Spišská Nová Ves II.
Mile snazilky, nesnazilky, mamicky, tehulky a samozrejme rodacky, oteckovia a spioni zo SNV a okolia vitam Vas v dalsom pokracovani nasej naozaj plodnej temy 😀 😀 😀
tesime sa kazdej novej tvari 🙂 tak hor sa k nam 😀
Stručné zhrnutie
- Lokálna rodičovská komunita v Spišskej Novej Vsi zdieľa praktické tipy na starostlivosť o novorodencov, miestne akcie a dostupné obchody pre baby potreby.
- Pri prenatálnych nálezoch, ako „cysta na obličke plodu“, sa v diskusii odporúčalo opakované vyšetrenie ultrazvukom a konzultácia so špecialistom; konkrétny lekár spomínaný v téme je Dr. Kozel, ktorý robil 3D ultrazvuk.
- Rodičky v diskusii uvádzali konkrétne lokálne zľavy a produkty: Happy Bella plienky (5–9 kg) za akčnú cenu 8,39 € pri kúpe 3 balení v Hypernave, Huggies Classic v akcii za 8,90 € v obchode Swabik (Zimná), a fototlač 50 fotiek za 5 € cez fotolab.sk s CEWE Fotosvet.
Najčastejšie otázky
Q: Kde v Spišskej Novej Vsi alebo blízkom okolí nájdem akcie na plienky?
A: V diskusii rodičky uvádzali akciu v Hypernave na Happy Bella (5–9 kg) za 8,39 € pri kúpe troch balení a akciu na Huggies Classic v obchode Swabik (ulica Zimná) za 8,90 €.
Q: Ako postupovať pri náleze cysty na obličke plodu z ultrazvuku?
A: V téme odporúčali opakovať ultrazvuk za dva týždne a konzultovať nález so špecialistom; konkrétny prípad riešil lekár Dr. Kozel na 3D ultrazvuku.
Q: Kde si rýchlo dať vytlačiť fotografie a aké sú aktuálne ceny?
A: Používali sa služby fotolab.sk s ponukou 50 fotiek za 5 € pri objednávkach do 14. 4. cez program CEWE Fotosvet.
Q: Kde nájdem petíciu za bezplatné očkovanie proti rakovine krčka maternice (HPV)?
A: V diskusii zdieľali odkaz na petíciu na stránke http://www.cervicalcancerpetition.eu/ s možnosťou výberu krajiny a podpísania.
Q: Čo rodičky odporúčajú pri dojčenských kolikách a nadúvaní?
A: Viaceré matky v téme odporúčali feniklový čaj pre dojčatá a uvádzali, že feniklový čaj zlepšil prdkanie a vydýchanie bábätka; niektoré spomínali aj používanie zvlhčovača vzduchu proti kašľu.
Q: Kde v miestnej komunite hľadať informácie o omšiach a farských službách počas sviatkov?
A: V téme zdieľali odkaz na farské informácie: http://www.fara.sk/snv/2009infvn2str.pdf s rozpisom omší pre Spišskú Novú Ves.
Q: Ktorý lekár alebo klinika v diskusii poskytla 3D ultrazvuk?
A: V diskusii menovali Dr. Kozla, ktorý mal „prenajatý nový UZV“ a robil 3D fotografie plodu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičky v téme si vymieňajú konkrétne praktické tipy na nákupy (Hypernova, Swabik, Kaufland) a zdieľajú informácie o akciách na plienky a baby produkty.
- Viaceré matky odporúčajú feniklový čaj pri dojčenskom nadúvaní ako bežne používaný domáci prostriedok.
- Pri prenatálnych nálezoch (cysta na obličke) je bežné opakovať ultrazvuk a konzultovať s odborným lekárom.
Sporné názory
- Názor A: Niektoré príspevky uvádzajú, že cystu na obličke plodu môžu operovať ešte v brušku alebo po narodení (opis skúsenosti rodinného známeho).
Názor B: Iné príspevky odporúčajú počkať a opakovať ultrazvuk, pretože niektoré nálezy sa môžu upraviť alebo vstrebať spontánne.
- Názor A: Niektoré matky jedia karfiol a nemajú problémy.
Názor B: Iné rodičky radia vyvarovať sa karfiolu kvôli nadúvaniu bábätka.
