Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kofa77
27. máj 2016

@inom75 aj u nas za somarinu. napr. ze preto, ze nevie, co bude robit ako dospely..

mummy01
27. máj 2016

@akvi no my to mame inak. Kedze maly je dieta so spec.potrebami tak tam zakon umoznuje vzdelavat sa doma podla ivp a do skoly chodit minimalne 2 hodiny tyzdenne kde si ucitelka pozrie co sme robili,ohodnoti to a prip.da nejaku ulohu. Komisionalky sa nerobia a uprimne on by ich ani psychicky nezvladol preto som zvolila tuto formu. Takze nevyhoda je ze proste musim ist podla osnov. Ale zasa ja to zatial inak robit neviem,vecsina rodicov zacina ucenim podla osnov a casom si najde ten svoj sposob a tak to bude zrejme aj u nas. Tento prvy rok som nazvala testovaci lebo sama neviem este do coho idem ale do buducna mam plan ze syna do skoly nedam pokial sam nepride s poziadavkou ze chce a to sa zrejme nestane. Takze urcite pride aj na vasu skolu rad,zatial to tak vidim lebo tato nasa spadova skola sa sice tvari dolezito ale ja viem uz teraz ze dlhodobo to fungovat nebude a ked najdem vhodny sposob ucenia tak tu skolu opustime. Musim to davkovat postupne,nemam ziadnu oporu v rodine tak to by asi nikto neprezil keby ze hned prejdem na unschooling 😀 alebo dalsia verzia je ze odideme do zahranicia ale to uvidim casom. Pripadne ak mas nejake info ako funguje homeschooling v anglicku tak sem s nimi.

inom75
27. máj 2016

@kofa77 Boooože!!! Ako sa tie naše dietky budú pasovať s ozajstnými problémami?
Inak je zvláštne, že ho absolútne neznepokojí to, že nemá napísanú úlohu, že sa neučil, alebo neurobil niečo, čo mal. To má totálne v paži! 😠
Stále sa tvári a aj vyjadruje, že jeho život je na hov..! Keď sa ho spýtam, čo mu vlastne vadí, tak to, že si ja robím, čo chcem a on nemôže. Už som mu aj vykričala (mala som riadne nervy), že odkedy sa narodil, tak sa stále prispôsobujem len jemu a ani zďaleka nerobím to, čo by som chcela. Ale, že ho mám rada a záleží mi na ňom, tak to robím z lásky k nemu. Ale on to aj tak nechápe, tým som si istá!!!!
Dievčatá z Prešova, keby ste vedeli o nejakej robote v PO (len jednozmenná prevádzka), dajte vedieť, lebo súrne potrebujem zarábať!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kofa77
27. máj 2016

@inom75 vies co, ale napr. ja mam pocit, ze on si s takymi klasickými problemami poradit vie, ze on riesi len taky "vyssi princip" alebo ako nazvat...
napr. furt riesi, ze aj tak pride koneic sveta, lebo vymieraju vcely- uz som mu zakazala spravy, tam bola nejaka reportaz, takze napr. chce skusit tandemove skakanie, ale aj tak nevyskusa, lebo o par rokov vsetci umrieme... alebo globalne oteplovanie, vyrubovanie pralesa amazonského, ze vsetkych by zabil, lebo vyrubuju ten prales, vsetci sa podusime, on normalne aj revat bude koli tomu...

ale zas klasicke veci si osefovat vie, je drzy jak opica aj k cudzim, vie sa ozvat...

ale ano,zivot ma hrozny, STALE musi neico robit, akoze prezliect sa a poskladat si veci na kopku, vybrat veci z tasky a pod...

inom75
27. máj 2016

@kofa77 Áno, všetko musí robiť on a chvíľu mu nedám pokoj. 😀 A reál je taký, že musím aj 100x hučať, nech si ide umyť zuby, nech sa prezlečie, nech si uprace, lebo po vyzlečení to nechá zásadne na posteli, alebo na zemi. Ale som to ja, tá najhoršia mater na celom svete, ktorá ho núti robiť všetko a ja nerobím nič!!!! 😀

janulka1985
27. máj 2016

Holky ahoje...no čitam čo to za megaprocesy riešite..ale aj ja denne niečo ja som uz uplne prepnuta na ten AS ....uz ani ked sa ma niekto snaži poučovat o vychove to uz ani nevnimam....som len naspeedovana na aspergerovske vykyvy lebo keby som nebola tak dcera so mnou dokyve...prechadza to do paranoje😂😂 boozee

akvi
27. máj 2016

@kofa77 😀 😀 😀 Ako keby som mojho pocula..Tiez ma hrozny zivot, lebo ho nutim si umyt zuby a prezliect si smradlave veci, ktore ak by som ho neupozornila je schopny nosit kym sa na nom nerozpadnu. A to dokaze taku dramu vyrobit z uplnej hovadiny, ze ja niekedy ozaj nechapem, ci uz mne uplne drbe, alebo jemu..

