Tehotenstvo v Rakúsku: Skúsenosti a rady pre ženy
Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂
Stručné zhrnutie
- Nárok na rakúske Kinderbetreuungsgeld je viazaný na vedenie záznamov v Mutter‑Kind‑Pass (min. 5 vyšetrení počas tehotenstva a 5 vyšetrení dieťaťa do 18 mesiacov) a na oprávnenie na pobyt/platbu odvodov v rakúskom sociálnom a zdravotnom systéme; výška KBG sa v diskusii uvádza okolo 436 € mesačne spolu s Familienbeihilfe.
- Materská v Rakúsku sa podľa diskusie začína 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu a rodič môže zostať doma s dieťaťom maximálne do jeho 2 rokov; pravidlá nároku závisia od pobytu, poistného a právneho postavenia (pendlerské prípady sú sporné).
- Zápis dieťaťa do pasu a návrat do Rakúska po pôrode môže vyžadovať slovenský rodný list vydaný osobitnou matrikou v Bratislave (v diskusii uvádzaný čas vybavenia 6–8 týždňov, od januára údajne až 12 týždňov), preto diskusia odporúča predĺžiť pobyt v zahraničí do ukončenia potrebných vyšetrení a dokladov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako získať materské (Kinderbetreuungsgeld) v Rakúsku?
A: Podmienkou pre Kinderbetreuungsgeld je mať zápisy o 5 vyšetreniach v tehotenstve a 5 vyšetreniach dieťaťa v Mutter‑Kind‑Pass, oprávnenie na pobyt a platenie odvodov do rakúskeho sociálneho a zdravotného systému; diskusia uvádza orientačnú sumu KBG cca 436 € mesačne a doplnenie Familienbeihilfe.
Q: Kedy začína materská dovolenka v Rakúsku?
A: Podľa informácií v diskusii sa v Rakúsku nastupuje na materskú 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu.
Q: Ako vybaviť slovenský rodný list a pas pre dieťa narodené v Rakúsku?
A: Diskusia uvádza, že na vydanie slovenského rodného listu pre dieťa narodené v Rakúsku je potrebná osobitná matrika v Bratislave; požadované dokumenty sú občiansky preukaz, rakúsky rodný list (alebo overená kópia) a súdny preklad, pričom doba vybavenia sa v diskusii spomína 6–8 týždňov (od januára údajne až 12 týždňov).
Q: Kde nájdem oficiálne informácie o dávkach a právach v Rakúsku?
A: V diskusii boli odporúčané zdroje: http://www.kindergeldrechner.at/, PDF na http://www.bmwa.gv.at/ (KindergeldNEU2004.pdf) a informácie na http://www.help.gv.at/8/Seite.080600.html; ďalej sa spomína potreba E‑104 záznamu pri prestupe poistenia.
Q: Ako funguje evidencia poistného pri presune medzi SR a AT (E‑104, pendleri)?
A: Diskusia uvádza, že pri presune poistenca treba E‑104 zo slovenskej poisťovne na preukázanie obdobia poistenia, no sú aj prípady, keď aj pri platení odvodov v Rakúsku bola dávka zamietnutá s odôvodnením, že „Lebensmittelpunkt“ žiadajúcej osoby je na Slovensku — teda právo pendlovania je v konkrétnych prípadoch sporné.
Q: Je vo Viedni dostupný slovenský gynekológ a aký má kontakt?
A: V diskusii bol uvedený slovenský gynekológ Dr. Ivan Stefanovic, Spitalgasse 1a, 1090 Wien, Tel.: 01-406349911, Fax: 01-406349955; bolo tiež upozornené, že súkromní lekári nemusia všetko hradiť prostredníctvom Krankenkasse.
Q: Existuje „Kinderreisepass“ alebo rýchly cestovný doklad pre dieťa?
A: Diskusia spomína Kindereisepass používaný v Nemecku (v DE približne 13 €) ako alternatívu pri dlhom čakaní na pas, ale pri rakúskych a slovenských právnych úkonoch sa odporúčalo riešiť to cez ambasádu alebo osobitnú matriku.
Q: Musím platiť za prvý ultrazvuk v Rakúsku?
A: V diskusii jedna užívateľka uviedla, že zaplatila 25 € za ultrazvuk pri návšteve mimo ordinačných hodín, ale iné príspevky poznamenali, že pri platenej E‑card/Krankenkasse by ultrazvuk zvyčajne hradený byť nemal.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nutnosť zápisu vyšetrení do Mutter‑Kind‑Pass (min. 5 vyšetrení v tehotenstve a 5 po pôrode) pre nárok na Kinderbetreuungsgeld bola opakovane uvádzaná ako fakt.
