Zmena v stravovaní po narodení dieťaťa

svetluska91
27. aug 2013

Ahojte, mam na Vas velku prosbu. Pracujem na vyskume k svojej diplomovej praci venovanej zmenam stravovania a vidim ze sa tu da diskutovat uplne o vsetkom 🙂 Tak ak ma niektora z Vas chut, budem velmi rada ak sa so mnou podelite o svoje skusenosti, mozno i o nejake rady 🙂 Zaujima ma predovsetkým to ako ste prichodom dietata zmenili Vase stravovacie navyky, ci jete pravidelnejsie, organizovanejsie a ako sa zmenilo stravovanie aj vasho partnera, ci ste zacali jest zdravsie a podobne. Vopred moc dakujem za kazdy prispevok 🙂 Moc mi tym pomozete.

dejka77
27. aug 2013

No u mna je to asi tak, ze ranajky musim mat, ostatne len ak vyjde cas co je coraz tazsie pri 2 detoch. Vela casu venujem skor priprave jedla pre deti + krmenie a ano snazim sa im davat hlavne zdrave veci. Manzel ked je v praci tak niekedy ani neje...

katkanova
27. aug 2013

bezprostredne po narodeni prave naopak, nezdravsie, co najrychlejsie pripravitelne jedla a vela sladkosti lebo som bola hrozne vycerpana. teraz ked papa uz aj on vratili sme sa do normalu teda k zdravej strave, nikdy som mu nejak zvlast extra nevyvarala, je sa u nas vela ovocia a zeleniny takze mame akurat kvoli vacsej spotrebe tohto doma viac, a snazim sa naopak kupovat co najmenej sladkeho - radsej doma nieco upeciem alebo jeme "zdravsie" sladkosti ako banan so smotanou, babovku bez cukru, ci horku cokoladu, namiestko keksikov a podobneho.

mahmulienka
27. aug 2013

ja osobne som jedalnicek velmi zmenila, ked sme sa s muzom snazili o dietatko a potom pri prvom tehotenstve. suviselo to ale aj s tym, ze sme zili v zahranici. ziaden alkohol, kava, cierne caje, sama zelenina a ovocie. to vsak bolo kvalitnejsie a dostupnejsie prave tam, tu uz je to s tou kvalitou prave tychto potravin dost diskutabilne...
po narodeni dcerky sa nam o jedalnicek staral manzel, varil, vzdy dbal, aby som mala jedlo 3x denne (pracoval z domu) a vyvazene - zelenina / ovocie najviac, potom ryby, maso atd atd. prestali sme pouzivat do stravy aditiva (vegeta a spol), malo solime, zacali sme sa stravovat skor prirodnejsie (ziadne vysmazaniny atd), davame pozor na ecka, snazime sa kupovat slovenske vyrobky a skor bio/organic, co sa da, na cenu nehladiac, strava je pre nas priorita c.1.
pri druhom tehotenstve ale vsetky snahy sli do haja, hadzala som do seba pizzu cez hamburgre a kavu, no humus proste. uz som sa nedokazala sama vratit k svojim salatom a pod. ale deti sa stale snazime stravovat zdravo, cize ked varime, stale dodrziavame rovnake 'pravidla' - ziadna sol, vegeta, uprava zeleniny a ovocia minimalna, co najmenej sladke jedla a vyvazene bielkoviny, karbohydraty, sacharidy. takze tak z nasho frontu.
viac by ale tebe pomohlo podla mna, keby si dala aspon nejake zakladne okruhy, ak uz nie priamo otazky, ktore by si mamcam polozila, aby sa vedeli orientovat, ked ti budu chciet odpovedat.
kazdopadne vela zdaru v diplomke 🙂

svetluska91
autor
28. aug 2013

@dejka77
Pisete, ze sa snazite davat hlavne zdrave veci. Co u vas spada do tejto kategorie a co naopak odmietate? Vy sama sa snazite stravovat rovnako zdravo ako stravujete svoje deti, alebo pre vas platia ine pravidla? 🙂

svetluska91
autor
28. aug 2013

aky je vas nazor na Bio potraviny? Nakupujete ich? Ak ano, kde? V supermarketoch alebo v specializovanych predajniach kde vam vedia poradit? Date si vlastne co sa tyka stravy poradit? A co restauracie a fastfoody? Ako ste na tom s ich navstevou a ake jedlo si vyberate?
Este raz velka vdaka za kazdy prispevok 🙂

