Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

andy.a
21. jún 2009

Lalaa,tak to asi ani ja nechcem predstavovať 😕
A tvoje hyperaktívne dieťa vydržalo v kľude EEG vyšetrenie ?? 😕 😅 😝
môj tam plakal a je strašne labilný,bojí sa lekárov,lebo stále nás kamsi posielajú,má kartu nenromálne hrubú..tak tam poplakával a triasol sa,zato na EEG vyšli rôzne artefakty a celkovo bol graf "iritačný"

od sept.má malý predškolskú,potom mu dám asi rok odklad,za ten čas by som rada popracovala a videla efekt pri biofeedbacku 😝
a samozrejme Tanakan sirup bude stále brať na poruchy pozornosti 😕 niektoré deti sú po ňom dráždivejšie,ale u nášho sa mi to zdá rovnaké,či to užíva,alebo nie...afekt je až po dlhodobom užívaní 😕

oni sa dosť prekrývajú tie symptómy,ťažko povedať,čo je hyperaktivita a čo je opozičný vzdor,tieto príznaky/ADHD a poruchy správania s opozičným vzdorom/ sú veľmi podobné 😝 😕 😉 pri opozičnom vzdore možno nie sú poruchy pozornosti a poruchy exekutívnych funkcií 😕

Mracik,pokiaľ mal malý normálne IQ predtým a ako menšiemu mu diagnostikovali ADHD,tak to bude základná diagnóza...pokles IQ môže byť pri tomto..ak mu nesadla Strattera,možno by som uvažovala v budúcnosti o Concerte,ale to by mu museli dať prvotnú diagn.ADHD-teda F 90 ,aby to poisťovňa zobrala 😕 😝

slunicko.
22. jún 2009

Ahoj andy byly jsme jen v PPP a psychiatra jsme nebyly,ale asi to skusím,snad mi tam pomohou. 😢

slunicko.
22. jún 2009

Ahoj mracik on jí opakovat musí ,protože by v druhé třídě plaval diktáty mu vůbec nejdou píše nesmysly a dlouho přemýšlí jaké písmenko napsat plácá se v tom.Tak snad to opakování bude k něčemu dodrý 🙂

lalaa
22. jún 2009

Andy , ano vydrzal, tiez sme vtedy cumeli a neverili vlastnym ociam, on lekarov od malicka nenavidel,ale zmenilo sa to, pocuval na slovo, neurologicka povedala, ze toto dieta nie je hyper, to bolo par minut, co tam bol , ale predtym v cakarni a potom to uz bol divocak 😀 Vtedy sme mali na papier F91.3 Opozičná vzdorovitá porucha u dietata s obrazom adhd, dnes som bola u inej psychologicky, pretoze nas poslali zo skolky a ta nam povedala, ze kedze nalezna eeg nebol vtedy, tak akoze pockame a v septembri pojde do skolky a bude ho pozorovat a bude spolupracovat s ucitelkami, tak sa tesim, ze sa to bude takto riesit.

lalaa
22. jún 2009

andy ten tanakan je na predpis?

andy.a
23. jún 2009

áno,Lalaa,gingkové veci-Tanakan,Tebokan,Gingio sú na predpis..
Tebokan má aj sirupovú formu..tablety môžu písať všetci Dr.,ten sirup nie som si istá,či iba detskí neurológovia a pedopsychiatri,alebo aj pediatri 😕

ale treba tam fakt dlhodobé užívanie,aby to malo efekt 😕 😕 😕
na letáku je písané,že sa môže až od 12 rokov,ale nám napr.ho doporučili,už keď mal malý 2 a pol roka 😕 😕 😕 na oneskorený vývin reči ..
teraz to má skôr na poruchy pozornosti 😝

