Chudneme delenou stravou. Pridáte sa?

babulka
4. jan 2007

Baby, tak ja zacinam malu "odnoz" temy "Chudneme", lebo sa tam zacinaju pliest diety 🙂 . Uz som spiominala, ze pred 100 rokmi mi veeeelmi pomohla schudnut delena strava, aj teraz si ju obcas naordinujem, ale nevydrzim, takze v tomto novorocnom predstavzatovom obdobi - ktora sa ku mne prida? Aj nove recepty bodnu, aj podpora ...

sasanka78
12. feb 2009

ined - nápaditá večera, super... 😵

sasanka78
12. feb 2009

(-1-)
Oddelená strava - recepty a diéty: Katarína Horáková (necitujem všetko)

Diéta na trvalú štíhlosť, resp. diéta na podporu (oživenie) látkovej premeny:

1, - Deň zníženia kalórií.
Oživuje látkovú premenu, odbúrava tuk. rezervy. Na začiatku treba znížiť príjem kalórií. Preto vedome jeme potraviny, kt. dodajú málo energie. Toto signalizuje organizmu, že musí zmobilizovať vlastné tukové a sacharid. zásoby, aby získal dostatok energie. Najprv siahne na glykogén (zdroj glukózy). Akonáhle spotrebuje jeho zásoby, začne odbúravať tuk v tuk. bunkách. Je to prvý krok na udrž. dlhotrvajúcej ideál. hmotnosti a je to správne nastavená látková premena do ďalšieho oddeleného týždňa - do druhého - bielkovinového dňa.

norik1
12. feb 2009

ja dnes:
rano: moravske mäso so zelenou zeleninou
obed: anglicka zelenina, krevety na cesnaku
vecera:este netusim, lebo idem na oslavu ale dufam ze nezhresim...

sasanka78
12. feb 2009

(-2-)

2, - Bielkovinový deň.
Upravuje hmotnosť, robí nás sviežimi a pomáha pri zužitk. tuku. Tieto dni sa postarajú o to, aby látk. premena prebiehala ďalej na vys. obrátkach, odbúraval sa tuk z tuk. buniek. T.z. jesť viac potravín s vys. obsahom bielkovín. Z nich zostavíme hl. jedlá na tento deň. Zvyšujú premenu bielkovín tak, že vyprovokujú namnožené tuk. bunky na výdaj energie. Prečo? Keď organizmus získa dostatok bielkovín, látk. premena (LP) potom siahne vo zvýš. miere na vlastné tuk.rezervy (TR). Princíp oddel. stravy stavia na tomto regulač. mechanizme, preto sa bielkovin. dni zaraďujú na udržanie štíhlej línie hneď po dňoch znižujúcich kalórie (K).

sasanka78
12. feb 2009

norik, tak držím palce... ten obed musel byť mňam.. 😉

sasanka78
12. feb 2009

(-3-)

3, - Sacharidový deň.
Pomocou sachar. získavame veľa energie. Teraz si organizmus (O) udrží hmotnosť (H) zvýšeným zásobovaním naýtenými sacharidmi (S). Naša LP sa musí zmeniť, musíme sa nastaviť na potraviny bohaté na S. V obilovinách, v ovocí a v zelenine sa nachádzajú predovš. zložené sacharidy, kt. sú v tejto fáze dôležité. Nasýtia nás aj udržia vo forme na dlhý čas, ale hlavne napĺňajú glykogénom pečeňové a svalové bunky. Pre LP to zn., že postupne, no sústavne sa do krv. obehu uvoľńuje glukóza. Výhodou toho je, že nikdy nie je v krvi priveľa inzulínu na odbúr. cukru a nenastáva pocit pálčivého hladu. Zvláštnym účinkom v tejto fáze je, že sacharidová LP beží stále na vys. obrátky a spotrebuje sa viac K, ako sa ich dostalo. A toto je optimálne na udržanie hmotnosti.

