Sťahovanie do mesta s deťmi

sonicika
13. nov 2013

Ahojte zas sa na vas obraciam. Byvame na krasnej dedine s rodicmi a chceme stavat dom lenze citim ako upadam ... stale rovnakí ludia ktorí stále ohovaraju preklinaju unavuje ma to ... potrebujem vlastnu domacnost realizovat sa nie byt jak maminkina dcerenka ktora by bez nej nic nezvladla atd. je to na dlho ale upadam psychicky aj fyzicky v meste chceme 4 izbovy byt ma dve terasy a dvor pre deti ... hned vedla arealu je botanicka zahrada spristupnena nonstop , krasny kostol je par metrov od nas stredna vysoka zakladna skola par metrov zas od nas nakupne centrum max kusok od nas...
ake je to ss diettom v meste hmm

farmacka
13. nov 2013

jasne, ze sa mate osamostatnit, ist dalej od rodicov, ked to tebe teraz prekaza, bude to casom este horsie.. aj mesto, aj dedina ma svoje plusy aj minusy.. urcite bude chvilu trvat, lez si zvyknete na nove prostredie, ale ja by som do toho urcite isla, prajem vela stastia pri spravnom rozhodovani!

simca06022011
13. nov 2013

@sonicika podla mna s detmi je lepsie v meste, mozno so mnou nebude vela ludi suhlasit, ale ja na mesto nedam dopustit. Vsetko po ruke, nikde nemusiem chodit krizom krazom zhanat a nahanat. Pesi zbehnem k lekarke, von, do obchodu... no vsade som za par minut a nemusim sa vobec s nicim trapit. Mala bude vacsia.. vyhodu dediny nevidim. Nosit dieta do mesta do skolky, do skoly, potom na kruzky a neviem kde vsade. Je to na tom co preferujete. Ja som rada flexibilna, nemusiet sa stresovat ci pridem po malu nacas do jasli (praca do 16:30+ a jasle zatvaraju tu v mojom okoli o 16:30, nase v BB o 17tej... )... a ci bude este otvoreny obchod alebo sa budem trepat niekde 10km+.
Co sa tyka osamostatnenia sa, to ani pisat hadam nemusim... jasne, chodte do svojho a prec... v pripade, ze nemate na dedine pokoj, lebo kazdy kazdemu lezie do kapusty to plati dvojnasobne. To uz nie je len maminka... ale v podstate vsetci sa do kazdeho staraju ak tam byvate roky a ste znami :(

veronicka1901
13. nov 2013

My sme sa prestahovali v aprili z dediny do mesta. Tiez sme byvali s mojimi rodicmi. Bolo to ok, ale nie ono. Ina generacia, ine nazory. Nie ze by sme si nerozumeli, ale bolo to niekedy take zvlastne. Byvame v meste. Je tu vela obchodov, ihrisk, kamaratov, materskych centier, mam vlastnu domacnost, atd. ALE. Nie je tu klud. Jedine, co tu pocujem, je premavka a priklepova vrtacka. Stale niekto nieco preraba, robi ramus. Ja viem, ze ludia maju na to pravo. Ale pocuvat hadky susedov a tieto veci ma skutocne nebavia. V lete sme nemohli ani otvorit vecer ci v noci okno. Niekomu to nevadi. Ale my mame sem tam radi taky svoj klud, pohodicku a ten bohuzial tu nemame. Aj ked anonymita tiez nie je na zahodenie :D

