Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

andy.a
23. jún 2009

Majka,tiež by som kontaktovala buď klinického psychológa alebo OPP 😕 niektoré príznaky sa hodia na Aspergera 😕 😝

a tie čísla a pravdepodobnosť,čo tu spomínate,že by sa vám zasa narodilo autistické dieťa ,až také hrozné nie sú 😕 teda v praxi 😉

poznám veľa rodín s 2-3 deťmi a každá má len 1 autistické 😔 😕

veľa ich je ale aj jedináčikov,lebo matky sa potom už báli mať ďalšie dieťa a keďže sa fakt musia maximálne venovať tomu jednému-autistickému,ktoré je možno za 10 "normálnych" detí,ani sa im nedivím 😔 😒
ale zasa je pravda,že súrodenec autistickému dieťaťu veľmi pomáha 😕

a najťažšie formy/kde je väčšinou aj ťažké mentálne postihnutie/ sú detičky umiestn.v ústavoch 😒ale to je už mimo témy,tuná preberáme hlavne Aspergerov syndróm a ľahšie formy autizmu 😕 😉

hecuba
23. jún 2009

Zuzana, aj moj syn ma Aspergera. Jeho najtypickejsimi prejavmi su: uz od najmensieho malicka ma problemy prejst od jednej cinnosti k druhej, ked zacne rozpravat, nedajboze prestat ( a su to zvycajne strasne matematicke temy--kto ma kolko rokov a kedy sa narodil alebo zomrel--pozna datumy narodeni a umrti vsetkych americkych prezidentov), hoci by telesne neublizil ani muche, casto ma uplne nevhodne reci, ktorymi (hoci nechtiac) rani inych--doma, v skole, kamaratov sice ma, ale vsetko mladsich, ktori maju nanho trpezlivost--skolsku dochadzku sme mu o rok posunuli, aby este trosku vyzrel. Vsetky jeho veci musia byt usporiadane, podla velkosti, poradia, farieb duhy a pod. ked mu poviem, aby si upratal izbu, on ju sice uprace, ale trva mu to celu vecnost, lebo musi si veci najprv roztriedit a pod. Doteraz sa nevie poriadne obliect a obut. Napriklad cistenie zubov a jedenie mu trva aj hodiny, ak nanho nedozriem--stale ho zaujima vsetko dookola. Uznavam, ze niektore z tychto prejavov su este dost normalne v tomto veku. Ale v kombinacii s tymi ostatnymi na do odignorovat neda, nech si lekari hovoria, co chcu. Do oci mi pozrie len vtedy, ked ho o to dorazne poziadam. Ale snad uplne najviac ma vytaca, ked mu nieco prikazem, spytam sa, ci mi porozumel, odpoved, samozrejme, znie "ano" a ked sa ho o 5 minut spytam, preco to este nie je urobene, vyvali na mna tie modre okale a ze "A co si povedala, mami?" Zase na druhej strane je mimoriadne inteligentny. Kedze u lekarov sme neuspeli, uz to velmi neriesim. Integrovali sme ho medzi normalne deti. Chodi do bilingvalnej triedy (AJ-NJ), doma sa rozpravame po slovensky, teraz skoncil prvy rocnik, ale uz dva roky samostatne cita. V skole su problemy vlastne len so spravanim, ale ucitelky boli hned na zaciatku roka upozornen, ze syn "to ma v hlavicke torsku inak porepajane", su velmi zlate a respektuju to. Sem-tam narobi nejake chyby z nepozornosti, ale inak sa celkom da. A medzi nami, hocvi mi Slovensko a rodina velmi chybaju, som rada, ze tam nezijem--predsa len, je to tu liberalnejsie. Chlapec ma objektivny problem, ktory treba riesit citlivo. Uz sa nam parkrat na Slovensku stalo, ze ma neposluchol na slovo a uplne cudzi ludia na ulici sa do toho zacali miesat.

Z literatury najviac odporucam knizku Look Me in the Eye od Johna Robisona
http://www.amazon.com/Look-Me-Eye-Life-Asperger...
Je to sice beletria, ale neskutocne mi pomohla sa zorientovat v synonom spravani. Netusim, ci bola prelozena do slovenciny alebo aspon cestiny. Americky amazon na slovensko tusim nepsiela, ale mozno ju dostat na anglickom.

val223
23. jún 2009

Caujte, Mayi ja suhlasim s Andy i so Zuzanou co sa tyka kontaktovania psychologa pre pojok v srdci,

nas maly tiez sa velmi kruti ked niekam ideme - i ked ja som si uz na pohlady ludi zvykla a niekedy sa pozriem ja a oni potom radsej pozru inam 🙂 hlavne s ruzkami ked kruti - nerozumiem tomu Mayi ako ti s ruckami hadze?

