Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

marsys
31. júl 2012

@sakura77 vpodstate ma tam odporucila ucitelka po dvoch dnoch v skolke,no papier mi na moju ziadost vypisla obvodna...aby to slo cez zdravotnu.. ako prva navsteva a odporucenie..
v podstate aj ked sa zusili odporucacie papiere..odborny lekar ho aj tak stale vyzaduje..

teufelchen
11. sep 2012

Baby...asi sa k vám budeme musiet zaradit :( aj ked som si to stale nechcela pripustat...vravela som si, že Samo je proste len satanáš :( ADHD je tam isté :( Nastupil mi do školky a po 5 hodinach zhruba bol tam 2 dni mi ho vylucili ☹ ze nie je schopn adaptacie...nevie posluchat...je divoky..a celkovo nie su schopne ho tam zvladnut...takze nam zacina dalsi kolotoc psychologov...psychiatrov 😢 som z toh na nervy :( tesila som sa ako mala, ze si konecne oddychnem...malemu je 3 a pol roka a mam este malu 9 mesacnu princeznu .Kto ma dieta s ADHD vie ake je to narocne, kor ked som bez babiciek a akejkolvek pomoci ☹ Máte nejaku skusenost...ako to vsetko zvladat?Ja zacinam byt na dne :( lebo čo dnes zase predviedol v obchode...je na zabite ☹ ☹ ☹

yukki
11. sep 2012

Po dvoch dňoch? To hádam nemyslia vážne........to akože nemohli s ním skúsiť aspoň mesiac, adaptácia netrvá dva dni!

yukki
11. sep 2012

U nás majú malé, dvojročné dievčatko....živé, pohyblivé, ale tak zas rozumie všetkému, bystré, múdre...tiež po prvých dvoch dňoch boli hotové učiteľky, majú veľa malých detí teraz a trieda je miešaná, ale to nevzdali! Jednak povedali, že mesiac to skúsia a uvidí sa /už teraz je to lepšie/, druhak riaditeľ nejako povolil nadčasy pre pani upratovačku, ktorá im takto môže pomáhať. To ne že po dvoch dňoch vylúčiť....to je čo za prístup? Majú na to vôbec právo, upravuje to nejaký predpis?

sisstin
11. sep 2012

@yukki skoro všude se podepisuje papír, že je dítě ve dvouměsíční (tříměsíční) "zkušební lhůtě" 😉

sisstin
11. sep 2012

tady je řešení osobní asistent, jenže..jednak ho musí povolit školka a jednak si ho rodič platí sám 😉 jako dítě s ADHD je určitě dobrý integrovat do běžný třídy, ale prostě bud to chce velký pochopení od učitelek (což jako nejsou dva dny) a nebo toho asistenta.

yukki
11. sep 2012

Hm, v tri apol mne nik ešte nechcel dať diagnózu napríklad....ostalo pri "hyperkinetický syndróm"...aj to bez dispenzarizácie, čiže ďalej nesledovať, neriešiť. Tak v najhoršom teda ten asistent, ale podľa mňa-mesiac-dva tri by to s ním mali skúsiť, možno by po troch týždňoch zistili, že to "ide"

mucher
11. sep 2012

@teufelchen Viem si predstaviť ja mám takého doma 😉

mucher
11. sep 2012

@yukki mne malému dali nálepku už v 2,5 roka a to neurolog, psycholog aj pedopsychiater 😒 a každý jeden napísal, že nie je vhodný do škôlky. Ale teraz už vieme, že to bude aj niečo vážnejšie nie len hyperkinetický sy. Sme v štádiu diagnostiky. Nerozpráva, len žvatlá, pár slov (10) povie, ale rozumieme mu len my, porozumenie má slabé, záchvaty ked nie je po jeho a niekedy z neporozumenia.

yukki
11. sep 2012

@mucher nuž moja v troch rokoch ešte nepovedala viac ako tých 20 slov....záchvaty má dodnes....ak dám na stôl prv papier ako ceruzu, roztrhá ho, aj v zuboch, zožuje, odhodí...ak prvú ceruzu, rozlomí ju, rozkusi napoly alebo ňou popíše čo má najbližšie pod rukou....teraz sa to trochu lepší...ak sa jej zdá voda v priehrade studená, roztrhá v zuboch plávacie kolo...ak chce otvoriť dvere a nejde to, spravidla do nich začne kopať a udierať....atď......ale nikto nenapísal: Dg. F.neviemkoľko tá a tá....každý len povie To treba počkať na školu, tam sa to už zaradí....... neurológ dal ten hyperkinetický sy., to bolo v 2,5 roku, psychológ vraví "tam bude jasné ADHD a všetky dysporuchy, porucha opozičného vzdoru, poruchy správania..." ale na žiadnom papieri to nemám....psychiater dal lieky, ale povedal-to taká povaha, nič nenarobíte..... ta ja už neviem. Fakt až potom jak si škola vyžiada posudok, sa niečo asi skonkretizuje, neviem.

