Spišská Nová Ves II.
Mile snazilky, nesnazilky, mamicky, tehulky a samozrejme rodacky, oteckovia a spioni zo SNV a okolia vitam Vas v dalsom pokracovani nasej naozaj plodnej temy 😀 😀 😀
tesime sa kazdej novej tvari 🙂 tak hor sa k nam 😀
Stručné zhrnutie
- Lokálna rodičovská komunita v Spišskej Novej Vsi zdieľa praktické tipy na starostlivosť o novorodencov, miestne akcie a dostupné obchody pre baby potreby.
- Pri prenatálnych nálezoch, ako „cysta na obličke plodu“, sa v diskusii odporúčalo opakované vyšetrenie ultrazvukom a konzultácia so špecialistom; konkrétny lekár spomínaný v téme je Dr. Kozel, ktorý robil 3D ultrazvuk.
- Rodičky v diskusii uvádzali konkrétne lokálne zľavy a produkty: Happy Bella plienky (5–9 kg) za akčnú cenu 8,39 € pri kúpe 3 balení v Hypernave, Huggies Classic v akcii za 8,90 € v obchode Swabik (Zimná), a fototlač 50 fotiek za 5 € cez fotolab.sk s CEWE Fotosvet.
Najčastejšie otázky
Q: Kde v Spišskej Novej Vsi alebo blízkom okolí nájdem akcie na plienky?
A: V diskusii rodičky uvádzali akciu v Hypernave na Happy Bella (5–9 kg) za 8,39 € pri kúpe troch balení a akciu na Huggies Classic v obchode Swabik (ulica Zimná) za 8,90 €.
Q: Ako postupovať pri náleze cysty na obličke plodu z ultrazvuku?
A: V téme odporúčali opakovať ultrazvuk za dva týždne a konzultovať nález so špecialistom; konkrétny prípad riešil lekár Dr. Kozel na 3D ultrazvuku.
Q: Kde si rýchlo dať vytlačiť fotografie a aké sú aktuálne ceny?
A: Používali sa služby fotolab.sk s ponukou 50 fotiek za 5 € pri objednávkach do 14. 4. cez program CEWE Fotosvet.
Q: Kde nájdem petíciu za bezplatné očkovanie proti rakovine krčka maternice (HPV)?
A: V diskusii zdieľali odkaz na petíciu na stránke http://www.cervicalcancerpetition.eu/ s možnosťou výberu krajiny a podpísania.
Q: Čo rodičky odporúčajú pri dojčenských kolikách a nadúvaní?
A: Viaceré matky v téme odporúčali feniklový čaj pre dojčatá a uvádzali, že feniklový čaj zlepšil prdkanie a vydýchanie bábätka; niektoré spomínali aj používanie zvlhčovača vzduchu proti kašľu.
Q: Kde v miestnej komunite hľadať informácie o omšiach a farských službách počas sviatkov?
A: V téme zdieľali odkaz na farské informácie: http://www.fara.sk/snv/2009infvn2str.pdf s rozpisom omší pre Spišskú Novú Ves.
Q: Ktorý lekár alebo klinika v diskusii poskytla 3D ultrazvuk?
A: V diskusii menovali Dr. Kozla, ktorý mal „prenajatý nový UZV“ a robil 3D fotografie plodu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičky v téme si vymieňajú konkrétne praktické tipy na nákupy (Hypernova, Swabik, Kaufland) a zdieľajú informácie o akciách na plienky a baby produkty.
- Viaceré matky odporúčajú feniklový čaj pri dojčenskom nadúvaní ako bežne používaný domáci prostriedok.
- Pri prenatálnych nálezoch (cysta na obličke) je bežné opakovať ultrazvuk a konzultovať s odborným lekárom.
Sporné názory
- Názor A: Niektoré príspevky uvádzajú, že cystu na obličke plodu môžu operovať ešte v brušku alebo po narodení (opis skúsenosti rodinného známeho).
Názor B: Iné príspevky odporúčajú počkať a opakovať ultrazvuk, pretože niektoré nálezy sa môžu upraviť alebo vstrebať spontánne.
- Názor A: Niektoré matky jedia karfiol a nemajú problémy.
Názor B: Iné rodičky radia vyvarovať sa karfiolu kvôli nadúvaniu bábätka.