- Materská v Rakúsku sa podľa účastníčok začína 8 týždňov pred termínom a rodičovská možnosť pre pobyt s dieťaťom je oficiálne až do 2 rokov.
- Pre nárok na väčšinu sociálnych výhod v Rakúsku je potrebné mať oprávnenie na pobyt a platiť odvody do rakúskeho sociálneho a zdravotného systému.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdili, že platenie odvodov v Rakúsku dáva nárok na materské a príplatky, zatiaľ čo iné uviedli konkrétny prípad zamietnutia z dôvodu posúdenia „Lebensmittelpunkt“ na Slovensku.
- Diskutujúce uviedli rôzne sumy a modely výpočtu náhradného príjmu (napr. údajné ca. 436 € KBG versus rozdelenie 150 €/dieťa + 300–350 €/matka), pričom presná výška závisí od konkrétneho prípadu a právneho postavenia.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá uznávania nároku na materské a Familienbeihilfe pre pendlerov (pracujúcich v Rakúsku, byvajúcich na Slovensku) zostávajú v diskusii nezodpovedané.
- Rýchle a jednotné pravidlá pre rýchle vybavenie slovenského rodného listu/pasu pre dieťa narodené v Rakúsku nie sú z diskusie jasné (uvádzané lehoty 6–8 týždňov vs. 12 týždňov).
Spomenuté značky a firmy
Kindergeldrechner.at, bmwa.gv.at, help.gv.at, Krankenkasse, Gebietskrankenkasse, Uniqa, Bubo, Slovenská ambasáda vo Viedni, Meldebehörde
Spomenuté produkty a metódy
Mutter‑Kind‑Pass, Kinderbetreuungsgeld, Familienbeihilfe, E‑104 formulár, E‑card, Kindereisepass, Elterngeld, Kirchensteuer, ultrazvuk (USG), HCG krvné testy, endometrióza, cysta, dobrovoľné sociálne poistenie
Miesta a osoby
Viedeň, Salzburg, Eisenstadt, Russbach, Zillertal, Obertauern, Saalbach‑Hinterglemm, St. Pölten, Burgenland, Hainburg, Chemnitz, Reading, Bratislava, Karlsplatz, Spitalgasse 1a, 1090 Wien, Dr. Ivan Stefanovic
inac bejby, dik za tie linky, som si precitala...ta doktorka to tam pekne napisala...juj, som rada, z nie som sama s tymto problemom..od zajtra ina strategia.....ziadne nutenie....ziadne nervy a krik...ked nebude chciet, nebude jest a hotovo...a skusim nove jedla...porad jej zajtra natriem chlebik s maslom..nech skusi jest sama.... 😉
ahojte kocky, vidim, ze ste sa trosku rozpisali. uz som bola, ze nepisete.
bejby, tepla vana je nanic, to ani neskusaj, lebo z nej mozno ani nevylezies. ale suche teplo je super vec. maj stale nieco omotane okolo krizov (ak ta seklo tam), napr. aj deku
wieni, tie problemy s jedenim ti nezavidim, ale mozno nova strategia zaberie. ja uz mam hruzu, ako to s babatkom zvladneme, ale este mam cas nad tym rozmyslat. len nech tehotenstvo dobre dopadne 😉
Praveze cela ma boli, najhorsie je to ked sedim.. Mam pocit, akoby som mala nejaky zelezny opasok okolo tela ☹ Uplne ma to tak zviera.. No a dnes rano, ked som sa zobudila, tak som bola taka dolamana, ze mi trvalo 15 minut pokial som sa rozhybala..
Wieni, klud a pohodicka, aj ked sa to tazko hovori.. Dnes som si kukla tuto temu na internete a vela rodicov ma tento problem.. Takze zajtra klud a pohodicka 😉 Drzim palce..
Kocky moje, idem sa natiahnut uz na dnes, aj ked som spala, ale este sa pridava aj hlava akosi. Idem sa vyspat.
Lenka, veru tak, v tomto pripade ziadna horuca vana, lebo je mozne, ze by som sa ani nepostavila, to povedal doktor aj moja sesterka.. Idem nastartovat biolampu..
