Môže to byť šarlach?

ivirk
5. feb 2013

Ahojte, poradte kto viete. Moj syn ma 15 mesiacov, pred cca 1,5 tyzdnom dostal prvykrat v zivote nadchu, zvladli sme to po cca troch dnoch s Coryzaliou a kvapkami z morskej vody MAR, celkom dobre, raz mal zvysenu teplotku inak v pohode. Pocas toho sa mu na lickach zacal vytvarat nejaky vysyp, ale neprikladala som tomu nejaku velku pozornost, natrela som to sudocremom, nic sa vsak nezmenilo. Postupne sa to zhorsilo, csto jeto zacervenane, ma licka ako ruzicky, nemyslim ze ho to boli alebo svrbi, no po par dnoch ma vysypane aj prsicka ramienka a hrdielko smerom k chrbatiku no a uz trosku aj ritku. Tam vsak je to len hmatatelne nie jeto cervene, len na liskych to cervenie. Neskusala som ziadne nove potraviny, nic som nezmenila , ani prasok ani nic tak som sa vybrala k lekarke a ta mi z fleku povedala ze ma Šarlach, vraj pri tom horučky nie su a dala nam antibiotika PEBENE. Bojim sa aj tych, ja som totiz alergicka na penicilin a bojim sa ak to bude mat aj maly. Ked mal 3 mesiace mal zapal obliciek, uzival 5 tyzdnov atb. Suprax, znasal dobre. No ale hladala som na nete o šarlachu a všade som nasla ze to zacina vysokou horuckou a vysyp je hlavne v zahyboch (moj maly tam vobec nema ani nemal) a na tvari sa nikdy nevyskytuje a on ho ma hlavne tam a tam to aj zacalo. No a sprevadzane anginou vacsinou a jemu nastastie nic ine nie je. Normalne papa aj spinka, nema ani spoliky... Poradte niekto, ja nejak neverim tomu šarlachu a dost sa toho aj bojim ked som o tom citala, mali ste to niekto??? Ďakujem za odpovede

xlucia
5. feb 2013

@ivirk to vyzera na ekzem

samuelzuzanasara
5. feb 2013

pokial ja viem tak mne bolo povedane tiez ze su tam vysoke horucky ale moje dvojcata nemali horucky iba sa vysypali na tvari a hrudniku,sarlach je typickym ze sa dieta vyhadze na tvari,vraj v tvare motylich kridel

danielita111
5. feb 2013

Ahoj sarlach je vlastne streptokokova angina pri ktorej je vysev sposobeny toxinmi ktore produkuju tie streptokoky.A presne ako si citala su pritomne vysoke febrility a vysev typicky na vnutor.strane dlani a noh.Toto mi skorej pripada na ekzem ale na 100% tazko potvrdit ked clovek nevidi.

rainee
5. feb 2013

Presne my sme mali tiez sarlach bez horucok a s priznakmi ako pise samuelzuzanasara, dostali sme penicilin. Najhorsie bolo potom to osupovanie koze na rukach a nohach, je to fakt neprijemna choroba a co ma uplne nepotesilo ze sa to da dostat opakovane 😝

sakura77
5. feb 2013

@ivirk moj synovec mal,tiet najprv netusili ze co to je,a mal hlavne taky typicky sytomalinovy jazyk,co bezne nemava...

kaja73
5. feb 2013

@ivirk pozri si piatu chorobu-v posledej dobe je tu na MK plno patiek a dr ich nediagnistikuju spravne 😢 -akoby to ani nepoznali-tam su aj take cervene licka.
najskor je mierna teplota a priznaky nachladnutia,potom cervene licka a potom vysyp na tele-ktory migruje hore dole a meni polohu.

samuelzuzanasara
5. feb 2013

ano zabudla som napisat o tom jazyku ako pise sakura77 aj to sa prejavuje pri sarlachu,to sme mali tiez

ivirk
autor
5. feb 2013

No podla vsetkeho je to predsalen ten šarlach :(((( uz sme viac vysypany a najviac asi na ritke. Zacala som s antibiotikami, snad to zaberie a bude ich dobre znasat. Kolko to asi trvalo tym co ste mali šarlach kym zmizol vysyp a to olupovanie potom. A nasledne ste nemali ziadne komplikacie? Citala som o moznom zapale obliciek,..... 😒

samuelzuzanasara
5. feb 2013

m& sme nemali ziadne komplikacie a trvalo to asi dva tyzdne

samuelzuzanasara
5. feb 2013

obvodna lekarka nam sarlach dobre nediagnostikovala,az stara 70 rocna kozna doktorka

lolonka
6. feb 2013

ak si nie si ista sarlachom.........nech lekarka urobi vyter z krku......moja dcera mala sarlach....ale vysypana bola malicko..mala zvysene teploty...a taky iny jazyk....robila jej lekarka vyter..az potom dala penicilin

ekinkala
6. feb 2013

skus ineho doktora ak si na pochybach a nerobyli je ziadne vysetrenie ohladom sarlachu? Skus inu dokynu a uvydis ci to potvrdi

evuliatko_tn
9. feb 2013

moj maly mal na jazyku taku bielu skvrnu, potom sa v priebehu dna vyhadzal pomalinky v oblasti pod bruskom. zacali sme s antibiotikami hned v ten den..