dejka77
28. aug 2013

@svetluska91 Snazim sa aj ja stravovat zdravo, ale nedari sa velmi 🙂 Tym zdrave mam na mysli, ze sa snazim vyhybat potravinam kde je biela muka, cukor, miesto oleja pouzivam bravc.mast alebo panensky oliv.olej. Miesto cukru med, pripadne nerafinovany hnedy cukor. Kupujem hnedu ryzu, celozrne cestoviny. Bio kupujem momentalne hlavne pre syna, a to ovocie a zeleninu (v supermarkete, spec.obchode). Dalej bio mlieko, maslo, niekedy jogurty. Je to bohuzial drahsie takze nemozem vsetko len bio. Do restauracii velmi nechodime, odkedy mame deti tak sme boli raz. Jedlo z fastfoodu sem-tam kupime, ale je to velmi nepravidelne. Detom to nedavame, dcera sem-tam ochutnala, ale neje to povedzme kazdy mesiac. Z toho kupujeme pizzu, kura+hranolky, burgery.
Co sa tyka rad ohladom stravy tak to mi chodia take emaily od roznych fitness trenerov a odbornikov na stravu, podla nich sa snazim riadit a mam v tom jasno, co je zdrave a co sa na zdrave len hra.

svetluska91
autor
29. aug 2013

@katkanova dakujem za fajn napady na nahradu sladkosti 🙂 aky je vas nazor na bio potraviny? Taktiez by ma zaujimalo ake jedlo si vyberate v restauraciach alebo vo fastfoodoch. A co hovorite na stravovanie formou polotovarov, beriete napriklaf mrazene polotovary za vypomoc alebo ich skor odmietate?

svetluska91
autor
29. aug 2013

@mahmulienka wau, vase odhodlanie je skutocne obdivuhodne a tu pevnu volu skutocne obdivujem. Ked ste pisali o druhom tehotenstve ako ste nezvladli jest salaty a zdravu stravu, zaujimalo by ma ako je to s vami teraz. Aj teraz sa vam stane ze si date pizzu alebo hamburger? Neviem ci ste este doma alebo pracujete, stale vari manzel ci vy? Dost by ma totiz zaujimalo i ako ovplyvni nastup do prace stravovanie rodiny. A co vy a restauracie a stravovacie zariadenia? Na Slovensku sa moc nemozno spoliehat na zdravu stravu z restauracii, tak aky druh stravovacich zariadeni volite a ake jedlo si z menu vyberate? Este by ma zaujimalo ako je na tom vas partner, pisali ste ako zdravo vari, on sam sa stravuje takto racionalne? Vela zien totiz tvrdi, ze pre muza varia zvlast, nakolko co i len trochu zdravsie jedlo muzi na Slovensku vo vacsine pripadov tazne odmietaju.

katkanova
29. aug 2013

@svetluska91 nezijeme na slovensku ale v uk, takze bio potraviny su tu dostupne uplne bezne (aj co sa ceny tyka) ale paradoxne ich cielene nekupujeme nakolko nemam doveru v to ze su naozaj niecim extra vynimocne. zeleninu a ovocie ryby a maso akurat zasade nekupujeme v tescu a pod.. do restauracii vzhladom na ich tunajsiu kvalitu chodime velmi malo, vieme ze doma si uvarime z kvalitnejsich ingrediencii a podla nasej chuti. co sa tyka fastfoodov a polotovarov, ako obcasna vynimka s tym nemame problem, kedze viem ze na 95% varime vsetko doma z cerstvych ingrediencii, takze ak mame raz za cas mrazenu pizzu, vobec nemam vycitky svedomia. extremizmom v style cukor je jed, biela muka tak isto, a solit radsej tiez nie som sa dostala na hranicu anorexie a viem ze tadial cesta nevedie, takze stravujeme sa zdravo ale tak aby nam chutilo. navyse malemu uz teraz v skolke bezne varievaju rybie prsty, zele so zmrzlinou, hamburgery, takze si neviem predstavit ako by sme tu zili na nejakej puritanskej strave a ustrazili ho...