sibirka
1. júl 2009

Ahojte konečne niekto ako mi som rada že som našla tuto stránku a iste budeme jej stálimi návštevníkmi.Mám 2 detičky chlapcov ktorí maju 9 rokov a 7 rokov u toho menšieho nám potvrdili tiež ADHD a hyperaktivitu a so starším som ani nebola ale viem že aj on má určite ADHD alebo niečo podobné len bez hyperaktivity.Obidvaja su surodenci a adoptovaný takže sme tých problemov mali habadej a nevedeli sme čo máme skor riešit a teraz ked su už relátivne v pohode sme sa začali viac zaujímat o hyperaktiviitu.Tiež sme ukončili 1.triedu chvalabohu ale už sa bojím čo bude v 2 triede.Ja si myslím že v prvom rade treba nájst vhodnu školu a triedu s pani učitelkou ktorá vie čo s takými detmi má robit,lebo ked nie je komuníkacia s učitelkou tak su aj problemy a čím dalej vačšie.Aj my dochádzame do školy okolo 25 km nemohli sme ich dat do tej najbližšej lebo by to bola katastrofa.V školke neboli problemy sem tam sa stažovali ale vedeli ho ukočírovat ale ked išiel do školy tak hned začali problemy.Každy den ma už učitelka čakala a doslova žalovala už sme sa s manželom striedali lebo každý sa už bál čo zase bude.Neobsedel ani minutu, vyrušoval stále,dopovedal za nou všetko,šepkal spolužiakom a robil im zle,vystrájal atd

slunicko.
2. júl 2009

Ahoj sibirka my máme dobrou školu musím za tukat i paní učitelka byla fajn.Vše mocně se snažila mu pomoc a přimouřila parkrát oči,ale sama jsem uznala že by to v druhé třídě nezvládl už kvuly diktátum psal si co chtěl a ani kočka by to nerozluštila co napsal.Tak si z opakuje první třídu,ale mám strach jakou dostane paní učitelku v září jestli to pochopí nebo jak píšeš budem každý den ve škole.

sibirka
5. júl 2009

ahojte ked mám čas tak si čítam toto forum som rada že som ho našla a dočítala som sa aj vela zaujímavých vecí aj my skušame biofatbek boli sme na nom len 4 krát zatial takže učinky neviem ešte posudit a teraz máme pokračovat až od septembra kolko ste platili za jedno sedenie?Prepláca to poistovna?Mi za jedno sadenie platíme 10e a sme tam pol hodinu kým mu to robí.

andy.a
5. júl 2009

Sibirka,u nás jedno sedenie biofeedbacku stojí 13 € 😕 podľa mňa ako nadštandardný výkon to nidke poisťovňa neprepláca 😖
asi všade je to ináč 😝 😕 čo sa týka poplatku 😝

žiaľ,naša logop.to zatiaľ odložila po porade s neurolog.,ktorá vyhodnocovala EEG 😖 😒
som sklamaná,veľmi som sa na to spoliehala ☹ 😒

my sme to mali doporuč.hlavne kvôli vývinovej dysfázii,teda oneskor.vývinu reči + poruchám pozornosti 🙄

sibirka
11. júl 2009

U nás stojí 10 eur jedno sedenie a boli sme na tom zatial na skušku mi hlavne pre správanie a malo to nieaký učinok ako zatial zázrak nie ale vidím že to na neho nieak posobí lebo je po tom ospalý akože vplýva to ale od septembra by sme mali začat normálne a to nám bolo odporučené asi 15 sedení tak som zvedavá ako to bude.Aj náš mal problemy s pozornostou nevydrží proste sediet v lavici a vyrušuje okrem iného.

babuk
17. aug 2009

Dobry den, ak mate moznost, skuste ist na http://www.scatteredminds.com/children.htm
Mate je psychiater, ktory bol sam diagnostikovany ADHD a tomuto sa venuje velmi intenzivne... knizka scattered minds je uplne iny pohlad na ADD (hyperaktivita je len nie nevyhnutnym, ale jednym z moznych prejavov syndromu nedostatocnej pozornosti - ADD). najdolezitejsia asi je zmena uhla pohladu z dietata, ktore nerobi to, co sa od neho ocakava, na rodica (rodicov), ktori sa z roznych dovodov nevenovali adekvatne svojmu dietatu v prvych mesiacoch jeho zivota (t.j. nevenovali mu typ pozornosti, ktora by dietatu umoznila vytvorit si vlastny system autoregulacie spracovania emocii, ktore je nevyhnutne pre vytvorenie celeho systemu pozornosti).