kepassa
15. mar 2013

@ivirk prave citam kedze mame nieco podobne a uz mi to ani neda spat pomaly...tak nakoniec to predsa len bol ten sarlach? moja starsia dcera mala od pondelka poobedia teploty s tym, ze v stredu sme uz isli na pohotovost lebo ju zacalo aj boliet hrdielko, lekarka to automaticky zhodnotila ako anginu a dala nam penicilinove antibiotika, v stredu vecer o 20 tej vybrala prvu davku, potom cely stvrtok uz teplotku postupne nemala a ked tak len zvysenu, vybrala rannu davku a vecernu, dnes v piatok rano o 8 hod som jej podala dalsiu davku antibiotik a zakratko na to pozeram, ze ma drobne cervene vyrazky po hrudniku, pri usiach na chrbatiku, volala som dr. co s tym mali sme prist ukazat sa, prisli sme cca o 10tej s tym, ze vylucovala sarlach. V podstate jedine co jej vylucovalo ten sarlach nebol malinovy jazyk s vyrazkami, preto to zhodnotila ako alergia na penicilin a okamzite ho kazala vysadit, teda dnesnu vecernu davku atb som uz nedala, napriek tomu sa na vecer /cize cca 12 hodin po prvom vyseve/ vyhodili dalsie vyrazky na podbrusku a na pipke a trosku stehienkach, jazyk som pozerala nema ho "neprirodzeny" ani s vyrazkami urcite nie malinovy. Len je este vacsmi vysypana nez rano...dala som jej dnes 2x dithiaden. Bojim sa, aby sme nepodcenili situaciu kedze som si precitala co vsetko moze nelieceny sarlach sposobit. V utorok poobede mame ist na kontrolu, dovtedy nic len dithiaden, ziadne atb, angina ma vraj prejst sama - -musi...

ivirk
autor
17. mar 2013

@kepassa ahoj, nam sa ten sarlach vobec nepotvrdil ale maly vyuzival cele penicilinove antibiotika. z vyterov sarlach nevysiel, zapaene hrdielko nemal ani horucku vobec ani zvysenu a podla mojho nazoru aj jazycek mal uplne v pohode. no a podla toho co som nacitala sarlach sa nikdy neprejavi na lickach a tam sme to mi mali najviac vysypane. po tych atb to ale fakt zmiznlo tak netusim ako to bolo a co to bolo. no a dalsim priznakom ked sarlach odoznieva sa zacina olupovat kozticka na koncatinach a nam dodnes ani naznak a to uz je naozaj ze sme aj zabudli ze sme nieco mali, takze doteraz neviem povedat cito sarlach bol, ja osobne som od zaciatku bola presvedcena ze to je nieco ine ale neviem co. No a ked je nahodou reakcia na atb, tak sa Ti mala mohla est vysypat viac aj po vysadeni, lebo atb su est niekolko dni v tele tak to este moze byt. A pre istotu ak mate sarlach nedali Ti nejake ine lieky? Ved su aj ine antibiotika, take co nie su peniciliny?

tinkag
17. mar 2013

aj my to teraz mame. Moze to byt sarlach aj nemusi. Ja u nas viac tipujem na 5.chorobu. ale ak sa nebol streptokok, tak neviem. Ani u nas som nedavala nic nove na jedenie. Prechadza to, ale ked sa hneva, place tak jej to vidiet na noziclach. Moze to byt aj nieco slabsie, virusove ochorenie, teraz je vo vzduchu toho vela.

ktore
10. okt 2013

ahojte.moja rocna dcerka mala dva tyzdne nadchu.potom dostala teploty 38,5 dokina povedala ze ma silne zapalene hrdlo.dala na sumamed.na druhy den teplota 40 potom 39 a potom teplota klesla a mala sa vyhadzala drobne ruzove vyrazky na brusku a potom aj na chrbatiku.dnes je druhy den vyhadzana.myslela som ze to moze byt siesta choroba ale teraz sa zacinam bat co to moze byt.zajtra idem k dokine mohla som ist hned dnes.hrozne sa bojim.

xlucia
7. jan 2014

@ivirk ahoj. tak ako ste vtedy dopadli?

ivirk
autor
8. jan 2014

@xlucia Ahoj, myslis po tom "šarlachu"? No tak ako som napísala, dodnes neviem povedať či to bol alebo nebol šarlach, lekárka to uzavrela že ho prekonal a ja si myslím že nie. No hlavne že výsyp zmizol a viac sa nič nedialo.