Tehotenstvo v Rakúsku: Skúsenosti a rady pre ženy
Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂
Stručné zhrnutie
- Nárok na rakúske Kinderbetreuungsgeld je viazaný na vedenie záznamov v Mutter‑Kind‑Pass (min. 5 vyšetrení počas tehotenstva a 5 vyšetrení dieťaťa do 18 mesiacov) a na oprávnenie na pobyt/platbu odvodov v rakúskom sociálnom a zdravotnom systéme; výška KBG sa v diskusii uvádza okolo 436 € mesačne spolu s Familienbeihilfe.
- Materská v Rakúsku sa podľa diskusie začína 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu a rodič môže zostať doma s dieťaťom maximálne do jeho 2 rokov; pravidlá nároku závisia od pobytu, poistného a právneho postavenia (pendlerské prípady sú sporné).
- Zápis dieťaťa do pasu a návrat do Rakúska po pôrode môže vyžadovať slovenský rodný list vydaný osobitnou matrikou v Bratislave (v diskusii uvádzaný čas vybavenia 6–8 týždňov, od januára údajne až 12 týždňov), preto diskusia odporúča predĺžiť pobyt v zahraničí do ukončenia potrebných vyšetrení a dokladov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako získať materské (Kinderbetreuungsgeld) v Rakúsku?
A: Podmienkou pre Kinderbetreuungsgeld je mať zápisy o 5 vyšetreniach v tehotenstve a 5 vyšetreniach dieťaťa v Mutter‑Kind‑Pass, oprávnenie na pobyt a platenie odvodov do rakúskeho sociálneho a zdravotného systému; diskusia uvádza orientačnú sumu KBG cca 436 € mesačne a doplnenie Familienbeihilfe.
Q: Kedy začína materská dovolenka v Rakúsku?
A: Podľa informácií v diskusii sa v Rakúsku nastupuje na materskú 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu.
Q: Ako vybaviť slovenský rodný list a pas pre dieťa narodené v Rakúsku?
A: Diskusia uvádza, že na vydanie slovenského rodného listu pre dieťa narodené v Rakúsku je potrebná osobitná matrika v Bratislave; požadované dokumenty sú občiansky preukaz, rakúsky rodný list (alebo overená kópia) a súdny preklad, pričom doba vybavenia sa v diskusii spomína 6–8 týždňov (od januára údajne až 12 týždňov).
Q: Kde nájdem oficiálne informácie o dávkach a právach v Rakúsku?
A: V diskusii boli odporúčané zdroje: http://www.kindergeldrechner.at/, PDF na http://www.bmwa.gv.at/ (KindergeldNEU2004.pdf) a informácie na http://www.help.gv.at/8/Seite.080600.html; ďalej sa spomína potreba E‑104 záznamu pri prestupe poistenia.
Q: Ako funguje evidencia poistného pri presune medzi SR a AT (E‑104, pendleri)?
A: Diskusia uvádza, že pri presune poistenca treba E‑104 zo slovenskej poisťovne na preukázanie obdobia poistenia, no sú aj prípady, keď aj pri platení odvodov v Rakúsku bola dávka zamietnutá s odôvodnením, že „Lebensmittelpunkt“ žiadajúcej osoby je na Slovensku — teda právo pendlovania je v konkrétnych prípadoch sporné.
Q: Je vo Viedni dostupný slovenský gynekológ a aký má kontakt?
A: V diskusii bol uvedený slovenský gynekológ Dr. Ivan Stefanovic, Spitalgasse 1a, 1090 Wien, Tel.: 01-406349911, Fax: 01-406349955; bolo tiež upozornené, že súkromní lekári nemusia všetko hradiť prostredníctvom Krankenkasse.
Q: Existuje „Kinderreisepass“ alebo rýchly cestovný doklad pre dieťa?
A: Diskusia spomína Kindereisepass používaný v Nemecku (v DE približne 13 €) ako alternatívu pri dlhom čakaní na pas, ale pri rakúskych a slovenských právnych úkonoch sa odporúčalo riešiť to cez ambasádu alebo osobitnú matriku.
Q: Musím platiť za prvý ultrazvuk v Rakúsku?
A: V diskusii jedna užívateľka uviedla, že zaplatila 25 € za ultrazvuk pri návšteve mimo ordinačných hodín, ale iné príspevky poznamenali, že pri platenej E‑card/Krankenkasse by ultrazvuk zvyčajne hradený byť nemal.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nutnosť zápisu vyšetrení do Mutter‑Kind‑Pass (min. 5 vyšetrení v tehotenstve a 5 po pôrode) pre nárok na Kinderbetreuungsgeld bola opakovane uvádzaná ako fakt.
