Snažilky, tehulky, mamuľky z Hlohovca. Ste tu nejaké?
ahojte babušky...je tu niekto aj z Hlohovca? vidím tu samé Piešťany a okolie i ďaleké zahraničie, ale Hlohovec akoby nebol....tak trošku "závidím" - samozrejme v dobrom babenkám čo sa i stretávajú, rozprávajú si boliestky i radôstky a tak.... ozvite sa 🙂
Stručné zhrnutie
- V Hlohovci chýba pravidelné fungujúce materské centrum; diskusia uvádza Frastacik.sk ako iniciatívu, ktorá podľa príspevkov už nie je aktívna alebo mesto s ňou nespolupracuje.
- Rodičia v diskusii riešia bežné problémy dojčiat: prerezávanie zubov s nočnými prebúdzaniami, ťažké zaspávanie a preferenciu kŕmenia na prsníku; ako intervencie spomínajú Viburcol, lokálne gély a Nurofen, pričom skúsenosti sú zmiešané.
- Lokálne stretká a kočíkovania sa organizujú neformálne cez fórum a najčastejšie v Panskej záhrade; v diskusii sú najčastejšie spomínaní pediatri dr. Bugarová a Demer.
Najčastejšie otázky
Q: Kde nájdem v Hlohovci miesto pre kočíkovanie alebo materské aktivity?
A: Rodičia sa v diskusii zhodli na Panskej záhrade ako bežnom mieste na prechádzky a kočíkovanie a spomínali web/iniaciatívu Frastacik (Frastacik.sk), ktorú viacerí označili za nefunkčnú alebo neaktívnu.
Q: Ktorí pediatri v Hlohovci sú v diskusii spomenutí a aké sú skúsenosti rodičov?
A: V diskusii sú spomínaní detskí lekári dr. Bugarová a Demer; viacerí rodičia chodia k dr. Bugarovej, pričom niektorí ju považujú za menej zhovorčivú, a niektorí rodičia uviedli, že u Demera pociťovali nezáujem.
Q: Čo rodičia v diskusii používajú pri prerezávaní zubov a aké sú výsledky?
A: Rodičia v diskusii uviedli používanie Viburcolu, lokálnych gelov a Nurofenu; niektorí deklarovali úľavu po Viburcole, iní označili účinok za náhodný a gély za málo účinné (názory sú zmiešané).
Q: Kedy zavádzať jogurty, tvaroh a iné mliečne výrobky podľa diskusie?
A: Diskusia uvádza, že dr. Bugarová povolila tvaroh a „pribináčik“ ako mliečne jedlo, zatiaľ čo iní diskutujúci a spomínaný pediater odporúčajú zaviesť jogurt až po 12 mesiacoch kvôli vysokému obsahu bielkovín; jeden rodič uviedol začatie jogurtu už od 9 mesiacov.
Q: Aké detské výrobky rodičia v Hlohovci odporúčajú pre kŕmenie a stoličky?
A: V diskusii rodičia spomínali detské kaše značky Hami a Sunarka, a chválili vysokú stoličku CAM CAMPIONE ako „super“ pri kŕmení a nastavovaní výšky.
Q: Ako sa domáci rodičia dohadujú na stretnutia a kočíkovanie?
A: Rodičia organizujú stretnutia cez lokálne fórum, dohadujú sa na prechádzkach v Panskej záhrade a spomínajú susedské ulice (Mančovičova, Michalská) a blízke Leopoldovské lokality.
Závery z diskusie
Zhoda
- V Hlohovci rodičia pociťujú nedostatok aktívneho materského centra a spomínajú Frastacik ako nefunkčný alebo nedostatočne podporovaný projekt.
- Bežné problémy dojčiat v komunite sú prerezávanie zubov, časté nočné prebúdzanie a ťažké zaspávanie.
- Rodičia využívajú neformálne lokálne stretnutia, najmä v Panskej záhrade, na kočíkovanie a vzájomné poradenie.
Sporné názory
- Účinnosť Viburcolu pri prerezávaní zubov je sporná: niektorí rodičia hlásia úľavu po Viburcole, iní tvrdia, že ide o náhodný efekt a uprednostňujú Nurofen alebo gély.
- Zavádzanie jogurtov/mliečnych výrobkov je rozporuplné: jedni rodičia alebo lekárky odporúčajú tvaroh/pribináčik skôr, iné rady varujú začať s jogurtom až po 12 mesiacoch; jeden rodič uviedol 9 mesiacov.
- Odporúčania o kanavite/komplemente vitamínov sa líšia podľa praktických postupov: niektorí pediatri podľa diskusie predpisujú Kanavit pri dojčení, iní ho nepovažujú za nutný pri UM (nesúlad v odporúčaniach).
Otvorené otázky
- Ako zaktivizovať alebo získať mestskú podporu pre obnovu Frastacik/otvorenie materského centra v Hlohovci?
- Ktorý pediater v Hlohovci má najkonzistentnejší prístup ku stravovaniu dojčať (zavádzanie mliečnych výrobkov, vitamíny)?