Otvorené otázky
- Či bude nález „cysta na obličke“ vyžadovať chirurgický zákrok po narodení alebo intervenciu pred pôrodom, zostáva nezodpovedané bez ďalších vyšetrení.
- Ako presne postupovať pri negatívnych tehotenských testoch a zároveň príznakoch tehotenstva (kedy zopakovať testy, kedy zájsť k lekárovi) zostáva v diskusii neuzavreté.
- Kedy definitívne rozhodne zdravotná poisťovňa o schválení žiadostí, ak bola žiadosť odoslaná riaditeľkou do Košíc (KE), nebolo v téme konkretizované.
Spomenuté značky a firmy
Hypernova, Swabik (Zimná), Kaufland, fotolab.sk, CEWE Fotosvet, Markíza, Ordinácia (TV seriál), Dr. Kozel, MKC, Dom Charitas, Fara SNV, Huggies, Happy Bella, Pampers, cervicalcancerpetition.eu
Spomenuté produkty a metódy
Happy Bella plienky 5–9 kg (3 balenia za 8,39 € / ~252,76 Sk), Huggies Classic (akcia 8,90 € v Swabik), Pampers, feniklový čaj, 3D ultrazvuk, amniocentéza, antibiotiká (krátky 3‑dňový cyklus), zvlhčovač vzduchu, fototlač 50 fotiek za 5 € (fotolab.sk), CEWE Fotosvet, HPV očkovanie (petícia)
Miesta a osoby
Spišská Nová Ves, Košice, Ružomberok, Lisková, Chrast, Markíza, MKC, Dom Charitas, Dr. Kozel, pani Kotuhová, Janko Kotuha, Hilmerová, Kramár
ahojte
@gabkazabka ja robím marcipan podľa týchto receptov "na obaľovanie torty" - aj keď dávaš na tortu po kúskoch, ľahko sa uhladí ... a potom "na ozdoby" - ten sa ťažko vypracuje, ale dajú sa robiť z toho porobiť ružičky či iné ozdoby ....
http://www.tortyodmamy.sk/?q=content/marcipan
... a naposledy som si na skúšku objednala hmotu K2 - chuťovo je podobná mliečnemu marcipanu, aj sa s tým dobre robilo
Dobre ranko,
nam vonku prsi ☹ ved az tyz. slniecka to je prepych na slovensku nie 😀
Dnes dojdu nasi z Turecka tak sa tesim budu zazitky a rakija a darceky 😀 😀
Ondrejko spinka Matejko v skolke a ja idem kuchtit obed 😉
aj u nás chvíľu prší, chvíľu nie .. idem rýchlo tu k nám do obchodu, tak hádam aj kúpim čo potrebujem..
ahojte,
u nas prsi uz od noci a ja sa prave naopak tesim, teplo moc nemusim kym neporodim
aj my sme uz doma...ten hnusny zub boli...tak nakrmim dieta, uspim a idem spat, necj mi tu vlozku vyberie.... 🙄 ...radsej s dierov v zube ako bolest....
ahojte
aj unas prsi
my sme vymyli dupu v repiku nakremovali a spinkame to nase kakanie stale pretrvava 🙄
brasko sa prave balia a odchadzaju dnes do bulhaska a druhy spat do uk
mm vcera vecer hlasil prichod takze po jednodnovom meskani odleteli meskali sice hodinu ale nakoniec odleteli tak uz je dnes v praci a maka 😀 😀
@anape
@pata31 dajte tipi na skolu tiez nieco hladam len by som chcela aby to nebolo len raz do tyzdna a dostala som o ukonceni nejake potvrdenie 😒
@pata31 , jej paťa, mne tá MD fakt škodí na mozog 😝 A ešte otázočka na tie sieťky, to sa predávajú v nejakých univerzálnych veľkostiach, a potom sa to upraví na požadovaný rozmer okna?
@maca77, @zuzana612 Ináč som dostala nápad 😀 Kedže som už na 100% rozhodnutá, že chcem bývať v hute, čo keby som dala vanesku do škôlky práve do huty, aby si tam našla aj kamarátov, a ja by som mala možnosť tiež spoznať troškuu viac ľudí vhute, že keď sa raz tam nasťahujem, tak nebudem len dajaký prisťahovalec 😝 len to je už teraz asi neskoro, lebo trebalo stihnúť zápis, či zoberú aj tak, keď nemajú veľa deti?
