Snažilky, tehulky, mamuľky z Hlohovca. Ste tu nejaké?
ahojte babušky...je tu niekto aj z Hlohovca? vidím tu samé Piešťany a okolie i ďaleké zahraničie, ale Hlohovec akoby nebol....tak trošku "závidím" - samozrejme v dobrom babenkám čo sa i stretávajú, rozprávajú si boliestky i radôstky a tak.... ozvite sa 🙂
Stručné zhrnutie
- V Hlohovci chýba pravidelné fungujúce materské centrum; diskusia uvádza Frastacik.sk ako iniciatívu, ktorá podľa príspevkov už nie je aktívna alebo mesto s ňou nespolupracuje.
- Rodičia v diskusii riešia bežné problémy dojčiat: prerezávanie zubov s nočnými prebúdzaniami, ťažké zaspávanie a preferenciu kŕmenia na prsníku; ako intervencie spomínajú Viburcol, lokálne gély a Nurofen, pričom skúsenosti sú zmiešané.
- Lokálne stretká a kočíkovania sa organizujú neformálne cez fórum a najčastejšie v Panskej záhrade; v diskusii sú najčastejšie spomínaní pediatri dr. Bugarová a Demer.
Najčastejšie otázky
Q: Kde nájdem v Hlohovci miesto pre kočíkovanie alebo materské aktivity?
A: Rodičia sa v diskusii zhodli na Panskej záhrade ako bežnom mieste na prechádzky a kočíkovanie a spomínali web/iniaciatívu Frastacik (Frastacik.sk), ktorú viacerí označili za nefunkčnú alebo neaktívnu.
Q: Ktorí pediatri v Hlohovci sú v diskusii spomenutí a aké sú skúsenosti rodičov?
A: V diskusii sú spomínaní detskí lekári dr. Bugarová a Demer; viacerí rodičia chodia k dr. Bugarovej, pričom niektorí ju považujú za menej zhovorčivú, a niektorí rodičia uviedli, že u Demera pociťovali nezáujem.
Q: Čo rodičia v diskusii používajú pri prerezávaní zubov a aké sú výsledky?
A: Rodičia v diskusii uviedli používanie Viburcolu, lokálnych gelov a Nurofenu; niektorí deklarovali úľavu po Viburcole, iní označili účinok za náhodný a gély za málo účinné (názory sú zmiešané).
Q: Kedy zavádzať jogurty, tvaroh a iné mliečne výrobky podľa diskusie?
A: Diskusia uvádza, že dr. Bugarová povolila tvaroh a „pribináčik“ ako mliečne jedlo, zatiaľ čo iní diskutujúci a spomínaný pediater odporúčajú zaviesť jogurt až po 12 mesiacoch kvôli vysokému obsahu bielkovín; jeden rodič uviedol začatie jogurtu už od 9 mesiacov.
Q: Aké detské výrobky rodičia v Hlohovci odporúčajú pre kŕmenie a stoličky?
A: V diskusii rodičia spomínali detské kaše značky Hami a Sunarka, a chválili vysokú stoličku CAM CAMPIONE ako „super“ pri kŕmení a nastavovaní výšky.
Q: Ako sa domáci rodičia dohadujú na stretnutia a kočíkovanie?
A: Rodičia organizujú stretnutia cez lokálne fórum, dohadujú sa na prechádzkach v Panskej záhrade a spomínajú susedské ulice (Mančovičova, Michalská) a blízke Leopoldovské lokality.
Závery z diskusie
Zhoda
- V Hlohovci rodičia pociťujú nedostatok aktívneho materského centra a spomínajú Frastacik ako nefunkčný alebo nedostatočne podporovaný projekt.
- Bežné problémy dojčiat v komunite sú prerezávanie zubov, časté nočné prebúdzanie a ťažké zaspávanie.
- Rodičia využívajú neformálne lokálne stretnutia, najmä v Panskej záhrade, na kočíkovanie a vzájomné poradenie.
