Slováci v Česku, rozprávate po slovensky?

4. dec 2023

Ahojte, Slovaci zijuci v Cesku, ako tam komunikujete? Po slovensky alebo po cesky? Ti co slovensky, rozumeju Vam vsetci bez problemov?

diewcatqoo
4. dec 2023

S dospelakmi po slovensky, s vlastnymi detmi tiez po slovensky, s cudzimi detmi po cesky. Deti slovencine nerozumeju.

valeria_h
4. dec 2023

Rozprávam po slovensky, staršia generácia rozumie, mladší už moc nie a deti slovenčine nerozumejú.

petulda333
4. dec 2023

Moja kamoska bola v cesku asi 3m a uz nevedela po slovensky ani hovorit ani pisat 🤦🤦

jj298
4. dec 2023

Samozrejme ze po slovensky. Aj vsetky prscovne stretnutia a maily som komunikovala v slovencine. Razim nazor ze radsej budem hovorit normalne po slovensky ako nejakou ceskou zlataninou. Přaha, že jooo.

amelia89
4. dec 2023

Po slovensky, na deti v parku česky. A na kamaratov slovensky ale napr uz sama poviem napr tchyne a polstař lebo to urychluje konverzaciu.

mamickalisticka
4. dec 2023

To vážne malé české deti nerozumejú slovenčine? Len ma to zaujíma 🙂

tiezjedna
4. dec 2023

@mamickalisticka nie nerozumejú, v CZ nestretneš jediný slovenský film alebo rozprávku. Nemajú to napočúvané. Nie že by vôbec nič nepobrali, ale už sa musia zamyslieť pri niektorých slovách, prípadne spýtať, čo to znamená 😀

tiezjedna
4. dec 2023

V Česku rozprávam po slovensky. Len keď vidím vekovo seberovného "blbca", tak prepnem na češtinu (aby som s ním zbytočne nestrácala čas😎). Ale je tu x Slovákov, ktorí sa snažia akože hovoriť rečou krajiny, v ktorej žijú, ale v skutočnosti ten jazyk prznia takým spôsobom (hlavne v písomnej podobe), až sa divím, že ich ešte nikto neposlal do hája...

kika193
4. dec 2023

@mamickalisticka keby len deti :D stravila som tam studia a zaciatky s ceskymi spoluziakmi boli dost zabavne. Uz su to vsetko tridsiatnici

daeen
4. dec 2023

po slovensky 🙂

slovakboy
4. dec 2023

Škoda že sa neučia Česi slovensky. Myslím tou pasívnou formou. Jediná krajina kde sa dohovoria bez námahy. A pre nás zas Česko jediná krajina kde sa dohovoríme Slovensky. Preto si myslím že by Slováci tam mali hovorit slovensky a Česi u nás česky.

mamickalisticka
4. dec 2023

@kika193
@tiezjedna je to fakt zaujímavé, ale rozumiem, že nemajú odkiaľ vedieť, keďže maju ešte aj sk filmy predabovane. Mám totiž kamošku pražačku, ktorej rodičia sú Slováci žijúci už 35 rokov v prahe a ona keď príde na Slovensko krásne hovorí po slovensky s nami a nikto by nepovedal že je česka. Musím sa jej na to popýtať, ďakujem za odpovede

nikuska2106
4. dec 2023

Ahoj 9 rokov som žila v ČR paradoxne suseda narodená v Československu povedala že sme cizinci :D no inak mladí nerozumejú nemajú toľko sk dabingu ako mi českého.. a zákazníci to isté čiže hovorila som aj písala česky. Veľa kníh čítať a pôjde aj ř :D a ak bude niekto dobierať nech povedia pohľadnica guľôčka ľúbim ťa :D

lenagawel
4. dec 2023

po slovensky samozrejme

amelia89
4. dec 2023

@mamickalisticka ja mam male deti a som velmi casto v kontakte s ceskymi detmi a naozaj oni nerozumeju,ale je to normalne. Napr keby som sa spytala: ako robi papagaj? tak 0 bodov uplne.
Moj syn je bilingvalny a teraz 1. rok v skolke a pribudla mu teda este aj cestina ako treti jazyk a uz pekne domov nosi: židlicka,bačkurky,popelari,mami to klouže 🙂 Je to super - ale sama vidim ked je na ihrisku a povie tym detom nieco slovensky ze na neho kukaju ze co chces 😅

stormie
4. dec 2023

Sestra iba po slovensky - v obchode, na urade, s vlastnymi aj cudzimi detmi, s kolegami a dokonca aj pracovne veci, cestinu nepouziva vobec. Svagor (manzelov brat) sa snazi iba po slovensky ale uz pochytil par vyrazov z cestiny. Svokra je “bilingualna” a prepina z plynulej cestiny do plynulej slovenciny podla toho kto na nu ako rozprava

danica2711
4. dec 2023

moja sesternica žije dlhé roky v Prahe, všade hovorí po slovensky okrem práce - je sestrička u zubára a pacienti sa sťažovali, že jej nerozumejú (kupodivu staršie ročníky, čo prežili celý život v Československu - ale jej manžel to "diagnostikoval" krásne, že to vieš, tlsté pavlačové baby a pekná mladá sestrička, tak buzerovali kvôli "slovenštině")

