18 mesačný syn nechodí samostatne

bejusicek
20. feb 2021

Ahojte..,je tu vela tem q ja sem chodim extra malo ale skusim sa opytat... mam 18m synceka pomaly 19m ktory ma miernu hypotomiu chodi okolo nabytku okolo stien drzim sa kolko krat len aby sa nepovedalo ale nepostavi sa v priestore sam chodi po kolenach....hypotomicky sa narodil a fyzio riesim od 8 tyzdna samostatne sa posada az pred mesiacom podla neuro je ok ale od nove fyzio sme dostali bobatha a vojtu uz som z toho zufala mate prosim skusenosti? Stvornozkuje od 10 mesiacov do teraz je vnimavy avsak rozpravat sa mu nechce.. opak je poslu chce aj ked mu nieco povieme ze rozumie vela.. len osobne nepoznam dietatko co tak neskoro este nechodi...

andreatytler
21. feb 2021

@bejusicek Ta hypotonia sa nevyriesila ani po tolkych mesiacoch? Ako ste to riesili?
Nas syn bol dost silne hypotonicky od narodenia (k tomu este aj preferoval jednu stranu) a zacali sme cvicit ked mal 8 tyzdnov. Do 3 mesiacov od zaciatku zvicenia uz bol v poriadku...
Na Slovensku to nie je velmi rozsirene ale vrelo odporucam osteopatiu. Je to forma fyzioterapie, co je zamerana na cele telo. Cvicenia su velmi jemne a jednoduche a podla mna nesmierne ucinne. Na vychode je skvela osteopatka. Ak by si mala zaujem... vyhladam jej meno.

bejusicek
autor
21. feb 2021

@andreatytler dakujem velmi pekne za odpoved... nie stale ma miernu hypotomiu..ano kludne napis meno 😊

cookie29
21. feb 2021

Tak vies ja son Ti sla napisat že v 18 m to je normálne. A potom som čítala hypotoniu. Takze úplne normálne. Kľud. A rozprávanie... tiež normálne. Ja viem že určite máš pocit že všetky deti okolo ale bola by si prekvapená. A na Slovensku osteopata nepoznám ale žijem v zahraničí a určite odporúčam. Ja chodím pravidelne a aj syna som brala od bábätka

karhu
21. feb 2021

nas hypotonik zacal chodit v 2,5r, usta nezavrie od cca 2r, nemam pocit ze meskame😂, nezaujima ma co robia ine deti, neporovnavam, dieta ide svojim tempom, detom najviac prospeje trpezliva kludna matka

vierka82
21. feb 2021

Náš začal uplne samostatne chodit v 22mesiacoch a nemal ani hypotoniu takze kluuud

majamat
21. feb 2021

co sa tyka chodenia, tak pri hypotonii deti urcite zacinaju vseobecne neskor. poznala som muza - vysoky, stihly, sportova postava, aktivny. a udajne do 2r nevedel chodit a tusim ani sediet, predpokladam, ze tiez hypotonia. teraz je to uplne normalny chlap.

co sa tyka rozpravania, v 18-19m dieta este rozpravat nemusi, ale malo by uz nieco rozumiet, co rozumie. chlapci zacinaju casto hovorit neskor, niektore az v 3r.

bejusicek
autor
21. feb 2021

@cookie29 dakujem za odpoved no zvazim to veru akoze na neurologiI mu aj poklepkala po kolenach skusila reflexy a teda nic okrem hypotonie pri bobathovi krasne spolupracuje vojtu preplace a vzpiera sa takze sa to tazko cvici ale snazime sa

elementissa
21. feb 2021

Je to normalne a pri hypotonickych detoch duplom. Nestresuj zbytoce. Bude chodit,ked pride jeho cas. Potom ho nestavis

deniskap
21. feb 2021

odkedy cvicite vojtovku?

