Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

matat
28. sep 2012

no vyskusam volat rano,,,ale na mail uz cakam od juna ☹

matat
2. okt 2012

prosim Vas baby, nemate v najblizsiej dobe termin u dr. Janosikovej??? Nemohli by ste nas objednat??? ja uz neviem, ako sa mam u nej objednat,,,,asi budem musiet ist do Trnavy sa osobne objednat ☹ preco neberie telefon?

kacena4
4. okt 2012

@matat poznam my sme sa tiez nevedeli dovolat, ale vzdy rano medzi 7-8 nema pacientov tak dviha telefon ja som sa dovolala tusim az po tyzdni mozno viac a aj viackrat som rano volala + mailovala. drzim palce

matat
12. okt 2012

dakujem...uz sme objednaní...6:30 hod....a termin na januar,,,,ale predsa 😉

kacena4
25. okt 2012

vcera davali na stv relaciu o opatrovatelskom prispevku pre autidieta, ze im ho 3x zamietli hoci mali na neho narok a tiez tam hovorili, ze autisti maju narok na prispevok na auto i benzin -ale zalezi to od upsvar a od revizneho, iny kraj iny mrav... dnes o 14.50 opakuju

kacena4
30. okt 2012

mali sme tu dilemu ohladne platenia rozhlasu a telky, tak tu je vyjadrenie priamo od nich
Dobrý deň,

od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ ak žije v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím (vek nie je dôležitý), alebo sám je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.

Prajeme príjemný deň, s pozdravom

RTVS, s.r.o.
Rozhlasová a televízna spoločnosť
Staré Grunty 2
841 04 Bratislava

kacena4
7. dec 2012

dievcata, poradte ako zvladnut stresy v skole, maly sa mi odmieta ucit, nepise si poznamky, nezapise si zadanie DU, proste som z neho vycerpana, neviem ako dalej, nejdu nam jazyky, nechame osoby, doucovatelky uz tiez nevladzu. ako ho motivovat. uz je 1/4 rok za nami a stale je to rovnake len "bojujme" medzi sebou ze toto sa treba naucit, nie netreba lebo to ucitelka nekazala.... stale sa im menia ucitelia (choroba, odchadzaju...) a to ho na buduci rok mam prelozit na inu skolu a neviem co bude dalej ako to zvladne ked teraz prechod na 2 stupen nezvlada. prosim poradte. alebo to nezvladam ja ☹ ☹

kacena4
1. jan 2013

dievcence aby tento rok bol lepsi ako ten predchadzajuci, plnsi, prijemnejsi a stastnejsi pre vsetkych vo vasej blizkosti 😵 😵 😵

renata32
30. jan 2013

Ahojte kocky,prosim VAs viete mi poradit,pravdepodobne mam synceka s aspergerovym syndromom.DAkujem velmi pekne. 🙂 🙂 🙂

kacena4
30. jan 2013

@renata32 v com chces poradit???? kukni link www.asperger.sk je tam koooopu clankov najma ako sa spravat ak ma. a ktory to je? ten 15-rocny ci 4-rocny???

renata32
30. jan 2013

Ahoj 4 rocny,presne to som chcela vediet ako sa k nemu spravat... 🙂 🙂 🙂

matso
31. jan 2013

Ahojte. V pondelok sme boli s nasou dcerkou na vysetreni u psychologicky a logopedicky a vcera som si bola pre vysledky. Pravdepodobne sa jedna o Aspergerov syndrom. Dcerka je velmi ziva, ma prejavy ADHD, malo rozprava, resp. rozprava nezrozumitelne a o sebe rozprava v tretej osobe. Vraj je este velmi skoro vyslovit nejaku presnu diagnozu na 100 %, ale jednoznacne zaostava v socialnej oblasti. Ja by som sa chcela spytat, ci aj niektore vase dietatko s touto diagnozou ma problemy s vyprazdnovanim? Lebo my ano. Mala sa sice pyta cikat, ale zadrziava stolicu, ma panicky strach z kakania.

