Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

melory
2. okt 2006

tamarka skor ako psychologa treba navstivit neurologa.
nasa v trnave nam velmi dobre poradila a pomohlo nam to.

janula203
7. okt 2006

ahojky mracik a tajga, jurko, ktoreho som ucila, si tiez zabudal zapisovat domace ulohy, a tak som to riesila tak, ze som si ho posadila do prvej lavice, pred katedru, aby som vzdy videla, co robi, resp.nerobi, tak som aj dohliadla na to, ci si domace ulohy napisal do slovnicka...casom, ked som sa potrebovala venovat viac aj inym detom, ked sme preberali nove ucivo, tak som k nemu posadila spoluziacku, ktora bola ku vsetkym detom priatelska a pomohla mi na jurka dohliadnut, pozitivom bolo, ze jurko tuto dohodu vzal a neprotestoval, ak ho trosku komandovala, aby si pripravil veci na hodinu, aby si otvoril zosit, aby zacal pisat (lebo deti s ADHD su casto zasneni)...bola to super spolupraca...taktiez som mu pri pisomkach davala viac casu, mohol pisat cez prestavku, prip. cez dalsiu hodinu, ked sa citil nesustredeny, tak siel poliat kvety, alebo umyl tabulu, poukladal kriedy a pod. aby sa zasa dokazal sustredit...jurkovi robila problem gramatika, a tak diktaty klasicke nepisal, len doplnal tie gramaticke javy, ktore sme prave preberali...ja som si doma pripravila na PC slova a on len doplnil...
Tiez bolo jeho spravanie nie velmi vzorove, ale to vsetko suviselo s nepochopenim....ako som uz pisala, trvalo mi polroka, kym som prisla na to, ze to nie je preto, ze by to robil naschval, ale ze za to ani nemoze...
Spoluziakom som to tiez vysvetlila, aby v triede nepanoval nazor, ze som nespravodliva, ale aby tiez chapali, preco jurko ma ine meritko ako ostatni....
A najma velmi pozitivne bolo, ze Jurko sa velmi snazil, najma chcel, a o to lahsie sa mi s nim pracovalo, kazducky pokrok som pochvalila a dokonca sa velmi zlepsil i v citani...recitovanie basniciek bolo jeho, celkove citanie mal velmi rad..
Co zrovna nemusel, to bol telocvik, ale napokon sa odvazil aj na preskok kozy, a aj ked ju nepreskocil, ziskal si obdiv celej triedy, ze sa na to dal, nakolko uz jednu hodinu odmietol skakat...
Mozno by bolo vhodne si na skole vyziadat individulny plan. Deticky s touto diagnozou by mali byt aj inak hodnotene....bolo by mozno aj vhodne navstivit specialneho pedagoga a na zaklade jeho stanovenia diagnozy sa dohodnut so skolou, specialny pedagog potom aj da navrh, ako s dietatkom pracovat, ako k nemu pristupovat, ako ho hodnotit.

Drzim vam palceky....

melory
7. okt 2006

janulka len keby boli vsetky ucitelky ohladuplne, vies ako sa ho bojim dat da skolky a co potom do skoly. ale zas ked sa cita alebo nasava informacie tak sedi ako 5penez tak neviem. ale je velmi nesustredeny zivy az moc v papieroch hyperaktivny a veru zasneny alebo skor nepocuje...ma svoj svet. ale zas po telesnej stranke cize pohyblivej velmi vyspely.
ako mam hladat skolku alebo skolu pre neho?

mracik
autor
8. okt 2006

Janula, tak takú učiteľku ako si ty pre syna hľadám a dúfam, že raz aj nájdem.
Keďže ja som takú možnosť nemala (ja mám ADD), viem aké je to ťažké zostať nepochopený, stále som bola pre učiteľov len lajdák, lebo som nemala DÚ, ani zošity - lebo som nestíhala písať, sem - tam mi ich učitelia roztrhali, lebo som mala hroznú úpravu, tak som to vždy vzdala. často som musela pred koncom roka prepisovať celé zošity od kamošiek, lebo inak by mi nedali jenotku. Doteraz si pamätám tie otlaky na rukách... ☹ .
Keď som konečne prišla na to, čo mi vlastne je, bola to pre mňa obrovská úľava...

