4,5 ročný syn je po doužívaní antibiotík opäť chorý

126
3. máj 2015

Môj syn ktorý má 4,5 roka V stredu douzival atb. A v piatok už dostal zas strašne škaredý kašeľ a teplotu. Je strašne opäť mrzuty, neni s ním žiadna reč. Je to normálne aby po dobrati atb bol opäť taký chorý? Mám podozrenie na zápal pľúc. Poradte mi čo robiť, ja už ďalšie atb nechcem veď mu to donici trávenie. A ešte nechápem ako môže tak rýchlo zas ochoriet po liekoch. Inak užíva aj lieky od alergie a od astmy. Za odpovede ďakujem

mykeila
3. máj 2015

@126 chod na pohototovost, lekar ho vysetri a žiadaj aj crp-skušku. ak bude treba antibiotika zasa nevyhneš sa tomu, pri zapale pluc su nevyhnutne. moj syn ma tento rok už 4-te antibiotika, zapal v krvi mal 20 tak sme sa tomu nevyhli.

aristka
3. máj 2015

No asi by bolo dobre dať spraviť kultivace čim je osidleny a dať atb cielene a teraz je cas peľovych alergii a možno ísť aj tymto smerom.....ak je dieťa osidlene bakteriou a treba atb ,radšej nech su traviace problemy ako dieta na are v septickom stave....

aristka
3. máj 2015

@mykeila crp 20nie je na atb....

mykeila
3. máj 2015

lekarka mi povedala, ze tolerancia je do 5 tak tych 20 co mal na ant. opravnene je.

126
autor
3. máj 2015

@mykeila takže boli sme na pohotovosti a ten zápal pľúc sa potvrdil. Crp bolo 18 Takže atb dostal a vraj mal predtým slabé atb a diagnóza bola tiež zle stanovená. Zajtra sa máme hlásiť s tym ze mu má vziať krv na vyšetrenie.

mykeila
3. máj 2015

@126 ja ti vravim ako mi povedala na pohotovosti lekarka crp test ked ukaže nad 5 treba dat antibiotika.
ja som na pohotovost dosla lebo mi syn cely den teplotoval, vysetrovala ho a nic nenasla že je to viroza ale ja jej vravim on ma triasku, zimnicu a potom vysoke teploty to nieje viroza, prosim urobte mu ten zapalovy crp test a potom usudila, že mam pravdu. nebud neštastna, že mate zasa antibiotika. syn sa vylieči a bude dobre. horšie by bolo keby nebolo antibiotik, pri zapale pluc ine riešenie nieje, ste doma alebo v nemocnici?

aristka
3. máj 2015

@mykeila atb sa davaju nad 35 až 40,nie vždy na začiaku inf.je crp smerodajne ,ale vyš posluchom ,kedy je zapal pluc krasne počuť a ak by sa robil rtg pluc ,vydeli by ste krasne zatienené plochy...takže dr.dava atb na zaklade aj inych vyš.ako je posluh....nielen crp,ktory v tom momente ukazuje na virus a do večera ak by sa opakoval ,ukaže niečo ine tj.nad 35 až 40 čo nam ukazuje hranične bakteriu ..

126
autor
3. máj 2015

@mykeila zatiaľ sme doma. Záleží ako zaberu lieky a aké budú krvné výsledky. Len ako mám skúsenosti tak tie atb to do zajtra prekriju a krv bude ok

mykeila
3. máj 2015

@126 tak super držim palce, mne maly od dneska neteplotuje 😉

126
autor
3. máj 2015

@aristka ja som bola pred mesiacom z malým v nemocnici a tam mi primár detského oddelenia povedal že atb sa dáva keď sú hodnoty vyššie ako 15. A zasa obvodna mi povedala že nad 5 je to bakteriálne. Takže ťažko povedať kde je tá hranica, lebo jedny hovoria tak a druhý onak. Ale nechápem aj tak na ktorú prdel robia to Crp keď mi raz infektolog povedal že to býva často zavádzajúce a nemám sa ho nikdy držať že koli nemu má veľa ľudí zuzene priedusky. V skratke neliecene zápaly priedušiek vedie k tým naším astmam.toto k téme čo sa týka Crp a názory lekárov. Čo sa týka alergií tak môj syn užíva aerosol sirup,spiromon tablety a flixotide sprej.

126
autor
3. máj 2015

@mykeila tak držím palce a liecte sa😉

sasa1983
3. máj 2015

Kocky, ja som lekarka. Ano, CRP nad povedzme 7-9 je brane ako pozitivne, avsak su ochorenia, ktore tieto cisla trosku posuvaju hornym smerom. Napr.chronicke zapalove ochorenia, ako Crohnova choroba, ulcerozna colitida, astma bronchiale, zapalene mandle u deticiek, rozne alergie. U tehotnych je tiez CRP beznd zvysene. Rozhodne neplati, ze CRP napr. 20 je na atb a CRP 5 nie je. LEBO:crp same o sebe nehovori o nicom. Minimalne treba kompletny krvny obraz aj s diferencialom. Dalej treba kliniku, t.j tazkosti a najlepsie aj zobrazovacie vysetrenie, napr. RTG hrudnika, pri podozreni na uroinfekt, napr. USG oblieciek...dalej je tu potreba kultivacii, vyter z nosa, jazyka,moc
.dalej treba anamnezu. Dalej treba.mysliet na to,ze to moze byt chronicke, alebo kombinacia virusu aj bakterie...davat atb len na zaklade crp...rozhodne nie. A crp je tiez mylne, rodicia sa domnievaju,ze odlisi virus, od bakterie, ale je to masovka, ktora je trosku prepopularizovana. Rozhodne pomoze, ale riadit sa tym..nie

katka1981
3. máj 2015

Presne tak ako pise @sasa1983, neda sa spoliehat vzdy na CRP. Ja som mala CRP 5 a mala som plucne chlamydie, mykoplazmy, cierny kasel a v mnose moraxellu a zleteho stafilokoka. Ked mi to lekarka vymenovala, vybuchla som od smiechu. ta len nechapavo na mna pozrela a s udivom skonstatovala, ze je rada, ze to takto beriem. Co mi ostavalo. Isla osm nma krv a vytery po 5. tyzdnoch, ked som uz v robote nevladala ani odniest tacku od obeda. A CRP 5, clovek by povedal, ze som bola uplne fit 😀 Napr. bakterie, kt. nemaju bunkovu stenu (chlamydie...) tie CRP nezvysia, a clovek ide skapat a CRP ma super.

126
autor
4. máj 2015

@sasa1983 veď toto som sa určitým spôsobom snazila vyjadriť k téme Crp. Ja mám tiež určite zdravotné problémy A aj chronickeho rázu a preto keď mi robievala moja obvodna toto vyšetrenie vždy som mala okolo 25, už mi ho ani nerobí lebo vie že vždy ho mam zle. Inak vďaka za rozsudenie, asi by sme sa hádali neviem dokedy 😉