andreatytler
21. feb 2021

@bejusicek Tu je jej website. Ja osobne ju nepoznam... nezijeme na Slovensku ale pocula som ine mamicky tu na konikovy ako ju chvalili, ze im rozhybala deti po par sedeniach. Nas syn plakal len velmi malo pri cviceniach. Dufam ze aj vas sa uz coskoro rozbehne.
https://milotasvacova.webnode.sk/

bejusicek
autor
21. feb 2021

@deniskap len od vcera ale musim ist za fyzio ci to robime dobre pri bobathovi uz skvele spolupracuje pri vojtovi je to uz tazsie ma velku silu

bejusicek
autor
21. feb 2021

@karhu a nechceli mu robit nejake vysetrenia ze tak neskoro? Ja som malemu dala vziat krv a vsetko ok aj svalove enzymy super verim velmi ze to pride coskoro ani sadnut cez sikmy si nevedel len na kolenka alebo w sed co sa snazim na prava avsak casto len napravim a on sa tak da znova

bejusicek
autor
21. feb 2021

@andreatytler dakujem krasne skusim jej zavolat len je velmi daleko od nas

karhu
21. feb 2021

@bejusicek sledovany je od narodenia, vysetrenia ma porobene, na kontroly chodime, cvicilo sa..napreduje svojim tempom, ja som spokojna, nevidim dovod stresovat sa🙂

bejusicek
autor
21. feb 2021

@karhu tak super nam na neuro povedala lekarka ze uz nemusime chodit on presiel uz samostatne cca 2m a hned po neuro potom kusok doma ale inak nic len po kolienkach

karhu
21. feb 2021

@bejusicek ak presiel sam 2m, tak je to uz blizko..nas takto presiel 2x nieco sam a o par dni(tyzdnov) uz chodil

bejusicek
autor
21. feb 2021

@karhu 💕 dakujem za nakopnutie budem trpezliva a laskava ako sa snazim byt vzdy este keby to rodina chapala preto ze moja mamina mi dala pocitit ze som mu nepomohla ako oni nam tzv. pavuk, umele posadzanie tahanie za ruky... aj z toho je mi smutno kusok

karhu
21. feb 2021

@bejusicek ja s tymto problem nemam, u mna nik s mudrymi radami neuspeje, pokial to nie je lekar odbornik, tak mi je jedno co kto vravi, a kedze ma poznaju tak ani nezacinaju😈 ..mudrlantov treba zakazdym asertivne poslat do teplych krajin🌞 nervy si treba setrit na pubertu potomka😀

andreatytler
21. feb 2021

@bejusicek Ved to ze on je uz dost velky na cvicenia... uz ho tazko udris v urcitej pozicii ak sa mu to nepaci.
Mne osteopatka povedala ze je velmi dolezite aby dietatko bralo cvicenia pozitivne... dobre ze aspon tie druhe znasa v pohode.

oblecenie99
21. feb 2021

Príhovorom sa za Milotku Švačovu,je uuuuuuzasna. Nás mal hypotoniu,preferoval jednu stranu plus torticolis,Vojta nič,Bobat pomohol,ale čo urobila osteopatka po dvoch sedeniach považujem doteraz za zázrak. Malý bude mať 14 mesiacov o týždeň,chodí samostatne, torticolis sa upravil,hypotoniu tiež,aj tá preferencia jednej strany a začína krásne blabotat,napodobňuje zvieratá,aj niektoré slová po nás. Nechcel stvornozkovat, po sedení u nej sa dal poobede na styri ☺️Ak chces podrobnosti,kľudne napíš.