mucher
11. sep 2012

@yukki Ty a presne toto povedali aj mne!!! asi ich to v škole učili, čo majú povedať 😀 😀 😀 len to dali aj do správy na papier, len u nás sa to berie k autizmu teda posledná psychologička s a vyjadrila tak, že má auti rysy a odoslala nás do TT k Dr.J.

yukki
12. sep 2012

@mucher u mojej dcérky tipovali vari do tých 3,5-4 aj autizmus......autirysy mala, nepopierateľne, a čo to by sa našlo aj teraz....ale tak je podchytená u odborníkov, tak nech oni rozmýšľajú.

mucher
12. sep 2012

@yukki teraz si ma trošku "potešila" snáĎ sa aj ten môj vykryštalizuje a bude to "LEN" ADHD Boli ste aj u Dr. Jánošíkovej?

yukki
12. sep 2012

@mucher nie. Ale chodím s ňou k dobrej psychologičke, do Košíc. Malá je adoptovaná a niektoré prejavy deprivácie a začiatku života bez matky sa môžu veľmi podobať na autiznaky, tak asi aj preto u nej sa čaká a pozoruje.

pink_lady
12. sep 2012

@teufelchen pozeram ze si z prahy tak asi tam mate v skolke ine pravidla 😕 Ale co mas doma si viem predstavit 😔 drzim palce 🙂
mne inak pred vcerom povedal neurolog, ze ono ADHD je v tomto veku este len vo vyvine, naplno sa prejavi aj v skole, aj ked podla neho je jasny, psychologicka to napisala hned aj do papierov, liecebna pedagogicka v BA povedala ze 3 rocnym detom este nerada diagnozy. 10.10. ideme k dr. J.
moj sa trochu ukludnil v polke augusta ked sme boli v nemocnici, tak v skolke sa zacina prejavovat az teraz som im povedala vcera ze im bude este luto za casmi ked len stal pri ucitelke a reval 😀

amelie001
13. sep 2012

Ahojky,můžu se přidat?Máme diagnostikované ADHD.

yukki
13. sep 2012

@amelie001 vitaj

amelie001
13. sep 2012

Díky,jsem ráda že se konečně přišlo na to kde je chyba.Z vlastní iniciativy jsem volala psycholožce o radu a konzultaci.

strawberry17
29. sep 2012

ahojte som tu nova...este som nestihla precitat vsetky prispevky, ale precitam. Objednala som syna k psychologicke, lebo po 3r ho uz jednoducho nezvladam. Od narodenia malo spi (niekedy mu stacia len 2hod v noci, a to uz od maleho babatka), cely den/noc vrieska, skreci, nevie sa zahrat sam ani so mnou, vsetko len hadze a nici. V obchode a vsade po nas ostane len spust. Odvsadial nas vzdy po par minutach vyhadzuju z detskeho divadielka, z cakarni lekarov, v skolke bol len 6 dni, je pravda, ze som ho zobrala ja po 6 dnoch, ale za tych 6 dni ho uz 3x odporucali nechat radsej doma...Vsetko je hodinovy boj - obliekanie, vyzliekanie, prebalovanie, jedenie, takze cely den s nim len "bojujem". Okrem toho nemozem ist ani na WC lebo je schopny za 1 minutu tolko spuste narobit, co by az tak nevadilo, ale hlavne take nebezpecne veci ho napadaju ze by sa mu nieco stalo. Ved uz som aj bola s nim viackrat na pohotovosti...Bohuzial je to dnom a dnom rapidne horsie. Este kym sa ho dalo zavriet do postielky, aby som isla na WC tak este ok, teraz uz vie z postielky vyliezt. Ale aj tak aj ked bol v postielke tak s anedalo nic pri nom robit, lebo vrieskal ako opica a buchal si hlavu o postielku...castokrat aj o stenu...Inak velmi je inteligentny, az neuveritelne, ale recovo sa rozozpraval ako tak az teraz v 3 rokoch...naprv som myslela na autizmus, lebo napriklad ked sme isli do skolky inou cestou zacal vrieskat, ma svoje ritualy, cesty, sposoby co tak musia byt, inak vresti...ale ze vraj autisti nerozpravaju a on uz rozparva ako tak a nema problem ocny kontakt, usmev, pomojkat sa, aj ked to moc nebolo doteraz, ale uz je to lepsie. Bude to asi hyperaktivita, stale je v pohybe, pri nicom nevydrzi ani 20s...ako prebiehaju tie psychologicke vysetrenia? davaju potom nejake tabletky, sirup na ukludnenie? radsej by som brala nejaku terapiu nez tabletky pre neho...no ale mam pocit niekedy ze as bez liekov to nepojde 😖 😖 😖