Cafte,
tak muka kupena a konecne sa mi podarilo zajst do toho sekaca pri Lidli.No poviem vam,take nakupne sialenstvo som este nezazila. 😀 ....asi 50 zien sa tam hrabalo vo veciach 😀 ......dobre sa nepobili o veci 😝 kedze ma v aute cakali mm a Nina,tak som kukla len detske veci a kupila som ninke roll up rifle next za 80 centov a suknicku riflovu tiez next za 60centov 😵 .Urcite som tam nebola posledny krat....ale asi treba ist rano,ked otvaraju....neviete o kolkej?
Bibka,mne na bolavy zub zaberala slivovica 😝 😀 .Nech ti to rychlo prejde 😔
Mati a vy este stale kakate? ☹ A bola si s nou u lekarky?Lebo to trva uz dost dlho.... 😔
Maca,dakujem za recept....len si neviem celkom dobre predstavit,ako by som ten marcipan davala po castiych na tortu.. 😲 A nad tou K2 som uz aj ja premyslala..
@susana28 my mame tie sietky na chate co sa len nejako priepevnia zo suchym zipsom ale doma mame tie co sa pripievnia na okno a tie su super.robili ich nam hore nad agromilkom.
@gabkazabka gabika bola pondelok robila nam vyter vcera som odniesla pozberane kakanice s plienky a zaniesla ale vysledky budu az vo stvrtok dufam ze potom uz budu vediet co to je a daju nam nieco co naisto zaberie ved to neni normalne este ze mi mala pekne papa a pije len ta dupa vcera vecer som jej aj panadol supla jak ju stipala a sa mi vnoci strhavala zo spanku dnes to je uz lepsie ale nezakriknut to 😒
baby,kupila som si z mmb šaty na svadbu ,čo poviete ? potrebujem k tomu nejake pohodlne vsuvky- len neviem aku farbu,ale asi čierne ? http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=8669039
@susana28 mali tam rozne velkosti, a ja som zobrala ze balkonovu sietku a som si vystrihla...ale vcera tam uz nemali moc vyber, a vela ciernych mali, tak ale ked budu mat novy tovar, bude toho asi aj viacej na vyber 😉
@antoniab no na jazykovke to mas dva krat do tyzdna a v kazdom parnom rocniku dostanes vysvedcko, a je to sest rokov a siedmy je priprava na statnice...ja by som tiez brala nieco ine, skor konverzaciu, ale zase nie aby to bolo kazdy den..
@gabkazabka aj ja som bola od pol jedenastej do dvanastej v sekaci 😉 kupila som malej pyzamka, dva svetriky krasne po 40centov, puncosky na zimu a aj teplaciky...a kamoske, co caka male som tiez nieco pokupila...dnes mali krasne vecicky pre najmensie babatka 😉 a hlavne pre dievcatka
denis, pekne satky.... 😉
tak uz mam tu hnusnu vlozku von, zasa vetram zub a neboli...ja neviem ako to budeme riesit, kedze stale ked mi ho uzavrie zacne boliet..... 😝
som zabudla napisat, ze vcera som bola na ceste ku gabke.......ale stretla som sesternice s deckami, tak sme ostali na letnej...katka sa vyhrala s detmi a loptou.....sa mi nejako viac pozdavalo von, kedze sa aj trochu vycasilo......a nie sediet doma...takze gabi, sla som skoro som aj dosla, ale tesne pred cielom som zastala...ale slubujem, ze prideme.... 😉 ...niekedy ked nebude pekne.... 😀 .....
mata,k som sa ta chcela spytat, ze ci nemas menzes, ze aj s toho moze hnackovat ale som zabudla ze ty uz nekojis.... 😀 .....takze moja dobre mienena rada je na dva veci.....na h.....a na nic.... 😅
co sa tyka komarov.....toho roku ich nemame, kedze vsetke panelaky zateplili a netopiere z celeho sidliska sa nastahovali do spar nasho nezatepleneho, tak ich mame asi tisice....ale zasa pozeru tie male svine skor, ako stihnu zareagovat na svetlo a otvorene okno..... 😀 ...takze jedna z moznosti...kupit si krdel netopierov..... 😀 😀
idem sa najest a dopist svoju rannu kavu...
