Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

inom75
23. feb 2016

@martinka05 Tak Hviezdoslavov Kubín dopadol včera dobre. Dostal jednotku a učiteľka povedala, že dobrý výber. 😀 Tak, naša je asi menej náročnejšia na také somariny ako prednes básne. Dnes ale doniesol 3 z ruštiny. Tá mu nejako nejde do hlavy. Tvrdí, že je oveľa ťažšia, ako anglina, čo ja nechápem. 😒 Aj tak sa čudujem, že má také dobré známky a nič sa neučí! 😠

martinka05
23. feb 2016

@inom75 my sme dnes boli u zubarky, musela jej vyvrtat plombu lebo tam mala hnis tak sme zostali doma lebo ju to bolelo, ale zvladla to celkom dobre 🙂 nechala jej to otvorene tak ju to este boli rano som jej dala nurofen aj teraz vecer tak dufam, ze uz zajtra ju to tak boliet nebude a zvladne to v skole ☹

inom75
23. feb 2016

@martinka05 My sme boli u zubárky minulú stredu aj to len na preventíve. V autobuse začal fňukať, že on nechce ten hnusný jahodový gél (fluorid), lebo mu je z neho na vracanie. Presviedčala som ho, že to zvládne, no kým sme prišli k dverám, už mal slzy v očiach a prosil ma, aby mu to nedávala. 😒 Tak som jej povedala, nech mu to nedáva. Našťastie nemá kaz, lebo neviem ako by zvládol vŕtanie. Chlapi sú padavky!!!

kofa77
24. feb 2016

ako by vase deti reagovali na situaciu, ked chyba ucka a zastupuje na kazdej hodine iny ucitel/ka?

lebo syn prvak to teraz tak ma a ked sa ho pytam, ci mu to nevadi, tak sa len zasmeje, ze nie,ze super, lebo nemaju domace ulohy.
reagoval by tak AS?

martinka05
24. feb 2016

@kofa77 no moja s tým niekedy má problém a niekedy nie, ale neviem zistiť v čom je to. Napr. raz som ju musela zobrať zo školy, lebo mali mať zastupujúcu učiteľku na ANJ. A minule mi hovorila, že celý deň nebola ich učiteľka a na každú hodinu bol iný zastupujúci a nevadilo jej to. Ja sa trochu obávam toho 2. stupňa, lebo tam naozaj bude na každý predmet iný učiteľ. Bude si musieť na to najprv zvyknúť, lebo ona zle reaguje na zmeny.

akvi
24. feb 2016

@kofa77 toto nevadi ani mojmu a to bol/je velmi haklivy na zmeny... Skor mu vadi take, ked sa kazdu chvilku presadzali, alebo ked mali zmenit triedu a pod.. Alebo mu nedajboze niekto vzal jeho stolicku.. Teraz uz ani toto nejak neriesi.. Vyrasta z toho nastastie..

martinka05
24. feb 2016

@akvi presne to presádzanie aj mojej vadilo, teraz som sa dohodla s učiteľkou, aby sedela stále na tom istom mieste a stále s tou istou spolužiačkou a nie je problém, u nás je ešte problém napr. akcia Zdravý úsmev, keď prídu zubárky alebo bol problém keď prišli záchranári do triedy niečo im ukazovať (to my už učiteľka musela volať, aby som pre ňu prišla)

kofa77
24. feb 2016

@akvi ked on ani nejak haklivy na zmeny nebol. resp. raz si spominam, ze ked sa spajali triedy v skolke, tak plakal. inac nic.
akcie , ci uz dopredu ohlasene, alebo nie, tiez neriesil. spominany Zdravy usmev, navsteva na policii, bez problemov.
musim sa ho popytat, ako by reagoval na zmenu miesta v triede a pod...

a ako syn dopadol na tej matematickej olympiade? 🙂

inom75
24. feb 2016

@kofa77 Ani môj synátor neznáša zmeny, ale to, že príde iná učiteľka na hodinu celkom zvláda. Myslím si, že jemu oveľa viac vadí to, že chodia na rôzne predmety do cudzích tried. On sa potom nesústredí a pozerá po triede a kade-tade. 😒 Stále niečo zabúda a jasné, že sa to už ani nenájde. Nechápem, ako môže zabudnúť napr. peračník? 😀 A to ho mal len od Vianoc (kvalitný, značkový), pritom už mesiac ho nemá! 😠 Inak máme neskutočnú spotrebu pier, ceruziek a pravítok. 😠