Mate doporucuje rodicom, aby sa najprv pokusili vytvorit dietatu tzv. bezpodmienkove prijatie (pozri C. Rogers: Becoming a Person, alebo C.R.Rogers: Ako byť sám sebou, vyd.Iris, Bratislava,1996), kedy dieta nevnima vasu lasku k nemu ako odmenu za plnenie vasich ocakavani, ale ako nezavisle na jeho spravani existujuci, trvaly jav.

Dalsim dolezitym bodom je zameranie sa na dlhodobe ciele - myslim, ze aj vam ide o to, aby vase dieta bolo stastne v dospelosti, aby malo co najmenej problemov - teda, myslim, ze je mozne si uvedomit, ze buducnost je dolezitejsia, nez dnesne zjedene ranajky a upratana izba. Vtedy je dolezite vsimat si to, co dieta citi, ak vnima svoje okolie, a teda aj nas, zatialco v zivote orientovanom na kratkodobe ciele sa komunikacia s dietatom toci okolo toho, co robi, teda najma, co nerobi, ale malo by.

Asi najozehavejsim a najneprijemnejsim miestom je priznanie si vlastnych problemov, ktore sposobuu nasu nevsimavost voci nasmu dietatu. "unfinished business" su minule zazitky, ktore ovplyvnuju nase dnesne spravanie - nejde o vedome, zamerne ovplyvnovanie, ale prave o podvedome, zazite reakcie, zasahujuce nasu emocnu sferu a nedovolujuce nam venovat sa dietatu tak, aby mu to pomohlo.

dieta sa potom dozaduje pozornosti, radsej negativnej, nez zoadnej, dozaduje sa blizkosti, potrebuje neustalu stimulaciu alebo naopak odvracia sebemensiu aktivitu, pripadne reaguje naprosto neadekvatne tak na malicky ako na silny podnet. teda - nesprava sa dobre, nedava pozor, manipuluje s rodinou.

mate hovori, ze nic z toho nie je pravda, ze dieta len potrebuje pomoct s vytvorenim vlastneho systemu sebaregulacie (alebo sebaovladania), pricom pomoct mu mozeme iba ak sa budeme aj my spravat sebaovladajuco. a dieta bude najprv viac pozornosti dostavat, nez davat (ak niekoho zaujima neurologicke alebo neurochemicke ci psychologicke zdovodnenie a podlozenie tychto zaverov, mozem poskytnut, alebo na zmienenej stranke).

na rozdiel od beznej klasifikacie ADD (ADHD) ako neurofyziologickej, ba ciastocne geneticky podmienenej poruchy, ktora sa da liecit farmakologicky (znamy ritalin) hovori Mate o dispoziciach, ktore sa v pre ne vhodnych podmienkach mozu lahsie rozvinut- kedze vsak prave dispozicie su dedicne, a ich rozvitie a neriesenie v dospelosti stazuje komunikaciu rodica s dietatom (hoci rozvinutie nemusi dospiet az do stavu ADHD), takze dietatu sa nedostava opat adekvatnych podmienok na vytvorenie systemu sebaregulacie, takzvane "zdedi" aj ADHD.

mateho zavery sa potvrdzuju aj obrovskym narastom ADD v USA v poslednej generacii, v suvislosti s extremnym stresom rodicov a tlakom, pod ktorym su nuteni vychovavat svoje deti, pricom je nepravdepodobne, ze by cela generacia bola geneticky zmutovana🙂 - pozor, slovensko je sice daleko, ale stres sa nam nevyhyba a ADD je stale castejsi, hoci nie vsetky deti s prejavmi ADD ho aj maju - t.j. ich mozog je celkom v poriadku, ale ich citlivost je extremna a nie su schopne sa "vyladit" na fungovanie v beznom zivote.