Dobru noc kocky
bejby, prajem skore zlepsenie stavu. viem, ze tie bolesti su ukrutne. ked som mavala svoje zle fazy, tak mi len cesta na zachod trvala pol hodinu a zvladla som ju len s placom...takze, skore uzdravenie. pa
lenka, neboj, vsetko dobre dopadne....aj ja som sa bala....ale ten strach je prirodzeny....teraz si v polovicke, vychutnaj si to...potom sa budes bat, ci ti babatko kaka, papa alebo spinka....tehu to cele len zacina 😉 ale nechcem ta strasit, ja by som uz nemenila, milujem svoju dcerku nadovsetko a je to ten najkrajsi pocit na svete. predtym som si to tiez nevedela predstavit, hlavne ako to cele zvladnem 😉 .....
prajem vam vsetkym dobru nocku a tesim sa zajtra na stretko..... 😉
[Glitterfy.com - *Glitter Words*] vsetko najlepsie k jej dnesnym meninkam. Vela,vela zdravicka,stasticka a aby hlavne vela vela papala.
ahojte, mrzi me to, ale na dnesni stretko nedorazime, nicole ma porad teploty. at vam vyjde pocasi a uzijete si prochazku. moc zdravim.
dobre ranko! my prideme urcite, ak nebude prsat. ak by sme meskali, tak vas urcite najdeme v parku. uz sa tesime!
dobre ranko dievcata 🙂
ja sa k vam tiez urcite nepripojim, mam toho na dnes dost a k tomu sa este pridala bolest hlavy, asi sa musel zmenit tlak. najradsej by som sa supla pod perinu 😎
zelam vam pekne stretko, zoberte fotaky a potom pridajte fotky, uz sa tesim 😵
ronnda, tak nech su zubky uz von, potvory jedny, asi vedia narobit riadnu sarapatu, este ze to netrva vecne 🙂
wienika, mozno ma naozaj lea len take nepapacie obdobie, ved pockaj ked sa rozpapa, aby este aj teba nezjedla 😀 urcite sa to zlepsi, a keby ze nie, tak skus navstivit naozaj nejakeho odbornika na detsku vyzivu, za to nic nedas a budes pokojnejsia, ked budes vediet na com si. 🙂 a tiez zelam vsetko najlepsie k meninkam.
bejby, zelam skore "odseknutie", musi to byt velmi neprijemne v tomto obdobi. pomoze naozaj len suche teplo. 😉
lenka, vitam ta medzi nami 🙂 neboj s tym nakupovanim mam na to rovnaky nazor, ja mam termin koncom oktobra a tiez sa chystam vecicky kupovat hned po statniciach, teda okolo 20. tyzdna. neviem si seba predstavit ako beham s velkym brusko v 8.-9. mesiaci po nakupoch, funim, mam opuchnute nohy a ledva sa vleciem, uzasna predstava 😀 jasne, ze niekde vzadu vo mne hloda cervik, ze co ak sa nieco stane, ale vzdy tieto myslienky zazeniem velmi daleko. stat sa nieco moze, ci nieco kupim alebo nekupim. a druha teoria je, ze takto postupne, to nebude ani taka obrovska zataz na rozpocet, ako keby sme mali kupovat vsetko naraz v priebehu 2 mesiacov. takto si tu pripravu pekne vychutname, no nie? 😉
som sa zase rozpisala 😅 este raz vam zelam prijemne stretko a cakame na fotocky 🙂
Dobre ranko kocky, je to v prdeli, nemozem sa ani hnut.. ☹ Ked sedim, je to ako 10 nozov do chrbta ☹ Takze na stretko mozem zabudnut. Musim zas do postele
Prajem Vam krasny den a my sa uvidime az ked sa mala narodi.
ahoj babmulky.Tak ako to vyzera dnes s tym stretkom?To pocasie je dost premenlive takze moze aj sprchnut popoludni 😒 Ako to teda vyriesime?
Ja by som rada na to stretko prisla teda 😎
ahoj dievcat,
vsetke zdravim, dlho som sa neukazala... prajem vam pekne stretko, ja sa taktiez nepridam, kedze som na slovensku po dlhej dobe...
ronnda dufam mala sa skoro uzdravi
bejby tak ti teda vobec tu bolest nezavidim, nech ta to prejde cim skor
silvy lenosis? tak spravne 😉
tak ja len na skok pekny den vsetkym papa
ahojte babulky...
tak som si precitala vase odkazy, same smutne spravy ☹
skoda, ze nepridete, ale co sa da robit....
takze nas bude asi len malo....zatial tina, twix, viedencanka a ja....keby prsalo, co sa moze stat, sa este vzdy mozme niekam presunut do sucha, ved je tam toho dost....tak sa tesim aspon na vas, ze trosku pokecame.
eju, ty ako?
maya, dakujem za leusku, tym , ze tu sa meniny neoslavuju, ani to moc nesledujem....jej, a ja som jej nekupila ziadny darcek, hmmm....kupim jej celu radu hipp papania.... 😀 hehe, to bol zart...
boldy, dlho si sa neukazala...ako sa mas?
