6,5-ročný syn je smutný, lebo je nízky

20. júl 2023

Ahojte moj syn ma 6,5 roka ale je velmi drobny aj chudy. Pobehali sme uz kadejake vysetrenia, vsetko ok.. je aj narodeny predcasne o 2 mesiace. Ma cca 117cm a 17kg, jeho rovesnici su vacsinou min o pol hlavu vyssi o vahe ani nehovorim. Syn si to zacina vsimat a vidim ze ho to trapi ale neviem ako mu pomoct..papat papa celkom pekne. Nejake rady?

doriiis
20. júl 2023

Môj muž bol ( dôkazom sú fotky) do 6.triedy najnižší z 30 tich deti v triede.Dnes má 1,93 CM.
Treba mu vysvetliť,že každý sme iný a on ešte určite narastie

bianka33
20. júl 2023

ja neporadím, ale môj syn má presne tento vek a cca aj miery. Tiež vidím, že je všade najmenší kde prídeme. On si to zatial nevšíma, hádam to dobehne. Ale ani my s manželom nie sme vysokí.

marsmykkok
20. júl 2023

a vy rodičia máte aké výšky?

husky25
20. júl 2023

Môj syn ma sedem a pol roka a výška 116 cm a váha 20 kg tiež je krpec vôbec toto našťastie nerieši všade kde príde ho počuť dosť takze si ho všimnú aj vďaka jeho výške

mira0611
20. júl 2023

Ahoj, vy ste aký vysoký? Syn nemoze mat 1,50 ak vy (otec+mama) mate 1,60cm.
Moj syn patril medzi najvyssich vzdy, bol bud chudy alebo taky stredny. Potom prisla puberta, skoro kazdy ho predbehol, nie a nie rast, hlas sa mu nemutoval, uz ho preto vysmievali, dost aj pribral najma pocas covidu, vsak sedel len doma.
Potom prisli jarne prazdniny zo 7.rocnika odosiel s detskym hlasom, bez ochlpenia a nizky, do 8.rocnika nastupil vysoky, s chlpatymi nohami a takym hlbokym dunivym hlasom, ze sem-tam sa aj steny zachveju. Samozrejme, jeho sebavedomie nullove, ale po tom, com mu kazdy hovoril, ze ako vyrastal a zmužnel sa mu to postupne buduje. Najviac sa potesil, ked ho jedna stara znama po viacrocnom strenuti povedala, ze ona ho nespoznala najma kvoli hlasu, lebo ma taky silny a hlboky muzsky hlas, ze sa zlakla, ked sa ozval. My sme mu to iste doma nadarmo hovorili. V skole ho uz prezyvala mickey mouse, kvoli hlasu a to ho poznacilo.
Ked je vsetko v poriadku z lekarskeho hladiska, tak on dohoni tych rovesnikov! Hlavne ho vy doma podporte! Povedz mu, ze z dobreho vela nedavaju 😊😊
Este take pomimo aj moj syn je predcasniatko, 32.tt. Mal 9 mesiacov, ked mu vysiel 1.zub, za 2.tyzdne mal uz 8 zubov, vlasy mu tazko rastli uz som si myslela, ze bude bez vlasov, mal 1,5roka ked mu zacali poriadne rast vlasy. Teraz ich na neuveritelne silne a huste. Ja tak, vidim, ze moj syn dozrieva o rok neskorsie ako ostatne deti.
1.zub mu vypadol koncom 1.rocnika. Ma teraz 15 rokov a nema ani kaz, sice mal strojcek.
Teraz je to tazke, ale ja si myslim, ze to bude v poriadku!

simca06022011
20. júl 2023

Netreba mu to pripomínať, riešiť. Hlavne hlapci ešte porastú v puberte dosť. Každý sme nejaký, niekto nizkybjiekto vysoký... nepamätám si ze by kedy dcéra alebo ktokoľvek v okolí riešil na sebe niečo v detskom veku, bez vonkajšieho vplyvu. TJ bez šikanovania (tučný, škaredý.. ) alebo aj iných podnetov..čiže treba podporiť s hlavne neupozornovat na výšku všade.

doriiis
20. júl 2023

Autorka...napíš tvoju výšku a výšku otca dieťaťa....mám niekde uložený taký vzorec na to.Samozrejme to treba brať s rezervou

beata_k
20. júl 2023

@doriiis Daj sem vzorec 🙂

doriiis
20. júl 2023

@beata_k ..brat s nadhľadom samozrejme

k výške rodiča rovnakého pohlavia, akého je dieťa, pripočítajte výšku druhého rodiča, ktorá je buď zvýšená u chlapca, alebo znížená u dievčat o 13 centimetrov.

