Fungovanie kalorického deficitu

25. feb 2024

Dobry den, zacala som pouzivat kaloricke tabulky. Viem ze pri chudnuti je dolezity prijem a vydaj. Cize kaloricky deficit. A teraz otazka do vydaju mam zapocitat aj bazalny vydaj ano? Cize ak dokopy mi hodinky zaznamenaju, ze som vydala napriklad 1300kcal (tu je zapocitany aj bazalny vydaj) a prijala som 1200kcal, tak som 100kcal v deficite. Rozumiem tomu spravne?
Dakujem

jaaankaaaa
25. feb 2024

Dobrý deň, áno do vydajú musíte určite zarátať aj bazalny metabolizmus. A pod toto číslo by ste ani v diéte nemali ísť, je to nezdravé a neudržateľné. Radšej vytvoriť deficit pohybom 🙂 plus na hodinky by som sa nespoliehala, čo sa bazálu týka, človek čo má viac svalovej hmoty bude mať vyšší bazal (už len napr.svaly potrebuju viac výživy ako tuk) a toto vám ani lepšie hodinky nezohľadňujú. Ja osobne by som vám neodporučila menej ako 1400kcal, ja bežné začínam diéty na 1600 a postupne navyšujem

vanilkovazmrzka
25. feb 2024

Praveze zakladny a klucovy je bazalny.

autor
25. feb 2024

@jaaankaaaa to bol len priklad. Tabulky mi po zadani udajov nastavili 1418 kcal 🙂 a hodinky samozrejme beriem ako len orientacne 🙂
@vanilkovazmrzka oki dakujem. Doteraz som take veci riesit nemusela. Po druhom dietati a 35 uz naozaj nemozem zjest aj slona 😂

amelia89
25. feb 2024

na akych hodinkach? Na apple watch-och zaznamenava len aktivne kalorie (v appke na mobile potom vies pozriet celkove s bazalnym)
odporucam ti to ale robit takto : spocitaj si bazalny metabolizmus + zvol druh aktivity ktory sa tyzden mas= z toho vies aky mas mat kaloricky deficit. Podla toho sa stravuj-pis si to do kalorickych tabuliek a aktivitu si tam ale neznač lebo to skresluje.

autor
25. feb 2024

@amelia89 ano, apple watch. A nemam to prepojene. Ale ked si v aktivite v mobile pozriem, tak tam vidim celkovu.

amelia89
25. feb 2024

ano tak potom v mobile to je celkove a na hodinkach len tie aktivne (bazalny nie) 😊 ja mam napr vcera: pohyb 600kcal na hodinkach a v mobile mam 2200

autor
25. feb 2024

@amelia89 ano hodinky len aktivnu. Len som bola zmatena, ci ked mam prijat 1418 kcal podla KT, ci mimo baznalnej mam spalit 1500 kcal, aby som bola v deficite

amelia89
25. feb 2024

nieee nieeee. Ty mas napr bazal 1200 - toto spalis aj keby si len cely den lezala bez pohybu. a na hodinkach mas vsetko navyse - napr das za den 500. Takze si za den spalila cca dokopy 1700kcal - tak vlasne jes tak aby si bola v deficite cize idealne pod tych 1700 kcal za deň (priklad)

autor
25. feb 2024

@amelia89 jasne uz rozumiem. Velmi pekne dakujem za vysvetlenie

majamat
25. feb 2024

ak mas v KT nadstavene chudnutie a spravnu aktivitu, tka ti vypocitaju deficit.
cize ak si pozries kolko mas zjest, tak to uz je s deficitom. niekde som citala, ze pri chudnuti je vhodny deficit 300-500kcal. cize mozno tak nejak odpocitavaju KT.

ja mam nadstavenu nizku aktivitu a mam zjest 1450kcal, co znamena, ze spalim 1750-1950 kcal.

cize ak spalim 1750-1950 kcal, mne osobne inde bazal vyhchadza prave okolo 1400kcal, tak potom ten zvysok je na aktiviu. cize aktivitu mam v takom pripade okolo 350-550kcal.
skor by som povedala, ze to bude to nizsie cislo. toto cislo zahrna beznu hygienu, mozno nakup v obchode, wc, nejake jednoduche cinnosti, hoci aj citanie, praca na PC a pod. hoci to vyzera, ez ans to nic nestoji, ale urcite vtedy spalime o nieco viac kalorii, ako spalime ( vratane bazalu za ten cas ).
ked prepocitam, tak mi bazal za hodinu vychadza 58kcal. a teda ked preratam tych 350 kcal na hodiny, tak to vychadza navyse v priemere o 20kcal navyse. to mozebyt na take jednoduche cinnosti.

autor
25. feb 2024

@majamat dakujem. Uz tomu rozumiem🙏