oblecenie99
21. feb 2021

Ok, malého prevzal manžel :D , už som voľná, mohla som si prečítať všetko. Autorka, kvôli rodičom (mame) sa nestresuj, naši ma išli rovno zabiť, keď videli, ako s novorodencom cvičím Vojtovku, vraj ho týram, čo som to za matku a pod. Tiež som ho neťahala za ruky, nesedel tabuľkovo "vyvankúšovaný" pred svojimi šiestimi mesiacmi, ale nechala som mu priestor, a na ôsmy mesiac sa krásne sám posadil. Ako som písala vyššie, náš mal torticolis (skrátený krčný sval v dôsledku zlej polohy v maternici), hypotoniu hornej časti tela a preferoval ľavú stranu. Vojtovku som bola schopná a ochotná s ním cvičiť do jeho šiestich mesiacov. Ale nedalo mi, že na jednej strane všetci všade hovorili, že dieťa je zdravé, ALE.. tak buď je zdravé alebo nie!? Prečo mám inak zdravé dieťa nervovo stimulovať??

Musím na úvod napísať, že podľa mňa je Vojtovka úžasná vec a zázrak, najmä u detí s DMO, ale aj pre iné, vedia to tu potvrdiť viaceré mamičky. . Ale jednak nie je pre všetky deti, najmä však, a to je kameň úrazu u nás: málokto ju cvičí dobre, napriek tomu je alfou a omegou u nás, najmä v nemocniciach. Nám ju napr. ukazovali vraj zle.. napr. na slabú vrchnú časť tela som s ním týždne svičila na nohy - ktoré mal silné. Ale išla som podľa pokynov, nakoľko nemám zdravotnícke vzdelanie a nemám dôvod tým, ktorý to majú, neveriť. Ja som urobila rázne seknutie s tým vtedy, keď som videla, že sme sa nikam nepohli, vybrala som sa s malým k súkromnej fyzio, ktorá Vojtovku cvičí, dokonca ju študovala priamo v Čechách. Sama mi povedala, že tu nemáme čo riešiť Vojtovku. Rovnako aj neurologička. Na torticolis zabralo obyčajné naťahovanie svalu - po 2 slovom dvoch!! týždňoch. Na porovnaie Vojtovka: 6 mesiacov a nič. Na preferovanie jednej strany - Bobath, malý si to veľmi užíval. Ok, nie vždy :D čím bol starší, tým viac sa bránil, ale tak s Vojtovkou sa porovnať nedalo. ALE u nás sa malý nechcel ani za svet dať do druhého vzpriamenia, ani na štyri.. tak som robila to, na čo majú alergiu asi všetci lekári na SK, ale zo zúfalstva hľadala príčinu, aj tu na fóre, a zaujala ma práve tá osteopatia. Kto ma pozná, vie, aká som, ja teda nie som žiadna alternatívna a pod., najmä ak ide o zdravie, ale tu ide o úplne obyčajnú bežnú vec v zahraničí, kde navyše deti aj bežne po narodení nosia k osteopatovi, aby ich trošku "ponaprával". Skús si o tom prečítať (aj o "KISS syndrome" - na nášho to sedelo úplne, ešte aj narodený akútnou sekciou.. ). My sme z Košíc, tak sme si v lete s mužom povedali, že urobíme výlet za osteopatkou, zhoršiť to nemôže.. Milotka je úžasná osoba, milá a profesionálka. Malý sa pri nej perfektne uvoľnil, nezaplakal, užíval si tú masáž. Ono to vyzerá ako masáž, ide o tie mäkké techniky, nechcem byť nepresná, tak skús vygoogliť.. malý sa po prvom sedení o pár dní posadil, po druhom sa o pol dňa dal na štyri. Bolo potrebné ho doslova uvoľniť. ALE keby ste východ mali ďalej, skúste niečo na západe, chvália aj Rakúsko.. ja môžem dať recenziu len na p. Švačovú, kým žijem, budem jej vďačná.