sonicika
autor
13. nov 2013

@farmacka si zlata dakujem ti moc ma tvoje slova povzbudili 🙂 🙂

m.i.r.i
13. nov 2013

s dietatom v meste je to normalne tak ako s dietatom na dedine..🙂 Je to na tvojich/vasich preferenciach co vam je prioritou..tiez neviem ake stare mas dietatko..Ja si myslim, ze pre mladsie deticky je to urcite lepsie na dedine, maju cerstvy vzduch, vybeh, trosku vacsi klud a aj menej strachu o bezpecnost...ked su uz deti vacsie, tak zacinaju kruzky a skoly a v mestach su vacsie moznosti na realizaciu...je to ale o prioritach rodicov a aj o tom co dokazu kedy obetovat..
Ja viem porovnat aj jedno aj druhe..syn sa narodil v Bratislave, kde sme byvali v bytovke, ked mal pol roka, odisli sme na dedinu kde mame dom, ale teraz sme zas v meste uz rok..syn bude mat 4 roky...my sa chceme na dedinu vratit, zatial sa vidime tam, ale...moje postrehy o tomto
Zalezi aka to je dedina..lebo to kde kazdy kazdeho pozna a ohovara a nie je tam dobra obcianska vybavenost urcite nie je dobre..ale ak ma dedina obchod, skolku, skolu, infrastrukturu a idealne je velmi blizko mesta ( nasa ma vsetko menovane a je 3km od mesta, kde su aj stredne skoly, vsetky supermarkety, kruzky atd)..tak to potom nie je take takze ani s detmi..lebo ja napriklad teraz byvam v meste, ale maleho vozime do skolky 7 km tam a 7 spat..v dedine mam skolku 15 minut peso a ak by som chcela inu, mestsku, tak idem mozno 4 km...takze to je otazne..to iste lekarka, obchody...v nasej dedine stoja rychliky aj vacsina dialkovych autobusovych liniek, na zastavke som skor ako tu v meste kym sa tam dotrepem..a popri tom tam ma syn kamaratov, kde sme s nim skoncili vzdy v inom dvore ked bol maly, nahanaju sa po kopcoch...
V meste sa da pekne zit tak isto..najdes si svoje miesta, aj kusky prirody kde mozete s detmi ist..a samozrejme ZOO, Botanicke, aquaparky, ihriska...lepsi lekari ( viac moznosti) atd...
Akokolvek, v tvojom pripade asi nejde az tak o dedinu vs mesto ale o to, aby si sa osamostatnila od rodicov a to je podla mna hlavny bod...urcite by si to mala urobit ak mas tie pocity co mas...lebo s rodicmi sa da zit, ale musia byt vsetci spokojni, nezasahovat si do zivota...my mame dom kde na prizemi ma svokor apartman..s vlastnym vchodom...a aj ked su niekedy nezhody, su v norme, nie je to zasahovani si do zivota, len ine nazory na niektore veci..a to je normalne..inak mame uricte pravidla a ked sa respektuju tak to funguje..ak to u vas ale nejde, tak urcite sa osamostatnite a mesta sa nebojte...ved aj tam zije tooooolko deti 😉

123maminka
13. nov 2013

Super. V meste je super, viac súkromia. V meste sa nikto do nikoho nestará, lebo každý ma dosť svojich povinností. A to osamostatnenie je super vec. Držím palčeky, nech všetko vyjde ako si to želáte.

martuska75
13. nov 2013

Tvoj problém, ako tu už aj bolo napísanie, nie je obec vr. mesto alebo to že sa potrebujete osamostatniť. Bývať sa dá s deťmi aj tam aj inde. Všetko + aj - . Aj v meste záleží na tom kde bývaš. A ak túžiš po anonymite tak na 100% ti ju ani mesto nezaručí 🙂 Bývame v meste a zdraví sa tu celá ulica.

aristka
13. nov 2013

no my sme sa presťahovali z mesta ne dedinu ,človek ,ktorý žil predtým na dome si na byte ťažko zvykne ,je tam neustály ruch ,buchanie susedov ,počuješ všetko ,aj keď zakašle a s deťmi ,keď boli malinké som sa jedovala,že psíčkari majú psov na voľno a naše dáme na vodítko ,aby nestúpali do tých hovien ,ktoré boli všade ..za10 rokov som si nezvykla a vďaka smogu a špine mesta ,ktoré sa začalo prejavovať na strednom dieŤati a mojich nervou ,na byte som sa cítila ako v base a to ,že vyjdeš von na ulicu v telákoch a neupravená ,na to ani nemysli ..budeš tak isto poohováraná ,je to aj v meste .......sme a presťahovali na dedinu .....takže dobre premýšľaj čo spravíš dedina a vlastný dom ,čo by som urobila ja ,alebo byt.kopka ,kde budeš zavretá a nebudeš mať pocit súkromia ako vo svojom dome....