- Materská v Rakúsku sa podľa účastníčok začína 8 týždňov pred termínom a rodičovská možnosť pre pobyt s dieťaťom je oficiálne až do 2 rokov.
- Pre nárok na väčšinu sociálnych výhod v Rakúsku je potrebné mať oprávnenie na pobyt a platiť odvody do rakúskeho sociálneho a zdravotného systému.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdili, že platenie odvodov v Rakúsku dáva nárok na materské a príplatky, zatiaľ čo iné uviedli konkrétny prípad zamietnutia z dôvodu posúdenia „Lebensmittelpunkt“ na Slovensku.
- Diskutujúce uviedli rôzne sumy a modely výpočtu náhradného príjmu (napr. údajné ca. 436 € KBG versus rozdelenie 150 €/dieťa + 300–350 €/matka), pričom presná výška závisí od konkrétneho prípadu a právneho postavenia.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá uznávania nároku na materské a Familienbeihilfe pre pendlerov (pracujúcich v Rakúsku, byvajúcich na Slovensku) zostávajú v diskusii nezodpovedané.
- Rýchle a jednotné pravidlá pre rýchle vybavenie slovenského rodného listu/pasu pre dieťa narodené v Rakúsku nie sú z diskusie jasné (uvádzané lehoty 6–8 týždňov vs. 12 týždňov).
Spomenuté značky a firmy
Kindergeldrechner.at, bmwa.gv.at, help.gv.at, Krankenkasse, Gebietskrankenkasse, Uniqa, Bubo, Slovenská ambasáda vo Viedni, Meldebehörde
Spomenuté produkty a metódy
Mutter‑Kind‑Pass, Kinderbetreuungsgeld, Familienbeihilfe, E‑104 formulár, E‑card, Kindereisepass, Elterngeld, Kirchensteuer, ultrazvuk (USG), HCG krvné testy, endometrióza, cysta, dobrovoľné sociálne poistenie
Miesta a osoby
Viedeň, Salzburg, Eisenstadt, Russbach, Zillertal, Obertauern, Saalbach‑Hinterglemm, St. Pölten, Burgenland, Hainburg, Chemnitz, Reading, Bratislava, Karlsplatz, Spitalgasse 1a, 1090 Wien, Dr. Ivan Stefanovic
Inak ak si prenajimate auto,da sa prenajat aj sedacka,len si to v danej spolocnosti musite vopred overit,ci maju k dispozicii.Ale ja by som na tvojom mieste sedacku zobrala so sebou,urcite ti nebudu robit problem.
AJ mne sa paci Vajda,on je sympatak.Mne sa paci aj Zidek,on je taky nemotorny,ale srandovny.
To je zvlastne,ze bejby sa vobec nehlasi,snad je vsetko v poriadku.
Prave sme diskutovali s manzelom,ze kedy si ma nahlasit dovolenku. Ja mam termin porodu 2.9.,Stefano si chce zobrat 3 tyzdne dovolenky,pre mna je dolezite aby stihol prist na porod....Tak sme usidili,ze asi najlepsie by bolo posledny august. + prve 2 sept.tyzdne.Dufam ze neporodim skor..On v auguste pride aj na predlzeny vikend,tak snad to vsetko zladime...
Dobre ranko,
tak ja dnes prva...urcite si uzivate volne ranko...a ja v robote... ☹ Ale aj tak nemam co robit...nejdu nam systemy,sme napojeni na Vieden a tam su kvoly sviatku systemy vypnute...a nejdu ani tu.
Wienika,gratulujem Leuske k 9 mesiacikom,vela zdravicka a nech jej chuti papat.
Viedencanka a ty sa ako citis,malinka v brusku poslucha?