nelaja
31. jan 2013

@matso No, neviem ako s detmi s Aspergerovym syndromom, ale kedze sa jedna o poruchu autistickeho spektra, kocky v autistickej teme, by ti presne o tomto vedeli rozpravat. Su tam deti, ktore zadrziavaju a cakaju az kym nedostanu plienku, su tam deti, ktore sa sice vykakaju do zachoda alebo nocnika, ale bud im je to neprijemne, alebo maju z toho strach, pretoze utekaju po vykakani zo zachoda, az sa za nimi prasi.
Mimochodom, ja mam tiez dceru - 3 roky mala v decembri, mame vyluceny klasicky detsky autizmus, ale ci tam nebude asperger, sa zatial nevie. Pravdupovediac, nejako som to prestala riesit. Ak budu v buducnosti problemy vaznejsieho charakteru, zacnem znova obhanat psychologov, ale teraz tomu dam pokoj. My chodime na logopediu uz vyse roka, zacali sme v 22 mesiacoch. Tiez mam niekedy pocit, ze to socialno snad nikdy nedobehneme na uroven rovesnikov. V com zaostava konkretne tvoja mala (myslim to socialno, o ktorom pises)? Inak aj moja je Nelka, uz si sem tusim pisala, ak si dobre pamatam

matso
31. jan 2013

@nelaja ahoj. Nepisala som do tejto temy, ale do inej. Mame problem v skolke, nevie sa prisposobit kolektivu, nerozumie pravidlam. Je nevsimava, nevie sa hrat ako ine dievcata napr. na mamicku, babiky ju absolutne nezaujimaju, taktiez nejake napodobnovanie cinnosti dospelych, myslim bezne cinnosti, ako upratovanie, varenie, staranie sa o babatko... to ju nezaujima. Nevie sa hrat s detmi, skor je taky samotar. Rec sa rozbieha len velmi pomaly, ale ako dovrsila 3 roky, tak kazdym dnom badam zlepsenie. Dokonca uz trosku aj sklonuje. Ked sa jej nieco opytam, tak mi odpovie tak, ze otazku po mne zopakuje.... Nevie sa obliect, vyzliect, obut....

matso
31. jan 2013

@nelaja a este som zabudla.... vytvara si urcitym sposobom ritualy - ked uklada hracky, vsetko musi roztriedit (nesmu byt pomiesane v skatuliach, podla druhu, velkosti a tak), musi mat svoj vankus, musi mat plysakov z ktorymi spava. Nie je to take striktne, zeby bez toho nevedela zaspat, ale je spokojnejsia, ked si vsetko da pred spankom naporiadok.

nelaja
31. jan 2013

@matso No, my zatial do klasickej skoky nechodime, prave kvoli tomu problemu s recou a tiez velkou nepozornostou, vznetlivostou, pobehovanim kade tade, poskakovanim. Davam ju az od septembra, teraz chodi na dva razy do tyzdna na doobedie do takeho detskeho centra, byva ich tam len 5 (vcera bola dokonca sama), su tam dve ucitelky, maju montessori prvky v programe a zatial neboli nejake velke staznosti (len teda ze je svojska, ale ze uz si zvykli). Ja som prave mala dojem, ze ona velky kolektiv nezvladne zatial. Na diagnozu AHDD alebo ADD je tiez este skoro, este to vsetko moze v ramci CNS vyzriet. U nas to same - ziadne hranie na mamicku, sem tam varime, ale to len chvilu, nelka pri nicom dlho nevydrzi, takze u nej aj mam problem tu hru rozvijat. Ako ja netvrdim, ze nema napodobivu hru, alebo imaginarnu. Fantaziu ma priam neskutocnu. Hrame sa na Popolusku, vlka a kozliatka, ma barbiny, s ktorymi sa hra na vily (cililing od Disneyho konkretne). S detmi je ten vtah tiez divny, akoby necitala spatne reakcie. napr. dneska v herni nejakemu dievcatku doniesla pod nos plastovu mrkvu, strcila mu ju k ustam a ze "na". Ta druha mala sa samozrejme odtiahla. Tak hovorim, ze dievcatko sa tak nechce hrat. No zopakovala to este dva razy s paprikou a brokolicou, ta mala stala a nechapala, len pozerala. Tiez sa inak vacsinou hra sama, alebo maximalne so mnou alebo ucitelkou, deti velmi nemusi, okrem svojej sesternice, ale to sa tiez skor hra vedla nej ako s nou.

nelaja
31. jan 2013

@matso Tak ritualy nejake velke nemame, akurat na spanok tiez potrebuje plienku handrovu do ruky. Mali sme skor problem so zmenami a dost velky, ale to postupne vymizlo.