miskamaj
13. nov 2013

@sonicika ahoj, to je uhol pohladu. Prestahovat sa do rusneho mesta z tichej dediny je velky zasah, treba sa na to pripravit. Ale ma to aj nejake plusy ako pisu dievcata, viac sukromia, kazdy ta ma na hahu, nikto sa do teba nestara, vsetko blizko. Ale zasa.... neskutocny hluk.... vzdy a stale. Ja byvam priamo v centre BA, a neskutocne sa tesim, kedy odtialto vypadnem, pobliz kostol, kazdu chvilu sanitky, policajne auta, kade-tade zbijacky, kosacky, zateplovanie, nadstavby, zeriavy atd, atd, nehovoriac o tom, ze ked schytas kok...susedov (nocne party, dupotanie nad vami, permanentne prerabanie vrtackami niecoho, atd, atd). Ak chcete z dediny do mesta, treba si zvazit, ktoru cast- ci sa tam neplanuje vystavba nejakeho dalsieho panelaku, ci nie je blizko zeleznica, ci elektrickova trat, akych by ste mali susedov apod.Ak vam samozrejme hluk nevadi, tak hor sa do mesta 🙂 bytova vystavba je tu obrovska, je z coho vyberat- aj v centre

zivika
13. nov 2013

@sonicika z mojho pohladu mas vlastne len jeden problem a to ten, ze nebyvate sami 🙂 je uplne jedno, ci v meste, ci na dedine, pokial nemas vlastnu domacnost, nie je to ono 🙂 ja som od narodenia vyrastala v meste, ale uz teraz sa neviem dockat, ako postavime domcek mimo mesta 🙂 sice som zvyknuta na hluk, aj na to, ze denno denne pocujeme susedov, takze ja to uz vlastne ani nevnimam, ale ked si predstavim ten luxus, ze si rano v papuckach vyjdes pred dom, das si kavicku a mas klud, jaj, to bude zivot 😀 treba brat do uvahy to, ze v byte sa nebudes citit tak volna ako v dome, lebo zo vsetkych stran mas susedov, spolocne priestory, atd...a ako uz bolo spomenute, ani mesto ti nezaruci anonymitu, vzdy sa najdu susedia, ktori smiruju kazdy tvoj krok, niekedy mam pocit, ze je to tu horsie ako na dedine 😀 ja si myslim, ze najlepsie riesenie je postavit dom bud v mensom meste, alebo na okraji mesta, lebo tam najdes aj relativny klud aj infrastrukturu a hlavne vlastny pozemok 😉

hradnapani
13. nov 2013

@miskamaj uplne s tebou suhlasim, ale dodam, ze aj v meste sa daju najst tichsie az tiche zony, kde ani nevies, ze byvas v meste, (a to trebars aj v ramci centra BA a nie je ich malo). Ale tak nejaky sused to zase moze vynahradit :D

lili_mia
13. nov 2013

@sonicika S dieťaťom v meste je to také aké si to spravíš. Píšeš, že blízko máte Botanickú záhradu. Ak by dieťa malo záujem, bola by som tam denne 🙂 až by soom si vydupala množstevnú zľavu 😀 😀 😀 Ono aj na dedine to môže byť tak, vykopneš decko na ulicu a hraj sa. Ono sa bude potulovať, z nudy robiť neplechu. V meste zas si nájdeš zelené parky s detskými ihriskami, ak nejaké sú, detské predstavenia v divadlách, knižniciach, zoo, aj v nákupných centrách. Možno Ti príde vhod, že dieťa necháš hrať sa v detskom kútiku a Ty si konečne v pokoji kúpiš topánky a možno aj relaxačne vypiješ kávu 🙂
Je to o prístupe, o ochote preto niečo urobiť a o vôli chcieť. Poznám maminu od nás, čo preto, že mesačník stojí 20e, nikam s dieťaťom nechodí, pritom ide o predstavenia zadarmo. Ak by denne niekam zašli, malý by mal minimálne zážitok z cestovania. Takto sedia doma a musí pri ňom sedieť, aby ho zabavila a v podstate ho už nič nebaví.

miskamaj
13. nov 2013

@hradnapani jasne, ze ano. Aj v BA dokonca. Ja chcem vypadnut z hluku, ale nie z BA 😀 prave kvoli dostupnosti vsetkeho mozneho aj peso.

sonicika
autor
13. nov 2013

vsak na dedinu chceme chodievat stale na vikendy a cez leto na sviatky ... ale potrebujeme aj svoje hniezdo a maminy v meste aky mate denny rezim s detmi ... co robievate kam chodite

sonicika
autor
13. nov 2013

@lili_mia a vy co s dietatom v meste zvyknete robievat

aristka
13. nov 2013

@sonicika čo som robievala ,denne sa pekne obliecť ,hodiť make up a prechádzať sa ,po 3 rokoch som poznala ,každý jeden cm mesta a kam dieťatko nemá stúpiť ,nehovoriac o tých lákadlách vo výkladoch ,fornety ,bageta ,pizza a decké ihriská ,ano dá sa na jeseň a jar ,lebo cez leto sa tam nedalo vydržať ,denne platiť kúpalisko je luxus ,malú vaničku na balkón ,kde je 50 st sa nedalo ...na dome šup slnečník ,bazén a beztarostnosť ....dobre si premysli čo robíš a duplom počúvaj muža ,neviem kam mieriš bývať a aké sú ceny bytov ,ale 4izbový byt na západe má cenu domu .....