- Aké kombinované postupy (lokálne gély vs. Viburcol vs. Nurofen) sú najefektívnejšie pri akútnych bolestiach pri prerezávaní zubov u dojčiat?
Spomenuté značky a firmy
Frastacik,Tesco,CWS,Kaufland,CAM CAMPIONE,Hami,Sunarka,Viburcol,Kanavit,Nurofen,SAD
Spomenuté produkty a metódy
CAM CAMPIONE,Viburcol,Kanavit,Nurofen,Hami kaše,Sunarka,pribináčik,lokálne gely na zuby,odstavovanie (claim o odstavení v 3. mesiaci z knihy),kočíkovanie,materské centrum,prerezávanie zubov,kŕmenie lyžičkou
Miesta a osoby
Hlohovec,Leopoldov,Trhovište,Piešťany,Pezinok,Myjavské kopanice,Trnava,Bratislava,Smolenice,Nitrianska,Mančovičova,Michalská,Podzámska,Panská záhrada,dr. Bugarová,Demer,Julien Cohen-Solal
Poznám.Ale neužívala som ho.Ja takéto príliš invazívne metódy nepraktizujem.Ja len také potravinové a čajové očisty.
myslis ze je to invazivne? tiez to je prirodne, zo skorocela, tak ma napadlo ci je to blbost alebo nie... 😅 asi pojdem prezvediet do lekarne...
Je to síce prírodné,ale tak či tak by som to určite dlhšodobo neužívala.Dôvody ti poviem osobne. 😉
ahojte babule, chcem sa s vami rozlucit zajtra odchadzame na dovolenku, budete mi chybat, snad to bez netu vydrzim.
ahojte tak zihlava je dopodrobna prebrata 😉 , to som nevedela ze sa nemoze pocas mrchy, zaujimave...ja som si teraz velmi oblubila caj Gynastan je taky jemny a este som nepozerala co obsahuje.
MIa dnes hadam precitam o tom medvedom cesnaku a dam suhrnu spravu 😉
Ahojte.Tak ako,užívate si pekné počasie,keď je tu tak ticho? Zrejmä áno.Aj my chodíme každý deň von a bývame tam dlhšie ako inokedy.Všetci sa tešia z toho pekného počasia po tak dlhej zime,ale od zajtra má byť už zase chladnejšie.Tak si to dnes ešte užime. 😉
😵 pekne rano 😵 ja nejak nestiham, buduci tyzden uz budem mat zase volnejsi 😉 stretla som kolegu predvcerom a mal medvedi cesnak z panskej zahrady 😅 vraj ma tajne miesto kde uz rastie 😝 odmietol ho odtajnit 😀 😠 takze coskoro asi uz bude rast vsade 😉 takze chystajte igelitky 😀
tiez by som neverila kebyze nevidim na vlastne oci 🙄 fakt ho mal...
zase tu mame sukromco, vsetci prchli 😀
Ahojte ani ja sem nestiham chodit.....robila som trosku vacsie upratovanie a varenie a idem si prave sadit do pareniska nakupene rajcinky.a pod....Bola som u kamosky a ta mi da nejaku super staru odrodu rajcin, ktora je velmi odolna....ze vraj akasi prapovodna rajcina....ma tvar kricku a plody su malicke a v lete teple a vonave...take ake maju byt 😉 nie ako teraz ...tak sa tesim ako budeme testovat ktore su lepsie....ci semiacka z obchodu, ktore som kupila ja a ci jej praveke rajcinky 😀
Ze vraj sa da kupit aj substrat na pareniska....idem pozriet k nam v Leopoldove 😉
janetina,tak ty takto záhradničíš? 🙂 No super,len sa realizuj,a potom daj vedieť,aké boli tie rajčiny.
libka ja viem asi kde ten cesnak mohol natrhať,mohli by sme tam na budúci týždeň vybehnúť,čo ty na to?
Áno,už mám plán. 😒 Ideme s mužom na nákup,lebo v nedelu oslavujeme a chystám sa robiť tú slanú tortu a marlenku. Tak snáď sa zadarí.
hm, tak si necham zajst chut na ten cesnak, abo mi napis do IP kam mam ist 😀
my sme boli vcera v kauflande, som sa nejak rozsupla, ale taku super rychlu veceru sme si spravili a taku dobru 😵
cinske ryzove rezance s krevetami a zeleninou 😵 a aspon som dosla na to aky darcek chcem k narodkam...... wok 😀
baby ahojte, sa hlásim ako vždy po taaaakej dobe 😖
Adrián má od nedele hnačky, 1 deň mal horúčky, ale ešte stále ho trošku preháňa tak máme diétu,čo môjmu decku vyhovuje byť na suchom pečive-to je jeho najobľúbenejšie jedlo. Ale prerezal sa nám aj druhý očák, tak možno z toho. Ruky mám ako RAMBO, celý deň sa len na rukách nosil a plačkal že ho bolí bruško ☹
Dúfam že vy ste s drobcami zdravučké
Riešime škôlky, zdravie, poisťovňu, bo nám v decembri buchli do auta a poisťovńa nám to nechce preplatiť,super nás otiahli o 2000 EUR, tak stále dokola píšem tam sťažnosti,....sranda je že tá pani čo do nás buchla napísala čes.prehlásenie že spôsobila vinu, pani v PNS videla nehodu, tiež poslala čes.prehlásenie ale to im nestačí, tak sa trápime. Ozaj nepoznáte dobrého právnika?