nelaja
31. jan 2013

@matso Ja s nou napr. chodim na detsky hudobny kruzok a tam sa zapaja takmer do vsetkeho, ak zrovna nema rapel. Dnes sa tam valala po zinenke, az na moju vyhrazku, ze ak sa okamzite nepostavi a nepojde do kruhu za detmi, ideme domov, sa okamzite zdvihla a isla robit co ma. Ale je tam najhlucnejsia, vykrikuje, vyskakuje, neprimerane prejavuje radost (oni si napr. po kazdej pesnicke alebo basnicke tlieskaju, tak ona tlieska najdlhsie a este pri tom poskakuje ako pajac). Chodim odtial ustvana ako keby som krotila divu zver. Ale malej sa to paci, rozvija jej to rec, doma cvicime basnicky aj pesnicky, a nuti ju to prisposobovat sa kolektivu.

kacena4
2. feb 2013

@renata32 @nelaja @matso cafte baby precitala som si vase problemy a trosku sa mi zliali tak vam pisem vsetkym naraz 😀 😀 😀
aspergera diagnostikovat u 4rocneho je este asi skoro, najcastejsie sa to robi okolo 10-12 roku zivota dietata. my sme si napr. pri synovi povedali ze je AS (asberger) ked mal 6. to sme vedeli uz urcite hoci bez diagnostiky predtym sme len tusili ze je iny. inak sa sprava a prejavuje. tie ritualy su dost silne, napr. to ukladanie veci podla velkosti ci tvaru farby do skatuliek - normalne u as. to obliekanie neviem, nestretla som sa s tym, skor maju problem "vhodne" sa obliect. proste casto nemaju cit pre chlad ci teplo a nechcu nosit nieco konkretne napr. nas nenosi tielka, pancudzace, proste je teplokrvny,dnes behal po vonku len v mikine 😠 😠 este ze ma dobru imunitu 😕 s recou je to u as normalne ze sa vyvyja neskor tak ako u autikov, a casto po 3 roku zacina "skokom" aspon nas pripad. 3.osoba je bezna pre autistov. maju casto "zachvaty" ak sa vyboci z ich stereotipu. a s vyprazdnovanim je to problem tiez u nich. nas ma 10 a este teraz ma s tym problemy. proste je to jeho tak to neda zo seba ani zasvet 😒 😒
deti s as na rozdiel od klasickych autikov su na tom rozumovo dobre a tak vsetko chapu casto maju aj vysoke IQ. casto sa nehraju hry, nie preto, ze by to nevedeli, ale proste preto, lebo je to ´pre nich nelogicke "hrat" sa na nieco, ked mam varit varim, preco by som mal miesat prazdny hrniec na detskom sporaku???? to je vnimanie as. my sme so synom od zaciatku robili vseto naozaj. varil. piekol. zametal, upratoval vysaval. vrtal, montoval.... proste nie s detskymi hrackami ale ozajstnymi s nami a tu sa rozvijala aj komunikacia, kedze odmietal pri "hrackarskych"
renata co by si konkretne chcela poradit? s cim mas problem?? ak budem vediet pomozem
nelaja dobre si to povedala, ked vylucili klasicky autizmus, pockaj co sa vykrystalizuje, my az ked sme zacinali mat problemy v skole sme ho dali diagnostikovat a podlozili skole papier a je integrovany a je super. dobre je dat to spravit pred zacatim chodena do skoly, lebo v 1.triede byvaju velke problemy pri tolkych zmenach ☹ chudata deti. my sme mali stastie, dostal sa do triedy pre nadane deti kde ich bolo 7 a tak super pristup ucitelky a 4 roky mal vyhrane bolo v skole super, ziadny problem - dalo sa to zvladat, ale ked isiel na 2.stupen uz sme doniesli papier a ked zacali problemy tak sa hned aj riesili. lebo samotne vysetrenie u speci psychologa na autizmus chvilu trva - aj mesiace kym mas vysledky a k tym ritualom a zmenam, kludne to moze suvisiet. mozno nema ritualy ako ich ty chapes ale zmena je pre neho len vybocenie z ritualiu. napr. do obchodu musime ist tadeto a nikdy nie inakade, do skoly detto. obliekame sa tiez "svojsky" ritual, zmena rocnych obdobi a obleceni je horor - tiez ritual, proste prejst z kratkeho rukavu na dlhy aj gate, popr. vetrovku nosit.... horor trva to tak mesiac kym si zvykne 😖 😖
skolka bola aj u nas horor, pokial sme nenasli taku, ktora by ho tolerovala a napr. poobede nespal sedel v triede a pomahal ucitelke. cez doobedie robil to co mal "chut" nie skolkarske veci, lebo bol hodne popredu. chce to len najst skolku kde ho budu tolerovat a akceptovat ked nebude chcet spolupracovat
mnoho veci vnimame inak ako oni a tak si myslime, ze je to divne, ale pre nich nie a treba to akceptovat inak sa dieta dostane do stresu a je ohen na streche a tomu sa treba vyvarovat. aby nenastali agresivne vypady co casto byvaju, lebo sa inak nevedia prejavit, vyjadrit
uz neviem co pisat 😲 😲 spytajte sa 😀 😀 😀

