Hyperaktivita a vaše skúsenosti

miska22200
21. dec 2012

môj syn je dost neposedny,nevydrži pri jednej hre,začne jedno a chce hned robit dalšie,nevydrži pri ničom,jedine čo sa rad hra a najdlšie je varenie...vškôlke maju tiež snim problem,nema kvôli tomu ani nejak kamaratov...inak je velmi citlivy,aj rozpravky ho velmi dokažu rozplakat tak že sa tažko utiši ako npr.pri bambi...viem že žive dieta a hyperaktivne je rozdiel ale ako to rozoznat? bez lekara?

miska22200
autor
21. dec 2012

@miska22200 zabudla som dopisat že už od malička som všetko musela zatvarat,zabezpečovat a zostalo to do teraz...ked rano vstanem musim sa presvedčit či neležia niekde nejake nebezpečne veci čo môže dočiahnut alebo veci čo nesmie,lebo všetko ma hned vrukach...

mama5
21. dec 2012

Koľko má rokov? Lebo odborné diagnostikovanie prebieha až okolo šiesteho roku.

mama5
21. dec 2012

Aha už som si našla, že má tri. Tak v tom prípade je to zatiaľ v poriadku. Ešte taký rôčik si počkaj a malý by sa mal upokojiť. Ak sa ti bude zdať veľmi živý až nezvládnuteľný, choď za psychológom, radšej skôr ako neskoro.

miska22200
autor
21. dec 2012

@mama5 maš nejake skusenosti? alebo zkadial maš informacie?

mama5
21. dec 2012

Mám 5 synov. Druhý má potvrdenú hyperaktivitu.

mama5
21. dec 2012

zajra sa ozvem ak sa podarí

katy1979
22. dec 2012

@miska22200 ADHD popr. ADD ti vie potvrdit aj neurolog takze sa to da aj v mladsom veku. Poslat by vas tam mal psycholog. Ako podla popisu je to bezne zive dieta ale ty si ho poznas najlepsie. V 3 rokoch su to este neriadene strely.

mia18112
22. dec 2012

@miska22200 Ahoj,
my sme navstivili neurologa, ked mal maly len 1,5 r - koli spanku. Tam nam diagnostikovali hyperaktivitu. Mudr. nam robila aj EEG a povedala nam, ze jeho mozog pracuje na take obratky, ze by sme sa az divili. Je to vraj taka mala jadrova elektraren. Vo svojom okoli nepoznam ziadnu maminu, ktora ma taketo dieta. Jasne, vsetky tvrdia, ze ich dieta je zive, ale vzdy sa ich spytam, ci to maju aj na papieri. Nas maly ide mat 3 roky a ja som z neho tak vycerpana. On fakt cely den ,,frci,, na plne obratky. Denne vystriedame mnozstvo cinnosti. So spankom mame dodnes problemy. Lebo on ani nepotrebuje spat. Vecer ho ledva ledva uspime okolo 22 - 23 . 00 , lebo beha, skace, lieta - nejavi ziadne znamky unavy. V noci nepokojne spi - aj 3 - 4 razy je hore. Rano o 6,00 uz je vyspaty a opat ,, frci,, Neviem, co dalej, lebo je to ozaj narocne - minimalne mi chyba normalny spanok.

strawberry17
24. dec 2012

mam tiez doma take dieta na duracelky co nepotrebuje spat a je neustale v pohybe. dnes som bola uz fyzicky a psychicky na konci. tiez ma potesia "rady" ludi co absolutne nevedia co je mat take dieta sama 24hodin denne na starosti...taktiez si neuvedomuje nebezpecie. boli sme u psychologicky ale diagnostika sa robi az od 3r...hovorili mi to aj ine psychologicky...

beruska5
20. jan 2013

ja som akurat s mojim 3,5 ročným živím striebrom začala chodit k psychologičke..tiež mi povedala že to vypada na hyperaktivitu ale že bude treba viac navštev...oni su dvojičky a teda každy je iní,dcera je skor samotarka ale Samko to je neriadená strela,nemá plienky ale nestalo sa že by sa zobudil či rano či po poobednom spanku suchý..nesedi nikdy dlhšie ako 15 sekund,ani pri telke,ked ho vnej niečo zaujme tak s aprechadza dokolečka(ten lepši prípad lebo ináč beha),a stale kriči ,vreští,a neviem nikdy či sa prava raduje či jeduje ,ked spusti tak mi vždy vyletí kava z ruky a predychavam infarkt,minule sme boli v hypermarkete a radi s avozia vtych autičko košíkoch..a mala si pekne sedi a muž ju tlačí (lebo mi hned povie že to uvreštane nechce) a Samko vylieza,vyteka ,vykusava sa z vozíka len tak zo srany,jačí smeje sa zlostí sa ..všetk ov par sekundovych rozdieloch...a pani asi 50 ročna mi tam začala nadavat jak mam sproste vychovane decko,že by mu už pár faciek dala aby bol kludný,v zufalstve ich už aj viac dostal ked som vybuchla ale ani to nepomohlo len som sa citila ešte horšie ked namna kukal uplakaný že čo take zle urobil ked lieta a vreští 😖 😖 😖 ,tak som sa snou chytila že som myslela že ma vynesu..Samko je moc inteligentny chlapček ale hrozne tvrdohlavy a tažko zvladnutelní..spáva dobre od 20tej do 7 mej a aj poobede si 2 hodinky pospi ale ináč nervy ..on aj beži narazi do steny ,padne kukne namna začne s arehotat a beži dalej,neustale otvara všetky skrinky,šuflíky,otača kolečkami ktorymi ide ☹