Kocky,uzite si volny dnik a nech vyjde pocasie.... 😉
dobre ranko...
jej,dnes som tu druha.....a taaaak by som este spala.... 😒
viedencanka, tak ja tu sedacku radsej vezmem, sice budeme mat milion batoziny, ale nejako to zvladneme. vcera som bola nakupovat len jedlo pre leu, tam sa nebude dat moct varit, radsej som nakupila viac, aj ked asi to budem zasa tahat naspat, vsak v tom teple bude urcite este menej jest.
neviem, co mam este zobrat, preto baby, co uz mate skusenosti s cestovanim s babatkom, poradte nejake tipy...dakujem..
inac mne sa ten zidek paci, podla mna je velmi sikovny, aj veresova je dobra..neviem preco ju ludia tak neznasaju....ved sa snazi, vystudovala, je kultivovana....nechapem....a este stale koji..tak to je uzasne...
maya, a preco aj vam nedaju volno.....? ked nemate robotu, to tam sedite vsetci len tak?
ja si volny den uzijem tak, ze budeme cely den same, lebo drahy hra futbal az do vecera a potom sa akurat vystriedame vecer, ked ja pojdem na predstavenie.....ale nevadi, pojdeme na prechadzku, uvarim nieco fajn a potom si budeme len tak vylihovat...len nech neprsi....
Wieni,tak to neviem,preco nam nedaju volno...ale co uz,odsedim si... 😒 Vsetci cumime do internetu...
Tak s tym ti ja moc neporadim,co zobrat a co nie,tak daleko sme my este so Samkom neboli...
Mne sa tiez paci Veresova...nechapem ako niektori ludia mozu byt taki neobjektivni...na bleskovkach bola anketa a tam ju vyhlasili za najväcsie dreve,medzi vsetkymi...nechapem 😕
Skutocne,niektori dokazu byt taki zavistlivi...
Zidek je dobry...
Ozaj pozerala som pocasie a na buduci tyzden na stredu a na strvrtok hlasia 30stupnov...
Wieni,vas tatino aky aktivny...
A kde mas vystupenie...kde teraz tancujes?
presne, ja si myslim, ze ludia su len zavistlivi.....zavidia, ze je uspesna, bohata, krasna, studovana a este ma aj zdrave dieta...ja jej prajem, mohla by to vyhrat, lebo je fakt najlepsia.....
super s tym pocasim...tesim sa, ale v spanielsku bude este teplejsie.....
ano, chris je velmi aktivny, on snad vie hrat vsetko...futbal, tenis, polo.....miluje sport, bez neho by zomrel....on ma hrozne vla energie a musi ju niekde vybit....
ja mam teraz do konca augusta take male koncerty oproti konzert haus, je to vecer pre turistov, maly orchester, dvaja operni spevaci a 2 tanecne pary....my tancujeme valciky a polku...turistom sa to paci....po predstaveni nas aj oslovuju.....ale vacsinou nas nespoznaju.... 😉
do augusta preto, lebo toto je taky len kseft, mimo prace, a od septembra nastupujem uz normalne do prace, do divadla a asi nebudem mat tolko casu, aby som robila aj toto..teraz je to super, lebo sa hybem a aj si nieco privyrobim....uvidime neskor, ci budem stihat....
Tak to je super...ked budem vo Viedni a budes mat nahodou vecer vystupenie,tak si ta prideme s manzelikom pozriet 😉 Musi to byt pekne...
Co si ty vystudovala,tanec alebo...?
A potom,ked skoncis s profesionalnym tancovanim...uz si rozmyslala,co budes robit dalej...? Mohla by si si otvorit vlastnu Tanzschule...bola by som prvy zakaznik pravdaze s manzelom a so Samkom... 😉
Samko tancuje velmi rad... 🙂
ja som vystudovala tanecne konzervatorium, odbor klasicky tanec....
9 rokov som tancovala v SND a potom som odisla do viedne, tu som teraz od 2004....a aj som sa tu neplanovane vydala 😉
ked skoncim, ste neviem co budem robit, ale urcite nie tanzschule, na to nemam vlohy, ale asi nieco s manzelom....v jeho firme mozno......uvidime.....
ja som teraz dopila, ale dala by som si este jednu........este necham leu sa trocha pohrat a potom ju dam spinkat, konecne si pozriem mesto tienov..... 😉
Tak si dajme spolu... 😉
To som v piatok ani ja nepozerala,vzdy pri tom zaspim... 😖
to fakt? ved to nechodi tak neskoro......ale ja som neni meritko, ja som nocna sova 😎
ahojte,
nam sa teraz mala zobudila, tak sa chystame aj s manzelom na prechadzku. sice sa tam zase zatiahlo,
ale snad nebude prsat. spala az dve hodiny, tak manzel uz nervozny, ze preco tolko spi, ked je on doma
a chce s nou ist von 🙂
jasterka - ja jem to, na co mam chut. vcera som mala zeleninovu polievku a kebab, co som si kupila,
ked sme boli v merkure na nakup. dnes mam uvareny spenat a zemiaky, este spravim volske oko
a je to. som zvedava, ci bude mala papat spenat. ale tiez si doprajem McD. alebo Burger King.
