Moja 10 mesačná výzva od 2.9.2015
Kedze zacina skola,do tried mi nastupuju obaja chlapci,vyborny datum ako zacat.doteraz som zhodila 25kg,no nieco mam naspat a potrebujem nabrat svaly,energiu a dobry pocit.Motivacia je vitana.Potrebujem kohosi na pridanie sa....Az budem chciet naletiet do chladnicky,tak sa mozem vyzalovat.Kto sa prida?vzajomna podpora velmi pomaha.
Stručné zhrnutie
- Výzva na chudnutie začala 2.9.2015 a účastníčky riešili hlavne kombináciu úpravy jedálnička (vylúčenie bielej múky a cukru alebo redukcia sacharidov) a pravidelného váženia/merania pri postupnom zhadzovaní kíl.
- Používané prístupy boli rôzne: striktnejšia ketodieta s meraním ketózy lakmusovými papierikmi, bielkovinovo-nízko-sacharidová strava (vajcia, mäso, grécky jogurt, tvaroh, orechy, avokádo, kokosový olej, ryžové chlebíky) aj "jesť všetko, ale menej" s častejšími malými porciami.
- Cvičenie odporúčali ako doplnok: aeróbne aktivity (rýchla chôdza 45 min, aerobik, zumba, jumping, spinning) 3× týždenne a sledovanie výsledkov vážením raz týždenne a meraním obvodov hrudník–brucho–boky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako začať chudnúť po pôrode pri dojčení?
A: Niektoré matky uvádzali, že pri dojčení sa vyhýbali určitým potravinám (napr. kravskému mlieku) a odporúčali opatrnejší prístup aspoň 3–4 mesiace; všeobecné odporúčanie v diskusii bolo jesť pravidelne, menšie porcie a obmedziť bielu múku a cukor.
Q: Ako zvládnuť večernú chuť na sladké?
A: Navrhované stratégie zahŕňali náhrady ako Cola Zero alebo proteinové tyčinky od Maxsport, raw alebo "zdravé" koláčiky (linky na varecha.pravda.sk, nejrecept.cz, fitnessguru.sk, fitrecepty.sk), jeden kúsok sladkého iba doobeda a občerstvenie formou cottage cheese alebo zeleniny večer.
Q: Čo jesť pri nízkosacharidovej / bielkovinovej diéte (konkrétny jedálniček)?
A: Uvádzané potraviny: vajcia, mäso, šunka, zelenina, avokádo, maximálne 1 kus ovocia denne, biely/grécky jogurt, tvaroh, proteinové nápoje, eidam, mozzarella, ryžové chlebíky, ovsené vločky, orechy, kokosový olej, tuniak vo vlastnej šťave, nízkotučné mlieko.
Q: Ako často a kedy sa vážiť a merať výsledky?
A: Odporúčanie v diskusii bolo vážiť sa maximálne 1× týždenne ráno pred raňajkami (konštantný deň) a merať obvody hrudník–brucho–boky každé 1–2 týždne; tiež sa odporúčali váhy, ktoré ukazujú percento telesného tuku.
Q: Aké cvičenia sú efektívne a bezpečné pri vyššej váhe alebo po pôrode?
A: Odporúčania zahŕňali aeróbne aktivity 3× týždenne (aerobik, zumba, spinning), rýchlu chôdzu 45 minút v rôznom teréne a Jumping na trampolínkach ako šetrnú intenzívnu možnosť; upozornenie bolo dávať pozor na kĺby pri vyššej váhe.
Q: Fungujú "detox" alebo drastické jednorazové diéty (napr. len šťava z kuracej polievky)?
A: V diskusii sa takéto drastické režimy spomínali, ale viaceré hlasy poukazovali na riziko závratov a kolapsu pri extrémnom obmedzení a upozorňovali na lepšiu udržateľnosť postupných zmien stravy a pohybu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina odporúčala vylúčiť alebo výrazne obmedziť bielu múku a klasický cukor a nahradiť ich celozrnnými produktmi alebo sladidlami (stevia) a/alebo kokosovým cukrom.
- Väčšina považovala za dôležité kombinovať úpravu stravy s pravidelným pohybom (aeróbne cvičenie 3× týždenne alebo rýchla chôdza 45 minút).
- Viaceré účastníčky odporúčali vážiť sa raz týždenne ráno pred raňajkami a sledovať obvody tela ako spoľahlivejší ukazovateľ než denná váha.
Sporné názory
- Možnosti: striktne nízkosacharidová/ketodieta (niektoré účastníčky ju praktikovali a merali ketózu lakmusovými papierikmi) verzus prístup "jesť všetko, ale menej" (iní preferovali menšie porcie a častejšie jedlá).
- Možnosti: povolenie malého množstva sladkého (napr. 1 kúsok doobeda alebo zdravé raw koláčiky) verzus úplné vylúčenie sladkostí pre rýchlejšie výsledky.
- Možnosti: intenzívne krátkodobé diétne "čistenia" (polievkové/šťavové dni) verzus dlhodobá udržateľná zmena stravovacích návykov.
Otvorené otázky
- Ako bezpečne a efektívne prispôsobiť redukčný režim pri aktívnom dojčení bez negatívneho vplyvu na mlieko a dieťa (z diskusie vyplýva, že to riešia individuálne, bez jednotného návodu).
- Aké dlhodobé výsledky a riziká prináša veľmi prísna ketodieta u mladých matiek po pôrode (diskusia obsahovala osobné skúsenosti, nie vedecké dôkazy).
