Kedy sa dá vybaviť rodičovská dovolenka?

iveta855
27. sep 2016

Ide o to, že materská mi končí 15.10. to je sobota. Dá sa vybaviť už teraz, alebo musím čakať aspon do toho 14.10.? A treba niečo hlásiť aj zdravotnej poisťovni? Ďakujem za odpovede

evittam
27. sep 2016

@iveta855 No na to aby si mohla požiadať o rodičovský príspevok potrebuješ potvrdenie od SP od kedy do kedy si mala MD....niektoré pobočky sú ochotné vystaviť uvedený doklad aj skôr ako ti skončí MD, väčšina však nie. Takže ak budeš mať tento doklad v rukách, sprav kópiu (originál si nechaj), vyplň žiadosť o RP, pridaj kópiu RL a s týmto choď na UPSVaR a podáš uvedené doklady. Na SP sa treba prihlásiť na dôchodkové ako osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov veku dieťaťa.

iveta855
autor
27. sep 2016

@evittam dakujem

evittam
27. sep 2016

@iveta855 Za málo.

gapa
28. sep 2016

@iveta855 doplním, že prihlášku na RD daj najneskôr v piatok pred ukončením RD a dátum vzniku poistenia daj nedelu (prvý den čerpania rodičovskej dovolenky). Mzdárku požiadaj o čerpanie RD (písomne a malo by sa mesiac popredu, aj ked aj ked neskôr požiadaš, nič na veci to nemení, že sú povinní ti vyhovieť). Predpokladám, že si si istá, kedy končí.
Mzdárky sa spýtaj, či ona nahlási poberanie RP alebo si to na zdr.poistovni máš vybaviť sama (nemá tú povinnost), ak ty sama, tak z upsvar treba doklad o poberaní RP.

iveta855
autor
30. sep 2016

@gapa prihlasku na RD mam v plane odovzdat najneskor v piatok, len je otazne ci socialka mi da to potvrdenie o ukonceni materskej.

gapa
30. sep 2016

@iveta855 kedysi som čítala, že ak dajú popredu, je to tam spomenuté, tj. sú asi odlišné potvrdenia, ak dajú pred a po (netuším, či to tak ozaj je). Tak daj vedieť.

iveta855
autor
13. okt 2016

@gapa tak dnes som bola na socialke a dali mi bez problemov to potvrdenie

gapa
13. okt 2016

@iveta855 a nie je tam niečo napísané, že nie je konečné, či také dačo alebo že bude poberať... ? (nemám skúsenost, tak sa pýtam, lebo pred pár rokmi som niečo také myslím videla, no už neviem ako to znelo)

iveta855
autor
13. okt 2016

@gapa nie nic take tam nieje, akurat tam mam dnesny datum