jem aj dost zeleninky a ovocia, ked mam na to chut. su dni, ked nezjem ani kusok, inokedy sa toho
neviem nabazit. som momentalne zatazena na nanuky - tie ovocne, vodove. kupujem si take velke
balenia do mrazaku. niekedy zjem jeden a niekedy az tri. beriem vitaminy calibrum mami a niekedy
este aj kalcium, kedze mlieko neznesiem.
viedencanka - mne tiez robili testy na cukrovku, ked som cakala malu. uz neviem, v ktorom mesiaci.
brala som to ako bezne vysetrenie. aj teraz mam ist zase do Labora, len som si este neprecitala,
co presne budu vysetrovat. aj k internistovi sa chystam.
miriam - moja mala este neprespi a to ma uz 14 mesiacov. tiez mi lekarka hovorila, ze to nie je normalne.
aj som skusala davat len cajik, menej mliecka, nedat nic, len cumel ... ale nic nepomohlo, len som musela
kazdu hodinu vstat a nakoniec som jej to mliecko spravila. ona je proste hladna a nebudem ju trapit.
jedna kamaratka ma o rok starsiu a tiez sa jej este skoro kazdu noc zobudi, tak jej dava mliecko.
vraj to moze trvat az tri roky, kym konecne dieta prespi 😒
wienika - ja nerada s malou cestujem. je jedno, ci ideme na dva dni, alebo na tyzden, vzdy treba pobalit
rovnako vela veci ☹ tiez casto nieco zabudnem. raz ciapku, inokedy ponozky ☹ potom dokupujeme, ak mame
kde 🙂 tiez beriem plnu tasku hraciek, ak cestujeme daleko, nech ju zabavam. beriem aj cipky-mexalen
a gel na zubky - pre istotu. poslala som ti IP.
twix, poslala som ti IP 😉
inac ja mam uz teraz z toho nervy ako to bude s tou malou.....uz som urobila zoznam, ale furt nieco dopisujem.....lea ho ma najdlhsi.... 😉
Neboj Wieni,urcite to zvladnete... a ked na nieco zabudnes,tak sa to da dokupit,myslim,ze v Spanielsku dostanes skoro tiez iste veci ako v Rak.
Budete na hotely alebo v apartmane?
maya, byvame u kamaratky, ona tam ma dom....ja viem, ze mozem vsetko kupit, ale aj tak mam obavy.....
dievcence utekam, musim odniest leu kamaratke, lebo manzel este nie je doma 😠
tak pekny podvecer.....papa
No caute baby!!
Wieni, ktora to bola ta herecka? Z cistej zvedavosti, nech ju (ak bude aj v dalsom diely) budem neznasat! 😀 Ale nie, chapem ta, mna by tiez zdvihlo z kresla! Ale odstupom casu ... uricte si rada, ze je to tak ako je! A jej sa to vrati, o tom som ja presvedcena! To bola ta, co tam rodila a co boli s manzelom taki holubkovia? Richterovci ci ako sa volali?
Jasterka, ja jem tiez to na co mam chut, ale napr. sa snazim viac masa jest ako obvykle, to mi napr. doktor dost prizvukoval. A trocha sa praveze obmedzujem v sladkostiach a mastnom! Ale ked mas chut na vyprazane, tak si to daj, tiez si myslim, ze telo si pyta, co potrebuje!
Twix svanda!!!! Ja som tiez momentalne zatazena na zmrzku a tiez hlavne na ovocne, take tie vodove nanuky! Skoda, ze tu nedostat nieco take ako bola stara dobra jahodova dren za korunu!! Mnam!!!
