Spišská Nová Ves II.
Mile snazilky, nesnazilky, mamicky, tehulky a samozrejme rodacky, oteckovia a spioni zo SNV a okolia vitam Vas v dalsom pokracovani nasej naozaj plodnej temy 😀 😀 😀
tesime sa kazdej novej tvari 🙂 tak hor sa k nam 😀
Stručné zhrnutie
- Lokálna rodičovská komunita v Spišskej Novej Vsi zdieľa praktické tipy na starostlivosť o novorodencov, miestne akcie a dostupné obchody pre baby potreby.
- Pri prenatálnych nálezoch, ako „cysta na obličke plodu“, sa v diskusii odporúčalo opakované vyšetrenie ultrazvukom a konzultácia so špecialistom; konkrétny lekár spomínaný v téme je Dr. Kozel, ktorý robil 3D ultrazvuk.
- Rodičky v diskusii uvádzali konkrétne lokálne zľavy a produkty: Happy Bella plienky (5–9 kg) za akčnú cenu 8,39 € pri kúpe 3 balení v Hypernave, Huggies Classic v akcii za 8,90 € v obchode Swabik (Zimná), a fototlač 50 fotiek za 5 € cez fotolab.sk s CEWE Fotosvet.
Najčastejšie otázky
Q: Kde v Spišskej Novej Vsi alebo blízkom okolí nájdem akcie na plienky?
A: V diskusii rodičky uvádzali akciu v Hypernave na Happy Bella (5–9 kg) za 8,39 € pri kúpe troch balení a akciu na Huggies Classic v obchode Swabik (ulica Zimná) za 8,90 €.
Q: Ako postupovať pri náleze cysty na obličke plodu z ultrazvuku?
A: V téme odporúčali opakovať ultrazvuk za dva týždne a konzultovať nález so špecialistom; konkrétny prípad riešil lekár Dr. Kozel na 3D ultrazvuku.
Q: Kde si rýchlo dať vytlačiť fotografie a aké sú aktuálne ceny?
A: Používali sa služby fotolab.sk s ponukou 50 fotiek za 5 € pri objednávkach do 14. 4. cez program CEWE Fotosvet.
Q: Kde nájdem petíciu za bezplatné očkovanie proti rakovine krčka maternice (HPV)?
A: V diskusii zdieľali odkaz na petíciu na stránke http://www.cervicalcancerpetition.eu/ s možnosťou výberu krajiny a podpísania.
Q: Čo rodičky odporúčajú pri dojčenských kolikách a nadúvaní?
A: Viaceré matky v téme odporúčali feniklový čaj pre dojčatá a uvádzali, že feniklový čaj zlepšil prdkanie a vydýchanie bábätka; niektoré spomínali aj používanie zvlhčovača vzduchu proti kašľu.
Q: Kde v miestnej komunite hľadať informácie o omšiach a farských službách počas sviatkov?
A: V téme zdieľali odkaz na farské informácie: http://www.fara.sk/snv/2009infvn2str.pdf s rozpisom omší pre Spišskú Novú Ves.
Q: Ktorý lekár alebo klinika v diskusii poskytla 3D ultrazvuk?
A: V diskusii menovali Dr. Kozla, ktorý mal „prenajatý nový UZV“ a robil 3D fotografie plodu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičky v téme si vymieňajú konkrétne praktické tipy na nákupy (Hypernova, Swabik, Kaufland) a zdieľajú informácie o akciách na plienky a baby produkty.
- Viaceré matky odporúčajú feniklový čaj pri dojčenskom nadúvaní ako bežne používaný domáci prostriedok.
- Pri prenatálnych nálezoch (cysta na obličke) je bežné opakovať ultrazvuk a konzultovať s odborným lekárom.
Sporné názory
- Názor A: Niektoré príspevky uvádzajú, že cystu na obličke plodu môžu operovať ešte v brušku alebo po narodení (opis skúsenosti rodinného známeho).
Názor B: Iné príspevky odporúčajú počkať a opakovať ultrazvuk, pretože niektoré nálezy sa môžu upraviť alebo vstrebať spontánne.
- Názor A: Niektoré matky jedia karfiol a nemajú problémy.
Názor B: Iné rodičky radia vyvarovať sa karfiolu kvôli nadúvaniu bábätka.
Otvorené otázky
- Či bude nález „cysta na obličke“ vyžadovať chirurgický zákrok po narodení alebo intervenciu pred pôrodom, zostáva nezodpovedané bez ďalších vyšetrení.
- Ako presne postupovať pri negatívnych tehotenských testoch a zároveň príznakoch tehotenstva (kedy zopakovať testy, kedy zájsť k lekárovi) zostáva v diskusii neuzavreté.
- Kedy definitívne rozhodne zdravotná poisťovňa o schválení žiadostí, ak bola žiadosť odoslaná riaditeľkou do Košíc (KE), nebolo v téme konkretizované.