- u nas napriklad william v kuse pise s ruckami vo vzduchu napr. pise slova alebo cisla, doslova v kuse - v tomto je to velmi autisticky prejav. my sme v podstate na hranici auspergra a autismu / i ked nakoniec sa doktori priklonili k autismu- kedze maly nerozprava / nas maly podobne ako Zuzanin syn nema vobec priatelov, ani nechape ked sa ho pytam - tot kus take tazke i ked v skolke si deti uz na neho zvykli ze je trochu "ini"

Andy - v mnohom suhlasim s percentami toho druheho dietata ze nemusi byt autisticke - ale momentalne sme v takom "soku" z nasho maleho ze aj ked velmi tuzim po druhom dietatku bojim sa fakt sa priznam uprimne ze aj to druhe bude autisticke i ked nemusi - ale verim ze ten strach prekoname s manzelom a budeme mat druhe ale momentalne sa jednoducho desim moja znama bola znicena ked zistili ze zase maju uz druhe autist. dieta
jedoducho nevieme ale suhlasim plne zeby mu surodenec pomohol. len ja tu nikoho v anglicku nemam, len m,anzelovu rodinu a s malym som v kuse sama - i ked teraz je to uz lepsie - tie prve 2-3 roky bola fest tazka praca a nemam ani vela priatelov neni to jak doma myslim ze keby sme boli v presove tak by som urcite nevahala s druhym nasi svokrovci sa nevela zmieruju s akym maly je

sorry som sa rozkecala baby........ sorry

hecuba
23. jún 2009

Aha, tak amazon v UK to ma v ponuke

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss_w_h_?url=se...

val223
23. jún 2009

Draha hecuba, kde byvate ak nebyvate na slovensku ak sa mozem spytat?

andy.a
23. jún 2009

kočky,ešte sa chcem spýtať,tie čo máte tieto veci diagnostikované-berú vaše deti aj nejaké lieky od pedopsychiatra 😕 😕 😕 ??

hecuba
23. jún 2009

Val, nedaleko Washingtonu, DC.

val223
23. jún 2009

Diki, Hecuba - ma napadlo ci nie ste tu v angl.
Andy - my neberieme ziadne lieky kedze nas maly je v pohode kus hyperaktivny ale v pohode. Chvala Bohu ziadne lieky.

hecuba
23. jún 2009

Neviem, ci vobec existuje liek na aspergerov syndrom, ako taky. Myslim, ze na ADHD sa sem-tam nieco predpise. Ale vascinou sa to riesi psychoterapiou. Ale poviem vam, ja by som niekedy aj uvitala, keby stacilo zobrat pilulu--ale pre svoje vlastne nervy 😝

andy.a
23. jún 2009

tak čo sa týka medikácie,veľa sa používa risperidon,quetiapin,na ľahšie formy tiapridal 😕
sú to lieky na skľudnenie a poruchy správania,väčšinou si ich rodičia žiadajú sami 😕 😔 😝

ale samozrejme sú to všetko len symptomatické lieky,samotnú príčinu ochorenia neriešia 😔

Hecuba,možno v USA niečo vynájdu 😕 😅

tie ťažšie formy autizmu-keď sú deti umiestnené v ústavoch,berú vysoké dávky ,aby boli ako-tak zvládnuteľné 😕 😔

školákom sa často predpisujú nootropiká,resp.aspoň ginkgové preparáty..každé dieťa je iné,treba sa s liekmi doslova piplať,vytitrovať dávky aj prípadné kombinácie 😕

nechcem nikoho navádzať na lieky,ale teda ja som ešte nemala autistu,ktorý by nemal medikáciu 😕 😕 😕