Otvorené otázky
- Či bude nález „cysta na obličke“ vyžadovať chirurgický zákrok po narodení alebo intervenciu pred pôrodom, zostáva nezodpovedané bez ďalších vyšetrení.
- Ako presne postupovať pri negatívnych tehotenských testoch a zároveň príznakoch tehotenstva (kedy zopakovať testy, kedy zájsť k lekárovi) zostáva v diskusii neuzavreté.
- Kedy definitívne rozhodne zdravotná poisťovňa o schválení žiadostí, ak bola žiadosť odoslaná riaditeľkou do Košíc (KE), nebolo v téme konkretizované.
Spomenuté značky a firmy
Hypernova, Swabik (Zimná), Kaufland, fotolab.sk, CEWE Fotosvet, Markíza, Ordinácia (TV seriál), Dr. Kozel, MKC, Dom Charitas, Fara SNV, Huggies, Happy Bella, Pampers, cervicalcancerpetition.eu
Spomenuté produkty a metódy
Happy Bella plienky 5–9 kg (3 balenia za 8,39 € / ~252,76 Sk), Huggies Classic (akcia 8,90 € v Swabik), Pampers, feniklový čaj, 3D ultrazvuk, amniocentéza, antibiotiká (krátky 3‑dňový cyklus), zvlhčovač vzduchu, fototlač 50 fotiek za 5 € (fotolab.sk), CEWE Fotosvet, HPV očkovanie (petícia)
Miesta a osoby
Spišská Nová Ves, Košice, Ružomberok, Lisková, Chrast, Markíza, MKC, Dom Charitas, Dr. Kozel, pani Kotuhová, Janko Kotuha, Hilmerová, Kramár
ahojte
Zuzi, ráno sme šli okolo, keď ste odchádzali z domu 😉 ... nech sa deti skoro vyliečia
...čo sa týka pôrodnice v SNV, tak som z toho všetkého nejak nemilo prekvapená ... keďže je to prakticky nové oddelenie, pre ženy po pôrode a sprchy a wecká spoločné 😒 ... som si myslela že aspoň nejaká výhoda bude, keĎ pôjdem tu rodiť ... no čo už, snáď tam dlho nepobudnem...
@pata31 veru rýchlo to zbehlo, keď už máte polročika 🙂
... aj mňa poteší info, čo všetko treba zobrať tu do pôrodnice, hlavne aj pre malé, lebo do LE som nič nebrala
... my sme dnes vstávali nedobrovoľne skoro ráno, Tami sme budili o 6,30 aby sme stihli zubárku .. taká išla pripravená, čo ju čaká, ešte si aj svoje zrkadielko na zúbky zobrala, no a všetko bolo zbytočné, lebo som sadla s ňou do kresla, zubárka zapla svetlo, rovno do očí jej pleslo, tak si zakryla rukou oči a už ani ústa nechcela otvoriť ... podľa mňa mala ísť na ňu kus pomalšie, takže si tam nakoniec porevala, horko ťažko jej kukla či vôbec má zuby v ústach .... no katastrofa... 😖
@maca77 čo si pamatam od anaji tak treba - vatove tyčinky obyčajne, plienky detske, olej z lekárne olivovovy,vlhčene obrusky,mydlo detske - toto mam už nachystane,to som si zapamatala. je to vypísane dole pri oddelení na nastenke vedla usg . len to furt zabudnem odfotiť
pre seba neviem , v krompachoch trebalo aj odsavačku
ináč,bola som o 9.00 odniesť šimona už na zaučanie do školky, on tam už bol vela krat na 2hodiny,a vraj sa mu tam pači,tak som chcela vidieť. ludia ako sme došli dnu,zabudol že ma matku a zdrhol hned ku učitelke,vystískal ju a hned sa startil v dave 10 detí 😀 . za 5min pekbne za ruky šli sa vypišať,cela trieda-on ma sice plienky 🙄 ale tak vravím učke,nech mu ukaže ako sa cika a nie do plieny 😀 . tak mam veget do 11.30
ahojte baby,
pati malej blahozelame k polrocnici 😉
potvrdzujem, ze na porodnici to je riadne narvate, ked som rodila viki, tak to bolo este horsie, co sa tyka volnych miest, ako pri petkovi... ja som lezala tri dni po cisaraku na pooperacke, lebo ma nemali kde dat, potom sa uvolnil nadstandard a hoci som o to nemala nejaky zaujem, tak som tam sla, no na druhy den nas uz pustili domov