Sporné názory
- Účinnosť Viburcolu pri prerezávaní zubov je sporná: niektorí rodičia hlásia úľavu po Viburcole, iní tvrdia, že ide o náhodný efekt a uprednostňujú Nurofen alebo gély.
- Zavádzanie jogurtov/mliečnych výrobkov je rozporuplné: jedni rodičia alebo lekárky odporúčajú tvaroh/pribináčik skôr, iné rady varujú začať s jogurtom až po 12 mesiacoch; jeden rodič uviedol 9 mesiacov.
- Odporúčania o kanavite/komplemente vitamínov sa líšia podľa praktických postupov: niektorí pediatri podľa diskusie predpisujú Kanavit pri dojčení, iní ho nepovažujú za nutný pri UM (nesúlad v odporúčaniach).
Otvorené otázky
- Ako zaktivizovať alebo získať mestskú podporu pre obnovu Frastacik/otvorenie materského centra v Hlohovci?
- Ktorý pediater v Hlohovci má najkonzistentnejší prístup ku stravovaniu dojčať (zavádzanie mliečnych výrobkov, vitamíny)?
- Aké kombinované postupy (lokálne gély vs. Viburcol vs. Nurofen) sú najefektívnejšie pri akútnych bolestiach pri prerezávaní zubov u dojčiat?
Spomenuté značky a firmy
Frastacik,Tesco,CWS,Kaufland,CAM CAMPIONE,Hami,Sunarka,Viburcol,Kanavit,Nurofen,SAD
Spomenuté produkty a metódy
CAM CAMPIONE,Viburcol,Kanavit,Nurofen,Hami kaše,Sunarka,pribináčik,lokálne gely na zuby,odstavovanie (claim o odstavení v 3. mesiaci z knihy),kočíkovanie,materské centrum,prerezávanie zubov,kŕmenie lyžičkou
Miesta a osoby
Hlohovec,Leopoldov,Trhovište,Piešťany,Pezinok,Myjavské kopanice,Trnava,Bratislava,Smolenice,Nitrianska,Mančovičova,Michalská,Podzámska,Panská záhrada,dr. Bugarová,Demer,Julien Cohen-Solal
ahojte, aj my sm mali obdobie kedy sme dávali imazol to ked tami načkovala pri stoličkách...ale najlepšie bolo chodiť bez plienky...to jej pomohlo...
a o rozprávaní ...naša sa dosť pustila hovoriť pred mesiacom a dosť sa jej to za mesiac zlepšilo, opakuje všetko čo povie, aj ťažké slová..ako čokoláda je totoláda a horčica, povie ako sa volá, ako sa voláme my ako starká a starký ako babka a dedko ako krstní a jej kamoši a kde bývame povie bojčiky..namiesto Bojničky....ale je to také zlaté a teaz mi hovorí že je náš miláčik a to je krásne ked povie vtedy som úplne namäkko....ale to asi poznáte....
my už posledné dni spíme o 19:30 do tej 7:00-7:30 a na obed spíme 1,5 hodinky...
včera sme stetli na prechádzke škôlkarov tak sa tami bez rečnenia k nim pridala a išli sme s nimi celú prechádzku....pýtala som sa na režim a tak ako cto tam chodí...
Joj dievčatá,ako vám už krásne deťúrence rozprávajú.Náš Benjamín ešte do tejto fázy nedošiel-moc toho ešte povedať nevie.Ale neva,aj to raz príde.A sa mi páči,že vám deťúrence tak pekne večer zaspávajú.Nám sa to večerné zaspávanie pokazilo asi tak pred dvoma mesiacmi a od vtedy chodieva spať až keď ja idem,čiže často aj až o jedenástej.A na dobrú noc si vždy vypýta aby som mu zaspievala uspávanky.Takže zaspievam a potom spieva on mne-čo sa mi strašne páči-sa narehocem.Predvčerom mi pri večernom zaspávaní rozbil nos-jašil sa a z celej sily sa mi švacol s hlavou rovno do nosa-tak mi krv valila,som myslela,že ho mám zlomený.Takže aj takto my zaspávame. 😝
Takže chodievate poviaceré na tých cvrčkov?Aj ja by som chodila,ale my ešte o deviatej spíme.Takže nám to nevychádza.Ako sa tam páči detičkám?Ak by to bolo niečo super,možno by sme si aj privstali.
