3,5-ročné dieťa bez anestézie na vyšetrení MR mozgu

susanna87
11. máj 2024

Dobrý deň, je možné urobiť 3,5 ročnému dieťaťu MR mozgu bez uspatia? Máme termín na Kramároch, dérka ma byť hospitalizovaná a dostať anestéziu. Mám určité vážne dôvody prečo nechcem aby ju uspali, tak ma zaujíma, či má niekto skúsenosť, že dieťa zvládlo toto vyšetrenie bez uspatia? A či vôbec je možné toto vyšetrenie urobiť u tak malého dieťaťa bez uspatia? Ďakujem za Vaše prípadné odpovede a skúsenosti.

mamina7070
11. máj 2024

nie neurobia najskor tak od sest rokov ked je dieta rozumnejsie

andulka1988
11. máj 2024

@susanna87 ja dospelá som bola na MRI bez uspatia a dosť mi to bolo nepríjemné a ešte také malé dieťa by toto ani nevydržalo. Inak jej to MRI neurobia a ak nechcete tak jej nedajte robiť vyšetrenie a ak dačo má na mozgu a neprídu na to kôli tomu že nechcete ju uspať tak nezabudnite písať na MK o prístupe zdravotníctva. Neberte to ako urážku,osobne som chcela aby mojej dcére urobili MRI a nechceli ... sú dôvody a ak vašej chcú takej malej robiť tak ich nechajte možno ide o život vášmu dieťaťu... MRI v anestéze nerobia u malých detí z roztopase

maciatkolulu
11. máj 2024

Ak má dieťa dôvody na mr mozgu,tak by ma asi najmenej trápila ľahká anestézia. Neviem aké máš dôvody ty,ale.pokial ich nemá.lekarztak reálne nerozumiem o čo to je... Moja dcéra mala 3 operácie počas prvého roka,mr mala tiež samozrejme a všetko pod anestézou a je všetko ok. Ja som bola.na mr a úprimne ti napíšem,bolo to pre mňa dosť zle.musela.som sa veľmi ovládať,aby som nezmackla.ten pohotovostný gombík

brrunetkaa
11. máj 2024

@andulka1988 včera som čítala, že do anestézie primiešavaju sušený covid, tak možno preto 😂 inak s vami plne súhlasím

mogaa
11. máj 2024

Dieťa musí dlhšie vydržať ležať bez pohnutia.....vydrží ti to dieťa bez toho aby pohlo hlavou a hľadalo ťa, bez to aby sa obzeralo kde to je? 3,5ročné asi ťažko....

bolarazjedna
11. máj 2024

MR vyšetrenie mozgu trvá minimálne 20min, ak s kontrastom, tak ešte viac. Počas tej doby pacient musí ležať bez pohnutia celým telom, žiadne mrvenie, inak su snímky rozmazane a nedajú sa nijako hodnotiť. Niekedy je to problém aj őre dospelých. Neviem si predstaviť, že by to 3,5 ročne dieťa zvládlo bez anestezy. A navyše tie sprievodné zvuky, úzky, neznámy priestor, bez prítomnosti rodiča.... Môže pre dieťa pripadať strašidelné a vôbec nemusí spolupracovať.
Ale aj keby bolo maximálne spolupracujúce, nie, 20min bezhybne ležať nedokáže bez uspatia.

kleopatra114
11. máj 2024

Toto 3,5 ročne dieťa nemá šancu dat . Aj to nákludnejsie dieťa sa proste zľakne alebo sa bude chciet pohnúť .

januska12323
11. máj 2024

Tie vážne dôvody konzultujte s lekárom a nie tu. Neviem si predstaviť ako 3 ročnému vysvetlíš, že bude v tuneli a nemôže sa pohnúť.

ns994
11. máj 2024

@susanna87 skus konzultovat s dr. Ono otazka je ci to dieta vydrzi 20 min lezat bez pohnutia ? Prerozw oni to nedavaju len tak. Davaju lebo musia. MRI niaku dobu trva a tu dobu musi dieta lezat bezpohnutia. Je to slaba anesteza. Tiez nas to caka

vreckovka2
11. máj 2024

No treba s lekarom konzultovat tie dovody, preco nechces anestezu. Zo srandy ju na MR urcite neposielaju. Lekari urcite velmi dobre zvazia, ci dieta vysetrenie potrebuje, alebo nie. Ja by som konzultovala este pred nastupom do nemocnice. Moja babka bola na MR a veru mala co robit, aby to vydrzala. Nas takmer 3 rocny mal co robit, aby zvladol sono. Resp. my rodicia sme mali co robit.

dada0902
11. máj 2024

Určite to nezvládne bez uspatia ono je to dlhá doba sa nepohnut a 3,5r dieťa aby ležalo bez pohnutia není šanca ešte keď uvidí vo vnútri svetlá a všetky zvuky určite to inak nepôjde pokiaľ je dôležité aby išlo dieťa na toto vyšetrenie tak nič iné neostáva len uspať ja mam 5,5r a tiez nás to čaká a ani v tomto veku by to nedal bez uspatia je to hrozne všetky tieto vyšetrenia anestéza odbery držím palce

titla
11. máj 2024

Preco sa vysetrenie bez anestezy neda uz bolo spomenute. Ja len doplnim, ze ta anesteza je pri takychto vysetreniach ina, ako napr. pri operacnych zakrokoch. Dieta zaspi ale ked sa po hodine preberie dokaze normalne po zvysok dna gungovat. Nie je take opapene a mimo ako po operacii.