ronnda, to ma mrzi a dzfam, ze teploty uz prejdu...a vyrazia krasne dva malinke zubky......drzim palce...a nabuduce, ked sa uvidime, tak s nimi 😀
bejby,tak sa liec, uz to nejako vydrz....chuda, to musi byt hrozne, clovek sa s tym bruchom aj tak nemoze moc hybat a teraz toto....toitoitoi....
silvi, tak aj tebe nech sa ulavi a dufam,ked bude dalsie stretko, tak prides uz pekne zaoblena....
jasterka a jaruska sa vobec nehlasia, tak len dufam, ze su ok a ze to dalsie stretko nam uz konecne vyjde vsetkym....
tak pekny den vsetkym, opatrujte sa a oddychujte....
ostatne teda o 15tej v stadtparku....keby bol nejaky problem, tu je moj telefon(sice by som nemala, ale risknem to) 06801234834
paaaaaa 😉
Ahojte,tesim sa na vas.Ja pridem trosku neskor,lebo Martinka mozem vybrat zo skolky az po pol tretej /spinkaju../,takze najdeme si vas tam,okolo pol stvrtej.
Ahojte kocky,
tak ake bolo stretko? Dufam,ze vam vydrzalo pekne pocasie.
Ja este stale trcim v robote 😖 ale uz sa pomaly chystam na odchod.
Prihodte nejake fotecky.
Pekny vecer.
Pa
Caute kocky, tak ja spim a jem a spim a jem a tak to ide cely cas.. Ak to do zajtra neprejde, idem do nemocky.. Mala sa mi akosi mrvi v brusku, asi vie, ze maminka sa neciti dobre.. Ja sa citim taka malatna, je to normalne??
Inak, vsetko naj naj Leuske k meninam 🙂
Dufam, ze vam vyslo stretko
caute baby,
tak sme sa teda stretli, az tri 😉 a bolo velmi fajn, aj pocko nam vyslo, akurat ku koncudost fukalo. teda baby, ten martinko je ale fesak...veeelmi zlaty chlapcek 😉
maya, fotky sme ni nerobili, akosi sme zabudli...spravime nabuduce,ale to snad prides aj ty so samkom.....
bejby, tak drzim palce,aby si nemusela sit do nemocnice....nech sa ti polepsi.... 😉 a dakujem, ze si si spomenula na leusku 😉
ahojte babulky,
tak vam zavidim to stretko. nakoniec mi to nevyslo. boli sme u doktorky. laura mala doobeda take mensie cervene
flaky na stehnach a poobede, ked sa zobudila tak mala na kazdom stehne velky cerveny flak cez cele stehno.
najprv som sa zlakla, vyzeralo to dost hrozivo. ked sme isli o stvrtej k lekarke, uz to vyzeralo lepsie, akoby
to ustupovalo. lekarka povedala, ze je to bezna reakcia na nejaku novu potravinu. mam si spomenut, co jedla
pred 48 hodinami. ale nespominam, ze by sme jej davali nieco nove, co este nikdy nejedla. potom som spolu
s manzelom vymyslela, ze to mohla mat z novych teplakov, ktore jej doniesla moja mamina, ked tu bola v nedelu.
mala ich sice len chvilku na sebe, aby sme videli, kolko treba odstrihnut (boli dlhe), ale to je jedine, z coho
by to mohla mat. dostali sme nejaky sirup a aj cipky pre pripad, ze by sa jej to zhorsilo. tak dufam, ze
bude uz zajtra OK. vlastne ona je OK, vobec ju to nesvrbi, ani nema teplotu 🙂
tak snad na dalsom stretku nebudeme chybat.
bejby, drzim palce, nech si v poriadku. ja som bola az do porodu ok. este aj v den porodu som si sama
elektrickou zasla na kontrolu do nemocnice 🙂 nevedela som, ze tam hned aj odrodim 🙂
tak sa setri a snad sa ti polepsi.
musim koncit, zacala ordinacia 🙂
Caute kocky, tak to ti zavidim Twix, ja mam ale problemy s chrbtom odvtedy, ako do mna jedna krava v Spanielsku do mna zozadu narazila a to v plnej rychlosti.. Odvtedy sa citim taka cela akosi nakrivo ☹ Dokonca mi musela zaplatit aj odskodne.. Moj fyzioterapeut mi povedal, ze to budem citit na konci tehotenstva a tak sa aj stalo.. No, idem sa ja zase natiahnut kocky.. Pekny vecer

ved som si aj myslela....ale to nahrievanie ti urcite trósku pomoze.....a v ktorej casti chrbtice ta seklo? v krizovej?