Čo si myslíte o potravinách zo sóje?

viera1107
15. jan 2022

Ahojte,
rada by som vedela vaše názory na konzumáciu sójových výrobkov? Už nejakú dobu mám laktózovú intoleranciu a jedávam sójové jogurty alebo tofu, ale z každej strany počúvam aké je to škodlivé.. Mliečne nemôžem vôbec nič, iba občas trochu masla.. Enzým v tabletkách u mňa nefungoval preto používam náhrady mlieka. Zvažujem, že si kúpim jogurtovač a rastlinný jogurt skúsim robiť doma ale na tieto jogurty je zas najlepšie to mlieko zo sóje.. Iné vraj nezhustnú.. Ak máte aj takúto skúsenosť uvítam nejakú radu.. Ďakujem

terry2003
15. jan 2022

@viera1107 podľa mňa sú fajn, len by sa nemali konzumovať každý deň, ale iba občas. Ja mám čiastočnú alergiu na mlieko, tak si občas dám sójové.

betsabeew
15. jan 2022

treba si pozerať zloženie , niektoré rastlinné náhrady majú až priveľa tuku . Podľa môjho názoru .... bezlaktózové mlieko si neskúšala ? Ale zas nemyslím si že ti to nejak uškodí , ja som dva roky nepila mlieko a nejedla mliečne výrobky a zčasu na čas som si robila aj tofu aj palacinky zo sójového mlieka ( nespoznáš rozdiel ) a práveže som sa cítila zdravšie , žiadne akné , úplne čistá pleť ... podľa mňa všetko s mierou 🙂

mima172
15. jan 2022

@viera1107 Ahoj 🙂 Ja s mužom neje mäso už zopár rokov. Sójovým potravinám sa nevyhýbame (dnes máme napr na obed sójove rezne na pokant omáčke s ryžou), no tých potravín je oveľa viac, ktoré sa dajú považovať za "náhradu". Sú kokosové jogurty, ryžové atď. Zo sóje je mňamka Tempeh, nielen tofu. Taktiež nápoje sú skvelé aj doma pripravené - makové, ovsené, ryžové, kokosové "mlieko".

viera1107
autor
15. jan 2022

@betsabeew skúšala som všetko delaktózované aj podľa tabuliek podľa obsahu laktózy.. Zo všetkého mi bolo zle, Rajo mlieko do palaciniek a spomínané maslo občas.. Inak nič.. Jogurt alebo tvaroch vôbec nie, raz mi bolo z lyžice tvarohu zle 3 dni 😐.. Môžem iba vegánske náhrady..

viera1107
autor
15. jan 2022

@mima172 plánujem skúsiť rastlinné domáce rastlinné jogurty, ale všade čítam že sójové mlieko je na ne najlepšie lebo z iných mlieko nezhustnú..

mima172
15. jan 2022

@viera1107 S týmto neporadím, nemám skúsenosť veru, nakoľko jogurty si doma nerobíme. Pozerala si v Lidli tie ich rastlinné jogurty? Podľa mňa sú chutovo super.

mimka1402
15. jan 2022

@viera1107 Soja nie je problém zväčša. Ale problém je, že ak máš problém s mliekom tak je to akoby na podobnej báze preto sa odporúča ľuďom, ktorí nemôžu mlieko aby sa vyhýbali sóji, aby nedostali alergiu aj na sóju. Lebo sója je často vo vegan výrobkoch takže ja sa snažím jej v zdravej miere vyhýbať. Lebo sója je skoro všade.😅 Takže nekupujem napríklad sojove jogurty, ale radšej kokosove apod..
Sama mam alergiu na bkm. Takže bezlaktozove by mi spôsobilo kŕče na týždeň...

majamat
15. jan 2022

@viera1107 vadi ti laktoza, ci BKM?

majamat
15. jan 2022

@viera1107 pijem kavu so sojovym mliekom uz asi 2r a nic mi nie je. ak ti vadi mleiko a velmi, tak jednoducho ho nenozes a potrebujes rastlinne nahrady. neviem ako je to so sojou,a le teda pokial nemas na nu alergiu,a lebo intolranciu,t ak snad by to problem robit nemalo.
ak chces predsa zredukovat soju, tak jednoducho nahrad sojove mleiko inym. pripadne aj jogurty. jogurty su aj z kokosoveho mlieka, mozno aj z ineho sa najdu, ale skor ich anjdes v Bio obcodoch. pripadne v hypermarketoch sa nieco obcas najde.
co sa tyka mlieka, mne do kavy vyhovuje jedine sojove. ostatne obsahuju o dost menej bielkovin, vdaka comu ich v kave citim dost malo a to mi nevyhovuje. no ak by som mlieko pouzivala na nieco ine, tak by mi to asi az tak nevadilo, keby pouzijem ine. ja ale teda nastastie s mleikom problem nemam, do kavy ho davam, lebo s normlanym mliekom ma palila zaha.