Miriam, sorrac za minule, ze som tak zduchla ... ja som byvala na Chrenovej a potom neskor na Zobore. Do skoly som chodila na Parovsky gympel a okrem toho som aj trocha vyssi rocnik ako ty s Mayou, takze sa urcite nepozname. Ale to neva, nie? Teraz sme "na jednej lodi"! 😀
Krasny vecer vsetkym!
dobry vecer babulky....
vy uz ste asi vsetky prec odcestovane alebo v postielkach....len ja sa neviem prinutit.....ale toto dopisem,´dam sprchu a idem spinkat....
jasterka, ta herecka uz v dalsom dieli asi nebude hrat, ale v tom poslednom hrala tu tehotnu, co rodila a co jej manzel ten porod filmoval...taky mily parik.......stale sa cuckali-muckali...inac podla mna to zahrala dobre, tak prirodzene....ja sa samozrejme na nu uz nehnevam, my sme si to aj vydiskutovali, ale ked to bolo cerstve, velmi to bolelo, som jej nevedela prist na meno....no a teraz je ona nestastna, lebo ten moj byvaly ju po 3 rokoch nechal.....zeby bumerang? ale ako vravis, vlastne som jej vdacna, lebo inac by som nebola s mojim manzelikom a nemala by som aku zlatu dcerusku.....
mnam jahodova dren....jedli sme to vzdy s takymi drevenymi tycinkami...a este mi hrozne chutil askot, fragola limone a coppa cafe..pamatas si to?
tak dobru nocku a zajtra sa tu ukazem....snad tu niekto bude...maya napriklad 😉 ....dobruuuuuuuuu
Dobre ranko,
Wienika,ako si vedela,ze tu budem... ?😉
Vcera tu nebolo nikoho ☹
Dufam,ze dnes sa tu ukazete vsetky...
Pekny dnik prajem.
Bre ranko,
Wieni, tak som si dobre tipla s tou hereckou!! A s tym bumerangom... to som presvedcena, ze sa vzdy vsetko kazdemu vrati! Aj zo skusenosti na vlastnej kozi, vsetko co som ja kedy spravila mojim frajerom blbe sa mi pekne krasne vratilo v zmysle "na, tu mas, aby si vedela ake to bolo pre tych druhych"! ☹
Jaaaj, tie zmrzky...to si pamatas aj Ty?? (Ktory si vlastne rocnik?? to budes tak blizko mna..) Vsetky co si napisala boli uplny hit. Ja si este aj ceny pamatam (lebo som setrila jak blazon 😀 na ne). Ascot - 5,50 Kcs, Fragola limone a Coppa Cafe - 2,30 Kcs. Ale tiez neboli vzdy v tom mraziacom boxe! To bola svanda... ja by som chcela zazit este aspon tyzden tych starych casov! 😀
Ja mam dnes malu slavnost ... prvy krat mam tehu gate, take tie co maju pas az skoro pod prsiami...cez cele brucho! Dnes sa mi nechcelo napasovavat sa do rifiel a kasirovat tie gombiky zapnute len s gumickou! 😀 😀
Krasny den....
dobre ranko baby...
ja som uz od 6tej hore, lea bola vesela v postielke..... 😝 teraz som ju supla do pavuka, nech sa trochu sama pobavi, lebo uz nevladzem byt jej stale v patach.....vsade lezie a dviha sa popri stene-no hrozneeee 😉
maya, ked si v praci, jasne, ze tu budes prva.......zajtra asi nie, iba ak ti samko da ranny budicek.... 😀
lieska, ja som 77...tak nie sme az tak daleko od seba...ja si tiez pamatam ceny, dokonca aj inych potravin....krab.mlieko-5 kcs, polotucne v sacku-2 kcs, chlieb 6 kcs, polka masla 5 kcs.....a cola vo flaske 7..... 😀
joj to boli casy...
a s tym bumerangom je to tak...vlastne som si to aj ja zasluzila 😉
Samko,ranny budicek urcite da 😝
Ma blbe obdobie,vecer tazko zaspava a rano vstava strasne skoro...
No napr.vcera zaspal az o pol desiatej a dnes uz pred siestou vstaval... 😖
Wienika,ako vcera vystupenie? Manzel stihol dobehnut k Lei?
Uz mas vsetko nakupene na dovolenku?
Vy ste tu ako zacali spominat na stare casy... 😉
Ja si toho moc nepamätam,viem,ze v prvej a druhej triede som bola iskricka...a pamätam sa na neznu revoluciu...
a ked si si chcela nieco lepsie kupit,tak len v tuzexe(neviem ci som dobre na pisala)
😀
ahojte rakusanky 🙂
ako sa mate?