strawberry17
29. sep 2012

no najviac mi nahanaju strach nebezpecne veci co robi, on vyslovene naschval sa mi vzdy vytrhne a hadze sa na ceste pomaly pod auta (preto traposim radsej v jeho 3r este s kocikom, kde ho priviazem trakmi, lebo inak vyskakuje hlavicky odtial, aj s tymi trakmi to robi, aj sa do nich zamora, priskrti ale nadalej sa hadze ako ryba na suchu)...skace do kanalov, uteka od vsadial, skace tam kde je voda, kolkokrat som ho v poslednej chvili zachytila pred skocenim do studne, rieky, atd...vylieza pomaly az na vysoku skrinu, vselico si ako artisti na seba polozi len aby mohol vyliezt co najvyssie, pritom je nesikovny a vzdy padne, on sa aj na rovine potkne...stale chce prehltat mince a ine nejedle a nebezpecne veci....a to som nonstop pri vsetkom pri nom, aj tak stiha aj popri mne...napriklad v obchode da zohnem aby som zdvihla 3 veci co smaril z regala a on zatial zhodi dalsich 20, ten co uz zdemoloval, znicil, rozbil v obchodoch dociahne ako chobotnica 3 metre pomaly z kocika...stale sa snazim ho zabavit, pripravit mu program, menit hracky, ale jeho nezaujima vobec nic, ani hracky, ani zvierata v ZOO, tam minule len rucal a kaslal na zvierata, len taky cirkus tam robilm, ze vsetci nechapavo pozerali...ono vlastne kam ideme vsetci cumia vyslovene s otvorenpu hubou co robi 😖 😖 😖

strawberry17
29. sep 2012

precitala som viac stran, este nie vsetky a vidim, ze sa mam na co tesit 😝 ale aj tak Vam zavidim, ze Vase deti vobec chodia do skoly, skolky, aj ked sa spravaju ako sa spravaju, lebo ja sa bojim, obsavam, ze my nezvladneme ani tu skolku ani skolu. Jedine, ze by mal asistentku co z neho nespusti ani na sekundu oci, aby nevybehol z triedy, sa nezrazilo ho auto, alebo aby nevyskocil do 10sekund z okna, alebo nezdemolovat triedu do 20sekund 😝 😝
To demolovanie je u neho hrozne, nedavno som s nim bola v jednom detskom centre kde je to skor na pohyb (trampoliny, atd) a potom som ho prebalovala na WC maju pult tam, preventivne som zamkla dvere 😀 dobre som urobila 😀 kym som ho prebalovala, dala som mu do ruky flasu s mliekom, nech sa na chvilu zabavi, jednou rukou pil mliekou druhou (poleziacky) demoloval okolie - odtrhol drziak na WC papier, rolky WC papiere porozhadzoval po celej miestnosti, postrhal vsetko co sa da, odhodil z umyvadla tekute mydlo, servitky...tie jeho skreky ani nehovorim...ak si poviete preco som mu v tom nezabranila, tak preto, ze som s nim bojovala pri tom prebalovani aby nespadol z prebalovacieho pultu ako sa metal...niekedy uz pri prebalovani ani nejde vyzôiect mu plienku a obliect mu plienku ale o boj aby sa mu nic nestalo a plienky v tej chvili nie su uz dolezite...ked som po polhodine vychadzala uplne spotena, tlak 200 na 100 a videla tu spust co tam po nas ostala...no uplne vsetko zdemolovane 😖 😖 😖 maly akotak prebaleny, nasilu natlaceny do kocika, inak by mi nenavratne zdrhol, kym by som odtial vytiahla kocik...taka som bola vystavena ze som ani nevladala to tam dat do poriadku a radsej som zdrhala odtial aby to nikto nevidel...a takto vyzera vsade a vzdy 😖 😖 😖

teufelchen
30. sep 2012

Ježkove oči baby ...to čo tu čítam, tak náš Samo vyhadzovaný je jednej školky za druhou je slabý odvar proti tomu, aké máte vy problémy s detičkami 😢 Začala som mu dávať to EYE Q ale strašně mi ho z neho dávy...naťahuje...mam dojem, že mi to celé vygrcia 😖

mucher
30. sep 2012

@strawberry17 chápem ťa 😒 , skúsila si nejakú odbornú pomoc? Ako sa malý hrá? čo ho baví? ako sa správa k ostaným detičkám?