viera1107
autor
15. jan 2022

@majamat laktóza mi robí zle..

majamat
15. jan 2022

@viera1107 niekedy sa stava, ze pri intolerancii laktozy niekomu bezlaktozove produkty nesedia. asi si teda ten pripad. mne kedysi vysli len hranicne hodnoty a vseobecne zas nejake vleke problemy nemam, jedine co mi neikedy vadi, je mlieko sladene tym ymslim kokteily, ci kava s velkym mnozstvom mlieka - napr, Latte. inak mi zvycajne nevadi.

ak potrebujes vyradit uplne vsetko mliecne, tak je to trochu problem, su lida, co si na toto zvykli a naucili sa nahradzat mleiko. no fakt je, ez uplne vsetko sa nahradit neda.
pokial nie je laktozova intolerancia moc silna, niekedy sa dobre mozu znasat kyslo-mliecne produkty, pripadne vysokotucne ( ako aj maslo, tvrdy tucny syr, smotany ). no nie je to pre kazdeho.

inak mojej sestre vadi BKM, cize ona by mala vylucvat ozaj vsetko mliecne, aj ked obcas dietu porusi. dcera zas nemoze lepok. tak to bolo celkom zaujimave, pripravit neico na oslavu.

majamat
15. jan 2022

@viera1107 tie mleika si ine neskusala? je mandlove, kokosove, ryzove, ovsenne. myslim, ze su aj ine, ale uz neviem presne ake. len mi je luto, ze tie mandlove maju malo bielkovin, pricom mandle su vysokobielkovinova surovina.

viera1107
autor
15. jan 2022

@majamat intolerancia sa mi zhoršovala postupne až do takéhoto stavu, že nemôžem nič.. Ak poruším diétu tak reakcia príde hneď alebo oneskorene, ale príde.. Na začiatku som mohla aj kyslú smotanu alebo tvrdý syr..

viera1107
autor
15. jan 2022

@majamat skúšala som, rada používam pohánkové.. Ale len to sójové je vraj dobré na domáce jogurty, len všade čítam veľa kritiky na sójové potraviny..

lenka_da
15. jan 2022

aj nám robia problém mliečne výrobky. Ale naučili sme sa žiť bez nich, náhrady nám nechutia a navyše, keď som si pozrela zloženie, prešla ma chuť... Bez mliečnych výrobkov sa dá v pohode existovať. Tiež sme pred tým jedli množstvo jogurtov, syrov, smotanové omáčky, a kyslé polievky, musela som sa naučiť variť bez nich. Samozrejme, musela som to najskôr vyriešiť v hlave, dnes mi to už nechýba 😉

majamat
15. jan 2022

@viera1107 no vsak uplne sojove vylucit nemusis, ved staci zredukovat. nebudes ho pouzivat tekute, alelen na jogurty, pripadne zo soje tofu syr.

mimka1402
16. jan 2022

@viera1107 No nie som lekár ale zo skúseností v rodine si myslím, že už máš aj na kazein teda bielkovinu kravského mlieka..takže to by som už šla čisto vegan náhrady. Veľa ľuďom sa pridalo po laktozovej, ak si nedodrziavala tak je to možné. Človek s bkm absolútne by nemal nedodrziavat. Všetko už má náhrady a často na nerozoznanie od originálneho mliecneho produktu.
Ľudia, ktori ignorujú bkm lebo veď mam slabé problémy... Tak sú dosť hlúpi a nevedia aký dopad to vie mať na žalúdok prederavit žalúdok je "úžas". Aj histaminovu z toho človek môže dostať... S týmto sa nie je rozumné zahrávať. Kvôli 5min potešenu.

