Ako dlho sa používa abdukčná perinka?

zuzka_puska
18. jan 2014

nasu malu po mesiaci pozeral ortoped,a zistil jej, ze ma velmi velmi slabucko vyvinute bedrove klbiky.... predpisal jej teda abdukcnu perinku. Chcela by som vediet, ako asi dlho sa pouziva táto perinka?? lekar mi nevedel povedat, ako dlho v tom bude musiet mala byt. Preto vas prosim o Vase skusenosti, ako dlho v tom boli Vase deticky, a pomohla im ta perinka, zlepsili sa im klbiky? Maju zdrave nozicky?? dakujem, zuzana

luba28
18. jan 2014

@zuzka_puska do dalsej kontroly u ortopeda urcite pouzivaj,........

zuzka_puska
autor
18. jan 2014

@luba28 ano pouzivame ju cely den, akurat ked ideme prebalit, okupkat, tak dame dole. dalsiu kontrolu mame o mesiac .a vy mate aku skusenost? za aku dlhu dobu sa tie klbiky vedia napravit?

pastelka17
18. jan 2014

Ahoj,my sme nosili abdukcnu perinku od cca 3,5 mesiaca do 8 mesiacov. 23h.denne. Mozno by sme ju nosili kratsie,lebo nedavala som to dcere poctivo kazdy den na tych 23 h. Vacsinou to mala kazdy den ale nie na celych 23h. Ked nemala svoj den a bola uplakana a plakala este viac,ked som jej chcela dat tu perinku, tak som jej v ten den nedala vobec. Inac sme sa snazili co najviac. A pomohlo. Pekne sa jej sformovali,vyvinuli klbiky. Nema ziadne problemy. Stale je v pohybe.Teraz uz ma 5,5 roka. Ako dlho sa nosi je asi individualne,zalezi ako sa formuju tie klbiky. Drzim palceky a prajem rychle danie do poriadku 🙂

emita
18. jan 2014

@zuzka_puska nám pomohla veľmi! Na prvej kontrole sa doktor nevedel presne vyjadriť či bude stačiť perinka, alebo bude treba prejsť na remienky alebo dokonca operovať. Tak ma vystrašil že som perinku dávala naozaj poctivo a už po ďalšej kontrole bolo jasné zlepšenie. od 1 mesiaca do 6 mes. ju mala non stop- cez deň aj v noci. Potom som ju ešte mesiac mala dávať len na noc. Neskôr to už nebolo také zlé, lebo sme ostali pri je veľkosti perinky ako na začiatku. Dokonca sa pred tým ako mala 6 mes. naučila v tej perinke aj prevracať. Spomalilo jej to vývoj, že sedela až ako 8 mesačná, loziť začala tiež neskôr, lebo sa najprv iba plazila, ale nakoniec to všetko dobehla. Chodila ako 11,5 mes. a kontrola v roku bolo v poriadku, takže to stálo za to! držím vám palce, aby aj vám liečba čím skôr zabrala!

zuzka_puska
autor
18. jan 2014

@emita dakujem velmi pekne 🙂 a vasa malicka mala tiez deformaciu bedrovych klbikov? ci nieco ine? ja mam prve dietatko, a ked mi doktor oznamil ze ma vrodenu deformaciu oboch bedrovych klbikov, skoro som sa rozplakala, pri pomysleni ze moje dieta stravi cele to krasne najmensie batolenie v nejakej perinke....ale co uz, pomalicky sa s tym zmierujem, perinku davam dole len vynimocne-ked prebalujeme a kupeme....

emilia007
18. jan 2014

@zuzka_puska Mne to mala nechcela nosit, resp. ten suchy zips nebol dost silny na to, ked sa zaprela s nozkami. Mali sme potom predpisane pavlikove remence, ale na protetike mi potom povedali, ze uz sa skor pouziva Tubingen orteza. tak nam ortoped predpisal tu ortezu. Nosili sme to potom od cca 3mesiacov do cca 8-9 mesiaca 23 hodin denne. Tak do 7 mesiacov poctivo, potom uz volnejsie. Nam hrozilo aj sadrovanie, tak som sa snazila poctivo. A hlavne treba cvicit s nozkami. Mne tiez bolo do placu, ked som dala prvykrat tu perinku. Ze si nemoze veselo kopkat nozkami, ale potom s tou ortezou som ju aj na brusko davala. Sice to vizeralo divne, ale dalo sa 🙂

emita
18. jan 2014

@zuzka_puska my sme mali iba jednostranne nevyvinutý, ale to máš jedno. Doktor nám vtedy povedal, že by bolo lepšie, keby mala obe klbiky rovnako zlé, ale neviem prečo. čudné mi to prišlo. Ale poviem ti: čím v skoršom veku sa to podchytí, tým je prognóza lepšia! Buď rada že je teraz zima a že sa v tom dieťatko nemusí potiť. Možno do leta sa to upraví... Keď to porovnáš s inými diagnózami, ktoré potom deti spravádzajú celý život, tak je dobré, že sú to "len" klbiky, ktoré budú do roka v poriadku a tvoje dievčatko bude parádnica ako všetky ostatné 😵

emita
18. jan 2014

@zuzka_puska a ešte ti poviem že syn mal kĺbiky v poriadku, a celkovo v našej rodine majú s týmto problémy dievčatká. my sme si časom na tú perinku tak zvykli, že mi to prišlo praktickejšie ako balenie s 2 plienkami a poštolkami. Ale to bude asi tiež tým že sme to mali od 1. mesiaca.

zuzka_puska
autor
18. jan 2014

@emita aj my to mame od 1.mesiaca....tak dufam ze si mala tiez zvykne,zatial jej to nejako nevadi ale predsa dieta rastie,bude chciet sediet,lozit, obratit sa na brusko,a ta perinka jej to zrejme neumozni ☹ ale tak mas pravdu, lepsie teraz ako by v neskorsom veku mala krivat

medyna
18. jan 2014

Naša malá mala tiež predpísanú abdukčnú perinku,kvôli zle vyvinutému ľavému kĺbiku. Dostala ju, keď mala 1 mesiac a fakt poctivo som jej ju dávala do nasledujúcej kontroly po mesiaci. Keďže sa jej to zlepšilo, obmedzili nám nosenie perinky len na noc, do ďalšej kontroly, a potom po 2 mesiacoch len nočné balenie na široko. Do 4 mesiacov už mala kĺbiky v poriadku a potom sme už nemuseli nič.

ivja_m
24. máj 2016

Dobry den nosil niekto z vas aj 2plienky postolkove a navrch abdukcu perinku sucasne? Nam to tak dali a neviem ako to bude v lete malej je v tom strasne horuco