trinixy
21. jan 2013

moja starsia dcera ma skoro 9 rokov ked bola v 3 rokoch u neurologicky povedala ze ma nabeh na ADHD a v 7 rokoch jej to diagnostikovali uplne, navstevuje psychologicku a psychiatricku tiez pretoze ma tiky a musi brat lieky..jej mladsia sestra ma 2,5 a co si spominam na starsiu v jej veku ta sa na malu ani z daleka nechyta,..tiez nieco podobne tvojmu synatorovi ale musim podotknut ze taky zivy nebude stale naozaj sa to potom trosku unormalni a nezabudni ze ADHD je porucha pozornosti a nie neposednosti skus nejaku dostupnu literaturu pomoze ti to hlavne ako k dietatu pristupovat, lebo rodicia s detmi s ADHD musia mat trpezlivost z ocele..

beruska5
21. jan 2013

no to je to že tu trpezlivost kolko krat stracam..jak píšeš že "a nezabudni ze ADHD je porucha pozornosti a nie neposednosti "..ono to neni len o pozornosti..on má hlavne problem že je nesustredeny ale to u detí jeho veku ešte byva normalne,netrpezlivý,vyvojova chyba reči,neposednost,hlučne spravanie,nadmerna vyrečnost ale že mu nikto nerozumie 🙄,a odmietanie kakania už 2 roky (to začneme riešit zajtra v dennom sanatoriu a snad nam pomožu lebo to je už na prašky uplne a na cvokara premna 😢

ADHD je definovateľné súborom príznakov:
porucha pozornosti
(nesústredenosť, slabá výdrž, nedbalosť, zábudlivosť)
poruchy správania (impulzivita, netrpezlivosť)
hyperaktivita (neposednosť, hlučné správanie, nadmerná výrečnosť)
poruchy učenia (dysgrafia - porucha grafického prejavu, najmä písania, dyslexia - porucha čítania, dysortografia - porucha pravopisu, dyskalkúlia - porucha matematických schopností)
poruchy motoriky
vývinové chyby reči.

Toto si užívam z najstaršou ,ta ma diagnostikované od 8 rokov ADHD a chodime pravidelne do psychologickeho centra,aby som sa nenudila tak najstaršia má dyslexiu,dysortografiu a dyskalkuliu..naštastie chodi do špecialnej triedy kde ich je len 6 tak sa im viac venuju len sa bojim ked prestupi zas na normalnu školu čo bude 🤐

miska22200
autor
30. jan 2013

@beruska5 ako si to myslela odmietanie kakania? lebo môj syn tiež kaka vylučne do plienok ( ma ich len na spanie) a ked niekedy nevydrži kym dostane plienku tak do slipov 🙄 čo ti poradili v tom sanatoriu ked si sa na to pytala?

beruska5
5. feb 2013

@miska22200 no ti zavidím že ti kaká aspon do plienok lebo mne Samko nechce kakat vobec nikam..ani do plienky ani na šerbel ani na zachod..mal hnačku pred dvoma rokmy a plakal že ho to štípe (pritom som ho vždy umyla a nakremovala poriadne) ale zrejme ho to vnutry štipalo a odvtedy sa zasekol a nechce vobec kakat..raz za 7-9 dni večšinou ked spí sa pokaka ale to je celý barak hore lebo to je hrozny rev,boli sme už aj na chirurgii na čistený čo je hnusne,aj čipky máme aj prehanadla ale za tie 2 roky si už nato zvykol a nejde to ani stím..do toho sanatoria sme nenastupili lebo máme všetci zapal priedušiek takže začiname v pondelok..ale či to pomože to uvidím..dcerka mala problem jak tvoj syn že len do plienky kakat ale naštastie srdiečkovskými nalepkami ako odmena za kakanie do šerbla zabralo,to len na syna nič nezabera,ala ak by ten moj aspon do plienky kakal bola by som happy..teraz je to 8 den čo zas nebol 🙄

miska22200
autor
5. feb 2013

@beruska5 och jaj to je hrozne, ☹ ja by som išla za psychologom ,neporadi ti nič??? 😕 ved to neni normalne tak dlho ☹ raz mi jedna znama hovorila že jej maly mal nejaky taky podobny problem,že tolkooo dni zadržiaval,ale on kakal,ale tak že dlhoooo musel sediet na šerbli a ked kakal tak sa triasol až bol mokry čo sa tak potil,jeho mamička až plakala ked videla ako sa trapi ☹