sasanka78
12. feb 2009

(-4-)

4, - Deň znižovania príjmu tukov.
Dajme teraz svojmu telu všetko, čo potrebuje, ale ani jeden gram tuku navyše. Potom nemôžeme nič pribrať. Znížením príjmu tuku (T) na minimum si celkom dobre môžeme udržať H. Optimálny účinok dosiahneme pritom prijímaním korenín, kt. podporujú a aktivizujú tukovú LP (napr. tymián). No vždy by sme mali zjesť trocha sacharidov, kt. sa nachádzajú v potravinách, ako zemiaky, chlieb. Pretože T, živina, kt. obsahuje najviac K, sa najlepšie spáli pomocou S (1 g tuku dodáva 9 kcal, bielkoviny a S iba po 4 kcal). Vďaka S sa navyše produkujú hormóny (adrenalín, glukagon), kt. tiež rozprúdia látkovú premenu. Výsledok: cítime sa aktívni a zdraví.

sasanka78
12. feb 2009

(-5-)

5, - Deň vitálnych látok.
Doprajme nášmu O na záver občerstvujúcu stavebnú kúru a zásobme sa vitamínmi a minerálnymi látkami. Ak budeme jesť vo význam. množstve len tieto potraviny, bohaté na vitálne látky, optimalizujú sa všetky predchádzajúce LP a naša H sa bude sama regulovať. Závisí to zvlášt od týchto látok: vit. B1 (kapusta) - má zásad. úlohu pri sacharidovej LP. Vitamín B2 (papaya) sa zúčastňuje na získavaní energie z tukov. Vit. B6 (orechy) posilňuje odbúravanie bielkovín. Vit. C (paprika) aktivizuje LP v bunkách a imunit. systém. Horčík (Mg, napr. v kivi) je zložkou mnohých tráviacich enzýmov.

sasanka78
12. feb 2009

(-6-)

Diétny plán na 2 týždne:

Deň 1. týždeň 2. týždeň
1. Zníženia kalórií obed: Ryža s ovocím Čakanka s hubami
večera: Zemiaková polievka Zapekaná zelenina

2. Bielkovinový obed: Sardinky na šaláte Šošovicová omáčka
večera: Pečené kuracie prsia Ryba s dus. zeleninou

3. Sacharidový obed: Rezance so zeleninou Cestovina s hubami
večera: Zemiaky so špenátom Zemiakový šalát

4. Beztukový obed: Zeleninové rizoto Zemiakové kocky
večera: Lasagna z baklažánu Špargľová misa

5. Vitálnych látok obed: Brokolicová omeleta Sezamová placka
večera: Morka na hrášku Záhradnícky šalát

sasanka78
12. feb 2009

... 😒
pôvodne to bola krásna, prehľadná tabuľka, ale nejako sa mi to "stlačilo"... 😠

sasanka78
12. feb 2009

(-7-)

Malé "zopáčko":

1. Deň zníženia K.
Iba s 1000 K je vynikajúci nástup. Naše telo dostane menej K na spaľovanie ako potrebuje, a tak siahne na svoje tuk. rezervy. Rýchly úspech sa postará o dobrú náladu a motivuje ďalej pokračovať 😉
Na to sú ideálne melóny, citrus. plody, rajčiny, jahody, šampiňóny a i. ovocie.

2. Bielkovinový deň.
Zabezpečí pre O energiu, kt. poskytujú aminokyseliny. Nízkotuč. mlieč. produkty, strukoviny a orechy, hydina, ryby obsahujú vysokohodnot. bielkoviny, preto sú ideálne na bielkovin. deň. Tak ostaneme fit, prebytočný tuk sa bude ďalej odbúravať, ale nezasiahne to svalovinu.. 🙂

3. Sacharidový deň.
Pomôže organizmu, aby bol dlho nasýtený s S a vlákninami. Telo tak prinútime, aby sa znovu preorientovalo na iný zdroj potravy. Tak získava látková premena správny impulz pracovať ďalej na plné obrátky.