kacena4
27. máj 2016

@ahojcek ahojko k tej koznej. my chodime k tejto dr. zelenayova. pezinok. vie ze syn je aspik. aj so sestrickou su super. vysvetlia vsetko co chce syn vediet. maju trpezlivost. boli sme viackrat dokonca na dusiku so synom a krasne zvladol. my sme spokojny s pristupom. vzdy vopred pre istotu upozornim ze je aspik. ale myslim, ze to ma aj v karte poznacene. objednava sa telefonicky medzi 11-12 inak neberie telefon, cas je cca, parkovisko pred nimi je 1/2hodka zadara potom sa plati, ale ak ides nieco kupit do lekarne v budove odblokuju ti karticku a nic neplatis 🙂 takze super najlepsie je ist nie rano ale okolo obeda vtedy je tam menej ludi http://www.pezinok.sk/index.php?yggid=797

kofa77
28. máj 2016

Baby, pozeram film Summerhill a som nadsena. A aj smutna a nasrata,ze daco take tu nie je. Pozrite si ho. Ta myslienka je genialna. Jasne, ze nesadne kazdemu, ani rodicovi ani kazdemu dietatu. Syn by bol nadseny.
Musela som sa podelit o nadsenie,idem dopozerat😀

mpg
28. máj 2016

Sú tu aj mamy, ktoré majú staršie deti s AS - tak okolo 20 rokov?

akvi
28. máj 2016

@kofa77 no tak k tomuto sa nasa skola snazi dopracovat 🙂

ingridhowland
29. máj 2016

@mpg Ahoj nemam syna ale moj manzel je diagnostikovany Asperger a navstevuje pravidelne terapie.

mummy01
29. máj 2016

@mpg aj moj muz je asi,nieje ale zdiagnostikovany. Bud ma AS alebo je to "strateny pripad" 😉

@ingridhowland ak by si mohla napises mi ake ma prejavy? Kludne aj do ip,ja som z mojho uz na pokraji z nervami.

moni73
29. máj 2016

@akvi už tu toľko nemachruj...😉, lebo všetky pobezime do BB. Len závisť zo mňa hovorí. Teším sa, že aspoň nejaká škola sa snaží.

ingridhowland
29. máj 2016

@mummy01
Ahoj teda syna mam ale nie dospeleho 😉 Zatial je diagnostikovany na PVP ale cisty aspik je to mini verzia mojho muza.
Prejavy? Nulova empatia, ciste logicke myslenie - moj muz nevie nic prezit cez emocie len cez logiku a racionalne zdovodnenie, musi mat pravidelny rozvrh dna, samozrejme velmi slabe socializacne schopnosti- ale tam sa velmi zlepsil vdaka terapii, stimming ruk a prstov, nechape ironiu vsetko berie doslova, nevie citat neverbalne prejavy- vyraz tvare, gesta apod. Nema intuitivny rodicovsky pud- vsetko co sa tyka nasho syna sa musel "nabiflit" po sedeniach so mnou a jeho terapeutkou. Je toho vela
Ale hlavne je to skvely chlap snazi sa pracovat na zmiernenie dopadu diagnozy na nase manzelstvo right a velmi pomohlo ked akceptoval svoju diagnozu a pochopil ze svet funguje inak ako je to v jeho hlave. Chodi na pravidelne terapie kde sa uci rozvijat socialne spravanie, empatiu, executive functioning a hlavne komunikaciu. Uz dokonca rozprava o svojej diagnoze sam aj s nasimi priatelmi ci znamymi.
Jeho oficialna diagnoza je Asperger syndrome, Alexithymia, Executive functioning disorder.

mummy01
29. máj 2016

@ingridhowland dakujem,moj muz ma najvecsi problem s komunikaciou a empatiou. Komunikuje rad o tom co jeho zaujima a akonahle ho to nebavi doslova sa vypne. A nechape ze su veci ktore proste treba odkomunikovat aj ked to nebavi nikoho ale proste to je zivot zvlast ked mame deti. Casto mu musim vysvetlovat vztahy,ze ich treba budovat a udrziavat,on by najradsej zil na opustenom ostrove kde mu daju vsetci pokoj. Takze sa casto citim ako jeho matka. Ale mas super ze tvoj muz chce na tom pracovat,premyslam ze dokopem toho mojho na diagnostiku.