strawberry17
30. sep 2012

@mucher ahoj, no uz mi odporucila psychologicku magimary kam sa mam s nim obratit
dnes co ten zas robil, no des ☹

strawberry17
30. sep 2012

@mucher este k tomu hraniu, napr ked ideme do detskeho centra alebo na ihrisko alebo niekde kde je smyklavka, tak to je jeho...stale potrebuje pohyb...ked niekde sme, on vlastne sa ani nehra s detmi, on stale lieta, prip. rozhadzuje a hadze hracky, doslova ich b´vyhadzuje zo skriniek a nehra sa potom s nimi...este ma rad lopticky, lebo tie moze hadzat...napr s autickami, hrackami s avobec nehra okrem pohybu su to potom take vselijake logicke hry, puzzle, na to s araz pozre a hned vie ktora puzzle hned patri, az neuveritelne, a vie to lepsie nez ja, diost som mu ich nakupila a fakt bolo neuveritelne ze aj nove hned vedel ktory dielik kde patri, ked som to videla, hned som vzdy myslela na autizmus...v tom je sikovny, ale nevie sa vobec obut, vyzut, obliect, napit z hrnceka (obleje sa, vyleje), s lyzickou ako tak, ale tiez je viac spinavy beu najedeny ale vlastne s jedlom velmi zle, on odmieta uz od zavedenia prikrmov skoro uplne tuhu stravu. Dnes som do neho dostala len par piskotov...aj to bol zazrakl lebo som ich kupila uz davnejsie a doteraz och nechcel jest...tak ako vo vsetkom je len asi 2-3 veci a nic ine...na jednej strane strasne rozhadzuje, bordel robi na druhej vo vela veciach musi byt vsetko stale rovnako...je neuveritelne tvrdohlavy vsetko musi byt ako on chce a ked nie je tak neuveritelne vresti aby dosiahol svojeon ked je este aj v tej vysokej stolicke (z ikey) tak na tom cvala ako na koni aposuva sa po mioestnosti, proste on je stale v pohybe, ked spi tak vyzera ako anjelik, vtedy sa mi ani nechce verit ked na neho pozeram, ze cez den dokazal tolko navystrajat...este co je zvlastne, ze on vobec nechce chopdit von, na prechadzky, proste prec z domu, to su hodinove boje obliect ho von, vzdy mi vsetci hovoria, ze ako je to mozne, ze ved kazde dieta s atesi von...on nie...

yukki
1. okt 2012

@strawberry17 toto ako popisuješ tak presne, na chlp presne takto sa chovala Kika kolo dvoch-troch-štyroch!! rokov.

strawberry17
1. okt 2012

@yukki a co jej nakoniec diagnostikovali???

sisstin
1. okt 2012

@strawberry17 já bych dle popisu teda autismus rozhodně nevylučovala, ale to uvidíte. Jinak opravdu těžký hyperkynetický syndrom je funkčně s autismem srovnatelný po určitou dobu 😉

yukki
1. okt 2012

@strawberry17 tak zatiaľ nič. vyššie som niekde písala, čo ktorý odborník vraví resp.predpokladá-na papieri nič.

strawberry17
1. okt 2012

ahojte, dnes som si maleho viac vsimala. Ked mu nieco kazem - dones papucky, atd, absolutne nereaguje. Ani na heslo cokolada...ale nie je hluchy, lebo na niektore podnety reaguje. Kazala som mu napriklad, nech si sadne na (detsku malu) stolicku, sadol si a hned vyskocil, nevydrzal tam sediet ani sekundu...rozmyslala som potom, ze ci to nie je tak, ze hyperaktivne dieta nevydrzi sediet a autista napriklad by tam sedel aj 5 hdin...teda aspon taka je moja predstava, ospravedlnujem sa maminkam autistom, ak som nahoodu kecla blbost.
Este tu niekto spominal (yukki?) ze dieta vydrzi pri nejakej cinnosti len ked je napr. v stolicke priputane, to aj on, pokial je na volnobeh 😀 tak len beha...pokial je v stolicke, kociku tak aspon chvilu daco, a potom to samozrejme pohadze, zahodi, rozhadze...
boli sme sa dnes prejst, isiel na takej motorke odrazadle, sa mi zdalo, ze oproti inokedy to nebolo dnes az take besne,
akurat fotit ho je priam nemozne, kedue je stale v pohybe tak su fotky len rozmazane, alebo len jedna noha na uteku 😀