podla mna tam je v lete este viac porodov, ved sa vravi, ze to je nasledok dlhych zimnych vecerov 😀
od stvrtka sa ma fakt oteplovat, tak hadam vikend uz bude fajn... ale aj vcera ma pocasie prekvapilo,lebo hlasili dazd,no popoludni sa tak vycasilo, ze sme boli dovecera vonku a hoci nebolo nejako zvlast teplo,aj tak bolo prijemne
pekny den baby 😉
Ahojte tak u nás noc des ale nie koli deťom ale ja som ráno o 4tej skončila na pohotovosti 😝 som sa o pol druhej zobudila že mi treba na vecko všetko ma pálilo rezalo potom do pol štvrtej ma už tak bolel celí bok a bolo mi na vracanie že mm išiel po svokru že prišla k dievčatám a ja hajde na pohotovosť a skončila som na urologii tak obličkovú koliku chvalabohu nepotvrdili ale krv v moči a nejaký zápal tak som dostala ATB a injekciu novalginu proti bolesti to zabralo ale pálenie hrozné čakám kým ATB zaberú 😒 vám poviem ženy radšej rodiť ako toto 😝
@antoniab Mati tak nadštandard doplnili a asi na spoločných sociálkach zlepšili hygienu lebo vtedy to bol des 😝
Baby ja som tiež brala pre malú len plienky kozmetiku a na 2hý deň mi doniesli pre malú košieľky lebo s tých nemocničných sa furt vyvliekla 😅
pre seba vložky a ostatné bežné hygienycké nič extra si nepamätám žeby trebalo akurát príbor ......
@denisocka pre teba treba vlozky, erarne som dostala len na den co som rodila...inac uz svoje...podlozku mi vymenili, odsavacku treba vlastnu..... 😉 .....
sme boli von sa vyclapkat v mlakac h, ked uz nemozme v bazeniku...ale taka kosa je von...ja som nejaka nachaldena...idem si spravit caj s citronom..... 😝 .....leto...ach to leto....
a pre malu som mala vlastnu ciapku, kedze je boli vsetke erarne neskutocne velke..... 😀 ......tak mala domacu.,...nastastie sa nestratila.... 😉
pre male netreba, daju ti erarnu kosielku aj ciapocku, ortoped. gate, ked som bola ja, davali aj plienky latkove(ale len na novorodeneckom, na nedonesenom uz trebalo pampersy, tak neviem, ci to tiez len v den porodu erarne, abo ja, musdia baby napisat, co lezali len na novorodeneckom)....osusku tiez netrebalo, utieralo sa do plienok, rukavicky nedavaju.....tak tie si mozes svoje doniest....
@sophie1981 ja si neviem ten roming prestaviť? to si ho sama budem kupať?aj prebalovať,aj kojiť..všetko kedy chcem,ako chcem?
joj, denisa, ja ti s tym neporadim..ja som malu nemalana izbe, bola nedonosena, plus zltacka....vyhrievali ju na podlozkach a na dalsi den uz sme sli na nedonosene....ale asi by to tak malo byt...teda pri prvom kupani je myslim sestricka, ale prebalujes, kojis, riadis okolo maleho sama.....
@denisocka neboj sa oni ti donesu malu na kojenie v prvu noc ti daju vyspat zoberu ti a ked budes schopna tak na druhy den ti ju nechaju a budu k tebe chodit a naucia ta kojit a aj kupat bude sestra a aj prebalit ti ukazu nie je to nic strasne a budes rada ze mas malu pri sebe a ked nebudes si vediet s niecim rady zavolas na sestru a ona pride a vsetko vysvetli a ukaze v pohodicke 😉
@denisocka ano kupeš, kojiš kedy chceš a ako chceš dokonca pri druhorodičkách keď nechceš tak ti sestrička pri samostatnom kúpaní ani pomáhať nebude oni zvyčajne po prvom dni až dávajú na izbu ale ak je plno tak už po pár hodinách mne napr dali malú poobede a potom až na druhý deň ráno prvú noc ma nechali vyspať... a plienky dávajú deťom látkové ale ja som hneď pampersku dávala už bude na tebe ...