Spomenuté značky a firmy
Hypernova, Swabik (Zimná), Kaufland, fotolab.sk, CEWE Fotosvet, Markíza, Ordinácia (TV seriál), Dr. Kozel, MKC, Dom Charitas, Fara SNV, Huggies, Happy Bella, Pampers, cervicalcancerpetition.eu
Spomenuté produkty a metódy
Happy Bella plienky 5–9 kg (3 balenia za 8,39 € / ~252,76 Sk), Huggies Classic (akcia 8,90 € v Swabik), Pampers, feniklový čaj, 3D ultrazvuk, amniocentéza, antibiotiká (krátky 3‑dňový cyklus), zvlhčovač vzduchu, fototlač 50 fotiek za 5 € (fotolab.sk), CEWE Fotosvet, HPV očkovanie (petícia)
Miesta a osoby
Spišská Nová Ves, Košice, Ružomberok, Lisková, Chrast, Markíza, MKC, Dom Charitas, Dr. Kozel, pani Kotuhová, Janko Kotuha, Hilmerová, Kramár
ano veronika., tu na miery, uz dlhsie som chcela ist ale bud som zabudla alebo nebolo casu..... 😀 ...tak teraz sme kupili.....potom zacneme poziciavat...... 😉 ,...preukaz plati aj do velkej kniznici v meste, clenske je 2 EUR na rok
Ahojte 😉
Marcela, ale nie ja sa nevzdávam svojho sna, že raz v hute budem bývať 😉 Len asi sa musím naučiť robiť rozhodnutia s chladnou hlavou, len pri mojom tipe povahy to je ťažké. A teraz rozmýšľam ako sa mám vykútiť z toho môjho rozhodnutia prerobiť dom po babke, asi ostanem v očiach rodiny zase klamárka, nemám rada takéto situácie 😒 Ale môžem si za to sama, tak mi treba 😖
My máme také pieskovisko ako Bibka, ale bez pevného dna. Minulého roku sme dali ako podklad takú tu priedušnú celtu, aby nám nerástla burina, a raz keď sme sa išli hrať do piesku a vytiahla som striešku ma skoro piclo, lebo sa nám pod celým pieskoviskom usadili uhoľáci 😝
Všetkým maródom skoré uzdravnie.
dosla babka tak stihla skocit do lekarne kupit probiotika, umyla som chodbu kedze mame sluzbu a vyprala som tatikove vsetky chranice a neviem co to tam vsetko mal..matej zaspal babke na rukach..tak som zvedava ako dlho bude spat..
joj ja by som sa tak uz rada s niekym stretla...uz mi harasi doma...
susan....ved zburaj dom......ocistite tehly, ci z coho to je postavene, pouzijete na vnutorne priecky, skaly nechas na zaklady.... 😉 .....aj bordel z domu...aspon nebudes musiet kupovat kamene do zakladov......a mozes zacat stavat.... 😉 .......to by ti trebalo porozpravat s odbornikom, alebo s niekym, kto tomu rozumie, co by sa dalo z domu pouzit......kamaratka zacali stavat tento rok po velkej noci...tiez starinu zburali, kamene odlozili, a uz tahaju mury..... 😉
@veronika1982, ano este stale je tam pti skolke...a velmi mile tetuse tam robia....aspon budeme mali kam chodit, ked bude von prsat....si pripomeniem anglicke casy, ked sme sa so Zuzanou chodili skryvat pred dazdom do kniznice.... 😅
bibka, jej super nakup, my uz sa chystame so samkom, doteraz nam stacili nase knihy, mame ich dost, ale uz ho chcem pomali ucit aj poziciavat si 😵 tiez tam musim zabehnut niekedy 🙂
my sme si fajne podrichmali, kedze sme mali posledne 2 noci tazke...dobre nam to padlo 😉
a samko uz ma zvysenu teplotu, zatial nic tragicke, takze ani neriesim....aspon viem, ze organizmus bojuje 🙂 dufam, ze sa to ale nezhorsi..
@anape...praveze od zaciatku roku sme sa celkom dobre drzlai, nebyt tej zdurenej uzliny, co sme mali atb..tak az teraz znova..ak si dobre pamatam....oproti jeseni minuleho roku je to uz lepsie 🙂
ahojte
Livi, akurát som šla hodiť link, lebo som tú smutnú správu prečítala na Zozname 😔
my sme dnes tiež doma, mňa ešte furt pobolieva hrdlo, nos plný, tak sa nahrievam pri soluxe ... ale konečne sa vyčasilo, tak keď malá vstane, pôjdeme aspoň na chvíľu von
aj ja som si teraz zdriemla hodinku a matej este spi.. uz aj atb ma brat tak neviem ci ho zobudit..