Ale ohľadom sóje ako som vravela je veľa variant už, takže samozrejme úplne sa jej nevyhnes, ale sú aj náhrady bez sóje a tie ja sama sa snažim preferovať 😊 Ale to neznamená, že nič nikdy nezjem. Len sa snažim to nejest každý deň. Mandlove ryzove ovsene apid sú pre mňa veci, ktoré uprednostňujem😊

mimka1402
16. jan 2022

@majamat No na sóju si treba dávať pozor všeobecne, vravím, je to veľmi silný alergén, ktorý poslednou dobou má veľmi veľa ľudí, lebo sú aj v obyčajných veciach nielen v tých ktoré sú nimi aj pomenované..

miriam11
16. jan 2022

@viera1107 nejem žiadne sójové výrobky. Konzumácia sóje môže zvýšiť riziko tvorby karcinómov

majamat
16. jan 2022

@mimka1402 lepok je tiez silny alergen a jeme ho. mleiko tiez jedia ludia, co s nim problem nemaju.
cize ano je silny alergen,a le len pre alergikov.

majamat
16. jan 2022

@miriam11 nepatrala som podrobne, ale tu sa autor odvolava aj an studie a skor opak je pravdou, https://addon.life/sk/2021/07/19/soy-foods-and-...
ide o to, ze vztah rakoviny a soje su skor obavy, ale zatial nepotvrdene.

evaachesa
16. jan 2022

Skúsila by som miesto sóje kokosové, ovsené, ryžové...v Lidli predávajú aj chutné kokosové ryžové mlieka (vegan), rôzne kokosové jogurty...tak isto v Dm. Zo sóje používam už len fermentovanú sójovú omáčku z DM lebo tiež som čítala že sója by sa nemala vo veľkom konzumovať a mne teda ani nechýba okrem tej sójovky 😄.

mimka1402
16. jan 2022

@majamat To nie je úplne pravdou. Sója aj bez alergie na mlieko je silný alergén, zväčša alergologovia aj zdravým ľuďom odporúčajú čo najviac obmedziť. A áno aj lepok je, ale ten nie je až taký silný

caribiacn
16. jan 2022

@mimka1402 Aziati jedia najviac sóje a majú najnižší výskyt rakoviny, zároveň tam skoro všetci majú laktozovu intoleranciu, takže tam nikto nepije mlieko. Mlieko obsahuje rastový hormón IGF-1, ten stimuluje rast nádorov v tele.

majamat
16. jan 2022

@mimka1402 je alergen, nehovorim ze nei je, ale na alergen ma alergicke prejavy len clovek, tkory ma nan alergiu, cize prakticky pre cloveka, tkory alergiu nema, to alergen nie je.

ak je nejaka potravina, ci zlozka potraviny zaradena do skupiny alergenov, to neznamena, ze nan ma kazdy alergiu. a ani to neznamena, ze ju moze mat kazdy. znamena to iba to, ze je to potravina, na ktoru sa castejsie alergie vyskytuju. no alergenov su minimalne stovky, to este neznamena, ze sa im vsetkym musime vyhybat. musia sa im vyhybat iba ti, co na ne reaguju alergicky, ti, ktori s tym problem nemaju, sa im vyhybat nemusia.

majamat
16. jan 2022

@mimka1402 este by ma zaujimalo, co znamena silny a slaby alergen? kde je nejake rozdelenie, podla akych kriterii?
lepok je alergen pomerne dost nebezpecny, pre info.

veselo_neveselo
16. jan 2022

ahoj, a od koho pocuvas ze sojove vyroby su skodlive? Lebo by bolo asi lepsie, keby si povedala, coho sa tak bojis, ze by sme mohli o tom konkretnejsie predebatovat. Lebo inak vseobecne, nie, sojove vyrobky nie su nebezpecne, ano, sojove vyrobky sa mozu jest aj denne. Pozor treba davat samozrejme na ostatne zlozky vyrobku, aj sojove mlieka sa lisia - treba proste citat zlocenie.

Jedine kde by som si dala pozor, a pytala by som sa vsetkych moznych certifikovanych, je naozaj pri rakovine prs, pripadne zenskych organov - tam by som si musela docitat novsi vyskum ohladom fytoestrogenov, ale myslim ze nazor sa priklana skor na opacnu stranu, a to ze vela fytoestrogenu vlastne brani sireniu rakovinnych buniek. Ale ako vravim, musela by som si docitat, popytat sa na dobre zdroje.

viera1107
autor
16. jan 2022

No výsledok je veru proti sójovým výrobkom.. Veľmi ďakujem za vaše názory 👍..

sisaka
16. jan 2022

@viera1107 proti sojovym výrobkom sa brojilo tak pred asi 20. rokmi, už sa to zase otočilo. Myslím si, že mlieko je pre človeka oveľa horšie, ale keď si presvedcena, že sója tak strašne škodí, tak si kupuj iné náhrady mlieka, na trhu je už obrovské množstvo - nielen mlieka, jogurtov, ale aj syrov.