matso
3. feb 2013

@nelaja napisala som dlhy prispevok a potom mi vypadol internet... tot, zmizlo mi to 🙄 . My sme s Nelkou chodievali do minicentra - asi od 15 mesiacov. Lenze prave tam som si zacala vsimat rozdiely. Kym ine deti si skladali puzzle alebo kocikovali babiky, a ich mamy veselo klabosili, ja som s vyplazenym jazykom a spotena behala za Nelkou, pretoze ona sa splhala a skakala vsade, kde sa dalo. Kym ine deti upratovali hracky, ona ich rozhadzovala... Chodievala som odtial zbita ako pes. Nejake tancovanie a spievanie nehrozilo, vsetkych vyrusovala, pretoze ona chcela nieco uplne ine.

@kacena4 Aj psychologicka povedala, ze na stanovenie diagnozy je este velmi skoro, istejsie sa to da povedat az v predskolskom veku, no aspon nas usmernila, ktorym smerom sa ma uberat nasa vychova. Chcela som pocut aj nazor psychologicky na to, ci je Nelka nezrela na kolektiv deti, alebo ci naopak jej skolka pomoze a ostatne deti ju mozu vo vyvoji "potiahnut". Jednoznacne nam skolku odporucali. V tomto smere som rada, ze sme v DE, lebo na SK by som nemala sancu ju do skolky dat, nakolko som na materskej a Nelka sa "vymyka z priemeru". Poslednu dobu ale u nej badam zlepsenie hlavne co sa tyka reci a komunikacie. Napr. dnes som plakala a Nelka prisla ku mne ze: "Mami, neplac, dam ti pusinku" 😵 .... toto by sa este tak 2-3 mesiace dozadu nemohlo stat. Vacsinou bola nevsimava k pocitom inych.

deina
4. feb 2013

@matso, @nelaja, to s tym vyprazdnovanim, to je nieco typicke pre autizmus? Poznam dost vela deti, najma chlapcov, ktori s tym problem maju. Nas maly tiez. Nebyt tohoto, tak by bol uz kompletne bez plienky, avsak prave kvoli kakaniu mu ju davam na spanie. 😝 Co sa s tym da robit? Cakat? Stale akosi dufam, ze mu to docvakne, ze ved o nic nejde...

kacena4
4. feb 2013

@deina neviem ti poradit presne s tou plienkou a kakanim, my sme plienku stopli a prezliekali popakane slipky a kupali ho, kym sa to nenaucil ako tak regulovat sam, hoci aj teraz sa mu to stava pravidelne ale uz to nie je o uplnom pokakani sa, len ma spinave slipy ale obsah ide do wc 😎 je na tebe na co sa citite, ci ho nechat plienkovat ci dozreje, alebo ho budete pomaly a tazko odplienkovavat

kacena4
4. feb 2013

@matso no neviem ak je to AS ci mu kolektiv pomoze, skor mu pomoze skolka ako taka, ze tam bude moct pracovat a nauci sa v tom kolektive ako tak fungovat a ked pojde do skoly nebude to pre neho taky stres. ale ak je to adhd, co kludne moze byt, tak v kolektive sa najde a nebude mat problem on ale ucitelky 😀 😀 😀 😀

deina
4. feb 2013

@kacena4, priznam sa, som dost leniva, co sa odplienkovavania tyka, takze este pockam, kym ho mam doma a nechodi do skolky. Mozno mu to este v tej hlavicke docvakne. 😒 Vam to potom ako dlho trvalo, ked ste plienku stopli? Kolko mal vtedy rokov?

