9,5 ročný syn nemal kiahne

rachel978
14. apr 2014

Môj syn bude mať v septembri 10 rokov. Doteraz nemal kiahne, pritom sa vyskytli v jeho okolo pred rokom mali kiahne jeho dvaja najlepší kamaráti v škole, takže s nimi bol v kontakte ale kiahne nikdy doteraz. Ja neviem či má tak dobrú imunitu, že ich nedostal alebo ich mal ale sme to ani nepostrehli. Nestretli ste sa s tým? Čo robiť? Ja veľmi nie som za zbytočné očkovania.

stormie
14. apr 2014

Moj otec ma 60 rokov a kiahne nemal, ja mam cez 30 a tiez som nemala a obidvaja sme boli xy krat s nimi v kontakte 😀

ivuska6
14. apr 2014

ani moj syn nemal kiahne bude mat 9 a ked ich mali v skolke tak ich sam jediny nedostal a pritom ma oslabenu imunitu

dejnas
14. apr 2014

@rachel978 ja som mala kiahne ako 12 ročná, moja mama ich dostala po 30tke... nie je to nič neobvyklé... dokonca, moje deti boli s vírusom už v priamom kontakte minimálne 2x a zatiaľ ich nedostali...

stefka33
14. apr 2014

O očkovaní proti kiahňam som počula. Vraj sa často úplne minie účinku. Možno kiahne mal, len ste si to nevšimli. Vraj sa stáva, že je len zopár chrást vo vlasoch napríklad. Neviem, lebo môj bol komplet vyhádzaný. Nerozmýšľala si ho naschvál nakaziť? Veľa ľudí to robí, ale čítala som aj názor nejakého odborníka, že je to hazard s detským zdravím.

rachel978
autor
14. apr 2014

ja som bola v tom, že to kiahňami musí prejsť každý, že v detstve je to najlepšie.

Potom v budúcnosti nemá to na niečo vplyv?
nepamätám si presne čo ale nejaká taká infekčná choroba ma vplyv na plodnosť chlapcov.
Keď ju proste prekonajú v inom veku nie v detstve, že potom je problém.

rachel978
autor
14. apr 2014

@stefka33
Ano boli sme raz na takej návšteve, hneď za horúca nič. V škole mali kiahne nič. Aj v škôlke mali kiahne zasa nič. Syn v istom období mal tak dobrú imunitu, že aj chrípky sa mu vyhýbali.

winka99
14. apr 2014

@rachel978 az ti mladsie donesie zo skolky alebo skoly domov, nakazi sa aj starsi
teraz sme to mali u susedov...7 rocny zacal, 15 rocny nasledoval a mozno ich nebude mat nikdy, aj to je mozne

rachel978
autor
14. apr 2014

Dá sa nejako zistiť z krvi, či kiahne mal?

milota164
14. apr 2014

to je mums nie kiahne

anaku
14. apr 2014

@rachel978 daju sa zistit protilatky. Inac moj tiez mal len nedavno a to ich mali aj v skolke ked chodil a nic a potom ich lapol cez prazdniny ani netusime kde : D

rachel978
autor
14. apr 2014

@milota164 ok díky, nevedela som presne o akú chorobu ide.

rachel978
autor
14. apr 2014

@anaku ja už veľmi ani neverím, v okolí ako tak vidím, už mali všetci a neviem či niekde chytí.

A možno ich mal a ani som to nezaregistrovala. Ale keď on nemá ani problém s pokožkou, tak snáď by som si všimla keby sa mu vyhodilo niečo neobvyklé.

rachel978
autor
14. apr 2014

@stefka33 Inak som sa pýtala lekárky už pred rokom, takže navrhla, že potom niekedy ho môže zaočkovať. Ale ja nie som veľmi za zbytočné očkovania. Preto zisťujem, či to neviem zistiť inak. Musím sa jej popýtať, či sa to nedá zistiť napr. z krvi, či ich neprekonal.

slniecko77
14. apr 2014

@rachel978 necitala som reakcie predo mnou, snad sa nebudem opakovat 😉
Mohli prebehnut latentne - skryte, mozes dat odobrat krv na kontrolu protilatok ovcich kiahni, stoji to par € a skonzultovat s pediatrom, alebo infektologom. On ti zodpovie ci kiahne mal, alebo nie a podla toho sa zariadis.
Presne tento postup som zvolila ja, tiez u mna prebehli latentne.

anaku
14. apr 2014

@rachel978 neviem...ja ked som bola mala mali sme vsetci surodenci. Vsetci mali brutal a ja asi dve vyrazky na bruchu...ale odvtedy som nemala, tak snad ich mam uz za sebou : DD

jerryjanka
14. apr 2014

môj muž mal kiahne v 3 rokoch a potom v 32 rokoch - ano 2x ich mal - bolo to rok a pol dozadu - vraj dnes nič výnimočné že kiahne môžu byť aj 2x v živote ak protilatky priliš klesnú, očkovanie by som nezvažovala

stefka33
14. apr 2014

@rachel978 Vieš čo, ja keď sa nad tým zamyslím ako by som sa zariadila, tak by som tomu dala ešte tak rok či sa nenakazí, poprípade ho skúsila nakaziť naschvál. Ak by to nevyšlo tak by som ho dala zaočkovať, aby to bolo ešte pred pubertou. Netuším či sa dá zistiť v krvi či to už mal.

rachel978
autor
14. apr 2014

@slniecko77 díky za infos, pôjdem za lekárkou a popýtam sa na to. uvidím čo mi povie.

rachel978
autor
14. apr 2014

@stefka33 už mi jedna kočka písala, že sa dajú zistiť protilátky z krvi.

Fakt syn už mal veľa možnosti nákazy, hlavne v škole sú taká trojica kamarátov, večne pri sebe, večne niečo robia spolu, oni obaja dostali kiahne naraz a syn nič. Tak som čakala vtedy ako oni dvaja ochoreli, sledovala ho a nič.

rachel978
autor
14. apr 2014

@jerryjanka
Očkovania ani nechcem. Keby to v budúcnosti nerobilo žiadne problémy a keby sme zistili, že ich neprekonal doteraz asi to nechám tak. Čo už.

stefka33
14. apr 2014

@rachel978 No čítala som ten príspevok. Vyskúšaj čo ti radí ona. Aj mňa by to trápilo, tá neplodnosť by ma strašila.

slniecko77
14. apr 2014

@rachel978 myslim, ze to nerobi kazdy labak..len tie vacsie. Pozeram, ze si z Kosic, tak tam by nemal byt problem 🙂
Najlepsie ked pokecas s pediatrickou, aj tak vam bude niekto musiet odobrat krv.
Ja som s tym nemala najmensi problem, krv mi odobrali, v labaku zobrali, stalo to do 5€ a vysledky som mala do tyzdna, skonzultovala s infektologom...mam dost vysoke protilatky IgG, takze kiahne by som uz nemala dostat.
Ockovanie by som zrejme neriesila, obzvlast pri synovi...je potrebne preockovanie.

rachel978
autor
14. apr 2014

@slniecko77
Díky, suma do 5 € nie je tak veľa, tak sa popýtam, snáď to niekde v KE urobia.

ramone_666
24. júl 2017

Ja mám 22ba tiež som nemala. Myslíte že to každý musí mať?

ibrunova
24. júl 2017

@rachel978 Moja dcéra prišla do kontaktu s kiahňami asi 20x za detstvo a nikdy ich nedostala, až ako 15, 5 ročná od svojho mladšieho brata a priebeh to bol náročný.. Ale to nič nemení na tom, že očkovať by som isto nedala...