kacena4
11. máj 2024

neviem preco nie anestezu, ale ona nie je klasicka, ale daju tabletku (sirup) a dieta zaspi nic viac v tom nie je

koniarova
11. máj 2024

Nie. Nezvládne to. A ostatné už bolo vyššie popísané.

sella38
11. máj 2024

Nezvladne podla mna. Moj bol bez narkozy ked mal 8r, zvladol, ale trvalo to 40 min!! a bola som pri nom, cely cas ho drzala za ruku a nohy a posledne zabery uz donho vkuse hucala, ze vydrzis, uz iba chvilu....

luciazahornadska
11. máj 2024

Také malé dieťa to určite nezvládne, nakoľko je potrebné ležať minimálne 30 minút bez pohnutia. Anestézu si nepredstavujte tak, ako pri operácii - pri MRI je to krátky a ľahký spánok. 🙂

susanna87
autor
11. máj 2024

Bola pred rokom na MR, dodnes má následok po nej, čo mi dvaja doktory nezávisle potvrdili, rehabilituje denne, je aj zvyknutá, že musí ležať bez pohybu pri mnohých procedúrach tak ma zaujímalo, že či už bolo také malé dieťa na MR bez uspatia, alebo berú najskôr od šiestich. Odpoveď som dostala, že NIE, ďakujem tým ktorý sa vyjadrili k otázke a nenapádali ma, k takým odpovediam sa nebudem vyjadrovať. Prajem všetkým, aby mali zdravé detičky, pekný deň.

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
heni79
11. máj 2024

@sella38 Tvoj mal 8 rokov, ak chápem správne. Jej dieťa má 3,5 roka. Nemyslím si, že budú na MR vôbec chcieť niečo skúšať. Lebo to dieťa to reálne nedá bez anestézie.

mamina7070
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sella38
11. máj 2024

@mamina7070 opytat sa hadam moze, hlavu jej za to nik neutrhne. Prepac, ale tvaris sa, ako keby som jej poradila rozstrihnut sadru na druhy den po uraze... Maj pekny den...

krtko1313
11. máj 2024

Robím s tým. Ct aj MR. Čo je moja skúsenosť, čo som mala dieťa 2,5 ročné som presvedčila na Ct- čko bez narkozy. A následne ožiare tiež. MR, je niečo iné, je to veľký hluk, nevidí okolie a ešte dvere sa zatvoria ako na kajute,ktoré neotvoriš hneď a nevieš rýchlo prebehnúť. To dieťa nedá. K nám, čo chodia uspávať deti, oni sa snažia na minimum dávky a času.

mamina7070
11. máj 2024

@sella38 pri 3,5 rocnom sa pytat je zbytocne za tym si stojim
neda sa predsa porovnavat v tomto 8 rocny co ma viac ako raz tolko

nikiki29
11. máj 2024

@susanna87 môj má 5 a neurobili by mu to bez anestézy. Dieťa proste nevydrží toľko bez pohybu. U nás hovorili, že tak okolo 8 rokov sa dá, sle záleží od dieťaťa. Každopádne na termín čaká neskutočne dlho a bola by škoda zničiť si tým snímky a výsledky.

lienka.7
11. máj 2024

@susanna87 bez anestezy ti to neurobia, nie je šanca aby sa tak malé dieťa nepohlo, navyše z 20 min.moze byt hneď 40 min... mojej 2,5 rocnej po uraze tiež museli robit, dávali jej len nejaké oblbovaky, aby zaspala. Dokopy spala nejaké 2 hodiny, vyšetrenie trvalo takmer 30 min.
Tiež som nebola 3x nadsena, ze ju majú ústavný takú malinko uspavat. Ale vyšetrenie nenavrhli len tak pre nič za nič... mysli na zdravie dieťatka, to je prvoradé. Drzim ti palce ✊🍀

susanna87
autor
11. máj 2024

Myslím, že každý by bol na pochybách, keby absolvoval prvé MR-ko na ktorom nič nezistili, všetko vyzerá v poriadku na mozgu, ale fyzicky to v poriadku nie je. A ešte vám vrátia dieťa, so slovami, že ju nevedeli najprv prebrať, že to šlo veľmi ťažko a dôsledky anestézie môžem vidieť dodnes, pritom mi tvrdili, že to do pár týždňov zvykne odoznieť. Ale tým tu nechcem nikoho strašiť, každé dieťa jasne, že reaguje na anestéziu inak. Bodaj by všetky detičky, to mali ako šlofika a ide sa ďalej bez následkov. 🙏

koniarova
11. máj 2024

@susanna87 to je už na tebe. Ale neurobia jej to. Tak si sama posúď, či bude mať väčší zmysel.

klip0
11. máj 2024

@susanna87 a aké má následky po narkoze pri mri? Ak teda chces uviesť konkrétnejšie samozrejme

A držím vám palce nech to dobre dopadne

tahomi
11. máj 2024

@susanna87 mna ako anesteziologa by naozaj z medicinskeho zaujimali tie nasledky, mohla by si mi to prosim napisat do sukromnej spravy ak nechces tu?

susanna87
autor
12. máj 2024

@klip0 nechcem to tu písať, pretože sa tu ozve zas kopec "odborníkov", ktorý budú tvrdiť, že to nemôže byť dôsledok uspatia, ja to tiež nemôžem 100% tvrdiť, pretože sa tiež tomu nerozumiem, len viem, že pred MR, to nemala a po vyšetrení áno a už to tak bohužiaľ zostalo a dvaja doktori mi povedali, že si myslia, že to má z anestézie.
Ďakujem za pochopenie aj želanie, dúfam, že sa dobre rozhodnem.