3,5 ročná dcérka šušle

k_a_j_k_a
27. jún 2012

Ahojte. Viete mi, prosim, poradit nejake slovne cvicenia na spravne vyslovovanie? Moja 3,5rocna dcerka susle (mladsia 2r rozprava omnoho cistejsie ako starsia) Nevie povedat s, t, z... Ale vsetko hovori s makcenom. Miesto "š" hovori "č" a pod. O "r" ani nehovorim. Slova si skracuje a nevyslovuje vsetky hlasky. Uz som z nej na nervy. Snazim sa ju opravovat, rozpravam na nu s kludom, nekricim. Dakujem.

miriamkac
4. júl 2012

@tin007
Ja logopéd nie som, ale môžem dať typ...nakoľko má malý len 3,5 roka, tak pokiaľ je tam namiesto R..L..nie je to až také strašné, horšie je, ak ho začne nahrádzať "hrdelným R". Potom skús s ním také malé cvičenia (môjmu synovi v tom veku asi skočilo R...keď som cvičila so staršou dcérou)...strielanie "trž...trž...trž..."
Alebo potom komplikovanejšie cvičenie: nahradíš R v slovách "td".....ale to by som už riešila s logopedom....

inka04
5. júl 2012

@tin007 Zámena L za R je žiadúci vývinový jav, väčšina normálne vyvíjajúcich detí si takto medzi 2 až 5. rokom života zjednodušuje artikuláciu. Ak dieťa vyslovuje hlásku L pekne - "čisto" tak to netreba riešiť. Ak si nie si istá odporúčam poradiť sa s odborníkom - logopédom. Rodičia nie vždy vedia objektívne zhodnotiť reč dieťaťa, nakoľko sami často nemajú správnu výslovnosť. Čakať kým dieťa samé začne správne rozprávať do 5 rokov je už zastaralý názor. Bohužiaľ mnohí pediatri ešte takéto odporúčania dávajú. Všeobecne platí, že ak dieťa bez ohľadu na vek vyslovuje hlásky nepsrávne ( jazyk vybieha pri artikulácii (s, c, z, l...) medzi zuby, hláska r je tvorená v hrdle a pod.) treba zahájiť terapiu ihneď (aj v 3. roku života), ak dieťa hlásky zamieňa napr. š, ž, č za s, z, c približne do 4. roku je to normálny jav a reč dieťaťa treba sledovať, príp. sa poradiť s logopédom. Ak je reč ťažšie zrozumiteľná, dieťa je dysgramatické (nespr. použ. rodov, pádov a pod.), príp. sa pridružujú akékoľvek iné problémy je nevyhnutné zahájiť terapiu čo najskôr. Môže ísť o vážnejšie problémy (napr. narušený vývin reči), nielen o bežné artikulačné problémy. Na odstránenie takýchto problémov je nutná viacročná terapia, ako len riešenie problému rok pred školou.

tin007
5. júl 2012

@inka04 dakujem za objasnenie aj dalsie informacie. fakt je, ze drobec este obcas viac makci (prave spomenute š, ž, č), ale to sa fakt lepsi. ja sama som mala problemy s r este v prvom rocniku zs, lenze to bolo sposobene hlavne tym, ze mam takmer prirasteny jazyk k uzdicke (co u maleho riesili hned v porodnici - prestrihli) a mne to vo vyssom veku uz robit nechceli. budem ho zatial sledovat, no ani v skolke ani ludia, ktori ho poznaju, mi nehovoria o tom, ze by sme mali zacat rec riesit. a rozprava mozno o trochu krajsie ako dcera znamej, ktora zacala s logopediu v 5 rokoch.

rozala111
9. júl 2012

no my máme opačný problém, synček má 4,5 roka a snažíme sa ho naučiť práve š,č, ž, a spomínané R, miestami L. Už si hovorím, že aj keby R nevedel, ale zvládol š,č,ž - tak sme šťastní. Logopedička to samozrejme rieši,ale je to na beh na dlhé trate