caute babule,
aj my kecame o 106,vsetko opakuje.....ja som namakko ked povie lubim ta!!!!
V sobotu ideme na Mikulasa z tatinovej roboty,boli sme aj minuly rok, vtedy plakala ked sa fotila pri Mikulasovi a pri certovi sa rehnila. Som zvedava ako tento rok.Predsa je o 1rok starsia a uz to bude inak vnimat. Sa tesim.
ja sa teraz pokúšam naučiť moju dcéru zaspať v spálni, keďže máme bok postieľky dole momentálne je to neváhoda, ale aj tak by asi jačala, keby ju tam nechám samu, takže s ňou poctivo ležím a spievam, akurát, že sa vrtí aj hodinu a nič nepomáha, lebo tatino (a ja som sa pridala) určitú dobu s ňou tancoval po pár večerov, pri pesničkách a prípadne tv a naša princezná si zmyslela, že už to tak bude stále a keď ju beriem spať v pyžame s mliekom, tak vypije v postielke a dá dudel, ale potom vykrikuje že tam(ako do obývačky)a tatiko a keď poviem že nie, tak je rev, 1 x bol strašný, teraz už menej, ale proste musíme ju to naučiť, alebo moja chrbtica je ko a odmietam uspávanie v babyvaku 2 x denne ... 😖 😖 😖 😉 😉 😉
mia na cvrčkoch sa len hrajú kreslia, prípadne spievajú s učiteľkou, je tam zmes detí od 1,5-3,5 roka, takže rôznorodé, priestora hodne stiesnené ... berieme to ako spestrenie aktivít, tiež keď nebude vládať vstať aby sme to stihli, tak sa nebudem trhať ... 😉 ivulienka sa teraz trhala a bolo to o držku ...
tak sa asi trhať nebudem...
Vidím kankam,že vy to tiež až také ružové s tým večerným zaspávaním nemáte.Dúfam,že sa nám podarí na tých našich špekulantov niečo vymyslieť...
Ahojte.
Tak čo libka,ako sa vydarili medovníčky? Vidím,že poniektoré sa už chystajú na vianoce...
ja som to len kvoli evke piekla (prvykrat v zivote), aby sa mohla pohrat trochu, ale moc ju to nebavilo 😅
je nejaka nesvoja, teplotu uz sice nema, ale nie je to moje vzdy vesele dietatko, asi ju tie zubky moc bolia... teraz spinka, tak som zvedava aka sa zobudi, papat moc nechce ☹
Robila som podla recepty od jednej kocky tu na konikovi, piekla som trochu dlhsie, su fajn, nie su tvrde 😉 :
bibinka • 2d • 27. nov 2007 o 13:36
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš dievčatá tu je recept na medovníčky, ktoré sú hneď mäkké. fakticky,ja pečiem už len tieto, lebo sú bohovské.
500g hladká múka
180g práš.cukor
125g Hera
125g včelí med
2 vajcia
2 vrchovaté lyžičky perníkového korenia
2 vrchovaté lyžičky škorice
1 lyžička sódy
všetko zamiesime, vykrojené perníčky pečieme cca 3-5min vo vyhriatej rúre.ešte horúce ihneď potrieme rozšľahaným vajcom.to je veľmi dôležité, bez toho perníčky vytvrdnú.vyzdobíme farebnými polevami a uložíme do krabíc s pomarančovou kôrou.