takze mili rodicia diagnostikovanych deti s ADD - nelakajte sa, riesenie je mozne aj bez liekov a inych medicinnych metod - skuste byt viac k dispozicii vasim detom a viac ich pocuvat, menej posudzovat a hodnotit, davat viac pozornosti, nez vyzadovat. po par mesiacoch, u mensich deti aj po par tyzdnoch, sa komunikacia velmi zlepsi.

v skole to vyzera tak, ze ak je ucitelka schopna davat spatnu vazbu na pocity dietata a nie neustale posudzovat vysledky a pozornost a spravanie (t.j. vlastne dieta stale ponizovat), aj silne ADD dieta je schopne pracovat a postupne sa standardizuje (jeho pozornost vzrasta, nemusi ju vyzadovat zvonka agresivnymi zasahmi - vyrusovanim, je komunikativnejsie a kooperativnejsie).

takze, mile mamicky, skuste naozaj najst ucitelku, ktora pochopi, ze vase dieta to nerobi naschval, ze trvat na tom, aby sedelo s rukami za chrbtom v lavici a davalo pozor a pekne pisalo a pocitalo pekne do riadkov je ako hovorit (citujem) dietatu s horuckou a vyrazkami, aby okamzite prestalo byt alergicke na stipnutie osy. Ze staci ocenit, co dieta robi dobre a postupne toho bude stale viac. ucitelku, ktora to neponizujuco vysvetli aj spoluziakom a bude spolupracovat s rodicmi a nie im zalovat...

a nezufajte - vysoka citlivost deti s ADD na negativne podnety ma aj dobru stranku - je rovnaka aj na podnety pozitivne - vase deti sa vam odmenia obrovskou laskou a nehou a komunikaciou, staci ich zbavit obav a pocitu ponizenia a opustenosti, ktore sa mozu zdat celkom nepravdepodobne z vasho pohladu - ale deti citia veci ako deti, a deti z ADD su detmi ovela dlhsie.

drzim palce!!

helen
19. aug 2009

Ahojte,
ak ste z Bratislavy a máte dieťatko s diagnostikovaným postihnutím (telesným alebo mentálnym) do 4 (prípadne do 7) rokov a radi by ste absolvovali niekoľko stretnutí s odborníkmi, využili možnosť odborného poradenstva, hipoterapie, canisterapie a pár príjemných chvíľ strávených s deťmi aj bez nich v priebehu mesiacov september a október, prosím kontaktujte ma na ss pre viac informácií.
Stretnutia organizuje OZ Handy - sme vám poruke.

Pre adminov: toto nie je pokus o reklamu firmy. Robím to ako dobrovoľníčka pre neziskovú organizáciu a chcem pomôcť rodinám s postihnutými deťmi. Ďakujem, že tento príspevok nezmažete.

helen
20. aug 2009

Prípadne viac informácií nájdete aj tu: http://www.rodinka.sk/index.php?id=592151

emily333
27. aug 2009

ahojte babenky tak ako sa drzite ? my super az na to odvravanie 😠 tak dufam ze ta dobrota nam vydrzii cely skolsky rok 😵

andreah70
31. aug 2009

ahojte tak ako sa tešíte na nový školský rok a trápenie s tími našími beťármi 😀
ja som bola dnes so synom akurát u psychologa urobil mu znovu nejaké testy IQ mu vyšlo vyšší nadpriemer, ale k diagnoze ADHD mu ešte dodal aj disgrafiu 😖 . Dúfam, že to budú v škole aspoň trošku akceptovať.
emily 🤐 🤐 😉