m.i.r.i
13. nov 2013

@aristka suhlasim s tebou v tom, ze dedina ma svoje velke vyhody..ja sa tiez uz nemozem dockat ako sa tam vratim..a to som tiez dievca z mesta, kde este aj obe babky som mala na dalsich sidliskach v meste...pre mna ma dedina viac vyhod ako nevyhod....ale zas nemozem povedat, ze v meste sa musim len malovat a kazdy ma rozobera..ja si chodim tak isto ako na dedine, kludne v teplakoch do obchodu a nenamalovana a sportovo pre maleho do skolky..a vobec nik to neriesi..a ak ano, tak o tom neviem a netrapi ma to...
Hluk a vsetko potvrdzujem podla toho kde presne zijes..nas maly sa narodil v BA a byali sme v Ruzinove, co je ste ta lepsia altenativa a tiez len elektricky, smog, sanitky, fajciaci sused nad nami, ze sme ani vetrat nemohli, vkuse prerabky a vrtanie ked mal maly spat..psie vykaly ani nespominam..slak ma z toho triafal..to ked som prisla na dedinu, to bol balzam...obcasne stekanie psov a zvuk kosacky nebol nic oproti mestu 🙂

123maminka
14. nov 2013

@sonicika. Je to v podstate jedno kde človek býva. Ak sa človek naučí prijať seba takého aký je, aj so svojimi chybami, naučí sa prijímať aj iných ľuďí s ich chybami. Nikto nie je dokonalý, ani ľudia z mesta, ani z dediny. Nikde ľudia nie sú ideálni. Závisí od nás čo a ako bude. Takže je to jedno kde človek bude bývať. Dôležité je modliť sa, aby BOH riadil naše cesty a potom BOHU veriť, že nás poslal presne na to miesto, kde nás chcel mať.

sonicika
autor
14. nov 2013

@aristka lenze my mame na dedine dva domy jeden ma len 10 rokov a neustale donho moji rodicia investuju cize nebude to taka nejaka rozpadnuta budka... a ten dom je moj v podstate ale kym su tu nasi potrebujeme sukromie mat
a hocikedy sadnem do auta a som na dedine na dome kde je krasna obrovska zahrada s potokom a vsetko ... takze my len nechceme postavit dalsi dom v ktorom nikto aj tak poriadne byvat nebude... a sukromie potrebujeme takze byt budeme mat nato aby sme mali sukromie a v lete sa zabalime a ideme na cele leto na dedinu

aristka
14. nov 2013

@sonicika vieš v čom je problém ,ak máš deti a ideš už do práce a zrazu ráno zistíš ,že je drobcovi zle zavoláš mame a máš ju 5 min.od seba ako 40 min.od seba a z práce nemôžeš meškať ani minútu ....ak máš dom ,nech ti ho rodičia dajú na papieri ,investuj si ty z manželom a stanovte si pravidlá hry ako fungovať ...alebo namiesto bytu ,si kúpte dom a budeš mať svoje ,bez rodičov.....ja som byt brala ako dočasné riešenia ,boli sme mladý ..nonstop v práci ,ale aj tak som si nikdy nezvykla a ak budeš mať úžasných susedov ,či zhora ,dola ,z boku alebo z druhého boku a ak bude chcieť aj vŕtať obrazok sused na prízemí alebo hocikde ,všetko budeš počuť a dosť...dobre si to rozmyslite ,mesačné náklady na byt sú väčšie ako dom ,nezakúriš si kedy chceš a celkovo život v meste je omnoho drahší ..viď moja skúsenosť .....ak sa rozhodnet tak či tak ,nech sa vám dobre byvká a boli ste spokojný.... 😉