wienika, ty si riadna nocna sova, ja o takom case, ako ty zvyknes pisat uz neviem o svete a prevraciam sa na druhy bok 😀 prajem vam prijemnu dovolenku 🙂
lieska, to je super, ze uz chodis na pripravu. v nasej nemocnici ju robia az od 25. tyzdna. ja mam z toho hroznu paniku, celkovo mam paniku ako zvladnem porod v nemcine, ale manzel ma ukludnuje, ze keby som nieco nerozumela bude mi prekladat, ale aj tak sa bojim 😒
baby, neviem, co sa so mnou robi, mala by som sa tesit, byt v klude, namiesto toho mam obavy zo vsetkeho, ci bude babatko zdrave, ci budem dobra mama, ci to vsetko zvladneme. mrzi ma, ze nasi nebudu pri nas, ale to poznate vsetky. je to normalne? pripisujem to mojim hormonom, lebo raz je dobre a potom ma prepadne taky strach, ze by som najradsej zaspala a prebudila sa, ked bude lepsie ☹ 😢
mrzi ma, ze si tu takto vylievam srdce, ale musela som to dostat zo seba von. minule som to riesila s boldy, ta sa ma napocuva chudatko, ale som je za to veeeeelmi vdacna 😵
maya, dobre si napisala, presne tak, tuzex, len tam sa dalo lepsie nakupit. ja som stihla byt este pionierka a strasne som chcela byt zväzacka..... 😒
nakupene mam akuarat plienky, obrusky,mlieko, kasu a hippky..tam nebudem mocz varit..a aj to lea nebude kest, tak je to ozaj len ako rezerva.....neviem, co by som´este mala kupit...zoznam mam...tak uvidime....
vcera prisiel chris az o 19.30 pre malu, ale bola v pohode, hrala sa tam pekne, lebo ked som odchadzala, tak revala ako tur.....
vystupenie dopadlo dobre, len som bola hrozne fyzicky unavena...v noci ma vsetko bolelo..... 😖
Wienika,super,ze mala to berie tak sportovo...ak si dobre pamätam,tak si jeden cas pisala,ze ma take zle obdobie a ked su v jej blizkosti cudzi ludia,tak place...a vidis dostala sa z toho...
Silvi,ja si myslim,ze je to normalne,ked mas take pocity...urcite kazda z nas si presla takym obdobim...Ja som sa tiez strasne bala a je super,ze manzel bude pri porode, urcite ti velmi psychisky pomoze...moj bol tiez a neviem si to vynachvalit...
Ja napr. teraz stale rozmyslam nad tym,ako to moj maly zvladne s presunom naspät,ci sa neutiahne do seba..ci to nebude prilis velky sok pre neho... 😖 Asi si robim zbytocne vela starosti a on to zvladne super...
A niekedy mam take stavy,ze rozmyslam nad tym,ze ked bude Samko v buperte,ci sa nedostane do zlej partie,ci nebude robit somariny atd. 🤐
maya, dakujem za povzbudive slova. tie hormony si naozaj robia co chcu 😠 ale tesim sa uz, ked budem rozmyslat nad dalsim somarinami, ako si to ty nazvala 😀 ked, zena nie je tehotna, len tazko si vie predstavit, ake pocity ju bude sprevadzat cely zivot. az teraz viem, ze strach tu bude vzdy, najprv, ci bude babo zdrave, ci ho v poriadku vynosim, porodim, potom, ked pridu choroby, potom puberta a zla partia, no uz sa tesim 😅
Ten strach tam bude vzdy...
A ako sa hovori male deti male starosti,velke deti velke starosti...
Ale urcite je tam viac tej radosti, ako starosti.... 🙂

Wienika,ja ruzovu ordinaciu nepozeram,aspon zatial som nikdy nepozerala,ja som taky techn. antitalent,dnes prvykrat pozeram cez internet TV,takze postupne zacnem aj tu ruzovu ordinaciu...musi to byt neprijemne vidiet po casu tu,co ti rozbila vztah, a este k tomu taky dlhy. Ale horsie by bolo,keby sa to stalo neskor,co keby ste uz boli manzelia a mali deti. Ja mam s mojim byvalym dobry vztah,rozisli sme sa pred 10 rokmi,vtedy som bola na tom hrozne,on ma neopustil kvoli inej,len odisiel do zahranicia. Asi po roku si to premyslel a chcel sa ku mne vratit,ale uz som nechcela.Doteraz mi pravidelne pise, a pozyva ma aj s Martinkom k nemu,ze by nas chcel velmi vidiet,ale pre mna je to ukoncene.
So Skyeurope- ja som dvakrat brala sedacku - vajicko - priamo na palubu,raz mi to zobrali ako batozinu a nerobili problem.Letela som ale z Bratislavy a tam na check in boli vzdy velmi mili.