16-mesačne dieťa nechodí samo

gabika5656
28. nov 2022

Ahoj mamičky poprosula by som o radu. Dcérka ma 16 mesiacov a ešte nechodí sama. Vie sa postaviť a chodiť popri nábytku. Najhoršie na tom je že sa naučila chodiť za ručičky. Keď jej nedám ruku ani sa nepohne hodí sa o zem a plače. Prosím poraďte mi ako ju od toho odučiť. Máme aj choditko ale skôr sa ho boji ako keby sa mala ku nemu postaviť a ísť s nim. Ďakujem za akúkoľvek radu.

daniela2202
28. nov 2022

@gabika5656 chce to iba čas, neboj, pustí sa i sama 😊

lia261
28. nov 2022

@gabika5656 nás malý začal tiež až v 15 mesiacoch chodiť, tiež iba za ruku chodil a je to podla mna tým že je viac opatrny. Nie je si isty svojim krokom , keď začal nás chodiť tak to bolo už naozaj krásne , susedona mala je rovnako stra ako nas a ta začala v 10 mesiacoch a este do 2 rokov vsade padala a podkynala sa a náš vobec nie. Skúste vydržať chvíľku ono to bude zo dňa na deň 🙂

pribinak
28. nov 2022

Choditko zrus, to nielen že nepomáha ale ešte aj škodí. Dieťa si pri ním nici kĺby a chrbticu

Nedávaj jej ruky, skús jej rozostavovat nábytok tak aby sa mala možnosť docahovat sa a tak chodiť po miestnosti
Napr popsuvat stoličky či kreslo.

hilda08
28. nov 2022

@gabika5656 vacsinou sa deti učia stat pri gauči resp. Pri konferenčnom stolíku…daj stolík od gauca tak daleko aby to mala na dosah plus jeden dva cm a nalakaj ju na nieco aby sa prechytavala z gauca na stolík a spat…kazdy den dva to o trochu posun…ani nebude vediet ako a pusti sa 🙂 da sa to samozrejme s hocičím inym toto je len priklad

joannita
28. nov 2022

@gabika5656 moj syn zacal v 14m stvornozkovat, v 18 sa postavil a v 19 zacal sam chodit. Je uplne zdravy.
Daj jej cas, 16m je uplne v pohode

amelie2017
28. nov 2022

Moj mal 16 mesiacov 7.11. a sam zacal chodit pred tyzdnom. Ked sa naucil sam postavit, bez toho, aby sa o nieco oprel.

lubka668
28. nov 2022

@gabika5656 Chodza ako taka ma tiez svoje vyvinove stupne a toto obchadzanie nabytku je tiez velmi dolezite. Ked som chodila s najmladsim na fyzioterapiu v tomto obdobi nam prizvukovali, ako treba toto obdobie vyuzit a nijako neurychlovat predcasnym vodenim do priestoru. Dietatko treba motivovat najma k chodzi popri stene, to ma byt dalsi stupen po obchadzani nabytku. Nam sa najviac osvedcilo vo vhodnej vyske pozdlz steny nalepit take tie kriklave kancelarske nalepky do sanonov. Maly chodil popri stene, zlepoval ich a hadzal na zem alebo mi podaval do ruky. Tym si posilnoval brusko a spevnoval cele telo. Tiez je vyborne nacvicovat prekladanie predmetov z gauca napr. pri ktorom dieta stoji, na stolicku alebo konferencny stolik, tak aby sa dietatko muselo vytocit, prip. prechytit. Ked to bude zvladat, mozete pridat dalsie vyzvy, napr. popri stene pride za nalepkami k rohu miestnosti alebo posuniete ten stolik, ako tu uz bolo pisane.. Drzim Vam palceky.

zuzanaete
28. nov 2022

Este ma 2 mesiace cas zacat chodit. Je na najlepsej ceste, kedze uz chodi popri nabytku. Vodenie za ruku zruste. Skodi to chrbtici a oddialuje to samostatnu chodzu.

gabika5656
autor
29. nov 2022

Ďakujem Vám za všetky rady.

mufa1987
1. dec 2022

Moja dceraka tiež sama začala chodiť keď mala 17 mesiacov..popri nábytku,za ruky v pohode ,ale sama ani za nič...a potom sama od seba začala.....chce to čas,každé dieťa je iné.. vôbec to netreba riešiť kým nie sú iné problémy 🙃