deina
4. feb 2013

@matso, neviem, odkial z Nemecka si, ale skus sa popozerat po nejakej malej "integration kindergarten" - to je vacsinou bezna skolka, ktora ma 3-4 miesta pre integrovane deti (budes potrebovat papier od psychologicky), je tam mensi kolektiv, viac uciteliek plus specialna pedagogicka. Tam by mali byt navyknute na deti, ktore sa "vymykaju z priemeru", zaroven by bola v kolektive beznych deti.

kacena4
4. feb 2013

@deina no nas mal tusim 3 roky nepamatampresne,lebo cez 3 isiel do skolky a tak sme to museli riesit

matso
5. feb 2013

@deina diky za tip. Sme pri Stuttgarte v malom mestecku, takze neviem, ci tu take nieco bude. Skolku mame hned za domom, tak mi to dost vyhovovalo, nakolko nejazdim autom a musel by ju potom moj muz vozit.... S tou psychologickou v nemecku bude asi problem, nakolko sme tu kratko a nerozpravame nemecky. Tak neviem, ci by psychologicka vedela posudit, v akom vyvojovom stadiu Nelka je, pretoze aj ked jej povie - urob to, alebo to, ona tomu nebude rozumiet. A co znamena pojem integrovane deti? Nechapem celkom.

deina
5. feb 2013

@matso, to su deti, ktore maju nejaky vyvinovy problem, napr adhd, problemy s recou, lahsie typy autizmu a pod. Aspon tuna v Mnichove to tak funguje. Vacsinou su to Montessori skolky (aj skoly) a potom take tie male "eltern initiative" skolky. Kedze maju mensi pocet deti, ucitelky sa mozu viac detom samostatne venovat + tam casto maju a specialnu pedagogicku. Ale tusim uz mas malu v skolke, ze?

Nuz, my sme na tom s nemcinou podobne... sme tu cca 2 roky, ja sa sice dohovorim, ale nadalej mi lepsie ide anglictina. Posudit potom to, ci a ako dieta rozumie, je tazke. Nam dala pred rokom psychologicka do spravy, ze porozumenie na 10 mesiacov (!), kym u slovenskej logopedicky sa ukazalo, ze porozumenie ma vporiadku. Avsak ostatne veci si odlesovat vie - to, ako sa vie dieta sustredit, spolupracovat, ako navazuje kontakt, aky ma ocny kontakt, ako sa hra, s cim sa hra + nejake to otestovanie (napr naposledy musel Matko stavat kocky podla predlohy a potom puzzle skladat).

kacena4
5. feb 2013

@matso integracia deti znamena, ze su v skolke/ u nas vacsinou skole s ostatnymi detmi a pracuju ako oni, ale maju "ustupky" ako to inak napisat. trosku iny pristup k tymto detom, by som povedala, nasmu napr. ucitelka pise d.u. lebo si ich nedokaze zapisat sam, vzdy nieco zabudne ked im to diktuje, alebo mu da na vyber ci chce odpovedat ustne alebo pisomne ked pisu pisomnku, alebo ak potrebuje pohyb tak ho nenusi tesiet na stolicke, ale necha ho prebehnut sa po triede, najest sa ci napit aj cez hodinu, da mu viac casu na pripravu napr. na hodine, povie mu ides odpovedat, ale predtym este vyskusa jedneho az potom jeho,aby sa pripravil.... to je integracia u nas na skole + kopu inych veci. ja som velmi spokojna, ze to takto ma menej sa stresuje a bolo super vysvecko co ho neskutocne motivovalo 😵 😵

matso
11. feb 2013

@deina
@kacena4
Ahojte, minuly tyzden v skolke sa mi ucitelka stazovala, ze Nelka je nezvladnutelna a maju s nou velky problem, ze sa musi porozpravat s riaditelkou ako dalej. Dnes sme boli za nou, ze ake riesenie nasli, pravdupovediac som cakala, ze nam povedia, ze mame ist s nou na vysetrenie ku psychologovi tu v DE, alebo ze mame zvazit, ci ju budeme vobec davat do skolky.... lenze som prijemne prekvapena, lebo vraj poziadaju mesto o pridelenie specialneho pedagoga pre Nelku, ktora sa jej bude cely cas, co bude v skolke (2 hodiny denne) venovat. Takze super 🙂