4. Beztukový deň.
Je zasa s 1000 kcal a s extrémne malým množstvom tuku. LP musí preto siahnuť na tuk.zásoby uložené bunkách a z nich získať energiu. Je to najvhod. ča na znižovanie H. 😉

5. Deň vitálnych látok.
Teraz je zvlášť dôležitý deň s vysok. koncentráciou vitálnych látok. Ovocie a zelenina doplnia naše teles. zásoby, takže ostaneme štíhli a súčane posilníme svoj imunitný systém. Papaya, olej z pšenič. klíčkov, brokolica a rôzne klíčky obsahujú čisté vitamíny a minerál. látky, preto sú na tento deň ideálne.

sasanka78
12. feb 2009

Tabuľka na ušetrenie kalórií
(kalórie pribúdajú zhora nadol), pričom uvediem potravinu a potom kombináciu, že s čím... 😵

Reďkovka - s jogurtom a čerstv. bylinkami. Dodáva správnu zmes tekutín a draslíka na odvodnenie.
Šampiňóny - s paprikou. Zmes vit. B2 a C optimalizuje metabolizmus tukov
Paradajky - dusené s veľkým množstvom pažítky... aktivizuje LP
Kys. kapusta - ako šalát s paprikou a cibuľou. Mlieč. baktérie, vit. B6 a enzýmy aktiviz. LP
Špargľa - s čerstv. bylinkami (kôpor, estragón, majorán, rozmarín). Vit... rozprúdia LP, éteric. oleje podporujú trávenie, vápnik, draslík a fosfor odvodňujú O.
Melón - a lístky mäty ... rozprúdia trávenie = spáli sa viac tuku
Jahody - nasek. pistáciami. Ľahko stráviteľné, podporuje spaľ. tukov.
Jogurt nízkotučný - s čerstv. ananásom, čučoriedkami a malinami - Tuk sa lepšie transportuje + ideálne na zlepš. mikroflóry čreva
Maliny - s kivi. Ovoc. cukor, vit. C a kys. kremičitá odvodňujú a okrem toho pôsobia proti celulitíte 😅
Cmar - s čerst. bylinkami - podporujú LP a rozpúšťajú tuk. bunky.
Cvikla - v kombinácii s chrenom podporuje sekréciu tráviacich šťiav.
Ananás - obsahuje enzým bromelain, kt. pomáha pri trávení bielkovín ich štiepením
Treska - + pór dodávajú štítnej žľaze jód a vit. B2. Maximalizuje sa tak zisk energie z tuku. Rybu treba piecť bez tuku!
Kuracie prsia - + čerstvý šamp. šalát. Rozpúšťajú tuk. bunky.
Knäckebrot - + paradajka. Vlákniny zasahujú po transporte cholesterolu do premeny tukov. K tomu treba veľa piť.
Ryža natural - + hríby. Rýchlejšie uvoľňuje z buniek produkty tukovej LP. Ryžu dusiť bez soli, okoreniť bylinkami.

sasanka78
12. feb 2009

(-9-)

Bielkovinová tabuľka - tento výber potravín poskytuje maximálny prísun bielkovín. Čím sú vyššie, tým obsah. viac bielkovín.

Eidam 30% + špargľa = ideálna jarná diéta
Arašidy + obilniny, vlašs. orechy, al. k čaju (zelený, čierny) = veľa mangánu, rozprúdi metabolizmus bielkovín. Nesolené, soľ viaže vodu v tele.
Morčacie prsia + reďkovka, špenát, cibuľa, brokolica, zelený hrach a citrón. šťava. Alebo s tmavolistovou zeleninou, napr. červ. kapustou - podporuje látk. premenu bielkovín.
Tvaroh mäkký + pšenič. klíčky, vlašs. orechy, špenát a avokádo.
Treska, filé - s čerstv. šampiń. - tyridoxín - hormon, kt. pôsobí v bunke ako zápalka, kt. zapaľuje molekuly glukózy a tuku, pričom sa uvoľňuje energia.
Čerstvý syr + arašidy, mandle, huby alebo zelený hrášok.= činnosť žalúdka a čriev, LP bielkovín
Sojové rezy, šošovica, tofu + obilniny, al. zemiaky.
Vajce + jodid. soľ = podporíme štítnu žľazu, aby produkovala dostatoč. množstvo hormónu na odbúr. tuku a bielkovín 😉
Nízkotučný jogurt + vždy s niekoľkými kvapkami citrónu, lebo vit. C podporuje vstrebávanie bielkovín