tajga
8. okt 2006

môj sedí v prvej lavici a učitelka je v pohode, spolupracujem aj s detskou psycholog. ktorá je v škole, ja som zatiaľ spokojná a Matúško tiež, telesnú on nemusí a ang. je tiež o ničom , integrovať ho zatiaľ netreba, zatiaľ to zvláda. Učivo ked číta tak obsah svojimi slovami nepovie, hned si zapamätá prvú a poslednú vetu a tak mu ja rozprávam svojimi slovami a vtedy to je lepšie.Strašne sa snaží a nezdar zle znášal, teraz to tak neberie a som rada. 😎 .Učiteľky sú fajn aj sa snažia a komunikácia medzi nami funguje .

janula203
8. okt 2006

Tajga, to je super, ze ste nasli taku ucitelku, ktora vam vysla v ustrety....len potom pozor na druhy stupen....to mi potom aj Jurkova mamicka volala, ze je zufala, lebo na druhom stupni uz ucitelky nemali tolko pochopenia, a najma cas....o Jurkovi vedeli, lebo som im napisala vsetko o jeho diagnoze a ako s nim pracovat, no zjavne to ignorovali...nechcem ta strasit, len sa treba potom pripravit na vyjaednavanie s viacerymi ucitelmi, ale dolezite su aj zastupkyne a riaditel, ked ti su ochotni...

Melory, si od Trnavy, skus mozno internet, mnoho ZS je teraz zapojena v infoveku, a tak maju v skole zapojeny aj internet a maju na nej aj svoju stranku, tam sa mozes dozvediet, co skola ponuka...a najma sa skus zamerat na skoly so specialnym pedagogom alebo skolskym psychologom, ako aj tajga pisala, ze spolupracuju so psychologom, je to naozaj velmi dolezite....a tiez ci su tito odbornici naozaj starostlivi a maju zaujem pomoct, ja som totiz zazila taku, ze ta sa len na tieto deti prisla pozriet, a tym sa jej robota skoncila...ziadne rady, sedenia, aj ked sme my ucitelky chceli....

Mracik, tak to uplne chapem, mala som v triede aj dyslekticky, a fakt je to super praca s tymito detmi, lebo su to uzasne osobnosti, a niekedy mali ovela vascsiu chut pracovat, ako deti bez problemov, a cim viac pokrokov sme spravili, tym viac ma to povzbudilo...
A dnesna doba je na tieto poruchy ucenia ovela lepsia ako roky minule, lebo dnes o nich hovori a riesia sa, kdezto v minulosti sa pripisovali nevychovanosti a tvrdohlavosti....a aj coraz viac skol s tymito pracuje a berie ich aj na bezne zakladne skoly, ale tu pozor, treba si naozaj zistit, ci skoly s tymito detmi aj pracuju...lebo dnes skoly beru ziakov aj ako zarobok, niet im to aj co zazlievat, lebo peniazkov na energie je malo, toboz na opravy a pod., stat totiz prispieva na kazdeho ziaka istou sumou penazi, a tak skoly bojuju o kazdeho ziaka, a potom to vyzera, ze v triede je 30 ziakov, a ucitel sa moze aj roztrhat....potom to casto tak vyzera, ze nestiha sa zaoberat kazdym ziakom, napriklad tymi bezproblemovymi jednotkarmi, ktori si vsak tiez zasluzia pozornost...ja som mala 29 ziakov, a bolo to hrozne, ale triedu som mala velmi rada, boli vraj na 1. stupni najhorsi, ale ja som si ich myslim, ze celkom fajn naucila, mohla som ist s nimi kdekolvek do mesta, nebala som sa ich vziat sama elektrickou, boli skveli, ako uz vedeli, ze nastupujeme a vystupujeme vzdy len jednymi dverami a boli na to pripraveni, a ja som tak mala prehlad, ze vsetky deti mi nastupili, ci vystupili...
Kazdopadne skuste hladat aj skoly s triedami, kde je mensi pocet ziakov...Je to urcite lepsie..