sonicika
autor
14. nov 2013

@aristka a z dediny cestovat neustale do mesta za pracou skolou nakupom nie je drahe?
a hovorim ze nasich a dedinu mame 25 minut autom takze ak bude drobcek chory sadneme do auta a ideme byvat k nim aj na tyzden pokojne...tam nam dom bude vzdy k dispozicii hovorim cele leto budeme tam, sviatky, biele krasne vianoce, cele vikendy...ak bude chore dieta tiez ... cize kedy chceme vtedy dom mame ale potrebujeme mat vlasne hniezdo blizko prace skoly atd atd.
nemyslite si ze je to vyhoda investovat? vsak kedykolvek byt mozme predat alebo sa zobrat na mesiac a byvat na dome a cestovat do mesta

m.i.r.i
14. nov 2013

@sonicika s tym mas pravdu, ze mozes na dom chodit na vikendy, na prazdniny..a j my tak chodime teraz druhy rok...ale aj tak to nie je ono..ja stale tazko z nasho domu na dedine odchadzam ked mam prist do mesta..do bytovky..teraz ako zacali kurit, tak cakas ci sa uz teplarnam uraci ci nie, my sme mrzli v tom prechodnom obdobi, lebo to musi byt 3 dni za sebou pod 15 stupnov alebo aspon 15 oktober v kalendari..., potom zacali mierne prikurovat vecer na take 2 hodinky, v noci a cez den nic..moji rodicia ani nehovorim, ked im prerabali kotolnu a nestihli..a stale si zavisla od nejakych inych co ti riadia ci budes mat vodu, ci budes mat teplo, ci budes mat klud..v dome mame svoje ohrievace, mame krb..zakurim si ako chcem a kedy chcem..vlastnu studnu a mam vody kolko potrebujem...a ano, chodime aj na dom na vikend niekedy, boli sme cez prazdniny viac ako mesiac..v zime tiez viac ako mesiac..kolko sa da..lenze..nas maly chodi do skolky TU v meste, maju tu aktivity, zacina tu mat kamaratov...potom tu prehliadka u doktora, tu kontrola auta, tu kadeco, takze sice plany boli ze budeme na nasom dome ovela castejsie, ale pravda je taka, ze sme napriklad neboli uz 6 tyzdnov...k tomu choroby...a proste je to uplne ine aj pre maleho nasho, ked aj je na marodke, ze v dome u nas si vybehne do zahrady a hra sa tam, nikoho nenakazi, ked zacne prsat, tak je hned dnu...je to uuuplne ine ako tu v meste, kde na ihrisko nie, aby deti nenakazil, prechadzka po meste v hluku tiez nie je bohvieco..a ano, su tu aj pekne miesta, pri rieke, mozno nejaky park..no ale vobec to nie je ono
Ja ta nechcem odradzat, lebo ja sama som v meste vyrastla a som tu...vsade si najdes aktivity casom a svoj zivot..ale asi ist z dediny z domu do mesta do bytovky nie je take lahke..moj muz zil v dome..a potom sme byvali niekolko rokov v meste v bytovke..pre neho to je vazenie...ked pocujes susedu nad nami ako vysava, umyva dlazku na plavajucej podlahe a vsetko pocut..pod nami pocut ako suseda klopka opatkami...cez vecko pocujes aj hadky a krik...to sa s muzom ani pohadat nemozes 🙂

m.i.r.i
14. nov 2013

@sonicika hm..citam, ze to mas dost blizko...tak potom by vam to mozno slo🙂 Tak vyskusajte..ved uvidis..

aristka
14. nov 2013

@sonicika to je uhol pohľadu ,ja som cestovala denne a žijem a ak to nie je nový činžiak alebo obytný dom ,uvidíš ....samozrejme ,že môžeš kedykoľvek predať ,aj to poznám ....to ,že sme boli riadne stratový je druhá vec,inak by sa nepredal .....skúste uvidíš....a ja sa zhodujem s
@m.i.r.i ..ono treba si vyskúšať....

sonicika
autor
14. nov 2013

@aristka je to novostavba http://bytybotanika.sk/občianska-vybavenosť super okolie ...
ja len uvazujem ze naco stavat dalsi dom deti si ho uzivaju tak do 11 rokov potom ich bavia veci ktore skor dostanu v meste
a zrazu dospeju odidu za skolou a zostaneme sami dvaja vo velkom dome?
tymto ziskame sukromie, vyhody mesta a zaroven mame aj dedinu s domom na dosah
ja som to chcela zladit a vyzmykat z kazdej strany to najlepsie
ale dakujem za vas nazor rada si precitam a pocuvnem aj skuseneho cloveka