akvi
24. feb 2016

@kofa77 oficialne vysledky nam zatial nepovedali, ale ked som presla tie ulohy, plus system, akym sa to boduje, tak syn nema velmi sancu uspiet. Spravny vysledok ma len v jednej ulohe a tu dal "z hlavy" a to sa na MO neceni 😀 Oni chcu postup, ale syn tvrdil, ze on nevedel, ako im ma popisat postup, co "ma v hlave".. Cize ani za tuto ulohu nemoze dostat plny pocet bodov.. Jednu ma tak na polovicu, tam ma praveze ten postup celkom ok, len to nedotiahol, resp. zabudol nejaku podmienku.. A jednu ma celu zle.. Inak presne sa to dalo cakat, praca chvatna, malo platna.. Ale sak jemu slo o uliatie sa zo skoly, ze .. 😀 😝

kofa77
24. feb 2016

@inom75 tak aj my uz mame druhy peracnik 😀
syn ho nestratil, ale znicil, gumky pootrhoval, daku kladku z neho vyrobil, snurky sa tam tahali, tak som mu dala len take to puzdro na zips. 😀

v ktorom je syn rocniku?

akvi
24. feb 2016

@kofa77 inak s tymi vecami, to je aj u nas o nervy, nastastie, nasi maju vsetko v skole. Akurat ze moje decko nevie, ze kde ma napr. svoje knihy a uz sa tesim na ten ucet na konci roka, ked vsetky stratene budem musiet zacvakat.. 😖

inom75
24. feb 2016

@kofa77 Synátor je piatak. Obávala som sa druhého stupňa a už to tu máme. Voči dvom učiteľom má totálnu averziu a neznáša ani tie ich predmety. 😒 Neviem, no dúfam, že aspoň jeden ich nebude učiť aj v šiestom ročníku. Teda, ak nedostanú ešte niekoho horšieho! 😀

kofa77
25. feb 2016

@inom75 a nerozmyslate o 8 rocnom gymnaziu? tusim je tu len na gymn. J.,A. Raymana a nejake cirkevne.

inom75
25. feb 2016

@kofa77 Rozmýšľala, no rozprávala som sa s mamou synovej spolužiačky zo škôlky, lebo ona dala staršiu dcéru na 8 ročné gymko a veľmi to ľutuje. Hovorila, že majú toho strašne veľa, stále nejaké projekty... Sama sa obvinila z toho, že ju vlastne obrala o detstvo, lebo sa musí stále učiť a nemá čas na iné. ☹ A môj leňoško by to asi nezvládal a ani ja nie, veď teraz mám problém dokopať ho k úlohám a nič viac nespraví!!! 😖 Ja si myslím, že to je dobré pre tie decká, ktoré sú také snaživé, ambiciózne a cieľavedomé. A to môj nie je! On už teraz povedal, že na vysokú nepôjde a možno ani na strednú! 😀

kofa77
25. feb 2016

@inom75 🙂 moj onehda tvrdil, ze bude bezdomovec 😀

aj ked on vie, co chce robit, v podstate od uplneho malicka tvrdi furt to iste a vie, ze bez skoly to nepojde.

mne sa pacia aj bilingvalne gymnazia, moje krstna teraz je v nultm rocniku na spanielskom gymn. , a ze aj ked 20 tyzdnov tyzdenne jazyk, pohoda, doma sa uci tak pol hodky.

inom75
25. feb 2016

@kofa77 Aj ja tomu môjmu somárikovi stále hovorím, že keď sa nebude učiť, môže akurát zametať ulice! Ale jemu je to jedno, aspoň tak sa tvári! 😠
Tvoj je koľkaták? Ty ho dávaš na gymko?

horana
25. feb 2016

@inom75 Tento pristup je lepsi/modernejsi
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xf...
viem ze zametanie ulic este na SK prevlada, uz len preto ze to druhe trva dlhsi cas kym v dietati vyzreje.

inom75
25. feb 2016

@horana Veď ja som mu vysvetľovala xkrát, že keď sa bude učiť, môže robiť to, čo bude chcieť a čo ho bude baviť. 😉 Zatiaľ mal stále na vysvedčení samé jednotky, no teraz neviem, či to z ruštiny nebude dvojka. Ale on sa odmieta učiť, lebo on príde zo školy totálne vyčerpaný a dostávajú dosť úloh. Najviac ho štve, že na matike (na hodine v škole) urobia málo a učiteľka rozpráva o inom a potom im dá domov kopu úloh. 😒 Snažím sa ho motivovať rôzne, no nezaberá! 😝

kofa77
25. feb 2016

@inom75 zatial je prvak.
do gymka daleko 🙂
ktovie, co bude, sama nemam vyhraneny nazor na 8 rocne gymn., prave koli tomu, ci to nie je velka zataz a furt su to deti a navalaju im tam toho asi dost.ale zas ked nastupi puberta, tak su uz pekne "upratani" na poriadku, len ju prezit 😀

ja hovorim, ze bude v tescu predavat hajzel papier ludom na zachode, teta pojde do dochodku a moze ist na jej miesto 😝 😀

kofa77
25. feb 2016

@inom75 a ako sa syn sprava k ucitelom? odvrava im, ma "premudrele kecy" ? alebo v skole je poslusny a kompenzuje to doma?