fajn
1. sep 2009

Ahojte ,jsem nová v tomhle tématu. Mám dceru narozenou 23+5 gt 650g. Dnes byla prvně ve školce a když jsem tam přišla tak už od auta jsem slyšela ječák jak kráva. No ale proč píšu máme taky ADHD hyperaktivita. No a učitelka hned spustila že jak se ji něco nedovolí tak hned spustí, že bije děti i ji. Tohle všechno vím proto jsem ji dala do školky aby se trochu otrkala a vycvičila. Jsem z toho nějaká špatná nevím jestli se na to nevykašlat a nechat ji ještě rok doma. Psycholožka říká ať jde do školky ,Stejně to asi nemá dlouhýho trvání ona je furt nemocná ale chtěla zkusit. Nevíte mám vydržet nebo ustoupit? Děkuju

Jo a ještě máme jít k psychiatričce prej ji dá nějaky léky na utlumení tak toho se taky bojím.

emily333
1. sep 2009

ja si myslim ze v dnesnej dobe by mali byt ucitelky pripravene na taketo deticky a trosku viac sa im venovat 😠 no skus vydrzat aspon 2 tyzdne a uvis ako sa to bude vyvijat.drzim prsteky 😉

sibirka
1. sep 2009

ahojte baby tak už sa nám to kráti zase začína školský rok a plno problémov zo školou a učitelkami a samozrejme detičkami,teším sa na naše debaty.Dúfam že si najdem čas a budem sa pravidelne prihlasovat večer a čo to napíšem alebo požiadam niekoho o radu.Prázdniny sme akotak prežili s obdretými ušami a bojím sa čo to zase bude.Problémy u nás pretrvávajú alebo su ešte horšie.Malý ma výkyvy nálad ale nenormálne a samozrejme druhý sa ku nemu syn pridá a sme hotoví na nervy.Začneme chodit zase na biofedbak po 4 sedeniach sme mali prestávku letnú a teraz máme íst naostro ale som zvedavá či nám to zaberie alebo budeme musiet dat nieaké lieky lebo to už nezvládame.

andreah70
12. sep 2009

Kočky chcem sa vás spýtať či máte niektorá svoje dieťa v škole integrované a čo to vlastne obnáša. Dominik mal síce vždy v papieroch napísané že má byť integrovaný, ale zatiaľ nikdy nebol a teraz ma volá špecialna pedagogička do školy kvoli integrácii. Tak by som chcela vedieť aké sú vaše skúsenosti.

cairka
4. okt 2009

ahojte.
baby, chcem sa spýtať, ADHD určuje neurologička na základe EEG, alebo podľa čoho? ideme koncom mesiaca na neuro, tak nech viem, čo chcem aby jej spravili 😉 ináč vaši majú všetky príznaky ADHD? lebo malá má len niektoré a niektoré zas akoby vôbec nemala ADHD...napríklad pri kreslení, maľovaní, lepení vydrží sedieť aj hodinu a pol, 2 hodiny, takisto pri čítaní, to končím ja, ked mi odchádzajú hlasivky...na druhú stranu nočné spanie stále nie je ideálne, hoci dokopy spí dosť dlho (cca 12-13 hodín za deň), ale spánok je dosť plytký, často sa preberá...doma je celkom fajn, relatívne kľudná, ale ked sme von, alebo na návšteve, tak je ako odtrhnutá z reťaze, zo škôlky zatiaľ referencie nemám, chodí len od prvého, len hned ju okomentovali, že jej sa škôlka hodí, že je riadny živel.
proste chcem mať istotu, či je OK, len temperamentná, abo ADHD, nech viem s ňou robiť. Celkom pekne mi reaguje na Sedaliu, ale len kým ju berie + nejaký týždeň - 2 a potom sa zas vraciame k zlému spánku a následnému "roztržitému" správaniu cez deň.