Tak to ma mrzí,že sa Evka nemá najlepšie.Dúfam,že sa jej čo najskôr polepší.
Ja sladké na vianoce nepekávam,lebo my nie sme zrovna moc na sladké a vždy dostanem sladké upečené od mamy aj od sestry a aj s tým bojujeme niekoľko týždňov.Ja pečiem veľa slaného,aj pre svokra,a to je vždy zjedené kozmickou rýchlosťou.Keby som si z toho niečo neschovala,tak ani do vianoc to nevydrží.Takže mňa môžte inšpirovať nejakými dobrými receptami na slané pečivo. 😉
ahojte, libka dnseka som malú zazrela s babkou a dedkom doobeda, ale mama ma nezbadala, nech to má čím skôr vonku, našej tečú sliny na litre niekedy sa bez príčiny rozplače a chytí si pusu a stále tam má 2 prsty, alebo si to masíruje s jazykom, chúďatká naše ... dneska spala 2/2 noci zle, bola som hore každú chvílu čo sa stále vrtela, večer zaspala dobre za 15 min v posteli ...
keď budú tie naše deti lepšie mala som včera taký návrh že majú jedny kočky myslím každý druhý štvrtok, ale stačilo by nám aj aspoň 1 deň v mesiaci, stretko v maxime, kto dôjde, dôjde, každopádne vždy sa tam tie kočky stretnú aspoň 2-3 a decká sa zahrajú. mávajú to o 17 v tie štvrtky.
Tak ja mám návrh, že streda tiež o 17 h a dátum navrhnite, komu by sa chcelo, hodíme reč ... Aj keĎ hádžeme aj tu, ale ide mi aj o tie naše detúrence ... 😉 😉 😉
no my sa s radostou pridame, ale teraz budeme 2 stredy mimo 😝 takze az potom...
no dnes tu bol dedko, prisiel si odviezt babku 😀 a stretli niekde v meste miulasa, tak nepocuvam nic ine len mikulas stale 😀 opakuje to do nemoty....
eva mi vyrvala z klavesnice k-cko, dost zle sa mi pise 😀 😅 myslela som ze ju dorazim, neviem to tam dat naspat, v robote sa potesia 😝
noo tie stretká by som brala i ja...teraz v stredu???to by som mola mm je doma tak aj taxík by bol...a hlavne detičky by sa zahrali...tak si napíšeme
tak čo sa týka mňa vyhovuje mi teraz 9.12.alebo o týždeň 16.12. lebo 22.12 už sme odcestovaní ...tak premyslite a pridajte sa 😉 😉 😉
skoda ze v stredu nemozem, snad niekedy inokedy 😉
evka dnes ranajkovala kindervajce a banan 😅
vcera sme boli na mikulasovi, reagovala presne ako vasa ciarka, cert bol OK, mikulasa vyrevala zo svojej blizkosti 😀
mne tiez vyhovuje streda 9.12.
libka- my sme boli vcera na mikulasa, a nasa sa nechcela fotit s nikym, iba s tatinkou. Potom sa roztancovala a bolo o.k.Ale asi nemame ani fotku s mikulasom ani s certom,ani s anjelom.
A tiez od rana rozprava mikulasko kde je?Vlastne uz od vcera to rozprava.
my oki, nebála sa nikoho, len čertovi hovorila čert preč!!!čert preč!!!tešila sa!!!toľko radosti neviem čo tio bude na vianoce...a mne zatiaľ 9.12.vyhovuje na 80% leboneviem či nebudeme behať po nákupoch...ale možno sa stavími...a kedy???
Čaute.U nás to s tou stredou 9.12. tiež vychádza,takže ak sa nám nič nepredvídaného nepritrafí,tak by sme tiež došli.A súhlasím s tou 17-tou.
My sme bohužiaľ na Mikulášovi neboli a ani sme žiadneho nevideli,ale budúci rok by sme chceli ísť na Mikuláša určite.