ingridhowland
29. máj 2016

@mummy01 urcite to stoji za to skus ACVA ved nemusi mat oficialnu diagnozu staci evaluacny proces a vyhodnotenie. Na zaciatok skus online test
Mojmu muzovi pomohlo ked mu terapeutka vysvetlila ake je dolezite na sebe pracovat kvoli nasmu synovi Aspikovi ze mu moze ist prikladom a pomoct mu prekonat handikepy prameniace z diagnosis.
Tiez to pomoze doktorom urcit kam sa bude "vyvijat" nas syn a na ktorych oblastiach auti spektra bude potrebovat intenzivnejsiu terapiu.

evkakorcek
4. jún 2016

@zuzanamv Ahoj moj syn - 4 roky, je tiez "aspareg". Boli sme uz na niekolkých sedeniach u psychologičky a bol nám diagnostikovaný na 80% práve tento syndrom. so sto percentnou istotou to budu moct povedat az v 6 rokoch resp v skolskom veku. Ako som tak citala príspevky vyssie moj syn je skoro presne taký ako tvoje dieta. v dvoch rokov vedel vsetky písmenká abecedy a císla, farby. v troch - styroch rokoch vedel pocítať do 50 po slkovensky a po anglicky, abecedu vedel vyspelovat po anglicky, vela slov a slovných spojení a viet vie povedat po anglicky, vie cítat po slovensky a anglicky, vie dopravné znacky co znamenajú.... 180 kuskove puzzle vie poskladat behom 15 minut 😕 😕 a vela inych veci. No trapi ma to ze sa nevie zaclenit do kolektivu v skolke. hry ako také snimi hrá, ked ho ucitelky zapoja do hry, ale sam od seba nikdy 😔 ☹ Títo ľudia su asocialny geniovia. Moj Adamko má sice iba 4 roky, uvidime ako sa casom vyformuje jeho povaha. Chcem aby v skole nemal problem v kolektíve, ako matku by ma to velmi mrzelo. Viem ze sa to nebude dat ovplyvnit na 100% ☹ ale urcite nieco preto spravit musím.

zarad
4. jún 2016

@evkakorcek ahoj môžem sa spýtať,kto Vám ho diagnostikoval? Neboli ste náhodou v TT u Jánošíkovej? Mám tiež 4 ročnú dcérku s podozrením na aspergera a o dva týždne sa tam chystáme. Chcela som vedieť, čo nás tam čaká.

evkakorcek
4. jún 2016

@zarad Nemáme to diagnostikované na 100% ako som už písala túto diagnozu možu potvrdiť az v školskom veku. Chodíme so synom k psychlogicke uz dlhsiu dobunakoľko sme si všimli ze nás syn je iny a tiez nás na to upozornili aj pedagogicky v skôlke. s exmanzelom sme rozvedení a najprv sme si mysleli, že náš syn má nejakú traumu z rozvodu, ale po podrobnom psychologickom vyšetrení nás psychologicka oboznámila s touto diagnozou.

zarad
4. jún 2016

@evkakorcek to veľmi dobre poznám. Dcérka je proste tiež iná, pre väčšinu nezainteresovaných rozmaznaná, nedotklivá....ale problém je niekde úplne inde. Tieto detičky potrebujú aj trochu iný prístup. Má takmer všetky príznaky aspergera. Tak som veľmi zvedavá čo nám povedia v TT.

evkakorcek
4. jún 2016

@zarad Ja to neberem ako tragediu. Skôr sa sanzim teraz svojho syna co najviac pochopit a hladat spôsoby ako vnímat jeho svet. Viem ze mozno v skole bude mat problem v kolektíve, alebo bude mat problem s autoritou, ale práve preto sme tu prenho ako rodicia a velmi nám pomáha aj psychologicka. Tá nas s tým oboznamila celkom milým spôsobom. "pozerali ste v telke Teoriu veľkého tresku? Tak Sheldon je váš syn" 😀 😀
Nemôzme byt predsa vsetci na tomto svete rovnaký 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzanamv
autor
4. jún 2016

@evkakorcek
Ahoj, pisala som tie prispevky uz strasne davno, syn bude mat onedlho 11 rokov, asperger sa nepotvrdil.
Je sice velky introvert, a je taky uzkostlivejsi, ale je to povahova crta, nie diagnoza... V skole sa mu dari, trvalo to dlho, ale uz ma aj kamaratov, hrava futbal.