sasanka78
12. feb 2009

(-10-)

Sacharidová tabuľka (čím vyššie v tabuľke, tým viac sacharidov)

Včelí med + pivovars. kvasinky = zamedzí sa pocitu hladu. Ráno do musli = veľa mentálnej sily
Cetoviny + zelený hrášok, huby, kukurica, hlávk. kel, špargľa, strukoviny, posyp. ml. orechmi, pistáciami, slneč. jadierkami, pažítkou al. petrž. vňaťou. = liatín = B1, kt. podporuje premenu sacharidov.
Ovsené vločky + ráno hroznom = dodávatelia energie
Celozr. chlieb + hubový šalát s pšenič. klíčkami = mobilizujú získavanie energie zo sacharidov
Banány = proti pálčivému hladu
Kukurica + pohánka, al. ryža natural so zel. hráškom a slneč. jadrami = urýchli sa odbúr sacharidov. Neomastené a nesolené pukance môžeme jesť proti útokom malého hladu.
Zemiaky + surový fenikel, pšenič. klíčky, al. fazuľ struky, či zel. hrášok. Horčík zlepšuje odbúr. sacharidov a krvného cukru.
Mrkva + obilniny a cesnak. Rovno sa premenia na svalovú energiu.

sasanka78
12. feb 2009

(-11-)

Tabuľka nízkotučných potravín (kombinujme s nimi podľa možnosti čo najviac jedál) Čím je potravina vyššie, tým menej tuku...

Tvaroh bez tuku
Srvátka
Cmar
Čerstvé huby
Treska, filé
Jarabica
Olomoucké syrečky
Bažant
Kuracie a morčacie prsia
Mlieko 1,5 % tuku
Pstruh bez vnútorností
Hydinová šunka
Kapor
Kozľacie, jahňacie filé
Králik domáci
Sardinky v oleji
Romadour 20%
Eidam 30%

sasanka78
12. feb 2009

(-12-)

Tabuľka vitálnych látok (z tejto tab. si vyberte čo najviac potravín na deň vitálnych látok. Čím a potravina nachádza vyššie v tabuľke, tým dodáva viac vitálnych látok.)

Brokolica + ryba. Horčík, jód a ľahko stráviteľ. bielkoviny a v tejto kombinácii optimál. doplńajú. Stonky treba tiež jesť, lebo sú bohaté na vitamíny a selén.
Vlašské orechy + kur. prsia, sój. bôby, nelúp. ryžou a celozrn. potravinami. Dodáva veľa vit. B na udrž. štíhlosti.
Papaya - rozprúci LP, pri kt. a potrebuje energia
Paprika + kefír, žerucha a čier. korenie. Horčík, chróm a vitamíny B podporujú činnosť tráviacich orgánov. Červená paprika je najbohatšia na vit. C.
Hlávkový šalát + šampióny a ryža. Podporuje činnosť buniek a enzýmov na zíkavanie energie.
Kivi + ryža natural = vit. C a bielkoviny z obilia sa zúčastńujú na výstavbe pevného väzivového tkaniva a látok potrebných na obranu organizumu. Odporúča sa jesť večer, lebo vtedy telo potrebuje najviac tieto látky.
Hlávkový kel + orechy kešu = vit. B, vit C a horčík optimaliziujú premenu energie vo svaloch. Najemno nakrájaný surový kel obsahuje viac vitamínov.
Citron + šalátová uhorka, petržlen a jogurt. Veľa draslíka a vitamínov uľahčuje udržanie hmotnosti.
Jahňací filet + černice. Karnitín a vit. C umožňujú odbúravanie tukov. (ale my samozrejme vieme, že mäsko s ovocím NIEEE... 😉 )

sasanka78
12. feb 2009

(-13-)