Asperger-to je niečo iné,tí bývajú lepšie zvládnuteľní,čo sa týka správania aj intelektovo sú OK,tam niekedy leky ani netreba,resp.len niečo podľa potreby 😕 a gingko frčí aj tam 😕

hecuba
23. jún 2009

Sranda, andy, to som ani nevedela, s tym gingkom. Raz sme v obchode objavili gingkovu limonadu, teda je to zeleny caj rozrobeny v bublinkovej vode s pridavkom gingka. Je to velmi mnamkove a obcas to kupujeme, ale priznam sa, len cisto pre chut. Ked my dospeli mame sampus, Parris dostane gingko. Tak vidis, robim dobru vec a ani som o tom nevedela. 😀

hecuba
23. jún 2009

A aka je presna indikacia toho gingka? Sem-tam vidim nejaku studiu o (vacsinou nepotvrdenych) ucinkoch gingka na udrziavanie mentalnych schopnosti starsich ludi. Ale to je tak vsetko.

andy.a
23. jún 2009

Hecuba-u detí-poruchy učenia/dyslexia,dysgrafia a pod/,poruchy pozornosti pri ADHD a ADD,pomalšie tempo učenia,oneskorený vývin reči a dyslálie...ako symptomatická liečba aj pri iných diagnózach 😕aj pri autizme na rozvoj rečových schopností a komunikácie..

dospelí-detto-por.sústredenia,únavové syndrómy,poruchy pamäti a pozornosti,celkovo na zlepšenie prekrvenia perif.ciev i CNS,demencie/teda skleróza u starších ľudí/,užíva to aj veľa študentov pred skúškami..čo sa týka toho prekrvenia-tak aj na syndróm studených rúk a nôh...ORL lekári hodne ho dávajú na tinnitus/hučanie v ušiach/..potom neurológovia na závraty/vertigo/,bolesti hlavy atď...je toho hodne,kde sa to dá využiť 😕

a ľudia si to chvália,len treba naozaj dlhodobé užívanie,keďže je to bylinkový preparát 😕 😝

Parris Christopher je inak nádherné meno 😵 😵 🙂 žeby ste ho počali v Paríži,ako Victoria Beckam ?? 😕 😅 🙂

hecuba
23. jún 2009

Aaaaaa. Dakujem. Uz som to nasla aj ja. Len to chvilu trvalo, nase institucie su omnoho konzervativnejsie, co sa tyka alternativnej mediciny, nez tie na Slovensku. A lekari sa boja nesplnat pripisy do poslednej bodky, kvoli vecnej hrozbe litigacie. U nas sa to berie tak, ze zakazat Ti to nemozu, ale odhovarat ta od toho budu, pretoze neexistuje plnohodnotny vyskum (nema ho kto financovat), alternativne pripravky nikto nereguluje, takze nevies, co z toho, co je na trhu si mas vybrat. A pozornost sa venuje maximalne tak kontraindikaciam a vedlajsim ucinkom--napr. prave to prekrvenie u gingka je dvojsecna zbran--trapas, ak to beries dlhodobo, ides na operaciu, nikomu nic nepovies a chirurg nebude vediet zastavit krvacanie.

Dik, za to meno. Parris s Parizom nema nic spolocne; praveze naschval sme mu zdvojili "r",, aby sa to neplietlo s Parizom. 😉

andy.a
23. jún 2009

Hecuba,gingko nie až také strašné,čo sa týka krvácania,to skôr lieky na riedenie krvi 😕 😕 😕 a iné,ale to je mimo môj odbor 😝 😅
o ginkgu som nepočula,žeby pacient pri operácii krvácal len kvôli užívaniu gingka 😕 😕 😕

a s poisťovňami je aj u nás problém,to radšej ani nebudem o tom písať 😠 😖

hecuba
23. jún 2009

Prepac, trosku simplisticky to vyznelo. Myslela som to tak, ze pacient uziva gingko, lekarovi to nepovie, tak ten mu naordinuje este aj anticoagulat. A tiez som nepocula, ze sa to fakt stalo, ale je to pravdepodobny scenar a lekari to beru ako dobry argument. Horsie je, ak natrafis na nejakeho ozaj vymeteneho, ako tot Parrisova pediatricka z raneho detstva (ale neboj, uz daaaaaavno sme ju vymenili), ktora na mna navrieskala, ked som jej ako poctiva mamicka priniesla ukazat slovensky detsky caj, ktory davam Parrisovi na vetry. Vraj, ona nevie, co to je (po latinsky sa v skole asi neucila), sama nech si to pijem, ale dietatu nech to nedavam. Pritom som sa jej nepytala na povolenie, len som jej povedala, ze toto mu davam, aby teda vedela, kvoli kontraindikaciam s potencialnymi liekmi.