Libka ak zistíš že existuje žihľava v tabletkách daj tip, keby chodím do práce tak sa prinútim uvariť si 2xza deň čajík, ale doma nee, to mi pri krpcovi vyhovuje všetko čo je len šupšup
Mia,mňam, čo si to mala na večeru? Mieste kreviet by som tam dala mäsko 😉 To si komplet celé kúpila v kauflande, ale rezance zvlásť a pridala si do nich čo si chcela?
Idem vás trochu počítať dozadu, pokiaĺ krpec spí, ale ako to už býva, určite sa zobudí a ani nedočítam stranu..
Dúfam že už bude pekne a budeme sa aj stretávať, lebo moja absencia na koníku je veľká a ani neviem poriadne ako sa máte ☹
Mia aký je problém v tom psylliu? Svokor to užíva. Ja som to brala asi 4 roky dozadu keď som mala problémy so stolicou.
ale zato ked prides tak vzdy napises najdlhsi prispevok a to sa ceni 😀 😀
no to s tym autom fasa, tiez sme mali cosi podobne pred 4 rokmi, mala som retazovsku na dialnici, skoda 120000, zhruba 90000 preplatila poistovna (nemali sme havarijnu) a zbytok sme zatiahli my... bola som v tom nevinne, ale auto tuknute aj zo zadu aj spredu, no radost 😝 odvtedy nesoferujem 😅 spravila som chybu ze som to hned nerozdychala a nezacala na druhy den... 😝
ivulienka to nie ja som robila tú čínsku večeru,ale libka.A inak aj ja by som si dala,tak daj libka presný popis.
ivul a čo železo,pomohlo to trocha Adriankovi? Papá už trocha lepšie? A čo sa toho psylia týka,ja nie som zástancom dlhodobého napomáhania organizmu neprirodzenou cestou-či už vitamínami,vlákninou,alebo inými doplnkovými preparátmi,lebo organizmus ti časom zlenivie a stáva sa na tom závislý. Ale je to len môj názor a každý nech si robí podľa vlastného uváženia. 😉
ziadny recept extra to nie je 😉
ryzove rezance nechas 5 minut odstat vo vlaznej vode, potom ich minutu varis...
na olivovom oleji som najprv orestovala krevety (inac pustili strasne vela stavy tak som to vyliala), potom si das korenie ake chces (ja som dala 1 cesnak pretlaceny, sojovu omacku, a nejaku zmesku) a potom pridas mrazenu zeleninu cinsku. A potom som do toho len pridala tie cestoviny. Priprava celeho jedla 15 minut 😀 Nie je to take origos ako ked si dam v cinskom bufete, ale mne velice vcera dobre padlo 😵
dík za inšpiráciu. 😉 Tie krevety si kúpila v kauflande? Mrazené že? Ja som tiež včera skúšala nový recept.V rámci zdravej výživy som si uvarila zabíjačkovú kašu na vegetariánsky spôsob-z krúp a sójového granulátu.Celkom dobré to je.
no tak to tiez hod recept, to som zvedava 😉
hej, mrazene z kaufacu, tusim za 3 eura padesat 😀
recept dám asi až v pondelok,lebo dnes som už kaput.Práve som dorobila tú marlenku a idem spať.Zajtra idem na celý deň do PN-sama,idem sa dať trocha zveladiť ku kaderníčke a v nedelu oslavujeme,takže sa ukážem asi až v pondelok.
iha, tak nech si krasna, ale nieze hodis cierne vlasy a ben ta nespozna 😀
my uvidime ze co dnes s nasim dnom, nejake plany nemame, mozno vybehneme do arcadie nech sa slecna vyblazni v spolocnosti ak bude zase tak fukat ze sa nebude dat chodit po vonku 😝
Libka si ma potešila s tou poisťovňou 😒
Libka nejaký recept na rýchlu a dobrú tortu nemáš? Mii sa pýtať nebudem, tie jej pečiace zázraky ja robiť nebudem 😝 aj tak by som to nevedela 😖
Mia, železo celkom zaberalo, ale teraz ako má tie problémy s bruškom sme nasadili NutrilonB-probiotiká, a nestíham sa
čudovať ako malému chutí, do všetkého čo vidí že sa dá zjesť zahryzne-to sme dovtedy nepoznali. Prajeme peknú oslavu.
receptíky pokukajte na mimibazare ja čerpám inšiprácie odtiaľ...ivulienka ma teší že malému tak začalo chutiť...ak jakoška má podobnú situáciu po nutroline B malému chutí a chutí....
libka Ty si ina kucharka...vcera som nelenila a hned som navarila novu teplu veceru pre manzela....nieco na sposob balatonskej specialitky s ryzou tie som to tam nahadzala vsetky mozne dobroty a bolo uvarene za par minut....vecer sa obaja aj s malym napchavali....Timko si vypytal aj duplu 😀

Ty si prípad! 😀