1. Deň...
Raňajky podľa výberu (po 200 kcal) (čo neuznávate, odtiaľ vyhoďte)
- polovica ruž. grapefruitu, plátok celozr. chleba s tenk. vrstvou rastl. masla, ČL medu a bylink. čaj
- jeden pomaranč, 20 g ovs. vločiek, 100 ml sój. mlieka
- jedno jablko, musli z 2 PL pšeničných vločiek, 100 ml sój. mlieka a čaj

Desiata a olovrant (po 100 kcal)
- ružový grep pokvapkať 1 ČL medu
- 50 g malín posypať 1 ČL pšeničních otrúb
- 1 kivi, 2 celozrn. knackebroty
- 1 čakanka s drezingom zo 100 g beztukového tvarohu, 1 ČL kečupu, tabasco, soľ, korenie a pažítka
- pol sladkého melónu, 2 celozr. sušienky
- šťava zo 100 ml mrkvy, 1 ČL citr. šťavy a 1 plátok chleba

2. Deň...
Raňajky (asi po 200 kcal)
- hruška, jablko alebo malý banán a musli z 20 g ovs. vločiek, 1 PL nasek. liesk. orechov, pol ČL hrozienok, 2 ČL śój. mlieka a trocha vody.
- 3 PL beztuk. tvarohu, 1 PL nízkotuč. jogurtu, nasek. pažítka alebo mladá cibuľka a 2 rajčiny

Deiata a olovrant (asi po 150 kcal)
- nakrájame na pozdĺžne rezy mrkvu, pol červenej a pol zelenej papriky, k tomu urobíme dresing zo 100 g nízkotuč. jogurtu, osoleného a posypaného paprikou čili a korením
- 200 ml kyslého mlieka
- jeden tenký rez pečeného morčacieho mäsa nastudeno, 1 rez syra (s 30% tuku) a k tomu reďkovky
- 100 g beztuk. tvarohu s pol ČL medu a trocha minerálnej vody rozmiešané na krém, 1 ČL nasekaného vlašského orecha

sasanka78
12. feb 2009

pokračovanie nabudúce...

PS: nezabudnúť na základy kombinovania v rastlinkový a zvieratkový deň... 😉

norik1
12. feb 2009

kokso....si to vazne rozbehla 😀

sasanka78
12. feb 2009

norik... čo by som pre vás neurobila... 😀 😉

ined
12. feb 2009

sasanka78: dakujem velmi pekne za vsetkych 🙂 A vdaka za inspiraciu, ked som citala nedavno o zamiakovom salate v sladkokyslom naleve... hmmm... mnam. zajtra budeme mat na obed 😵

dnes:
ranajky: pohankove kaiserky (kupovala som v bille) s medom
obed: cestoviny s makom
vecera: ovocna misa
v podstate som ale jedla ovocie v priebehu dna

sasanka78
13. feb 2009

Holky... dnes len v skratke /mám totiž upratovaciu horúčku 😀/ :

ranajky: zvyšok hruškovej dets. výživy, čo malý nechal 😅 a odšťavila som si jablká
obed: hustá, rozmixovaná polievka z brokolice a mrkvy (poprášila som ju pálivou paprikou a strášne bola dobrá - už som ju jedla dobre vyhladovaná, takže nevadí - ovocie versus zelenina)

no a hladná som zase,
takže si ešte idem dať pečené kuracie stehná na kyslej kapuste, čo nám zostali...
papá a dobrú chuť pri kombinovaní, babuľky 😀 😉