zarad
4. jún 2016

@evkakorcek vidím, že máme na to úplne rovnaký názor. Tiež navštevujeme cca rok psychologičku a veľmi nám to pomáha. Vďaka pozitívnemu, akceptujúcemu a kľudnému prístupu viem už s dcérkou pekne pracovať. Tiež sa trošku obávam, čo bude v škole, ale dúfam, že bude mať aj šťastie na ľudí okolo seba, ktorí budú chápaví. Jednu traumu si už totižto nesie so sebou zo škôlky, vďaka pani učiteľke, ktorej nesedela jej povaha a snažila sa ju "zlomiť".

mummy01
10. jún 2016

Baby,idem si po radu. Ako zvladate alebo skor vase deti lekarov? U nas bola pohoda ak sa k malemu lekar spraval s respektom,zvladal odber krvi ak mohol sediet pri tom a pozerat sa,proste nemal problem ak mal vsetko vysvetlene. Stacil jeden hrozny nectlivy pristup a nasilne osetrenie a mame doslova traumu. Odvtedy sa mi pocikava v noci,nevie vecer zaspat,k veceru je uz niekedy tazko ukludnitelny a zacal byt obcesivny. A co je uplne najhorsie u lekarov mame horor. Vcera zachvat zurivosti,ublizoval mi,vrieskal,chcel nicit veci v ambulancii a to sme nikdy predtym nezazili. Zmenili sme aj ambulanciu aby nesiel znova do tej kde zazil traumu ale ani nevinne osetrenie ktore by inak zvladol skoncilo hroznou scenou. Mozno ste zazili alebo zazivate nieco podobne tak ak mate nejake rady ako situaciu zlepsit tak sem s nimi. Ja s malym vela rozpravam aby vedel co ho caka a s cim ma ratat,v ambulancii upozornujem ze syn ma AS ale zial nie kadzy lekar vie co a ako ma robit. Potom staci jeden traumaticky zazitok lebo lekarka kaslala na "nejakeho autistu" a osetrenie ktore sa aj zdravim detom nerobi pri plnom vedomi mu spravila nasilim a cele moje usilie aby dieta nemalo z lekarou stres vyjde navnivoc ☹

akvi
10. jún 2016

@mummy01 no ako to zvladnut, to neviem.. Sme na tom podobne. ☹ Nastastie, syn nebyva chory.. Zubar je horror. Uz mal 3 kazy, ale nedal si osetrit ani jeden, nastastie 2 pokazene mliecne uz vypadli.... Zubarka sa najprv tvarila, ze preboha, take velke decko a taky cirkus.. Teraz sa uz netvari nijak, minule sucho skonstatovala, ze ma tam kaz, ale ze mu s tym nic nejde robit, lebo to je mliecny zub a uz je na vypadnutie.. U klasickej dr. sme neboli od jeho 3 rokov, takze ja ani netusim, co by robil.. Ale viem, ze by bol cirkus.. Resp. on je aj na zubarku totalne drzy, ale az tak, ze to vidno, ze nie je ani on.. Je proste v takom strese, ze mu je total jedno, on na nu priam krici a cakam, kedy ju posle do zadku 😀

mummy01
10. jún 2016

@akvi no len moj je chory casto a okrem toho chodime do par odbornych ambulancii takze to neosalim ☹ nikdy predtym sme problem nemali az po tom incidente na orl na kramaroch. Tak som ho vcera vzala do sukromnej ambulancie ze nech nema stres no ale horor,ta zlata doktorka si to odskakala. Bola som v soku lebo som ho este takeho nezazila,bol ako divoke besne zviera. Na jesen nas caka tortura na stomatologii,aj zakroky a toto fakt netusim ako budeme riesit.

bebe02
10. jún 2016

@mummy01 Prosim ta, u koho ste boli na ORL, nech vieme, komu sa vyhnut.
Inac, vraj na Heydukovej ul. v Bratislave je nejaka zubarka, ktora osetruje aj INE deti, s autizmom a pod.

mummy01
10. jún 2016

@bebe02 uz som to niekde citala.No my sme tam boli v noci na pohotovosti kedze sme mali akutny problem a bola tam starsia lekarka zial neviem meno. Vcera sme boli v centre jednodnovej chirurgie na Kramaroch v orl ambulancii a tam bola lekarka zhrozena ze malemu davali tamponadu pri vedomi zvlast ked bol v takom stave.

bebe02
10. jún 2016

@mummy01 Chudatko. ☹ Niektori lekari su tak necitlivi. ☹