sense
29. aug 2013

skor horsie ako lepsie , ale kedze zaciname prikrmovat zecinam aj ja zdravsie, kupujem bio ale priamo od pestovatelov, nakolko biu zelenine v obchode neverim....i ked cena je ako za bio, som tej mienky ze pokial dam bio jablko do chladnicky tak nie je mozne aby za 6 tyzdnov vyzeralo ako prave donesene z obchodu, ked napr. ina bio zelenina od nejakeho pestovatela o dedinu vedla nevydrzi....tka bud jedno alebo druhe nie je koser.....takisto cierny chlieb a cierny chlieb nie je to iste....hlavne ten co ma cenu klasickeho bieleho je len z prifarbenej muky....

...do fastfoodov nechodim po tehu mi to ani nechyba a ani nechuti.....a v restike vacsinou volil maso a zeleninu, ppopr.v pizzerii pizzu....
...a sladkosti kupujem vacsinou vynimocne a to len horku cokoladu s orieskami, al. susene ovocie.....

danielatn
30. aug 2013

@svetluska91 ahojcek, pred tehotenstvoma a porodom som bola ukazkovy priklad nepravidelnej stravy - ranajky, na co? obed - len ak vysiel cas, vecera - co chladnicka dala. Ale po porode som zmenila vsetko. Kedze som chcela kojit co najdlhsie, musela som sa zacat pravidelne stravovat. V prve mesiace ma moja mama neustale "kontrolovala", aby som nezabudala jest. Casom si to telo zacalo same akosi automaticky vyzadovat - ranajky boli automatika, desiata ovocie, jogurt a pod., obed normalne polievka aj druhe, pribudla aj desiata (hoci obcas som uletela aj na nejakej tej cokolade). A vecera pred kupanim malickeho pribudla tiez. Jest som musela samozrejme len to, co malickemu nezatazilo cez moje mliecko brusko. A hlavne sa mi zmenil aj pitny rezim. Kedysi som vypila tak 2 kavy za den, a mozno max.pohar vody + sem tam polievka. Teraz? Kade chodim, tade vlacim so sebou flasu s vodou, mam ju aj pri posteli. BIO? Tym, ze rodicia byvaju na dedine, tak mi to, ze jeme BIO ovocie, zeleninu, masko akosi ani neprislo. BOli sme na to zvyknuti ako na nieco normalne.

radkanika
2. sep 2013

Ja mam 2 tyzdnoveho synceka a stravu som veru zmenila...predtym same pizza, sladkosti, mcdonalds...teraz ceralne vyrobky, vela mliecnych vyrobkov ako jogurty, acidka, potom ryby, chude masko, ked mam chut na sladke, tak vyziva s piskotami...ale ja mam ozaj male mimi, tak sa bojim, aby ho brusko nebolelo. Uvidime, dokedy mi to vydrzi :D

svetluska91
autor
4. sep 2013

@radkanika Dakujem aj za vas prispevok 🙂 Ale vsimla som si ze mate aj sestrocnu dcerku, ake bolo jej stravovanie pred prichodom chlapceka a teraz? nenastupuje tu problem stravy mimo domova? teda neviem chodi do skolky alebo uz do skoly? ako je to so stravovanim v tychto zariadeniach? Neviem si totiz predstavit, ze sa snazim svoje dieta stravovat zdravo a ked nastupi do skolky co potom? na zdravu stravu sa tu asi moc nedba ci? A ako je na tom vas partner? ked ste zacali so zdravsou vyzivou zapaja sa tiez? alebo sa stravuje inak? este raz velka vdaka za odpovede 🙂

svetluska91
autor
4. sep 2013

@danielatn U vas ma zaujal hlavne pristup matky, to som sa chcela uz viacerych spytat ci mama radi ako stravovat seba ci dieta 🙂 Aj vam mama pomaha varit alebo sa o varenie starate sama? Partner vam ohladom stravovania a varenia pomaha? ako je na tom inak on so stravou? lebo viem ze v niektorych pripadoch musi zena varit pre muza zvlast, nakolko na zdravsiu stravu nepristupi. A este jedna otazocka, viete si predstavit ked nastupite do prace ze tento rezim pravidelnej stravy dodrzite? 🙂

