Spišská Nová Ves II.
Mile snazilky, nesnazilky, mamicky, tehulky a samozrejme rodacky, oteckovia a spioni zo SNV a okolia vitam Vas v dalsom pokracovani nasej naozaj plodnej temy 😀 😀 😀
tesime sa kazdej novej tvari 🙂 tak hor sa k nam 😀
Stručné zhrnutie
- Lokálna rodičovská komunita v Spišskej Novej Vsi zdieľa praktické tipy na starostlivosť o novorodencov, miestne akcie a dostupné obchody pre baby potreby.
- Pri prenatálnych nálezoch, ako „cysta na obličke plodu“, sa v diskusii odporúčalo opakované vyšetrenie ultrazvukom a konzultácia so špecialistom; konkrétny lekár spomínaný v téme je Dr. Kozel, ktorý robil 3D ultrazvuk.
- Rodičky v diskusii uvádzali konkrétne lokálne zľavy a produkty: Happy Bella plienky (5–9 kg) za akčnú cenu 8,39 € pri kúpe 3 balení v Hypernave, Huggies Classic v akcii za 8,90 € v obchode Swabik (Zimná), a fototlač 50 fotiek za 5 € cez fotolab.sk s CEWE Fotosvet.
Najčastejšie otázky
Q: Kde v Spišskej Novej Vsi alebo blízkom okolí nájdem akcie na plienky?
A: V diskusii rodičky uvádzali akciu v Hypernave na Happy Bella (5–9 kg) za 8,39 € pri kúpe troch balení a akciu na Huggies Classic v obchode Swabik (ulica Zimná) za 8,90 €.
Q: Ako postupovať pri náleze cysty na obličke plodu z ultrazvuku?
A: V téme odporúčali opakovať ultrazvuk za dva týždne a konzultovať nález so špecialistom; konkrétny prípad riešil lekár Dr. Kozel na 3D ultrazvuku.
Q: Kde si rýchlo dať vytlačiť fotografie a aké sú aktuálne ceny?
A: Používali sa služby fotolab.sk s ponukou 50 fotiek za 5 € pri objednávkach do 14. 4. cez program CEWE Fotosvet.
Q: Kde nájdem petíciu za bezplatné očkovanie proti rakovine krčka maternice (HPV)?
A: V diskusii zdieľali odkaz na petíciu na stránke http://www.cervicalcancerpetition.eu/ s možnosťou výberu krajiny a podpísania.
Q: Čo rodičky odporúčajú pri dojčenských kolikách a nadúvaní?
A: Viaceré matky v téme odporúčali feniklový čaj pre dojčatá a uvádzali, že feniklový čaj zlepšil prdkanie a vydýchanie bábätka; niektoré spomínali aj používanie zvlhčovača vzduchu proti kašľu.
Q: Kde v miestnej komunite hľadať informácie o omšiach a farských službách počas sviatkov?
A: V téme zdieľali odkaz na farské informácie: http://www.fara.sk/snv/2009infvn2str.pdf s rozpisom omší pre Spišskú Novú Ves.
Q: Ktorý lekár alebo klinika v diskusii poskytla 3D ultrazvuk?
A: V diskusii menovali Dr. Kozla, ktorý mal „prenajatý nový UZV“ a robil 3D fotografie plodu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičky v téme si vymieňajú konkrétne praktické tipy na nákupy (Hypernova, Swabik, Kaufland) a zdieľajú informácie o akciách na plienky a baby produkty.
- Viaceré matky odporúčajú feniklový čaj pri dojčenskom nadúvaní ako bežne používaný domáci prostriedok.
- Pri prenatálnych nálezoch (cysta na obličke) je bežné opakovať ultrazvuk a konzultovať s odborným lekárom.
Sporné názory
- Názor A: Niektoré príspevky uvádzajú, že cystu na obličke plodu môžu operovať ešte v brušku alebo po narodení (opis skúsenosti rodinného známeho).
Názor B: Iné príspevky odporúčajú počkať a opakovať ultrazvuk, pretože niektoré nálezy sa môžu upraviť alebo vstrebať spontánne.
- Názor A: Niektoré matky jedia karfiol a nemajú problémy.
Názor B: Iné rodičky radia vyvarovať sa karfiolu kvôli nadúvaniu bábätka.
Otvorené otázky
- Či bude nález „cysta na obličke“ vyžadovať chirurgický zákrok po narodení alebo intervenciu pred pôrodom, zostáva nezodpovedané bez ďalších vyšetrení.
- Ako presne postupovať pri negatívnych tehotenských testoch a zároveň príznakoch tehotenstva (kedy zopakovať testy, kedy zájsť k lekárovi) zostáva v diskusii neuzavreté.
- Kedy definitívne rozhodne zdravotná poisťovňa o schválení žiadostí, ak bola žiadosť odoslaná riaditeľkou do Košíc (KE), nebolo v téme konkretizované.