tiezjedna
4. dec 2023

@slovakboy Česi, ak majú motiváciu hovoriť po slovensky, tak z 95 % iba kvôli rodinným väzbám. Nejaká spoločná minulosť ich vôbec netankuje a slovenčinu inak nepotrebujú, alebo len minimálne, i keď som sa stretla s tým, že veľmi veľa Čechom sa ako jazyk páči, príde im zvučná a pekná👍 Naproti tomu Slováci, ktorí sú v CZ jednou z dominantných menšín hlavne kvôli práci, sú motivovaní oveľa silnejšie "prepínať" do češtiny.

slovakboy
4. dec 2023

@tiezjedna a ešte pre Čechov je slovenčina ťažšia ako Čeština pre Slovákov. Slovenčina je univerzálnejšia medzi slovanskými jazykmi a češtinu denno denne počúvame v telke.

anicka2888
4. dec 2023

Přítel když s náma žil v ČR, musel většinou komunikovat v práci v češtině. Moc jsem nechápala,že mu nerozumí.Moje dvě starší děti mu rozumí dobře,teď žijeme v Nitre od srpna.Chodi do škol a zatím vše v pořádku. Nejmladsi náš společný syn,bude asi mluvit dvojím jazykem :D A prostredni syn,ted uz kolikrát mluví slovensky s kamarády i doma.Moje mamka se narodila na Slovensku a i její rodiče.Slovenština je krásný jazyk.Ja mluvím česky i když za tu dobu,co jsme spolu s přítelem,uz sem tam říkám něco po slovensky :D Ale nevadí mi to a mému okolí taky ne :D Jen by mne zajímalo proč říkáte Česi? :D Nebo se ma říkat Češi :D Tak jen at vim :D Jinak dcera co ma 17 let tak tu nutí na brigádě, mluvit slovenský.A jasne ze to jen komoli,nechapu proc ji nutí.Protoze ani jeden ze zákazníků si nestěžoval. Popravdě, když Přítel chce mluvit česky tak to zní dost legracne,tak samo jako když dcera se snaží mluvit slovenský :D

zmrzlinka2021
5. dec 2023

@slovakboy nemajú motiváciu, Slovensko sa od nich čoraz viac vzďaľuje a neobohacuje ich a hlavne majú inú mentalitu

slovakboy
5. dec 2023

@zmrzlinka2021 presne tak. Sme ako utrhnuty vagón z idúceho vlaku. Česi ďalej pokračujú v bolestivych reformách a my sa ideme ďalej klamať a vykorisťovať zlodejmi a darmožráčmi.

tiezjedna
5. dec 2023

@anicka2888 pretože spisovne je po slovensky správne Česi👍 V CZ Češi

tiezjedna
5. dec 2023

@slovakboy gramaticky je jednoduchšia slovenčina 🙂

zmrzlinka2021
5. dec 2023

@slovakboy ale boli nas to pomenovať, nemáme radi fakty, realitu, preto nám vládnu konšpirátori, prorusaci... A vždy platí: čo zajeses, to znes

valeria_h
5. dec 2023

@slovakboy Pokračujú v reformách? Pobavil si 🙈

tiezjedna
5. dec 2023

@valeria_h tak fakt je, že nerozhadzujú v rámci solidárneho systému tak ako Slovensko a minimálne zdravotníctvo majú na vyššej úrovni. Za to, to, čo poslali teraz je parlamentu ohľadne školstva je prúser ako mraky. Ak to prejde, tak to bude nie krok späť, ale čelom vzad🙄 Podobne ako keď schválili inklúziu... A novinárov tam zatiaľ tiež nikto nevraždí.

drahomirrra
5. dec 2023

@slovakboy Toto bolo najtrefnejsie prirovnanie, ake som za posledne dni citala, to s odtrhnutym vagonom. Bolestivo pravdive.

@zmrzlinka2021

valeria_h
5. dec 2023

@tiezjedna Rozhadzujú nenormálne, ešte len od januára bude peklo vďaka tomu, že nič neurobili ohľadne energií. Zvyšuje sa dph, konsolidačný balíček. Takže zas len pracujúci budú zdieraní. Lekári si vzali pacientov ako rukojemníkov, ale tak dostali o čo im išlo, budú mať o 15 tisíc vyšší plat. A zdravotníctvo na vyššej úrovni..ehmm, mala som zdravotný problém, ktorý lekárka vzala laxne, vďaka mne, že som sa nedala odbiť sa zistil problém. Mohol prerásť časom vďaka jej laxnosti do niečoho horšieho.

tiezjedna
5. dec 2023

@valeria_h tak neviem o tom, že by vyplácali plošne prídavky, materské, pôrodné, kočíkovné a kdejaké nezmyselné dávky bez ohľadu na príjem, vrátane jednorázových "vianočných" dôchodkov... DPH sa nezvyšuje, DPH sa redukuje. Z troch sadzieb budú dve 21 a 12 %.