No, ale to sme dobre odbocili od pana Aspergera.

mayap
23. jún 2009

val223,
môj malý, keď ide tak rozhadzuje rukami, krúti nimi akoby cvičil, nakláňa pri tom hlavu na stranu. neviem ako inak by som to opísala...
akurát dnes neposlúchal, robil hlúposti, odvrával, skúšal, dokedy to vydržím... a tak som ho poslala do kúta kľačať. on tam musí odkľačať približne 3-4 minúty a potom môže vstať a odprosiť... odprosenie problém nerobí, ale pozerať pritom do očí áno... a celkove tie oči sú najväčší problém, keď chcem aby naozaj počúval, čo hovorím musím ho doslova prinútiť aby sa na mňa pozeral. no od včera neviem, či nerobím chybu... 😨 😕
ja už dlho viem, že Maťo je iný, len som to pripisovala iným veciam (pobytu v detskom domove, potom súrodeneckej žiarlivosti, keďže jeho braček má zdravotné problémy a dosť času trávime v nemocnici a jemu sa potom menej venujem...)
no a má občas stračne nevhodné správanie, chytí známe za prsia, pýta sa koľko vážia, kedy sa narodili, kedy zomrú a podobne... a neslušné slová tiež občas používa, aj keď si neuvedomuje ich význam

val223
23. jún 2009

Draha Mayi, aj my davame maleho do kuta - jedina moznost ze si uvedomi ze robi zle lebo inak nechape moj krasny a tiez potom vzdy odprosi i ked mu najprv vzdypoviem ze co urobiul zle, aj nas maly ma kus problem s icnym kontaktom vzdy ho musim otocit ku mne tvarou a do oci mu poviem co chcem od neho lebo inak mu mysel beha kde chce

ja sa vzdy radsej uistim ked mu rozpravam priamo do tvare lebo aspon viem ze ma pocuje kedze william ma slabu koncentraciu obcas sa hra hodinu s niecim a niekedy beha od veci k veci
nam pri testoch - to k tym ruckami - hned sa nas pytali ze cio maly v kuse takto pise aj v testoch ked mu robili to bolo ci dieta ma take prejavi s ruckami ze je to znak autismu - myslim celeho spektra - jak asperg alebo hyperaktivita
inak nas maly sa kolise ked sa boji dopredu a dozadu napr. v skole ked je cela skola po kope v telocvicni tak nas maly sa zacne kolisat aby sa ukludnil

my nemame problem so spravanim ale mozem povedat ze niektore deti / s autistickym spektrom jak asperger alebo ADHD maju tento problem - jednoducho nevedia ze je to zle / neviem ako by som to riesila asi mu len dookola opakovala ze je to zle

moja vzdy sa je lepsie porozpravat so psychologickou - urcite ti budu vediet povedat co si myslia

u nas si moj manzel vzdy myslel ze maly je iny - a v podstate sme isli na testy aby bol pokoj v rodine - si myslim ze by si mala pocuvat svoje srdce a fakt ked si myslis ze nieco nie je v poriadku tak sa radsej opytat - my sme radi ze nam urcili diagnozu tak rychlo / skoro po 6 mesiacoch / lebo sa mozme pohnut dopredu a davaju nam velke sance ze maly sa bude moct zaradit no "normalu"

inak aj mna maly niekedy skusa 😠 obcas vecer niekedy sedim pri telke a pijem caj s cokoladou aby som sa ukludnila

taka otazka mozno od veci Mayi ale ako tio spi? mate problemy so spanim? alebo vstava skoro? Willliam vstava velmi skoro medzi 5.30-6.oo a tiez vraj to je znak mozneho autismu kedze deti vstavaju velmi skoro alebo spia malo / ale neviem ci to je pravda /

ty Mayi, neviem ci davam zmysel, sorry ak nie

Inak Hecuba - aj nas v anglicku zrusili kvoli detskym cajom - Ze vraj si tym zabijam dieta ze to su ciste jedy, ta ma pobavili 🙂

Andy - nam nikto nespominal nijake lieky - nie zeby sme chceli / lebo ja ho nechcem dat na lieky / a pritom je autisticky William a vobec nemam pocit ze potrebuje lieky v skolke je super aj poslucha krasne sa sprava, tak dufam ze nam nebude treba lieky tu v anglicku davaju lieky na hyperactivitu - ADHD - a to davaju detom antideresiva tusim aby ich ukludnili alebo ak si ublizuju deti.