A skusim este najst tu stranku, kde su metodicke pokyny pre pracu s detmi s poruchami ucenia...
Su tam aj rady, ako sa s dietatom ucit doma, kedy robit domace ulohy, a pod. je velmi dolezite, aby sa dodrziavala rovnaka struktura aj doma pri uceni, tieto deti v tomto potrebuju urcity stereotyp, lebo im to dodava istotu...

A este jedna vec...ste skvele maminy a vase deticky su skvele bytosti....

melory
8. okt 2006

vies co ja si to tiez myslim ze su skvele lebo moj je napriklad odjakziva iny ale v lepsom zmysle slova, rychlo chodil, rychlo sa oducil od plienok, zaujimaju ho rozpravky ktore niesu primitivne ale aj dost tazke, strasne vela ale fakt vela cita knihy, je vymaliezavy.
tieto deti su niekedy nadpriemerne inteligentne a muz ma mat-fyzu a mozno sa dake bunky nalepili aj na neho. nie ze je moj ale ze okolie reaguje ze je mudry a sikovny to pisem.

tajga
8. okt 2006

Tak ten druhý stupen bude asi fakt ťažší, v triede ich je 35 žiakov, no hrúza, zlúčovali dve triedy, 😠

janula203
8. okt 2006

kazdopadne, to ze vase deticky su vynimocne, mozu vdacit predovsetkym vam, lebo ich tak vidite, a oni takymi su....len si to vezmite, ak rodicia svoje dieta zanedbava, len tazko z neho vyrastie osobnost.....a z tych vasich urcite vyrastu....
ja som zvedava, co bude z tej mojej opicky...co chvila bude mat rok, a uz od narodenia sa mi javila hyperaktivna, tak uvidim, ale aj tak sa z nej tesim, je to sidielko, ale je uzasna....a vzdy bude..

zuzanal
8. okt 2006

Ahojte, já se starala o svoji sestru s ADHD od svých cca 14-ti, mezi námi je 10,5 roku. Ve dvaceti jsem už začala stávkovat a odstěhovala se.No a po mém odchodu se sestra dostala do stavu, kdy demonstrovala sebevraždu, máma se rozvedla a mne chtěla rozejít s mým nynějším manželem (abych mohla doma zase dělat služtičku). Má to na mne silně antikoncepční účinek.

melory
8. okt 2006

dakujeme zuzanal ☹

tajga
8. okt 2006

rodinu dokáže rozhádzať hocičo, stačí chrípka a je všetko hore hlavou,zuzanal bud šťastná s tým čo máš a to ostatné získaš ked sa budeš snažiť.

zuzanal
8. okt 2006

tajga: V tomto případě to chřipka nebyla. Sestra těžce nese i matčiny občasné výlevy, kdy se dostává do stádia že jí řekne že tu sebevraždu klidně může spáchat (to si pamatuji i ze svého dětství, kdy mi vyčítala, že nešla na potrat, ale vzala si mého otce). Další "chřipka" byla mámina rakovina prsu včetně úplné masektomie. Takovou chronickou chřipkou je otcův alkoholismu, který se doma projevoval včetně domácího násilí.
Není to na palici?

tajga
8. okt 2006

tak toho máš dosť dievča, rodinu si človek nevyberie. Tá chrípka bola prirovnanie.Je mi lúto že sa rodičia nevedeli dohodnúť a odniesli ste to všetci 😢

zuzanal
8. okt 2006

tajga: Tu svoji rodinu už beru s nadhledem. U tchánovců se tomu teprve učím 😎

zuzanal
8. okt 2006

Někde jsem narazila na názor, že za tento syndrom může prenatální vývoj dítěte, resp. stresy matky. Co si o tom myslíte?

