Čo na ovčie kiahne?

hrustik1
25. máj 2012

Mamičky, poprosila by som Vás o nejaké rady ohľadom liečby ovčích kiahní .... Moja Karolinka má už 3. deň ovčie kiahne. Kúpeme sa v hypermangáne a natierame Fenistil gelom a Tantum Verde kloktadlom. Myslím si, že jej to veľmi pomáha ale i napriek tomu máme niekoľko veľmi škaredých mokvajúcich pupáčikov. Chcela by som od Vás nejaké osvedčené rady ako ošetrovať takéto pupáčiky, aby z nich neskôr potom nevznikli jazvičky. Ďakujem 😀

miskakyska
25. máj 2012

@hrustik1 preboooha,veď to jej na to netrep piate cez deviate!..na kiahne je len tekutý púder a aj ten podľa najnovšieho sa nemá na to že vraj dávať..jazvy jej neostanú,keď si to nebude škriabať!

hrustik1
autor
25. máj 2012

@miskakyska zle som sa asi vyjadrila ... tekuty puder sme davali prvy den, ale bolo tom este horsie - strasne ju to svrbelo a chcela sa skrabat. Preto sme zvolili ten Tantum Verde ( odporucala ho aj lekarka). Nic jej " netrepem" na telo piate cez deviate!!! Na chrbatik a brusko davam ten Tantum Verde a na nozky (chodidla) natieram Fenistil, lebo tam ju to najviac svrbi a ten Fenistil pomaha proti svrbeniu!!! Ja sa skor pytam na tie mokvajuce pupaciky 😒

hrustik1
autor
25. máj 2012

@zuzla2 dakujem, to uz mam preluskane 🙂 Nam lekarka odporucala po nejakych 5 dnoch natierat pupaciky odvarom z repika lekarskeho. Mate s tym skusenosti????

miskakyska
25. máj 2012

@hrustik1 u nás prebehli kiahne celkom dobre,bolo aj par hnisavych,škaredych,po ktorych ostali hnedé fliačky,ale slniečko zahojí :o)) prajem skoré uzdravenie!

hrustik1
autor
25. máj 2012

@miskakyska dakujem ... bambula to zvlada hrdinsky, len ten 1. den bol kriticky ☹ Karolinka sa casto hrava na Rapunzel, tak som jej povedala, ze princezne nemaju jazvicky, lebo si neskriabali pupaciky a toto na nas zafungovalo 🙂

sona110
25. máj 2012

Ahoj,aj moje detičky tym prešli.žiadne kúpanie,len rychla sprcha vlažnou vodou a natierala som ich tekutym púderom+fenistil kvapky.Prajem skoré uzdravenie.

lenusiatko
26. jún 2012

@miskakyska Na ovcie kiahne sa v ziadnom pripade nesmie davat fenistil gel, fenistil sa moze uzivat len vo forme kvapiek, na 1 kg vahy - 1 kvapka fenistilu a to 3 x denne, tantum verde sa uziva, ak su kiahne aj v pusinke, dieta sa ma len sprchovat v teplej vode, ak kupel, tak rychly a v hypermanganovom roztoku a kiahne 3-5x denne potierat mliekom Tanno Hermal (cca 6 eur v lekarni bez predpisu). A urcite sa nesmie s dietatom chodit na slnko a to ani po zahojeni aspon 2 tyzdne, slnko je blbost, kiahne nie su vyrazky. A uplne najdolezitejsie je uzivat vysoke davky vitaminu B v spojeni s probiotikami a to dlhodobo, lebo po kiahnach je u dietata oslabena imunita. Mam taketo aktualne info, lebo moje 2 deti maju teraz naraz kiahne a inak bola som pre istotu s obidvoma u lekarky (nemam rada skryte komplikacie).

miskakyska
27. jún 2012

@lenusiatko nechcela si to napísať náhodou
@hrustik1 ??? :o)

miskakyska
27. jún 2012

@lenusiatko jaaaaj ja som myslela,že slnko to časom vylieči,nie hneeeď na slnko! ..to je jasná vec,že nesmu ísť s kiahňami ani po odznení na priame slnko...a keď vidím,ktoresi nagebrené deti od hlavy po päty s tym pudrom behať po slnku,sa mi nožík vo vrecku otvára

molka
27. jún 2012

@miskakyska a prečo nemôže ísť dieťa na slnko a do vody?