Spomenuté značky a firmy
Hypernova, Swabik (Zimná), Kaufland, fotolab.sk, CEWE Fotosvet, Markíza, Ordinácia (TV seriál), Dr. Kozel, MKC, Dom Charitas, Fara SNV, Huggies, Happy Bella, Pampers, cervicalcancerpetition.eu
Spomenuté produkty a metódy
Happy Bella plienky 5–9 kg (3 balenia za 8,39 € / ~252,76 Sk), Huggies Classic (akcia 8,90 € v Swabik), Pampers, feniklový čaj, 3D ultrazvuk, amniocentéza, antibiotiká (krátky 3‑dňový cyklus), zvlhčovač vzduchu, fototlač 50 fotiek za 5 € (fotolab.sk), CEWE Fotosvet, HPV očkovanie (petícia)
Miesta a osoby
Spišská Nová Ves, Košice, Ružomberok, Lisková, Chrast, Markíza, MKC, Dom Charitas, Dr. Kozel, pani Kotuhová, Janko Kotuha, Hilmerová, Kramár
@veronika1982 cauko....ta co to sa stalo? ved nedavno ste boli chori ☹ nic vam neostava len byt doma 😖 ....u nas to tiez nevyzera ruzovo, ale zatial teplota nie je , iba sople a kasel trocha....dufam, ze to prejde... 🙂
@kukulik30 u nas nic ani sopel len trosku kasle tak neviem.. teraz som mu dala cipok..ked mu neklesne teplota tak co mam dalej davat zabaly?
@veronika1982...ak bude teplota nad 38, 5 a nebude klesat tak davaj zabaly, ale pod 38, 5 asi nie....pockaj, ako teraz po cipku a uvidis...hmmm...ktovie, co mu je, kludne aj nejaky virus....nemusi to byt klasika sopel a kasel...kludne a bez tychto priznakov, ale urcite sa nieco v tele deje, a teplota znamena, ze telo sa brani, takze je to ok....mozno odteplotuje par dni a bude dobre 😉
v noci mal 38,1, potom klesla potom zase sla hore. rano mal 37,8, potom 38,1. idem ho dat spat teraz a uvidime..
u nas najlepsie na teplotu spanok...on sa v podstate vyspi z teploty...trva to tak cca 3 dni, ale zabaly som robila iba pri 39tke a viac....
teraz zaspal.. asi to budu zubky lebo som mu potrela dasna a za sekundu spal..idem aj ja si zdriemnut
tak tak ..spanok je najlepsi like...tak si pospite 🙂
my ideme asi von a na nakup 🙂
ahojte
bibi poobede doma budem ale tie nove veci pridu az v utorok 😉
ideme do mesta tak padam 😉
Ahojte,
Veronika,co stalo?Juj,nech vam to rychlo prejde.Nebudu to zubky?My sme kazdy jeden odteplotovali.Zabaly som davala az nad 39 stupnov.A ked sme mali 40-tky horucky a nic nezaberalo,tak na pohotovosti nam povedali ze dat cipok nurofen a po hodine sa uz moze dat cipok paralen.Ptoom zase o 4 hodiny nurofe a zase o hodinu paralen.Len to jedine namzabralo.Nepomohli ani zabaly,ani vlazny kupel.... 😖
No,a ja idem do prace-ranajky,upratat,povesat pradlo,dat prat dalsie,uvarit obed,upratat za obedom......atd atd....ale to asi vsetky poznate,vsak? 🙄
ale aj tak mi treba vratit tie boty, a ked konecne mam auto...... 😉 ...odbehne so stavby...
spal pol hodiny a zase ma 38,1.. teraz musim este cakat kym mu dam nurofen lebo o siedmej mal cipok paralen...ma uz to nebavi...
Veronika,po nurofene mozes uz o hodinu dat paralen......ale zase nema az take vysoke teploty
no teraz ma 38,6 tak som dala nurofen sirup...a ja som k.o.. sa mi toci v hlave a matej aj by spal ale nevie ako zaspat..
ako spominala Livia,najlepsie by bolo keby tu teplotu "vyspal".A keby mal nad 39,Dr.nam radila dat aj polku Diazepanu
Ahojte, tak my sme vystihli, že nám slniečko svietilo, a vybavili sme si nákup v hyperke a sme stihli byť ešte hodku na záhrade, a tak sme sa vyšmýkali aj vyhojdali do sýtosti 😉 a keďže ja som optymista, tak verím, že aj po obede sa nám zadarí ísť von a počasko nesklame 😉
Zuzka 32 som sa chcela spýtať, ako vlastne dopadol váš dedko, keď doň ťuklo to auto? 😒 a séria porúch na aute už skončila?
Veronika, tak tie teploty, sa mi nepáčia. teplotoval takto už keď mu išli nejaké zúbky? na tvojom mieste by som ešte počkala, ale keď aj v pondelok bude ešte teplotovať, tak by som brnkla dr. že čo a ako, a ti už povie či ešte počkať alebo sa prídete ukázať, ale držíme palčeky, nech vám to rýchlo prejde 😉
Gabika a to fakt sa môže dať čipka nurofen a po hodke čipka paralen? Veď pri nurofene mám napísané jednu čipku každých šesť hodín a pri paralene každé štyri hodiny 😝 A síce teraz to nepotrebujem a dúfam, že dlho potrebovať nebudem, ale keď ste tu už rozoberali zábaly, tak ako to robíte? Celé dieťa zaviniete do plachty alebo čo?