mracik
autor
8. okt 2006

Tak u nás ten stres určite zohral svoju rolu a niečo podedil aj po mne... Takže jedno s druhým...

tajga
8. okt 2006

zuzanal- ja som mala stres v práci takže môže byť ale môj muž bol vraj tieš povahovo ako krpec, tak som ten stres ešte geneticky zdokonalila ja kočka 😀 . Mracik- 😀 Kubko a Maťko z rozprávky a do tretice treba ešte vílu Amálku. Ja mám Matúša a sestra šimona dobré čo?

mracik
autor
8. okt 2006

Tajga, môj brat má Matúška a ak budem mať tretieho chalana bude to Šimon
A ak náhodou bude baba bude to Anička - Andulka

tajga
8. okt 2006

Pekný výber. Je jedno čo to bude len nech to je zdravé , tíško závidim. 😎

melory
8. okt 2006

zuzana ja si nemyslim ze za to moze stres matky lebo nikdy v zivote som nebola tak psychicky dobre ako v tehu s hugom, mohol za to porod. a to s tvojou sestrou mi pride akoby mala este nieco navyse. moja sestra ma tiez dieta s ADHD - taky porod ako ja - a je maximalne nekonfliktna.

mracik
autor
8. okt 2006

Melory, u každého je to trochu inak, ja som mala napríklad pôrod bezproblémový, ale to čo tomu predchádzalo... Matúra, prezradenie rodičom, prijímačky na výšku, nástup na školu, prvé zápočty, vodičák, rozchod s priateľom... myslím, že to všetko zohralo svoju rolu, ale často to býva aj ten ťažký pôrod, ako u teba, príp. predčasný pôrod, tých príčin je strašne veľa a niekedy sa ani nezistia...

melory
8. okt 2006

hm, vidis to som nevedela. sice aj ja som koncila skolu v 3mesiaci ale stres nebol lebo som vsetko vedela kedze som bola P.N. a mala som klud na ucenie. ale co je je ze su tie deti ine a su s tym starosti hlavne v kolektive. aj teraz hugo je spolocensky ale musi to byt o nom.

mracik
autor
8. okt 2006

ja som mala počas druhého tehu 10 skúšok, ale bol to taký pozitívny eustres...

zuzanal
8. okt 2006

Nevím přesně do jaké míry v tomto případě genetika sehrává úlohu, ale u nás je to po této stránce trošičku nejasné. Máma nedávno (po smrti své matky) zjistila, že děda není její biologický otec. On to teda taky netušil, zjistili to přes Rh-faktor.

zuzanal
8. okt 2006

Když se tak nad tím zamýšlím, tak to budeme mít asi od táty. Tam je těch problémů u mužských více. Jinak moje máma se po porodu sestry probudila na JIPu. 😨

zuzanal
8. okt 2006

Ještě mi to nedá a musím ukázat, co jsem našla: Příznaky ADHD – hyperaktivita, agresivita, poruchy nálady mohou být také důsledkem životního stylu matky v době těhotenství – užívání psychofarmak, alkoholu, nikotinu, kofeinu, drog.
Ten kofein mne začíná docela fascinovat, nedávno jsem četla, že zvedá i hladiny estrogenu (nějaká studie, ale nic moc pramen). To jsem zvědavá co zjistěj u čokolády... 🙄

mracik
autor
8. okt 2006

Tak ja som počas prvého tehu nepožila ani raz ani jednu z týchto látok...
Počas druhého (aj tretieho) som už bola kávičkárka a dala som si sem-tam dva deci piva... Takže u nás toto nefunguje 🙂
A napríklad kofeín bol jedným z prvých liekov na ADHD...

melory
8. okt 2006

u mna to bol jednoznacne porod lebo sme odchadzali z porodnice a mal to napisane v papieroch, zasekol sa a nedychal, narodil sa bez znamku zivota, modry a nedychal, ozivovali ho resuscitasiou a masazou srdca, nakoniec intubovanie do pluc zabralo - uspesne.

zuzanal
8. okt 2006

Vida, o farmakologické léčbě nic nevím.