nas maly si bucha hlavku o stenu alebo o dvere ak je nepokojny - to je asi najhorsie pre nas a plienky - kedze nema vobec pach ani nerozumie ze je mokry / cely den by dokazal byt v mokrom nechape ze je mokry / lekari nam povedali ze roky mu bude trvat kym pochopi v podvedomi ze pisa preto ze musi to asi take najhorsie

baby zase kecam sorry - ale je super pokecat s niekym kto ma podobny problem sorry ak som vas ukecala

zuzanamv
autor
23. jún 2009

Ahojte,
som rada, že sa debata tak rozbehla.

Hecuba, vitaj!
Ďakujem za popis tvojho syna, v niečom sa tiež podobá na môjho.

Len mne pri AS stále na Maťka nesedí ten nedostatok alebo neprítomnosť empatie, on rozozná pocity druhých, dokáže normálne viesť dialóg, počúvať, odpovedať. Tak neviem...

A také opakované pohyby nerobí, akurát, keď sa mu niečo nepáči (niečo nedovolím, alebo v škôlke od neho niečo chcú), začne tak nervózne podupkávať.

val223
23. jún 2009

Zuzi aj nas maly ma vysoku empatiu rozozna pocity strasne je vnimavy vzdy citi so mnou alebo s druhymi aj my sme sa pytali jak moze byt autista a a pritom byt taky ale nam povedali ze vlastne autista - to je dieta s asocialnym spravanim dieta ktore sa nezapaja a nehra a podobne - a potom nam povedali ze je to super ze maly je vnimavi

aj my z mnohych znakov autismu uplne sa vymykame napr. nas maly kopiruje ludi - a to vraj autista nerobi; alebo ma super pamat pamata su ludi a mena a spaja ludi do hromady napr. janko a toto je jankova mamicka - a to vraj autisti nerobia alebo ze je velmi aktivny miluje sport a futbal - a autisticke deti vraj nie su fyzicke velmi ked kazdy je ini neviem sama tomu nerozumiem 😒

mayap
23. jún 2009

val223,
môj má problém zaspať, donekonečna si šomre, hrá sa s rukami atď , no keď zaspí, tak je fajn. večer chodí spávať okolo 21.00 a vstáva okolo 7.00. ešte stále spáva aj na obed... teda, keď sa mu podarí zaspať, je schopný prespať aj 3 hodiny a nevieme ho zobudiť.

zuzanamy,
aj môj maťo normálne komunikuje, no občas sa ho treba viackrát opýtať aby odpovedal... čo sa týka tej empatie, to kolíše podľa nálady...

inak aj ja dookola vysvetľujem, že čo urobil zle a prečo je to zle... nikdy mu nedám trest bez toho aby som mu nevysvetlila, za čo ho má.

zuzanamv
autor
23. jún 2009

Jaaj, no je to ťažké s takouto diagnózou, keď môže mať u dvoch ľudí úplne protichodné prejavy.

Podľa toho, čo som čítala, tak u Aspergerov by malo to asociálne správanie vychádzať práve z toho, že nerozumejú citom a vzťahom medzi ľuďmi. Tak je čudné, že u klasického autizmu by to neplatilo. Ja už neviem.
Asi by som mala prestať čítať články na nete, lebo mám akurát stále väčší chaos...

Ja sa Maťkovi tiež snažím všetko vysvetľovať, ale on je neskutočne tvrdohlavý, keď si niečo zmyslí, tak sa nedá len tak ľahko presvedčiť. Môžem vysvetľovať koľko chcem, že sa to nedá, a prečo sa to nedá. On mi na to povie, "ale ja chcem, aby áno..."