radkanika
4. sep 2013

@svetluska91 po narodeni dcerky som sa snazila stravovat tiez zdravo, pomahali mi pri tom hlavne rodicia moji i manzelovi, ktori varili vzdy domacu stravu a hlavne vela zeleniny a ovocia z trhu a pod. Uprimne, bolo to prve dietatko, ja som este tak nezvladala zosuladit starostlivost o babatko a zvysok domacnosti, cize ked som nabehla na system, ked som uz mala varit sama, boli to hlavne polotovary a stravovanie sa v restauraciach a pod. Ked nastupila dcerka do skolky, prave naopak, bola som stastna, ich skolka bola zapojena do projektu zdravej vyzivy, cize som mala istotu, ze papa zdrave jedla, rozne natierky, polievocky a pod. Doma jedla hlavne ranajky musli s mlieckom, popripade ovocie, ktore miluje, cize to bolo fajn. Teraz nastupila do skoly, je tam len par dni, cize netusim, ako tam varia, snad dobre, ale nahlasena je aj na mliecnu desiatu, z coho sa tesim 🙂 co sa tyka manzela, ten obeduje vzdy v praci, ked som pracovala ja, bolo to tak isto, cize skor sme doma uz len ranajkovali a vecerali a casom (ked mala dcerka cca 2 roky), zacala som uz aj ja dbat na lepsiu stravu doma, vecere boli uz nie polotovary a hlavne obedy pocas vikendov som sa snazila varit zdrave ajchutne :D teraz ked ja si davam pozor na jedla kvoli dojceniu, aj manzel s dcerkou s ty nemaju problem, pokial im nedam spenat, zjedla cokolvek 🙂 snad staci taka odpoved.

danielatn
5. sep 2013

@svetluska91 moja mama bola u nas prvy mesiac po narodeni synceka. Pomahala mi so starostlivostou o maleho, domacnost, ale hlavne to varenie. Ako skusena mamina vedela co mozem a co by som nemala s ohladom na kojenie. Najskor mi vzdy prvykrat ukazala ako sa to ktore jedlo vari a potom dalsikrat som to uz pripravovala sama. Varili sme pre vsetkych to iste, len muzovi som po dovareni jedla cast odobrala a dochutila zvycajnymi koreninami, ktore som ja v tom case nemohla. Ked uz bol syncek vacsi a presiel na tuhu stravu, tak som zase jemu odobrala take "plane" a zvysok som nam s muzom ochutila podla potreby. Vela receptov na varenie som cerpala z casopisu Mama a ja. Muz, ked sme sa este nepoznali byval sam a varil si. Ale nejakym zazrakom sa mu tato "schopnost" vytratila od kedy sme spolu 🙂 a zatial ju stale nenadobudol spat, mozno na stare kolena to pride 🙂 Muz mal davnejsie problemy s hrubym crevom, takze presvedcit ho na zdravsie jedla nebol problem, kedze to bolo aj v jeho zaujme. Vsetci milujeme ovocie, zeleninu, mliecne vyrobky, polievky, privarky, vyprazane moc nie, skor pripravujem maso na prirodno. Ja som nastupila do prace, ked mal syn 7 mesiacov. Priznam sa, ze pravidelne som sa stravovala len do kedy som ho kojila - to bolo cca 1 1/4 roka. Rano som sa doma naranajkovala, potom sla do prace. Tu som mala aj desiatu aj obed. Z prace som ho este odbiehala domov kojit. Potom spolocny olovrant a vecera doma. Syn uz ma skoro 4 roky. V skolke ma pestru stravu, my s muzom sa stravujeme v praci - ideme skoro do prace, takze cez tyzden sme obaja ranajky vypustili. Kedze dohliadam, aby mal syn cez vikend min. 5x stravu, "zvezieme" sa s muzom s nim aj my. U nas si myslim, ze jeme zdrave jedla, len skor "flakame" tu pravidelnost.

zienockana1
15. nov 2013

zienky moje s vlastnej uspesnej skusenosti...mojej aj manzelovej moze odporucit http://www.chudnete.sk/martina1/index
mate svojho wellnes poradcu...s ktorým ste v nepretrzitom kontakte...je to celosvetova spolocnost s cisto prirodnymi produktmi...aspon si pozrite stranku...odporucam
http://www.ranajkujzdravo.sk/martina1
http://www.rozjasnitesvojuplet.sk/martina1