Vtáčie mlieko
Po včerajšom diely bez servítky som v rozpakoch. To ozaj ľudia nevedia čo je vtáčie mlieko?
Stručné zhrnutie
- Vtáčie mlieko je tradičný slovenský dezert pripravený z mlieka a vajec, často ako riedky mliečny puding s uloženým vyšľahaným snehom z bielkov (puding s obláčikmi).
- Recepty na vtáčie mlieko sú dostupné online, napríklad na dobruchut.aktuality.sk/recept/39972/vtacie-mlieko/, a existujú rodinné varianty od babky a mamy.
- V niektorých škôlkach a domácnostiach sa vtáčie mlieko tradične podávalo ako olovrant alebo dezert; varianty sa líšia od riedkeho mliečneho pudingu po hustejší puding s obláčikmi.
Najčastejšie otázky
Q: Čo je vtáčie mlieko?
A: Vtáčie mlieko je tradičný dezert pozostávajúci z mlieka a vajec, často podávaný ako mliečny puding s vrstvou vyšľahaných bielkov (sneh), nie doslovne mlieko od vtákov.
Q: Aké základné ingrediencie sú v tradičnom recepte?
A: Základné ingrediencie sú mlieko, vajcia (oddelené bielky a žĺtky), cukor a prípadne pudingový prášok; bielky sa vyšľahajú s cukrom na sneh a pridajú sa na mliečnu časť.
Q: Kde nájdem konkrétny recept online?
A: Jeden z receptov je zverejnený na dobrej kuchárskej rubrike: https://dobruchut.aktuality.sk/recept/39972/vta....
Q: Aké sú bežné varianty prípravy vtáčieho mlieka?
A: Varianty zahŕňajú riedky mliečny puding s obláčikmi z bielkov, hustejší puding pripomínajúci pudingový dezert a domáce rodinné recepty, ktoré sa líšia konzistenciou aj sladkosťou.
Q: Robí sa vtáčie mlieko v škôlkach?
A: V niektorých škôlkach sa vtáčie mlieko historicky podávalo ako olovrant, podľa pamätníkov ide o bežný tradičný dezert.
Q: Ako sa pripravuje sneh z bielkov pre tento dezert?
A: Bielky sa vyšľahajú s cukrom do pevného snehu a následne sa uložia na pripravený mliečny puding alebo mlieko s vajcom ako „obláčiky“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vtáčie mlieko je tradičný dezert pripravovaný z mlieka a vajec s vrstvou vyšľahaných bielkov.
- Recepty na vtáčie mlieko existujú online a v rodinných kuchárkach (napr. dobruchut.aktuality.sk/recept/39972/vtacie-mlieko/).
- V minulosti sa vtáčie mlieko bežne podávalo v škôlkach a doma ako olovrant alebo dezert.
Sporné názory
- Niektorí považujú názov „vtáčie mlieko“ za len tradičný pomenovanie dezertu; iní ironizujú, že niektorí ľudia môžu názov chápať doslovne (že ide o mlieko od vtákov).
Otvorené otázky
- Aký je presný historický pôvod názvu „vtáčie mlieko“ a jeho etymológia?
- Aké regionálne rozdiely a konkrétne rodinné varianty receptu sa vyskytujú na Slovensku?
Spomenuté značky a firmy
dobruchut.aktuality.sk, OROLA
Spomenuté produkty a metódy
vtáčie mlieko,puding,puding s obláčikmi,mlieko s vajcom,vyšľahané bielky s cukrom (sneh),ryžový nákyp
Miesta a osoby
Slovensko
🤣 mne sa páčilo, ako plakala, že je viac inteligentná, ako hostiteľka a nakoniec trapas pred celým Slovenskom. Že vraj, mala rovno povedať, že je to kravské mlieko a nie z vtáka 🤣🤣 hanbila by som sa vyjsť na ulicu 🙈
Síce som nevidela danú reláciu, ale vtáčie mlieko nám dávali v škôlke na olovrant. Ako bežné jedlo. 🤔 Už vtedy sme vedeli, že nik nepodojil vtáky. Však to sa nedá. 🤦 Boli sme škôlkari. To sú naozaj dnešné deti tak mimo? Nemusia poznať jedlo, no vtáky nedávajú mlieko. 🤦
Neviem čo je vtáčie mlieko. V živote som to nejedla, ale je mi jasné, že ide o nejaký dezert.
škoda že vymierajú tieto naše staršie recepty.Ja som to od decka lúbila🙂 aj včera mi narobili chute.Musím si niekedy spraviť
mám vyše 30 rokov ale aj teraz sa veľmi poteším keď mi mama urobí vtáčie mlieko, sú to nádherné spomienky z detstva keď mi to robila babka
Ja nepoznam, nikdy som to neskusala ani nevidela- len nedavno v inej kulinarskej relacii. A ani neviem ci by som mala odvahu ochutnat🤣🤣
@luccija ja som to uz tiez par rokov nerobila,lebo muz vajcia nezje,syn vobec nic a dcera by mozno dala,ale nejak som aj zabudla nato. Nam babka robievala riedke a zas kamaratka,oni robia skor ako puding a nato ten sneh
Ja to mám tak zafixované, že vtáčie mlieko = mlieko s vajcom 😂 takže je to také vtákové trošku 😄
Mne vadí ťa slizká konzistencia v ústach, ale vlastne keď robím ryžový nákyp, tak bielky vyšľaháme s cukrom mi nevadia. No v kombinácii s tým mliekovým (riedkym) pudingom, či čo to bolo, mi to nechutilo v detstve. Ani som to neskúšala robiť.
Človek, ktorý nevie, že vták sa nedá podojiť nemôže mať skončenú ani ZŠ nie to byť ešte vysoko inteligentný. A dnes s tým meraním oleja to len potvrdila.
Moje deti to volaju ,,puding s oblacikmi,, 😊 od malicka to lubia, robievam casto
@tosomja áno, ona tiež hovorila niečo podobné.
Nechápem ako si mohli myslieť že to môže byť z vtákov 🤔. Keby o sebe aspoň nehovorila aká je múdra a nekritizoval všetkých celý týždeň.
Stále tam dajú takých čo sa hádajú už to nie je o varení skôr o hádkach. Niekedy som to sledovala pravidelne, teraz už len občas.



Ja som to zistila až v dospelosti. V mojom okolí to nie je až tak rozšírené.