ALE: na tvoje ukľudnenie: mám 3 kamošky, a ich deti začali chodiť samostatne po roku a pol, ani jedna neriešila žiadne cviky 🙂 Každé dieťa má svoje tempo. Ešte možno necíti istotu pustiť sa.. nám pomohlo dať mu papučky (RAK) - poradila to fyzio, že keď už chodí okolo nábytku takto dlho, tak kľudne už topánky - istí ich to, nešmýka sa im nôžka a dať mu do ruky vec.. bude mať pocit, že má oporu, lebo niečo drží v ruke.. najprv do jednej. Alebo nášho sme napr. neťahali za ruky, ale sám chytil našu ruku, tak som dieťa proste neodstrčila, že nie, ale pochopiteľne som s ním prešla tých pár metrov.. neťahala, iba som mu bola taká opora.. a postupne som mu dala iba svoj malíček,, nie celú ruku.. dostal aj tzv. aktívne chodítko - také, ktoré tlačí pred sebou, nie také, kde sedí, dali sme mu to do ruky, a začal to tlačiť.. viac ho to bavilo, ako stoličku 🙂 Ja si myslím, že je otázkou času, kedy sa Vám rozchodí ;) Potom sa už nezastaví, uvidíš 🙂

oblecenie99
21. feb 2021

@andreatytler Na tom fóre som ťa "spoznala", a odvtedy registrujem, kde sa riešila práve tá osteopatia, a keď si písala, ako to u vás v Canade funguje a ako u vášho malého pomohla tá technika, ma to definitívne presvedčilo, že ideme do toho. Ďakujem 🙂

andreatytler
22. feb 2021

@oblecenie99 My sme take konikovske "sesternice" ... mame rovnako stare deti, pobaja sa narodili sekciou, maju rovnake problemy a obom nam pomohlo to iste 😀
Som velmi rada ze to tvojmu synovi pomohlo. Ty vies o tom tak presvedcivo pisat a hlavne vies porovnat ine metody, co musi byt pre ine mamicky velmi prospesne. Mne o osteopatii prvy krat povedala laktacna konzultantka. Ja som sa jej 3x spytala ze ku akemu doktorovi nas to posiela a kazala som jej to slovo napisat lebo som o tom v zivote nepocula a ona to hovorila akoby to bola samozrejmost. Co mna fascinuje na osteopatii okrem toho ze tak jednoduche cvicenia mozu mat tak silny ucinok je hlavne to ze je to holisticka terapia. Osteopatka co k nej chodime, vie o tych drobcoch uplne vsetko. Ja by som k nej sla aj keby bolo nase dietatko uplne v poriadku. 🙂

deniskap
22. feb 2021

@bejusicek na vojtovku uz je dost velky, moj maly zacal cvicit v 8. mesiaci a zacal chodit az o 9 mesiacov. Takze vas urcite caka dlha cesta. drzte sa

matafich
22. feb 2021

Naša dcéra začala chodiť v 18 mesiacoch. Tiež bola hypotonická. V 5 rokoch už sama bicyklovala, v 6 rokoch plávala, v 7 rokoch lyžovala. Držím palce.

kythos21
2. nov 2022

@bejusicek Ako ste prosím dopadli po rokoch? Ďakujem

bejusicek
autor
28. mar 2023

@kythos21 Dobry deň 🙂 prepáčte ja sem už nechodím dnes je to náhoda lebo hladam knižku 😅 ale začal chodiť týždeň po tom ako som snim začala cvičiť vojtovku 😊 čiže sme to v 18m stihli a teraz ma 3,5 roka a už bol na lyžiach a na odrazadle ide ako profík v bike parku

kythos21
11. apr 2023

@bejusicek ďakujem za odpoved
Prosím. Kedy a vám viac rozrospraval??

mary240187
15. apr 2023

@kythos21 môj ide mat 17 mesiacov tiež nechodí pevné stojí len keď sa drží
Sam si sadol až keď mal 12mesiacov aj to nie sikmy sed,stvornozkovat začal v 13tich mesiacoch chodili sme na súkromné hodiny fyzio keď sa chytí prsta tak doslova beží tak už ani sama neviem ci sa obávať.
Fyzio povedľa,že je len opatrný,že si so všetkým dava na čas .
Ale zase on strašne veľa rozpráva na svoj vek to nám aj teraz Dr.povedala.