Číslo vydeľte dvoma a potom ešte sčítajte a odčítajte o 8,5 centimetra. Je až 95% pravdepodobnosť, že vaše dieťa bude vysoké tak, ako vám výšiel konečný výpočet.

beata_k
20. júl 2023

@doriiis Ano s rezervou. To len zo zvedavosti. Dakujem.

marianarem
20. júl 2023

No vsetko sa to moze zmenit. Ako rastol jeho otec, nebol na tom podobne a nevytiahol sa neskor? Kanoska ma syna, ktory bol tiez vzdy vsade najmensi, doberali si ho, vysmievali sa, no a dnes je z neho vyse 2metrovy chlap vyslovene ako hora, aj vyska, aj riadna pevna postava.

autor
20. júl 2023

@doriiis ja 170 muz 183cm

doriiis
20. júl 2023

@autor....podľa toho vzorca: od 174,5 do 191,5 CM....by mohol v dospelosti mať váš syn

mira0611
20. júl 2023

Ooo tvoj syn, bude riadne vysoky! Neboj sa. Ani ty ani manzel nizky nie ste!

yoxinka
20. júl 2023

Môj muž bol do puberty najnižší z triedy. Baby boli vyššie. Na každej fotke úplný krpec. Dnes má 183cm. Môj syn bol tiež najmenší vždy, chudý a nízky. Má 11 rokov a 149 cm a mám pocit, že každý mesiac je vyšší a vyšší. Ja mám 168cm, ale chalan ma týmto tempom v 15 isto prerastie! Nechápem, prečo tvoj syn rieši výšku, ale určite dorastie!

macik166
20. júl 2023

@husky25 môj presne taká istá váha aj výška. Najmensi z triedy. Na telocviku v rade stojí posledný. Môj manžel má výšku 187cm

walentina7
20. júl 2023

Dávajte mu rybí olej.

diablikovci
20. júl 2023

Môj otec ma 175cm a mama 165cm a brat ma 185 cm a ja 160cm.
Zase môj syn ma 10 rokov a 140 cm a dcéra ma 7 rokov a 123cm a manžel ma 185cm .

mircalla
20. júl 2023

@yoxinka Tak 149 cm ja na 11 rokov nie je dako vela. Syn ma 12 rokov 175 a je len 4. najvyssi v triede

mircalla
20. júl 2023

@diablikovci Moja dcera ma 7 rokov a 135 cm. My sme neni vysoki, neviem po kom to maju

autor
20. júl 2023

@husky25 aj ste boli dakde na vysetreniach? Tiez malicky veru..

yoxinka
20. júl 2023

@mircalla
No, len ja to neporovnávam s inými deťmi, ale s ním samým. Veľmi sa za posledný rok vytiahol.

majamat
20. júl 2023

neviem ci ma presne 6r, ale ak nao, az tak nizky nie je.
moja dcera mala v rovnakom veku ani nie 110cm.
tvoj syn je v grafe RustCZ na 12%, co znamena, ze 11% deti rovnakeho vkeu a pohlavia je nizsich a 89% vyssich, preto to budi dojem, ze je vlemi malinky. je mensi,a le nic hrozne.
dcera sa drzi od 3r na 1%, len jedno obdobie trosku stupla na 3% ( to bola len 1x ) a potom opat pokles, ma potvrdeny nedostatok Rastoveho hormonu.

majamat
20. júl 2023

@doriiis tento vzorec sa vypocitava aj pre zhodnotenie vysky na endokrinoloii, cize je to s rezervou,a le je to pomerne presne.
akurat toto neplati,a k je velky rozdiel medzi vyskami rodicov.