Deni-jeeeeej kraaaaasne satky 🙂Vsuvky by sli cierne ale aj strieborne by sa hodili,,,,,myslim ze aj zlate
Pati,ved aj ja som tam bola okolo pol jedenastej....som ta nevidela 😲
jo a do sekaca sa oplati ist rano...aj vtedy uz stoji horda ludi pred obchodom, ale zasa uchmatnes si pekne veci.... 😉 .....nam momentalne nic netreba, len nejaky prsiplast by bodol....a gumaky nam uz treba......inac mame dost......bodynka kupim v tescu.....tie zo sekaca nejako nemusim....
caute, ja som si chcela ist povodne lahnut s detmi, ale uz mi to nedalo a musela som aspon podlahy pozametat a trosku to tu uhadzat, lebo ako uz 3 dni hrosime doma, tak to tu aj tak vypada 😖
aj ja budem musiet niekedy skocit do toho sekaca ked ho tak ospevujete, Matusovi by sa zisli nejake rifle, ale kde by som asi tak nechala deti???
@susan28, skus ta zavolat, ak nemaju plny stav, mozno by zobrali, vsak povedz ze sa idete stahovat do Huty a nevedela si o tom 😉 A lete mozte prist niekedy naraz aj s Macou ze by sa deti pohrali a zvykli si na seba 😀
Bibka,skoda ze si nedosla,ale nevadi....nabuduce snad dojdes 😉
A neviete o kolkej rano otvaraju ten sekac?
sekac otvaraju o deviatej rano....od tristvtre tam stoja ludia.... 😀 ......
Susan, len pekne chod, nech si Vaneska zvyka na Matusa....bo to troska potrva.... 😀 😀 😀 .....
mata...no...mozno to mala citi..... 😀
Bibka, podla toho ako sa zacina spravat Katuska, coskoro si budu musiet zacat zvykat aj na nu 😀 😀 😀
@antoniab a preco cakate na vysledky az do stvrtku? my sme to rovno odniesli hore na polikliniku a poobede sme mali vysledky..ale to asi zalezi od dr..nam povedala ze rano ked sa pokaka doniest ho takeho aj s plienkou a jemu odobrali vzorky, otec sadol do auta a siel na polikliniku a poobede sme mali vysledky...
ja som si zdriemla hodinu pri matejovi, on sa teraz trosku prebral ale zasa zaspal.
@susana28 aj ja si myslím, že by nemal byť problém, čo sa týka škôlky u nás ... za posledných x rokov som nepočula, žeby mali plný stav .. oni sa isto potešia ...
@zuzana612 si to pekne napísala, aby si deti na seba zvykli 😀 ... normálne si viem predstaviť, ako naraz 3deti kričia "moje" a berú si jednu a tú istú vec ... Tamke keď spomnem Matúška, tak mi ako prvé povie, že jej zobral cukríky 😀 😀
... ja keď som počula, ako mi suseda párkrát rozprávala, aká bitka v tom sekáči v stredu ráno o 9-tej, tak ma nikto nepresvedčí, aby som tam o takom čase išla 😅 ...že ľudia si ešte aj z košíkov kradnú ... 😝
... no a dnes som si chcela s malou zdriemnuť, lebo noc bola hrozná ... tak si to predstavte, poslala ma dole žehliť 🙄 😝 😀
zeny, ja som bola v tom sekaci ale katastrofa sice nie dnes ale skor a ma to uplne odradilo
vsade bordel to ja fakt nemusim ja rada nakupujem v sekaci ale musi tam byt cisto pekne veci poukladane a na vesiakoch nie nahadzane a preryvat sa v tom jak cigani v kontajneroch podla mna je to jeden z najhorsich alebo ked som tam ja bola tak vyzeral 🙄 😠
ja mam oblubeny v Gelnici stale ked idem k svokre tak tam je super sekac pekne podla farby potriedene a je tam super pani ale vy to mate od ruky 😅 😅 to ja len tak aby ste vedeli 😀 😀
no idem nieco poupratovat lebo bordel jak v tanku po mojom synovi 😝

Ahojte, aj my sme uz hore, klasika asi od pol osmej, mala sa vykakala, tak som sa zobudila na smrad 😀
@susana28 je to bez ramu, pri tej sietke mas taku samolepiacu pasku a z druhej strany je suchy zips a ta sietka sa tam len tak prichyti, takze sa to da dat kedykolvek dole...a drzi to pekne 😉
chystam sa aj ja dnes do sekaca s kamoskou 😉