val223
23. jún 2009

mayi, nechcela sa ta dotknut s tym trestom sorry ak som to zle napisala alebo to zle vybehlo ☹

aj nas sa kolise v postielke, spieva si s ruckami sa hra a spi bez problemov
nas maly ak spi do 7dnej tak to jedine ze je chory - my sme v kuse hore pred 6tou prve dva roky to bolo o 5tej kazde ranoa mozem ho dat spat o 11nastej vecer a aj tak vstane o 6tej, my tiez este spime cez obed nas maly miluje jeho siesty 🙂

ty mam pocit ze vobec nepomaham sorry len som kdesi citala ze autisticke deti velmi skoro vstavaju - i ked sa mi to zda hlupost
ale viem ze mnohe autisticke deti maju problemy so spanim aspon to nemate 🙂

sorry utekam maleho so vane kedze je uz 19.45 tu.
krasnu noc, papa valika

hecuba
23. jún 2009

Baby, tak u nas toto iste! Myslim s tym spanim. Cez den prestal spavat vo veku 2 rokov. No, spavat. Jemu kolkokrat trvalo aj 2-3 hodiny, kym zaspal. To uz aj vstavat bolo treba a ak to nahodou "stihol", tak prespal aj 3 hodiny a cely rezim sme mali v kybli. Aj teraz, ked je uz starsi. Vecierku sme mu najprv posunuli zo siedmej na osmu, potom z osmej na deviatu a aj tak este taku hodinku sramoti v posteli a spi do siedmej. Cez vikendy, samozrejme, zasadne len do siestej 😝 No, ale teda, ked uz zaspi, tak mozu pri nom aj bomby vybuchovat 😀

Ked je nervozny, stale si nieco kladie do ust--vacsinou kus oblecenia. Kolkokrat zo skoly prisiel s nacisto zozutym, az prederavenym rukavom!!!

No a ktora ste to spominala s tymi osahavanim? Tak toto robi moj syn mne! uz sme mu tisickrat povedali, ze sa to nepatri. A nic.

A ani Parris dost dobre nechape metafory. Vsetko mu musim vysvetlovat, hoci to uz niekolkokrat predtym pocul. A vsetko tiez berie doslovne. Este na zaciatku skolskeho roka sme si toho dost vypoculi od jeho ucitelky vytvarnej vychovy (teda suplujucej; jeho vlastne ucitelky ho uz poznaju). Totizto mali nakreslit autoportret. Parris nechapal, co je autoportret a ucitelka im to vysvetlila tak, ze "nakresli seba a potom si dokresli saty." No, tak Parris nakreslil presne, co mu kazala--seba. anatomicky spravne, so vsetkym, co k tomu patri a potom chcel dokresli saty, ale uz bolo neskoro. Parrisovi zkonfiskovla vykres (asi, aby si ostatne deti nezobrali priklad 🙄) a ja som dostala neprijemny telefonat. 😠

mayap
23. jún 2009

hecuba,
s tým autoportrétom to bolo zlaté... 😀 , no ale urobil len to čo mu učiteľka kázala...

aj môj keď zaspí, tak spí... 😝 😝 😝

to osahávanie som spomínala ja, najnovšie chodí s tým, že maminka maá kuracie prsíčka... 😝

val
s tým trestom si sa ma nijako nedotkla, 😉

hecuba
23. jún 2009

Ze kuracie prsicka 😀 😀

zuzanamv
autor
23. jún 2009

Mayap,
ale to je super, veď to znamená, že chápe dvojzmysel!

Ja som Maťka minule skúšala, on má záľubu v dverách, tak som si z neho robila srandu, že DVEre, TRIre, ŠTYRIre, a smial sa ako divý.

mayap
23. jún 2009

no veď ja stále tvrdím, že on je švacnutý génius... 😀 😀 😀 😀
ale občas mám dojem, že mňa švacne z neho... 😠 😠 😠

zuzanamv
autor
23. jún 2009

Tak to dôverne poznám!

val223
23. jún 2009

aj ja to poznam 🙂 🙂 🙂

my mame tiez problemy s kreslenim az teraz po roku v skolke dokazal nakreslit panacika s tvarou - vieta hlavicka a ruky a nozky - chudacik rok ho to ucili 🙂 ☹

aj nas zuje!! na zaciatku nam prezul skolsku uniformu a rukavi na total dozute i ked to uz predstava teraz - este ze je tu oblecenie lacne 🙂

davala som ho spat a smial sa zo slovickiek v knihe ze Slop and Slap a to slap mu preskakovalo no vazne 15minut sa z toho smial jak divi aspon sme sa posmiali

inak ani my velmi metafory - na autistickych testoch mal nakrmit babiku - to take predtieranie - a nas maly nic - vsak nebude krmit nieco co nezije - aspon to ma logiku 🙂

a uz utekam kedze manzel zazera co to tolko dnes pisem, snad zajtra 🙂 🙂 🙂