estel
4. dec 2009

Ahojte.Tak ja mam 7 ročnu dceru s ADHD.Máme to potvrdené od neurologa a boli sme aj na eeg.Vždy som si myslela,že jej chovanie sa vymyká normálu ale nenapadlo ma že môže mať poruchu.Sme si mysleli že je rozmaznaná a neskôr ked sa nám narodilo druhe babo tak som to prisudzovala žiarlivosti a tak.Ja som s tej malej už hodná isť na psychiatriu.Bývajú dni že sa rozzúri kôli maličkosti a nervačí, kričí po všetkých nechce sa učiť a ked sa aj učí tak potrebuje na wc, zachvilu jesť a proste aby sa tomu vyhla.Stále ju musim upozornovať aby pisala a ukazovať jej všetko.Pri čítaní sa mrvý, kope nohami a stále obkecáva o inom len to čo má nerobí.Najhoršie je že sa bojim aby to mladšia neopakovala po nej lebo sa mi zdá že niektoré veci už po nej začína robiť.Ja ju velmi lubim ale niekedy mám chuť normálne odisť na pol dna z domu aby som to nemusela počuvať.Vždy po takych výstupoch ked je večer a ona je relatívne kludná jej dohováram aby sa polepšila,že nesmie byť taká zlá.Ona sa mi dokola ospravedlnuje hovorí že ma lubi a že od rána už bude dobrá ale to je začarovaný kruh.poradte niake tipy ako to zvládať lepšie, hlavne tie nervové výstupy lebo ked začne škriekať tak si musia susedia mysleť že ju hádam bijeme.

simalex
4. dec 2009

ahojte, chtěla jsem se zeptat, jestli lze ADHD určit už v 4 letech. Malý má vývojovou smíšenou dysfázii a možná prý i ADHD. Nevím, jestli ty problémy s poruchou soustředění nesouvisí spíše s tou dysfázií, opožděným vývojem řeči s problematických chápanímí. Máte někdo stejně staré dítě podobnými problémy?

estel
4. dec 2009

ahoj simalex.myslim že sa to dá zistiť a to vyšetrením u neurologa ktory urobí eeg.nás na to vyšetrenie poslali z pedagogicko psychologickej poradne.už tam mi vravela že správanie ake má malá a problemy s pozornostou ukazujú na lahku mozgovu dysfunkciu čiže to adhd.tam to uz len potvrdili.aj naša má problemy s chápaním a o sustredení ani nehovorim.a čo je to tá dysfázia?

simalex
4. dec 2009

ahoj estel -
vývojová dysfázie je porucha ovlivňující vývoj řeči. Lehčí forma je expresivní d., kdy jsou problémy jen s tou řečí. My máme smíšenou dysfázii - porucha vnímání řeči i její produkce.
Zjednodušeně dítě se neumí vyjádřit (mluví málo, špatně, dloho jen svým žargonem) a hlavně moc nerozumí - má problémy se sluchovou pamětí (můžeš mu to slovo říct 100x a dítě si ho prostě nezapamatuje), s foneticky podobnými slovy (teta/tata), s výbavností pojmů, špatně rozumí obsahu řeči a slov, má malou slovní zásobu, tvoří dysgramatické tvary slov (dívat pohádkem), má problém s gramatikou obecně. Malému jsou 4 roky a mluví jako 2letý. Problém těchto dětí je v tom, že jim svět moc nerozumí a ony nerozumí okolí. Pak se vztekají, pochopitelně. Taky si nehrají jako ostatní děti, obecně mají malý zájem poznávat svět okolo sebe.

Dysfatické děti mají i poruchu pozornosti a aktivity, tak nevím, jestli nám to nezaměnili za to ADHD.

Na eeg nás ale nikdo neposlal. Už jsem žádala naší psycholožku, ta uvidím, co mi na to napíše.
ADHD se tedy dá na 100% na EEG poznat?
A vy berete nějaké léky? A holčička je i hyperaktivní?
A tvoje holčička měla jinak běžný a standardní vývoj v raném dětsví?