@susana28 ano,ja som o tom tiez nevedela,az na pohotovosti nam to povedali.Ak das napr.o 8:00 cipok nurofen a teplota neklesne,uz o hodinu ,teda o 9:00 mozes dat paralen(ten obsahuje nejake ine latky ako nurofen).A potom nasledne o 14:00 (od 8:00 do 14:00 prejde 6 hodin) das dalsi nurofen.A takto nam fakt teplota klesla....ale my sme mali vzdy nad 39 stupnov
Inac,admini pridali novu "funkciu".Celkom dobre to vymysleli:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/asmira/clano...
A este co sa tyka zabalov:nam Dr.povedala ze v ziadnom pripade nie na hlavu a trup.Iba vlaznu plienku(bavlnenu) omotat okolo ruk a noh....Ak by boli dlane a chodidla studene,tak masirovat,aby boli prekrvene.Alebo zvolit vlazny kupel,alebo sprchu,nikdy vsak nie so studenou vodou,musi byt vlazna...
Inac nam vobec zabaly,ani sprchy,ani kupel nezabral....zabrala az kombinacia nurofenu a paralenu.Ale kazdy organizmus to zvlada inac,treba skusat...
ja uz mam chaos z toho co kedy a o kolkej bral..uz je taky unaveny ze ledva na oci vidi ale ked ideme spat tak nezaspi a momentalne mi vylieva caj po podlahe .. tak ho necham nech sa hraje..keby som vedela ci nasa dr. nema nahodou sluzbu na pohotovosti tak by som tam sla..a ja zabaly davam tak ze mu obleciem tielko na to mu dam vlaznu plienku, zabalim do uteraka a obleciem nieco navrch..a diazepan az nad 39 kvoli krcom..
a ta funkcia je super...
Veronika,
mne raz jedna múdra pani sestrička a aj dr. povedala že diazepan už pri 38. Takže ja vždy dávam na ukľudnenie organizmu a jasne že aj kôli krčom.
A ďalej ja vždy len osprchujem s vlažnou vodou, žiadne zábaly, jedine vlhku studenú plienku obalím na lýtko ľavej nožičky. Potom si k deťom ľahnem, a radšej im pretieram tváričku mokrou vreckovkou.
Susana 28, dedo je našťastie o.k.,
a k poruchám na aute, akurát sa ho chystáme na odporúčanie servisáka trochu prevetrať.
Takže sa rozhodujeme medzi Košicami, alebo Popradom.
ahojte
počasie zatiaľ drží ... konečne sme po 3 týždňoch aj slnko videli 😀
ja som sa síce zobudila s boľavým hrdlom, dúfam že to prebolí a nebudem viac chorá 😝
u nás sa stavia lešenie kvôli zatepleniu ... zrána mi skoro mráz po chrbte prešiel .... malá bola na okne a kričala raz na jedného deda raz na druhého a zrazu taká šupa ... jedna 6m rúra sa uvoľnila a preletela popred okno ... keby pár cm vedľa tak rozbije okno a naberie malú .. ani už radšej nemyslím na to, ako to mohlo zle dopadnúť 😒
Veronika, fúha máš teda "veselo" 😔 ... snáď tie teploty klesnú čo najskôr
juchu, este stale neprsi.....aj pradlo uschlo, uz periem druhu varku....a beriem pokrovce na stavbu ze ich poriadne vydrhnem, Katka im dala riadne zabrat......o chvilu dojde mm, tak natiahnem monterky a ideme.....
Katka teraz zaspala...nejaka je umrncana...tak snad len unavena, lebo sme boli cele doobedie von, ...vstala o pol siestej.....
veronika...nech ste ok....
Gaqbika ďakujem,, a tá funkcia je fakt super 😉
Zuzka 32 - ešteže sa dedkovi nič vážne nestalo, lebo to už by bol fakt čierny deň 😒
Maca - anjel strány stál nad tvojou malou. Ináč neviem či sa aj na tehuly sype smola či čo, ale moja segra tiež zápal priedušiek,a kde to chytila nechápem 😖
A ináč ma už štve s tým zateplovaním, tak hoďte koľko by približne vyšlo zateplenie takého no povedzme trochu väčšieho rodinného domu, a čo to vlastne obnáša, za čo platím, čo si môžem urobiť sama? A zateplenie to sa myslí, len že sa nelepí ten polystyrén? A druhá etapa je to, čo sa tá malta tam hádže a ešte farebná omietka? bo poviem, že mám z toho guláš 😀

caute vonku tak krasne a my sme doma. celu noc sme teplotovali a este aj teraz a najhorsie na tom je ze som s nim sama doma lebo tatik siel do bratislavy.. no super. teraz som mu dala cipok tak uvidim ci zaberie..ja ledva stojim na nohach a matej mi tu beha po byte... 😀 to bude super vikend..