Ja som bola s Benjamínom cez výkend u sestry-Benjamín mal aspoň trocha zmenu.Tam sa hral so sestriními deťmi a očividne sa mu tam páčilo,lebo za celý deň nepotreboval ani raz dudu a macka-s ktorími behá doma skoro stále-vždy keď sa nudí.A aj papať mu tam chutilo oveľa viac ako doma,takže asi k nim budeme chodiť častejšie. 🙂
ty mas ake dlhodobe plany, ze na buduci rok mikulas... 😀
v ramci zlepsenia benovho stravovania ho vystahuj na par tyzdnov k sestre 😀 to verim ze mu spolocnost prospela, tie decka su ako vymenene ked su inde, niekedy nespoznavam ani nasu...
vcera skocila zo sedacky hlavicku na skleny stol... nebudem radsej opisovat podrobnosti, ale uz davnejsie u nej pozorujem ze jej chyba pud sebazachovy 😝 ... niekedy ma z nej chyta uz panika ☹ inac sme ok az na par modrin a asi rastuce stolicky, lebo ruku ma nonstop v ustach 😅
libka tá tvoja malá je teda exot 😀 😀 😀 naša si sadá na sklený stol(máme taký kruhový kovový a výpln je sklo) a a jej to zakazujeme, len sem tam skúša ...
dík za Ip, akurát som si ju prečítala až teraz poobede 😒
zajtra ešte dohodneme ten maxim, ale tiež o 17 myslím, že môže byť ... 😉
baby tak ako kto prídete do maximu???my prídeme...možno tam nechám na chvílku muža samého s Tami...ja vybehnem ešte po obchodoch s malou s to nedá....tak sa stretneme hádam nám nič do toho nepadne...
ja idem určite, akurát neviem či úplne o 17:00, išla nina teraz neskoro spať ...
inak baby nechávam to tak že komu sa to podarí nech príde, keď sa tam aspoň 2 stretneme bude fajn
laluchova to s tým dieťaťom po obchodoch verím, my sme vždy až spotení ako ju naháňame, či po kauflande alebo inde ...zbadá dlhú chodbu a už jej nie je ...
tak ako dopadlo stretko? ticho som zavidela 😔 dufam ze coskoro rozsirim rady stretajucich sa 😉
ahojky, na stretku sme sa stretli ja, mia a kankan...bolo fajne, decká sa pohrali a my poklebetili....už sa tešíme opäť....
tami o 19:45 zaspala ....
aj ja hlásim že bolo dobre 🙂 libka veď sa nabudúce pridáš 😉 😉 😉 , počula som že si zasa v rusku, tak sa šťastne vráť a po novom roku to dáme, alebo ešte aj pred silvestrom, ako sa vám bude chcieť ...
naša nechcela ísť domov, lebo tam jeden pán sa hral s dcérou a všetkým sa to páčilo, tak sa tam rehnili, aj Ben, tak som ju musela o 19 donútiť domov a ešte nespí, ani za svet ... možno o 22 h ako tak pôjde ... a to spala len 40 min cez obed ... 😒 😒 😒 🙄 🙄 🙄

no ja som dala imazol prvykrat v zivote, ale uz som nevidela inu moznost, naozaj bola velmi vystipana chuda 😔 stale to nema uplne OK ale zlepsilo sa to...
nasa zas pocuva pred zaspanim vzdy kozliatka odkedy je sama v izbe, uz ked ju obliekam do pyzamka tak meci na znak toho ze sa ide spat 😅 vzdy to vypocuje raz, zakrici ze mama ked skonci, pustim este raz a pri druhom raze zaspi 😀
co sa tyka toho skade je prave sa ju snazime naucit skade je babka, ale ona zarputile trva na tom ze aj babka je z jojovca 😅 😉 asi si mysli ze kazdy je z jojovca 😀 😀