Co se týče těch vzteků a umíněnosti, tak to znám. Malý jednou prohodil skleněnou výplň dveří košem. Už to trochu ustupuje, ale pořád jsme v tom vztekavém chování dost nad normálem. Křičení, bouchání, házení, házení sebou o zem. Myslím, že jej okolí vnímá jako rozmazlené dítě maminy, která selhala ve výchově. Sama ale jistě víš, že to nelze ovlivnit. Ani po dobrém, ani po zlém. Když se prostě rohodne, je to konec. Ne vždy, ale zpravidla to tak je. Čas od času je toho na mě moc a normálně se večer rozbrečím, protože už fakt nevím, co mám dělat. Ale hlavně, že je zdravý, to je samozřejmě nejdůležitější. Jen se to někdy prostě nedá vydržet. Však víš.

tvarohacek
4. dec 2009

fajn, co zvolit školu trochu alternativnějšího typu? nebo třeba i školku speciální nebo jen speciální třídu v běžné školce, kde je menší počet dětí (speciální nemyslím ve smyslu pro děti s nějakým problémem (postižením).

estel
4. dec 2009

simalex.jej ked robil dr. to eeg vravel že jedna strana mozgu sa vyvíja oproti druhej strane pomalšie.to je asi príznak toho adhd.dostala aj niake lieky ale zatial sa to niako pozitívne neprejavilo.viacmenej su tieto lieky na to aby v škole dávala pozor je to ne báze zlepšenia funkcie mozgu aspom tak z letaku som to pochopila.ináč dr.vravel že tieto sa beru dlhodobo az potom sa prejaví učinok.malá bola do roka dobrá akurát semtam mávala záchvaty plaču že sa tazko ju dalo utíšit.po jej prvom roku si začala pri jedovaní buchať hlavičku o stenu.dalej dosť často pri jedovaní vracala a to bolo velmi často.toto ustalo asi po 4 roku.proste vždy ked sa rozčulila tak vracačky.prosto je ťažko zvládatelná, ukričaná, aj sa niekedy sama fackuje.dalej trieska dverami a velmi rada sa kdesy jakože schová ked vie že je zle.skrátka máme doma blázinec a už niekedy to nezvládnem tak ne nu škriekam aj ja.viem že by som nemala ale to sa nedá.

estel
4. dec 2009

ešte som zabudla napisať že má v karte pisanu aj hyperaktivitu.ona stale robi take pohyby s rukami a s ustami take zvláštne ksichty.neobsedí ani 5 minut stale sa miká a pri čítaní sa postaví a tak sa mrví.chcela by som buť muška a pozorovať ju v škole čo tam robí.

simalex
4. dec 2009

estel:
tak to máte doma těžké, ona i malá musí z toho být unavená a nešťastná, asi si nemůže pmoct. Já na Alexkovi vidím, jak by rád se rád přestal vztekat a kopat atp., ale nejde mu to. Někdy mi ve vzteku i únavou usne vestoje na rameni. Ale malá to má horší, asi si s tím sama neumí poradit. Máte to težké.

Jaké jsou prognózy? ADHD se může v budoucnu - u větších dětí potlačit?

estel
4. dec 2009

simalex.ked som bola s malou u tej neurologičky tak sa tam malá predviedla ako sa dalo.hrozne bola negatívna nechcela spolupracovať a fackovala sa.doktorka mi na to hned povedala že ma lutuje že ked toto robí a vraj v puberte to bude ešte horšie.ale zasa jeden doktor vravel že do puberty by sa to malo postupne upraviť tak si potom vyber.u tej doktorky som si pripadala totalne bezmocne lebo na nu nič neplatilo vôbec ma nepočuvala a bola drzá.napríklad zasa dnes je ako anjelik.jej sa to tak strieda tie nálady.bud je dobrá alebo hrozne zlá.asi začnem študovať psychologiu aby som ju pochopila čo sa snou deje.a u tvojho maleho sa to kedy začalo prejavovať?kedysi som niekde čítala na internete že baby čo beru v tehotenstve vela magnezium na tvrdnutie bruška vraj mávaju vo zvyšenej miere hyperaktívne deti.neviem či je to pravda ale ja som toho brala veru dosť.