no pasmo ktore sa vypocitava po vydeleni nasa endokrinologicka prepocitava tak, ez da 1+/-6cm ( nie 8,5cm ) a na ceskej rastovej klinike davaju +/-10cm. no podla mna tych 6cm staci, lebo ked sa da viac, potom to vychadza, ez dieta moze byt prakticky v celom grafe. tam potom ani nevznikne vymedzenie podla vysky rodicov. ved to je dokopy 17-20cm.

rozdiel medzi najnizsou a najvyssou liniou grafu je u muzov 26cm a u zien 25cm.
preto sa radsej priklanam k tomu,a by sa odratavaloa priratavalo len 6cm. bolo by divne, ak ma rodic 170cm, aby dieta malo 185cm.

majamat
20. júl 2023

Oprava, nie na 12%, ale na 16%.

hodnotit vysku a rast treba komplexne.

aj dieta vysokych rodicov moze rast nizko a moze byt zdrave. diet amoze mat fyziologicky oneskoreny vyvoj. podla toho,a ke je oneskorenie, pride aj neskor puberta, preto moze dlho vyzerat detsky a nevyvinutooproti spoluziakom. takeot dieta presne o to obdobie -oneskorenie bude dlhsie rast. za kazdy rok rasu navyse sa da k vyske priratat asi takych 5cm. cize ak podla vysky vychadza napr vyska 173cm a je tam oneskorenie o 2r,t ak to moze byt nakoniec 183cm.

dalsi faktor ovpplyvnujci konecnu vysku je to, kolko dieta narastie v puberte. rast v priebehu celeho detsva by mal byt priemerny, dokonca na vrchu priemeru. na spodku priemeru len ojedinele. pripadne moze byt nadpriemerny.
no nikdy sa neda dopredu urcit ako bdue rast v puberte, lebo rast v puberte ide naozaj niekedy do extremov. cize tu mozenabrat viac cm, ako je priemer, z ktoreho vychadzaju prepocty a bude vyssie.

rovnako popubertalny rast je vysoko individualna zalezitost. moze byt 1-2cm, ale aj 10cm. v takom priapde tu mame dalsie cm.

tatianamaria
20. júl 2023

Môj syn má o mesiac 7 rokov a tiež meria 117 cm a váži 16 kg. Doktorka povedala, že je to v poriadku. Tak neriešim.

fadama
20. júl 2023

@doriiis ja by som bola tiež zvedava co vychádza podľa tvojho vzorca 🤔😃
Syn je tiež malý a mrzí ma to. Aj keď nemá byť veľmi pokom vysoký.
Ja 156cca a muž 171cm.
Za chvíľku ma 16r a cca 160cm.
Ďakujem.

mariska1989
20. júl 2023

Každý sme iný možno teraz je najmenší no potom bude vyšší, každý človek ma v tomto živote svoju rolu a do nej patrí aký budeme . Pokiaľ bude mať srdce na správnom mieste tak je jedno či v dospelosti bude mať 160 CM alebo 185 CM. No jednoznačne bude výškovo taký ako si ty a nakoľko to je chlap mal by byť vyšší od otca tak nech sa teraz netrápi tým čím nemusí 🥰

dankagirl
20. júl 2023

Môj syn bol taký drobec až do 7 ročníka a dnes ide do 2 ročníka na Sou ma 16 rokov a meria 196 cm a váži 65 kg má krásnu atletickú postavu

euka210
20. júl 2023

"Dobreho vela nenarastie"... hovori moja nizka kamoska
Moj treti ma 7r a cca 110cm...mozno uz aj viac...tiez maly drobny, ale je taky mojkacik a nq vysku sa nestazoval nikdy. Tiez sme chodili na vysetrenia a ok.
Povedz mu, ze hocj je nizky ale sikovny, obratny, rychly... ...neskor sa moze este vytiahnut...su obdobia rastovych skokov
Mali sme maleho spoluziaka celu Zs a ked som ho videla na strednej o rok, neverila som ociam ako zrazu vyrastol...kazdy ma svoj cas