujú jasličky za prospešné pre socializáciu a získavanie samostatnosti dieťaťa.
- Rodičia zdieľali overené praktické postupy, ako mriežka na prekreslenie motívu na stenu a zväčšenie obrázka v tlačiarni.
- Všeobecne sa v diskusii uvádza, že deti v kolektíve majú častejšie nástupy respiračných ochorení.
Sporné názory
- O očkovaní proti chrípke: niektoré matky očkovanie deťom nedávajú, iné o ňom uvažujú alebo zvažujú podľa odporúčania lekára.
- O kvalite tovaru v obchodoch: niektoré účastníčky chvália Takko za dobré kúpy, iné považujú tovar v podobných obchodoch za nekvalitný.
- O liečbe respiračných príznakov: niektoré matky používajú homeopatiká a doplnky (kalciový sirup), iné dôverujú antibiotikám pri bakteriálnom zápale.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, do akej miery pobyt v kolektíve v ranom veku zvyšuje riziko neskorších alergií alebo astmy.
- Neexistuje jediné dohodnuté odporúčanie pre alebo proti sezónnemu očkovaniu proti chrípke u malých detí medzi diskutujúcimi.
- Optimálna stratégia odstavovania nočného dojčenia zostáva nejednoznačná, rodičia uvádzali rôzne postupy bez jasného konsenzu.
Spomenuté značky a firmy
Takko, dm drogerie, Kaufland, Tesco, Avion, IKEA, La Mamma, La Stella, HappyFoto, CEWE FotoSvet, Mimibazar, plienka.sk, VAPET, Rajo, Priori, Prodom, SFRB, Galéria Mariet, Trnavská vodárenská spoločnosť, Dračik, Canon
Spomenuté produkty a metódy
Prevenar, Maltofer sirup, kalciový sirup, homeopatiká, antibiotiká, očkovanie proti chrípke, ryžový odvar s lyžičkou glukopuru (ako domáci tip), metóda mriežky na prekresľovanie motívov, zväčšenie obrázka v tlačiarni, CEWE fotoknihy, VAPET rozprávka, plienky (3–15 kg typy)
Miesta a osoby
Piešťany, Bratislava, Chtelnica, Nitra, Trnava, Liptovský Mikuláš, Avion, IKEA, Galéria Mariet, Ferko Mikloslko, Rastík
cao baby neviete ked by som pre Lucka zohnala decku postel tu v pN alebo okolo co pozeram sa mi nehodi.. chcem taku aby sa dala prisunut k nasej a z 3 stran zabrany.. a aj ulozny priestor...asi si taku idem sama vystruzlikat......
😉 ahojte kočenky, všetky na fb?
dani mylsím že máš super nápad vyrobiť si postel sama, môžeš aj nám🙂 ja som taku videla v ikei a v galane ale majú aj dovoz v pn ma tiež nič nezaujalo.
klaudis prečo si siahla po flaške malému? vieš daktoré bábenká ked zachutia flašku iné už potom nechcú zajtra popíšem do ip 😉
Lindi dik za tip... v tom galan celkom dobre... ikea nist moc... no ozaj tusim taku pojdem vystruzlikat....
Ahojte babulky,
nechodievam sem pisat, len na bazare pozeram inzeraty, co tu babulky predavaju, co by sa mi siklo, lebo nestiham pri detoch este sem pisat....len teraz mam maleho v nemocnici, vcera dostal z horucky febrilne krce, chcem sa vas spytat, ci dajaka z vas ma s tym skusenosti, velmi sa o maleho bojim, ulozila som ho spat vcera cez obed, mal len do 38 horucku, chodila som ho kontrolovat, a manzel ho nasiel uz v krcoch....ak by ste niekto prezili daco podobne, napiste, poteste, povzbudte.....som z toho uplne na dne....
@sofia222 moja dcera ich dostala pred letom, boli sme tri dni v nemocke, kde ju kontrolovali kazdu hodinu, davali aj diazepam, prisla neurologicka, brali krv.... neviem ako silne ich mal tvoj syncek, tak asi podla toho to budu riesit. teraz sa musime objednat na eeg a kontrolu na neurologii. dostali sme taky silnejsi jednorazovy diazepam, ktory budes musiet mat stale pri sebe a pri pripadnych dalsich krcoch dat do ritky malemu a okrem toho mu budes davat normalny diazepam pri teplote cca 38. u nas teda odvtedy, klop, klop nic a to mala aj daku virozu s velmi vysokymi teplotami, ale dala som pri 38 diazepam... tak uvidime co dalej. ak ta este daco zaujima, napis mi ip. 🙂 a neboj sa, u deti je to fakt bezne a u drvivej vacsiny nie zvlast nebezpecne, ak je vcasna pomoc, si myslim.
ahojte kocky,
dlho som tu nebola. A potrebujem radu. Nepoznate dobreho zubara tu v PN?
a ceny ma ake? lebo ja chodim ranostajovej. len ta tam viec neni ako je. a dnes som jej volala, ze ma zub pobolieva, ze idu na dovolenku a maju volne az 22.9. tak som nastvata.
nika2 aj viacej ich tu je sukromnikov.. napr. Moravcikova ta je na chalupkovej.... sice ma tiez ludi dost, ale pekne spravi a dobre a ked si bolestivy pripad tak ta vezme ... inak sa objednas a cakas... tak to jednoducho funguje.....
Ahojte, dadaga ja nemam problem cakat, ale mesiac.to je uz dost. ale asi od zlosti ma ten zub prestal bolet 😀 takze pockam.
inak ,nepoznate niekoho kto by mal na predaj steniatka labradora? to len nahodou.
Ahojte maminky, viem, že je to asi mimo témy, ale mohli by ste mi poradiť s vašimi skúsenosťami s gyn.dr. v PN? Chela by som svoju zmeniť, ale neviem, kam by som išla. Moc ďakujem. Katka
zdravím vás všetky🙂 ja chodím na liečenie s krčnou chrbticou, všetko sa sype....
katren v pn je najlepší gynekológ a pôrodník podla referencií gleso🙂 ja chodím gynekológovi do tt k ugorovej a k zubárovi tiež do tt bednárikovi je suprový 😎 😉
Ahojte,
prepacte, ze Vam sem skacem. Chcela by som sa len opytat, ci by ste mi nevedeli poradit v Piestanoch taxi sluzbu, ktora ma detske autosedacky. Dakujem!
Zuzana
zuzanamv nemám skúsenosti s taxi službou v piešťnoch iba s taxíkom ktorý zabezpečujú kupele a tí majú aj autosedačku, ten taxík stojí pred esplanadou na kúpeľnom ostroje.
HALOO baby z Piešťan to sem už nikto nechodí? ☹ Ani žiadne nove čo by sem chceli patriť ha ? 😉

@elise kazda rada dobra kludne ak mas nejake typy tak rada si ich precitam.pri dcerke som nemala taketo starosti pila len z prska.no tento nas betar nejak vymysla aj kamosky mali tiez podobne problemy.