evuliki
27. jún 2012

@miskakyska a co mas proti tomu,aby deti s kiahnami behali po vonku???? 😠 Napr tu vo FRA deti chodia bezne od prveho dna s kiahnami do skolky,jedine s teplotou ostanu doma. Takze schovaj nozik,lebo tu by si sa asi zblaznila 😀

miskakyska
27. jún 2012

@evuliki máte tam zaujmavé praktiky!

erikasadek
27. jún 2012

@evuliki tu by slovenske matky urcite podostavali infarkty jasne ze behaju a jasne ze to nie j smrtelna choroba!!! normalne existuju a prezivaju deti je to otazka zvyku a skusenosti danej krajiny//// 😉 tu s kiahnami sa nai ku lekarovy nechodi!!!!! naco staci len liek nato aby sa dieta neskrabalko a puder je davno za vekom opic v pouzivanosti!!!!!
@miskakyska

budes prekvapene ale k iahne sa uzasne zahoja rychlo pri mori teda na slnku a pri vode bez problemov;; deti ovela rychlejsie vyzdraveju a pokozka ovela rychlejsie sa vycisti zase je to otazka zvyku ze??? ale nozik sa to otvara pri pohlade na toto tak to mi je zahada preco?? kazdeho osobna vec.. co robi s vlastnym dietatom pokai ho netyra tak nevidim dovod preco kafrat na matky len preto ze robia nieco ine ako vy???? 😀

erikasadek
27. jún 2012

@hrustik1 pokial ti mokvaju tak potrebujes len susit a puder to nevysusi ; neviem ci na sloevnsku dostat jednoduchy antisepticky sprej ktory dezinfikuje a zaroven aj susi hned ranu.. .... 😉

http://www.monguidesante.com/cytelium-lotion-as... vyzera to takto.. uzasna vec dezinfikuje a vytazok s vlociek krasne upokojuje danu ranu.. 😉

miskakyska
27. jún 2012

@erikasadek to musia mať matky zdravych detí v škôlke radosť,keď tam niekto dovedie take infekčné dieťa!

miskakyska
27. jún 2012

@erikasadek to musia mať matky zdravych detí v škôlke radosť,keď tam niekto dovedie take infekčné dieťa! ..noo aj ty by si sa čudovala aké vážne komplikácie dokážu spôsobiť kiahne...a ja neviem čo ste sa tu do mňa obuli,ako do negramotnej,..som sa len ohlásila,lebo ma niekto zle označil

erikasadek
27. jún 2012

@miskakyska budes sa cudovat ale tu v fr to nikto neriesi anoi smoklave a chore deti 😉

erikasadek
27. jún 2012

len dodam matky nato asi tolko moje uz malo ...... alebo tak apson dostane cim skor to mame tym padom za sebou.. choroby sa tu neriesia kedze marodky tu nie su a zeny pracujuce si nemozu dovoli ostavt s detmi doma ako na slovensku vysledok deti idu do skolok a do skol pokial to nie je nic vazne a cuduj sa svete ich imunita je casom fakt dobra tazko najdes tredu kde v zime na jar chyba ako na slovensku polovica ziakov........ vzdy okrem jedneho dvoch je pocet deti 25 az 30 stale v triede.. imunita sa super vybuduje.. aj ked sa to mozno niekomu tazko bude citat ale skusenst je takato.. a nie len moja;. 😉
ps ked su epidemie tak poriadne.... 😀

molka
27. jún 2012

Ja musím súhlasiť s @erikasadek, moja dcéra chytila kiahne na dovolenke pri mori, dostali sme na to vodičku na dezinfekciu a normálne nám dovolili kúpať ju v mori, chodila aj po slnku. Malú nič nesvrbelo a do týždňa bolo po kiahňach.