Ahojte...dnes sme sa boli prevazit u dr, tak mame 7700g 😵 a mame prist az v lete zase...no a aku novinku som sa dozvedela od dr, ze ked zacnem davat varenu zeleninku, ze treba dat stipku soli, lebo vraj vela deti ma problemy so stitnou zlazou a sol je jodidovana, tak aby jej nechybal ten jod... 😕
Gabi a to od kedy plati ta akcia? akurat dnes som bola v hyperke, ze kupim pampersky, bo mam aj kupon na zlavu na ne, ale to sa jasne ze neda kombinovat zlava, tak som si to este nechala, ze si to do zajtra rozmyslim a tu citam, ze aka super cena 😵
ked bude stretko, tak aj ja chcem dojst... 😉
a skore uzdravenie marodom!!
idem dat spat bobacika
Tak my sme dnes boli odniest prepustaciu spravu z nemocnice Kovalovej a zajtra ideme este na kontrolu ku neurologovi.Tomasko je este vacsi sintel ako pred padom,len lezie pod stol a tam sa dviha a vyskiera sa🙂 dnes sme este poobede zbehli do madarasu kupit plienky a do lidlu jablkovu stavu.este ze bolo dobre pocasie,malemu sa fajne vonku bubkalo.teraz sa hra s tatikom a hadam o hodinu zalahne.
hmm, konik ma nejaky cudny cas, sak je este len 19:22 a predchadzajuci pripevok som vraj napisala o 20:44...asi som sa teraz vratila v case?! 😕 😀 😀
caute......konecne doma.....uz okupane, lezime v posteli...tedalen ja, Katka beha po byte.....sa navecerala u zuzany, tak asi nieco v tej polievocke bolo, ked este vladze..... 😝 ...
pata....tak vy ste dobry mackovia....panecku, ved o chvilku aj nas dobehnete..... 😀
Moje deti obe v posteli, Lili spi, uspala som ju klasicky na rukach 😀 a Matus si este klopka po postielke 😀 A Bibka, okrem cumla ste tu dnes nechali aj flasu 😉
Pata, tak to je asi novy objav, lebo doteraz sa nesmela sol davat do roka a zrazu mozes dat par mesacnemu dietatu 😀
Bibka a vy mate kolko teraz? no ja dufam, ze to uz nebude tolko priberat, doteraz mi priberala 1kg za mesiac, teraz posledny mesiac uz len 700g...
neviete, ze ci tie zelene pampersky su niecim napustene? lebo tie zlte nam nerobili dobre,tie su myslim s harmancekom...tak hadam tieto budu ok, bo ma drbne ked kupim a sa mi vyhadze...alebo skusit tie biele radsej?
pati niekto dava trosku soli do jedla..ja davam trosku vegety ked varim matejovi..
aj my uz bubame.. sice zase s placom ale predsa. este vecer mal 37,2. tak hadam uz zajtra nebudeme mat teplotu a mozeme ist von..
pati super vahu mate..
no nic idem si dat ananas so slahackou.. a narodil sa nam kamos filipko len nevieme este miery ani vahu..
veronika, vychutnaj si ananaaaaas so slahackou 😵
gabi, ja tiez rada skocim na navstevu 🙂
aj ku livke, ked budu zdraviiiiiiiiiiiiiiiiiii 😉
joj a teraz ma stipe jazyk...
a pati mozno si dr. podla tamarkinej vahy myslela ze je to starsie dieta 😀
Veronika, myslis? 😅 😝
inac my mame kamosa o 5 tyzdnov mladsieho a ten vazi rovnako a je este aj dlhsi ako my... 😉 dnes bol akurat na navsteve, som ich fotili, zajtra pridam fotecky...boli podareny, jak na seba cumeli 😀
veronika dnes som tiez mala spahacku ble ble ble bolo mi potom zle 😝
jaj tak mi uz mame komoru vonku nachystanu krabice prichistane zajtra nastrihat papier umyt okna a balkony uz pomalovane este dorobit jedne kolaje nalepit nane dlazbu a dorobit sedenie a bude hotovoooooooooooooooooooo 😝
pati super vaha mate pomali o 2kg viac 😎 a ako tomate s prikrmami kedy zacinate 😕
Mata, no dr mi uz pred mesiacom vravela, ze mam davat stavicku z mrkvy tyzden a potom z jablcka a potom dokopy...ale sa mi nejako nechcelo este, no ale teraz vravela, ze mam uz davat, aby mala vitaminky, bo ide leto, tak hlavne ten vitamin A ci aky to je z mrkvy...no a po mesiaci mam prejst na varenu zeleninku...zemiacik s mrkvou, potom zemiacik s brokolicou a pod. a ta stipka soli 😅 tak to jej tam dam tak dve zrniecka maximalne...
a to kedy mate tu svadbu? inac aspon vam potom ostane prerobeny, upraveny, vynoveny dom 😉 my sme tiez robili kopec uprav pred svadbou...okna sme menili, odvodnovali dom (aj ked to mohlo pockat..), koberec novy apod. 😉

Gabka, aj my radi dojdeme na kavicku...dokonca sme zdravy....tak sa mozme stretnut v meste niekedy v tyzdni.... 😉 ....
a super cena, asi zajdem na nakup.... 😉