- Ktoré konkrétne cvičebné programy sú najlepšie pri problémoch s kĺbmi po pôrode (Jumping bolo spomenuté ako šetrné, ale bez jednotného odporúčania).
Spomenuté značky a firmy
Cola Zero, Maxsport, Varecha.pravda.sk, Nejrecept.cz, Fitnessguru.sk, Fitrecepty.sk, MojaVyživa.sk, Naturonline, Jumping centrá, Inka, Caro
Spomenuté produkty a metódy
ketodieta, bielkovinová diéta, lakmusové papieriky (meranie ketózy), Cola Zero, proteinové tyčinky (Maxsport), kokosový cukor, stevia, cottage cheese (tvarohové šaláty), ryžové chlebíky, ovsené vločky, grécky jogurt, tvaroh, eidam, mozzarella, tuniak vo vlastnej šťave, nízkotučné mlieko, lanový olej za studena, karnitín, zelená káva, Jumping (trampolínky), zumba, spinning, aerobik, rýchla chôdza 45 minút, raw koláčiky, šťava z kuracej polievky (drastický režim), meranie obvodov hrudník–brucho–boky, váhy s meraním telesného tuku
Miesta a osoby
Miro Veselý, Jill Michael, Cyprus, Jumping centrá
@odm3 ale to nie je skutočný hlad. To je emocionálny hlad 🙂 Skutočný hlad je taký, že ho cítiť v bruchu. Tu je dôležité aj zistiť spúšťače, čo vedú k tomu, že si človek dá niečo a potom nemôže prestať. A odstrániť tie spúšťače ani ich nejesť. A možno aj sledovať kedy cítiš ten "hlad", pri akých príležitostiach, čo Ťa akokeby spúšťa.
@natalym meriam 164 a vážim tuším teraz 91 čo je sakra veľa ja to mám ale tak nejak rozložené, že mne to ľudia ani neveria , že toľko vážim .... Proste veľký vankúš heheheh
nie že by mi tie kilá vadili nejak psychicky, mne to len zo zdravotného hľadiska vadí. že by som mala dačo so sebou robiť .
tak baby, august zacinam s vahou 66, moj ciel je dat dole 2kg tento mesiac... nuz, opat raz musim suhlasit s vyjadrenim, ze snom zeny je "zrat" a nepribrat :D :D v mojom pripade urcite ano 😎
@natalym no tak to máš o 10 cm viac aj to už je plus , mne muž povie, že zadok nechaj aj prsia môžu byť len nohy a bruško si trošku sformuj hehehehehh 😀 No keby sa to tak dalo ,ž e ?????? xixiixii Ja neviem ja by som váhu neriešila , kebyže cítim ,ž e ma to zdravotne môže ohroziť ... Mám rodinné nelichotivé predispozície a nerada by som dopadla ako moji rodičia , ale tak možno by som tak dopadla aj ako štíhla....... Ono ja schudnem len pri pravidelnom intenzívnom cvičení a obmedzení sladkého a musela by som tak stále nie len nárazovo, lebo mám gény skôr do strany rodiny kde sú všetci obézni z maminej strany sú všetci drobní a štíhli. sestru mám 50kilovú a môže aj opečeného vola zožrať a keby nemala denne kávu a čokoládu, tak ani ranu nedá
@natalym no mňa všeobecne milujú moji priatelia , lebo ja rada aj varím a hostím tak niečo musím vedieť hehehehheh a teda keby som si mala vybrať medzi homárom +hriešne karamelovu tortou a super kostýmom vo veľkosti 38 .... tak to radšej zažijem ten glykemický záchvat xixixixiixixixixixixiixi
@zimmi1 moja keby som mala 66 kg tak si idem kúpiť zmrzlinu a seriem na diétu xixiixixi teda ja si ju aj tak kúpim zrejme hehehehheh
@natalym no ja som vyšší level, ja by som mala tak intenzívnejšie držať diétu kvôli zdravot . problému, dlho sa ovládam, ale napríklad akonáhle sa cítim dobre , tak si to zakázané dám aj napriek tomu , že dobre viem, že mi bude na .......... a ešte aj s pôžitkom si to vychutná, to už je celé zle hehehehhehehheheheheehheh
@fadama mam 164cm, povodna vaha bola 57kg, teraz mam 66 (podla nasej vahy, cize realne to moze byt aj 68..len stale dufam, ze to ostatne vazia zle :D )na tu sa chcem aj dostat 🙂 a veeeeeelmi lubim sladke, takze pre mna je to strasny boj..ale priznajme si, dnes som uz mala zmrzku, ale len malu, doobeda 😝
Od pondelka drzim dietu cize 2 dni mam za sebou uspecne dokoncene strata hmotnosti 1,7kila. 😵 🙂 😀 .

@fadama To mi je jasné, že nežrať a hýbať sa – len mám silného súpera a to je Hlad - ten hajzlík ma vždy donúti niečo zjesť. To kilo mesačne mi vyhovuje – vtedy je ten hajzlík malý a slabý a ľahko sa drží v šachu 🙂 . Len v poslednom čase som trochu poľavila a nechala toho hnusného hajzlíka diktovať mi čo a koľko mám jesť 🙂 . Športovať som neprestala – len on sa vždy po nejakom výkone automaticky nafúkne na dvojnásobok a hučí do mňa že „ešte sa najedz, ešte sa najedz“ – no skúsim ho pre dnešok nejako chytiť pod krk a hádam sa zasa rozbehnem..