norik1
13. feb 2009

ináč všetci včera večer žrali pizzu (boli sme v pizzerke na tej oslave) a ja som si dala grécky šalát s grilovaným mäsom....juj a dobry bol 🙂

ined
16. feb 2009

ahojte,
tak aky ste mali valentin?
dnes mam ovocny den, pre mna najtazsi... 😉 ako sa vam dari dalej dodrziavat oddelenu stravu? tiez skoro vyhladnem, tak si potom dam radsej caj 🙂

norik1
22. feb 2009

Baby kde ste-, co ste to vzdali ? 🙂

no po tyzdni delenej mm vravi ze vidno ze trosku slo dole, ale neviem kolko lebo nasa vaha nefunguje he he
ako sa vam inac dari zivot s vela vela zeleninkou?

sasanka78
23. feb 2009

norik1 ... ja som cez vikend porusila, priznavam sa... ☹
no MM sa krasne drzi uz druhy tyzden a schudol asi 4 kg... tiez nevieme presne, lebo sa nam pokazila vaha, ale v piatok sme kupili novu, takze sa veselo mozeme zase vaazit.. 😉

sasanka78
23. feb 2009

Skúšala som lasagne (bezvaječné) so sójovou drťou a tofu syrom... chutili nám.. 😉

maminkatn
23. feb 2009

ahojik,,na tejto,,teme,,,
expertka8..mas,,pravdu,,,s tym jablcnym,,octom,,ja mam odskusane,,,,,uz viac,krat som,,xudla,,s touto,,dietkou,,ja ju mam ako kavova dietka,,,,,a ten ocot,,pijem bez vody,,,a este ho mam aj v tabletkax,,,a musim sa poxvalit,,,sxudla,,som,od..12,,januara,,,12 kilov,,,a idem este tento tyzden,,,a potom pauza bo idem do nemoc,,,ale je to vyskusane,,,a ta delen astrva tiez,,ja som,dokopy,,sxudla,,44 kilov,,ale nie len touo,,dietou,,,najprv,,som,vynexala,,,biely,,,xlieb sladke,,,a tak a potom,,som zacala,s tooto,,dietkou,,,vobec nie somhladan,,,a ani nema na nic,,,xut stale opijem caje,,zihl,,,a na cistenie krvi,,,,a nemam na nic,,,xut,ale ani neviem co je to na niecom si poxutnat,,to je asi,,,,xyba,,,tejto diety,,ale ved,,na to je to aby sme nemali na nic,,,xut no nie,,,

norik1
23. feb 2009

no a co ze si porusila, ved ked to neprezenies....

ja sa priznam - aj ked mam rastlinky, davam si normalne maslo. Viem sa prinutit delit, viem jest aj parky so salatom (viem viem, ale ja kupujem tie spisske 🙂) ale nech mi nikto nesaha na maslo!!! Rastlinne do ust dam len v pripade chemickeho poplachu!!!

ved ho zasa nezjem az tak vela 🙂 Sasanka a s cim si porusila? CO take fajne ta prinutilo? Mna asi raz za cas prinutia bryndzove halusky a na Velku noc si dam trochu zemiakoveho salatu 🙂 To uz viem teraz 🙂

mukky
24. feb 2009

Ahojte,ja som schudla pri delenej skoro 25 kg za 8 mesiacov,no teraz ju nedodrziavam,len obcas ak mam maso a nechcem byt unavena po dobrom obede,tak si dam ako prilohu zeleninku.Delena strava by mala byt potom ak clovek schudne uz zivotny styl,a nie dieta,a dodrziavat tieto zasady co i cely zivot 😕 😀 No mne sa to nejak nepodarilo...nastupila som do novej prace,mali sme listky na obedy,delenu stravu tam nevarievali,co niekde varievaju,a bola som nutena nedelit ☹ ☹ Nemam Vas precitane,no zajtra Vas mrknem 🙂