miskakyska
27. jún 2012

@erikasadek hm,ale ja som na Slovensku a tu by ma učiteľka hnala zo školky,keby som tam doviedla decko z kiahňami...a bodka už to nerieš :o)

erikasadek
27. jún 2012

@miskakyska ja viem slovenska mentalita je uplne ina... 😀 😀 😀 slovenske ucitelky by trebalo tu na par tyzdnov ako sa spravat ku detom na prax a hned by prisli kao vymenene, zistili by ze su ine priority co sa deti tyka a hlavne kao sa spravat ku detom a rodicom.. 😉

nanip
3. júl 2012

Maminky, potrebujem poradit. Dcérka má od pitku ovčie kiahne. Vysýpa sa postupne. V piatok mala len mierne teplé čelíčko, v sobotu vysokánske horúčky, nedeľa, pondelok, celkom O.K, ked teplotovala, dala som Nurofen a zabral jej aj na 8 - 10 hodín. Dnes sa však ráno zobudila s teplotou, dala som Nurofen, nezabral, po 4 hod. sme prestriedali s Paralenom, zabral na hodinku a zase vysoká teplota, teraz som jej opäť po 4 hod. dala Nurofen. Dnes nechce ani nič papať. Som z toho dosť zúfalá a vystrašená. Nerátala som takéto zhoršenie na 4. - 5. deň. Volala som s detskou lekárkou, kázala dávať lieky na teplotu, drzať ju v chládku a že ak sa nám to nebude zdať, máme sa zajtra zastavit. Ale ako vravím, mám strach. Ako by ste túto situáciu riešili vy?

erikasadek
4. júl 2012

@nanip BUDE SA TI TO ZDAT BYT KRUTE ALE znak ze toje dieta ma teplotu je uplne normane a znak telo sa brani ..
viem ze ta to strasi ale neboj ... je to znka ze imunita ide na vysoke obratky a telo vyraba protilatky ako ma..... 😉 prilis nezrazaj teplotu ano v chladku, casto hydratuj to ze nepapa nevadi normalne pri horuckach len hydratovat... 😉 horucka moze trvat aj tyzden nic sa nedeje....... pokial nie su koplikacie .. nie je to nieco coho by si sa mala bat cim skore vyzdravenie zelam.. 😉

zuzana76
4. júl 2012

@nanip aj my sme mali najhorsi den 4 a 5 u starsieho, a 3 a 4 u mladsieho, nedavala som nic, absolutne nic, ani od teploty, telo bojuje samo ani som nicim nenatierala, jedine som dala pocas tych najhorsich dni na noc fenistil kvapky, proti svrbeniu a aj ukludnuju, ale to je vsetko

nanip
5. júl 2012

@erikasadek Dakujem za prispevok. Ja som sa bala prave toho, ze ked vyskocila teplota na 5. den, ci sa daco neskomplikovalo, nejaky zapal... Ale tak, ako prisli teploty, tak aj odisli, takze sväta pravda, co si mi napisala. Dnes je uz mala uplne o.k, az na to papanie. Ale co - to popapa, len aj tomu sme uz prisli na pricinu. Ma aftu a kiahnu na jazyku a to ju boli. Ale som rada, ze uz co nevidet bude po tom 🙂

erikasadek
6. júl 2012

@nanip , som rada ze uz je dobre to ja najhlavnejsie... 🙂

juju
6. júl 2012

ahojte, citam diskusiu lebo moj maly pravdepodobne dostal kiahne v jasliach a volala som s maminou a ta na mna hned ze pozor nechodit vonku a ostat doma a aj na SK nete su take infosky a vy tu opak 😖 my nezijeme na SK takze poznam tiez inu prax s chorobami a obliekanim ako na SK a tiez mozem potvrdit, ze maly hadam este nebol chory okrem soplikov, co ale neriesim.

takze len hydratacia a dezinfekcia a to je vsetko ano? 🙂

erikasadek
7. júl 2012

@juju potrebujes liek aby sa neskrabal... na slovensku sa dava fenistil v fr pouzivame primalan...; a co u teba neviem sksu zavolat lekarke nech ti povie co mas presne dat na zaklade kde zijes.. skore vyzdravenie zelam..

zuzinabila
15. apr 2013

podla mna je najlepsia zlata stredna cesta..u nas ozaj tie prakticky zo zapadu "vonaju" cudactvom,ale nie som lekar,takze posudit neviem.jedine,co ma pred ocami je,ze znamym rocne dietatko umrelo na komplikacie pri kiahnach....takze netreba byt hned velky hrdina ako hen vo Francuzsku,ale mat pred zivotom a zdravim respekt.a zase nebyt v strese zo vsetkeho ako je to tu na SK:}