martinka05
25. feb 2016

@inom75 moja tiež skončí základnú a rovno do roboty pôjde 😀

kofa77
25. feb 2016

inak ta motivacia, to je mor . davam my ratat nejake priklady,klokanko, ci ky fras to je, co stahujem z netu, aj tak furt huci, ze v skole nudaaaa, tak pozrie na to, nerozumem. tak hovorim, ked vyratas, dostanes prekvapenie. o 2 minuty krici- mamkaaaa uz to maaaam, co dostanem..

asi nebars dobry pristup, ja viem.

ale davam mu omega 3 olej, kazdy den polievkovu lyzicu a mam pocit, ze je taky sustredenejsi.

inom75
25. feb 2016

@martinka05 😀
@kofa77 Joj, v škole je O.K. a naozaj kompenzuje doma. V škole akurát všetko komentoval! On musí mať vždy posledné slovo. 😠 Upozorňovala som ho, aby v škole nepyskoval a všetko nekomentoval, tak neviem, ako je to teraz. 3.3 by malo byť rodičko, tak uvidím. 😒 On často opravoval učiteľky, keď mali pravopisnú chybu(na tabuli), tak som mu vravela, nech kašle na to, lebo učky to neznášajú, keď ich opravujú zasrankovia. 😝
Aký omega 3 olej dávaš? Môj nevie prehltnúť tabletku! 😠 Sestra kúpila raz olej (ochutený pomarančový), ale vraj to bolo hnusné, deti to nechceli a ani ona to navypila. Ja som to neskúšala, tak netuším. Dá sa to? Keby to pomohlo, tak mu to dám miesto vody, nech to chľapce! 😀

akvi
25. feb 2016

@kofa77 tak ja sa uz ani nesnazim to nazyvat motivacia, ale vydieranie 😀 Tiez sa k tomu uchylujem a mne sa takto funguje lepsie, lebo v tomto veku uz to decko chape, ze iste veci funguju aj "nieco za nieco".. Vobec ma to netrapi, viem, ze on vie, ja zase viem, ze to robi len preto, aby mal z toho prospech a sme obaja spokojni.. ziadne keci, ze toto musis vediet, ci urobit, lebo sa nedostanes na strednu, alebo skoncis ako smetiar a podobne bludy.. To sme uz my daaaavno vo fungovani niekde inde, priecilo by sa to nasmu celkovemu postoju, takze nic take nevravim decku.. resp. on by to uz teraz ani nebral, lebo vie, ze ako to je..

akvi
25. feb 2016

@inom75 rybi olej aj ja davam. To, co kupujem, sa da kupit aj vo forme oleja, aj vo forme kapsul.. Nie je to bars chutne, ale je lacnejsi ten olej, ako kapsule. Ja ho tiez pijem.. Znacka je Eskimo. Detsky maju pomarancovy a tuti fruti prichut a dospelacky je citronovy..

inom75
25. feb 2016

@akvi Dík za info, pozriem.

kofa77
25. feb 2016

@inom75 tento
http://www.baylee.sk/omega-3-rybi-olej/omega-3-...

akoze bez prichute, zapachu. syn nema problem s liekmi, on odmala zoradil vsetky flasticky a pekne zaradom ich bral. to ma po mne, ja prehltnem aj pinpongovu lopticku.

tiez komentuje, posledne slovo, detom hovoril, ze skola je nezmysel, bludne ulohy...deti sa na nho stazovali ucitelke 😀 , ta to zobrala myslim s humorom.

pisu, ze 9.3 mame rodicko, tiez som zvedava.

kofa77
25. feb 2016

@akvi a ako to beriete? aky mate postoj k buducnosti syna?
ja to nemam v sebe vyriesene, sa priznam.

inom75
25. feb 2016

@kofa77 Máš pravdu, teraz som to pozrela, 9.3. 🙂
Môj tiež mudruje, že škola je najdebilnejšia vec na svete. 😀
Ja som mu veľakrát ukazovala, že prehltnem aj 6 tabletiek naraz a prežijem to. Paradoxne, on prehltne gumeného medvedíka a aj žížalu, ale B-komplex nie. Vysvetľoval mi, že medvedík je mäkký, tak prejde, ale tvrdá tabletka sa mu zasekne v hrdle a on sa zadusí! 😀