citam ze sa nejak zacinaju rozliezat zase choroby, ale v tomto pocasi ma clovek robit 😖 Mne Matus zaspal pri TV o pol jedenastej tak som ho preniesla do postele, myslela som ze zaspi aj Lili a ja s nou, ale ta ako natruc zaspala pred chvilou a kazdu chvilu sa budi, medzitym bol hore aj Matus tak som si na chvilu lahla k nemu, tak beham od postele ku posteli. Dufam ze aspon chvilu budu ticho nech v klude zjem polievku.
@pata31 ved ak budes v sobotu v Hute, pridte nas s Tamarkou pozriet, hadam dovtedy vyzdravieme a dokonca aj pocasie hlasia pekne, tak uvidime
joj zuzka....ja som to mala ked som ostala druhy krat tehotna...samozrejme, ze to tehotenstvo nevydrzalo.... 😔 ....pali ako hovado...az sa bojis ist curat...tak nech atb cim skor zaberu...
@sophie1981 to palenie ešte vydržím len v noci ta bolesť čo ma chytila no des fakt dúfam že už nikdy viac mi pol boka išlo urvať 😝 to kontrakcie a pôrod boli nič...
som sa dozvedela,že aj v Sp.P.je zumba 😵 ,ktvie kedy to bude pre mna realne isť si zatrsať
@denisocka neboj ved uz jedno babätko mas tak vies co mas robit. oni ti ho okupu a ukazu co mas robit ale ked chces tak aj sama ho mozes okupat. ja som mala so sebou mydlo, olej, indulonu, vatove tycinky do uska a do nosa, utierky, pampersky a potom mi nasi doniesli ciapku a rukavice a ponozky.a odsavacku ak nebudes mat tak ak bude volna tak ti pozicaju. mne pozicali a potom ked som prisla domov tak som si kupila. na izbu budete dostavat latkove plienky a aj kosielky. no a pre teba klasika veci hygienicke, plus pribor..ja som mala nocne kosele, dvoje slapky, jedne do sprchy a v druhych som chodila..
my sme dnes mali navstevny den. najskor sme sa vybrali ku babke a skoncili sme u kamosky ale dvojcata kricali a matej mal z toho nejaky chaos tak sme sli ku babke napapali sme sa tam a po ceste mi zaspal tak teraz uz spi na posteli..
ahojte 🙂
joj, zase sa tu choroby rozliehaju ☹ citam,....deti aj Zuzka..uf...toto je fakte neprijemne, nastatsie kolika to nie je, to je vraj brutal bolest..ale ani toto isto neodskoci 😒 skore uzdravenie vsetkym..ja sa necudujem sak toto pocasie ma uz riadne stve... 😖
ale potesim, vikend od piatku ma byt pekne horuco az do stvrtku tusim 🙂 uz sa neviem dockat 🙂
a co robkate, nepride niekto na kavu? 😉
Ahojte,
Zuzka Huta - fakt blbé, leto začína a decká musia brať antib., som zvedavá ako sa mi bude držať vaneska, keďže my sme mali antib. decembre, január aj február 😒
Paťka - tak k pol rôčku všetko najlepšie, uvidíš ako rýchlo zbehne ten druhý polrok a malá ti už bude behať po dome 😉
Baby, ja len tak na rýchlo, potrebujem poradiť.
Menzes som mala dostať včera, nedošiel, tak večer som sa testovala. Tak tá prvá kontrolná čiarka, bola výrazná, a tá druhá ju bolo vidno ako pod priesvitným papierom. Tak som sa testovala aj dnes, prvá opäť taká tmavoružová a tá druhá len tak bledulinko. Ale podľa mňa keby že test je nagatívny, tak tú druhú čiarku by nemalo byť vôbec vidno, nie?

ahojte, tak my sme uz boli aj u dr, Kovalova ma tyzden volno ak by sa tam niekto chystal, tak sme boli pri Macejkovej a obe deti maju ATB 😖 Natalii uz tahame sople 😒
Tamarke vsetko dobre ku 6 mesiacikom. Ozaj Pata, ide mm v sobotu na turnaj do Huty???